Kryzys napędza rynek prawny i daje szanse "młodym"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus, wbrew pozorom, nie odbiera szans na rozwój i wybicie się młodych prawników. Kryzys wiąże się bowiem ze znaczenie większymi możliwościami i to w wielu obszarach. By jednak z nich skorzystać potrzebna jest odwaga, determinacja, pasja i chęć doskonalenia się, w tym w językach obcych - podkreślali uczestnicy debaty "Młodzi prawnicy, czas trudności czy możliwości?"

17.12.2020

Sejm za wzmocnieniem ochrony pokrzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Zasada domniemania wieku pokrzywdzonej przestępstwem osoby oraz obowiązek ustalania okoliczności dotyczących "właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonego, a także rodzaju i rozmiaru ujemnych następstw przestępstwa" - takie zmiany wprowadza ustawa, którą uchwalił w środę Sejm. Wprowadzi ona gwarancje wynikające z unijnych dyrektyw.

16.12.2020

Raport Watchdog Polska o gotowości gmin do zdalnej obsługi mieszkańców - są przeszkody

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus

Awaryjna platforma ePUAP, brak elektronicznego obiegu dokumentów wewnątrz urzędu, brak przeszkolonych pracowników czy brak odpowiedniej liczby podpisów kwalifikowanych – to tylko część problemów, z jakimi muszą mierzyć się petenci chcący załatwić sprawę przez internet - wynika z raportu Sieci Obywatelskiej Watchdog.

16.12.2020

Eksperci PAN: Szczepienie uchroni nas przed skutkami pandemii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii − stwierdza w opublikowanym w środę stanowisku Zespół ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Zaszczepienie się przeciw COVID-19 pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście - przekonują uczeni.

16.12.2020

Polska podpisała Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego

Prawo cywilne Rynek i konsument

We wtorek 15 grudnia Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy ambasador Jerzy Baurski podpisał w imieniu Polski Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego. Tym samym Polska stała się 20. sygnatariuszem Konwencji, którą dotychczas ratyfikowało 11 państw Rady Europy.

16.12.2020

TK wydaje o połowę mniej wyroków niż kiedyś

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wydał w ubiegłym roku 31 wyroków - wynika z informacji o działalności tej instytucji. Tymczasem latach 2012-2015 TK wydał odpowiednio 63, 71, 71 i 67 wyroków. W 2019 r. TK poddał wstępnej kontroli 232 skargi konstytucyjne, z których 103 przekazano do merytorycznego rozpoznania. W 39 przypadkach wydano postanowienia o umorzeniu postępowania.

16.12.2020

PE: Mechanizm "pieniądze za praworządność" ma być stosowany od 1 stycznia

Prawo unijne

Na mocy nowego rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których stwierdzone naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE - napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Poinformowano też, że nowe rozporządzenie "ma zastosowanie do wszystkich funduszy UE od 1 stycznia 2021 roku".

16.12.2020

Od piątku drugi nabór punktów szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

W piątek 18 grudnia dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomią drugi nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień. - Chcemy do końca 2020 roku zapewnić punkt szczepień w każdej gminie - zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Obecnie w 20 proc. gmin nie ma takiego miejsca.

16.12.2020

Ponad 26 mld euro na program Erasmus+

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Komisja Europejska przyjęła porozumienie w sprawie budżetu na lata 2021-2027. Ustalenia dotyczą między innymi programu Erasmus+ - na ten cel przeznaczone zostanie ponad 26 mld euro. Z kolei na nową perspektywę programu Europejski Korpus Solidarności Komisja Europejska przeznaczyła ponad 1 mld euro.

16.12.2020

Samorządy chcą ujawnienia ocen wniosków odrzuconych w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Według samorządowców podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych był nieobiektywny, a pieniądze zostały przekazane bez zachowania transparentności. Zarzucają też, że rząd kierował się kryterium przynależności politycznej samorządowców. Apelują o ujawnienie pełnych wyników oceny wniosków.

16.12.2020

989 to numer infolinii o szczepieniach

W środę Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił infolinię Narodowego Programu Szczepień. Jej numer to 989. Jest bezpłatna i działa całą dobę. Co ważne, konsultanci udzielają też informacji w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Ruszyła też już strona internetowa o szczepieniach.

16.12.2020

Praca zdalna nieprędko doczeka się uregulowania w kodeksie

Prawo pracy BHP

Przepisy o pracy zdalnej poróżniły partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jedyne, w czym udało się im póki co dojść do porozumienia, to likwidacja przepisów o telepracy. W pozostałych, czyli kluczowych kwestiach, są rozbieżności. Zdaniem ekspertów, pracodawcy oczekują możliwości wykonywania pracy zdalnej. I chcą w tym zakresie działać za zgodą pracowników, a nie im ją narzucać.

16.12.2020

Komisja rewizyjna w organach samorządu

Samorząd terytorialny

Uprawnienia kontrolne organów stanowiących w samorządzie mogą być wykonywane przez ich organy wewnętrzne, a w szczególności przez komisje rewizyjne. Komisja rewizyjna jest pomocniczym organem wewnętrznym rady lub sejmiku, powołanym do realizacji ich kompetencji kontrolnych.

16.12.2020

Orange odda pieniądze posiadaczom wygaszonych kont pre-paid

Rynek i konsument

Spółka Orange Polska została zobowiązana przez prezesa UOKiK do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid. To decyzja kończąca ostatnie z czterech postępowań w sprawie przepadku środków, które zostały na karcie po przeniesieniu numeru do innego operatora. Wcześniej Prezes UOKiK zobowiązał do zmiany takich praktyk sieci T-Mobile i Play oraz ukarał spółkę Polkomtel.

16.12.2020

Rekomendacje w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok gotowe

Rachunkowość Spółki

Komitet Standardów Rachunkowości opracował specjalny dokument, który zawiera rekomendacje w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych w czasie pandemii COVID-19. Jak podkreśla MF, mogą być one pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań za 2020 rok.

16.12.2020

KE chce, by państwa UE rozpoczęły szczepienia jednocześnie

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wszystkie 27 państw UE muszą rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia - zapowiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepienia.

16.12.2020

Niski udział w PPK - Polacy nie ufają programowi oszczędzania na emerytury

Prawo pracy Finanse PPK

Zgodnie z szacunkami Instytutu Emerytalnego, poziom partycypacji w IV kwartale 2020 roku wyniósł około 24-26 proc. Z 6,4 mln osób, które są uprawnione do oszczędzania w PPK, aż trzy czwarte nie zdecydowało się oszczędzać. Jedynie około 1,65 mln osób stało się uczestnikami PPK. Dziś informację tę potwierdził na Twitterze Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

16.12.2020

UE: Będą przepisy o karach dla gigantów internetowych

RODO Prawo unijne Ochrona konkurencji

Grzywny w wysokości nawet do 10 proc. rocznego obrotu, a także możliwość podzielenia na mniejsze podmioty może grozić wielkim światowym firmom technologicznym, jeśli nie będą respektować regulacji Unii Europejskiej. Projekt takich nowych przepisów ogłoszony został we wtorek przez Komisję Europejską.

16.12.2020

NFZ wydłuża termin na rozliczenie świadczeń za 2020 rok

Finansowanie zdrowia

W związku z obostrzeniami wynikającymi z epidemii koronowirusa Narodowy Fundusz Zdrowia wydłuża czas na rozliczenie świadczeń za 2020 rok. Placówki mogą to zrobić do czerwca 2021 roku, ale za zgodą NFZ. W takiej sytuacji będą obowiązywały jednak dwa plany rzeczowo-finansowe.

16.12.2020

Bon turystyczny nie zawsze z automatu

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Nawet do 8 tygodni muszą czekać na decyzję o przyznaniu bonu turystycznego rodzice dzieci, których dane nie trafiły do systemu teleinformatycznego ZUS. Na rozpatrzenie przez Polską Organizację Turystyczną czeka ponad 7,1 tys. wniosków. Zatory byłyby większe gdyby nie pandemia.

16.12.2020