Ustawa pod Centralny Port Komunikacyjny uchwalona- zmiany uderzą w wywłaszczanych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości

Rząd przyjął przepisy dotyczące wywłaszczania z nieruchomości. Wysokość odszkodowania za nieruchomość będzie powiązana z jej aktualną, a nie przewidywaną wartością rynkową. Przeciwko nowym przepisom protestują już mieszkańcy Baranowa, gdzie buduje się Centralny Port Komunikacyjny. Ich zdaniem po zmianie dostaną niewiele - jest tylko po to, by państwo mogło na nich zarobić.

15.06.2022

Rolnik złoży wniosek o wpis do ewidencji przez internet - prezydent podpisał ustawę

Administracja publiczna

Możliwość elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych oraz o zmianę i korektę danych zakłada podpisana przez Prezydenta RP kolejna nowelizacja ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw.

15.06.2022

Zespół w Ministerstwie Zdrowia opracuje kwalifikacje wymagane od podiatry

Zawody medyczne

Minister zdrowia powoła zespół do spraw opracowania kwalifikacji i zadań zawodowych dla zawodu podiatra, czyli specjalisty kompleksowo zajmującego się leczeniem stóp, pod przewodnictwem wiceministra Piotra Brombera. Obecnie nie istnieje specjalista, który według prawa, jak i kierunku medycznego posiadałby taki tytuł. Zespół ma zakończyć pracę do końca sierpnia.

15.06.2022

Rząd zdradził, jak chce adaptować biurowce i galerie handlowe na mieszkania

Budownictwo Ukraina

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami upraszczającymi przekształcanie starych biurowców, galerii handlowych oraz innych obiektów niemieszkalnych w budynki mieszkalne. W ten sposób chce zlikwidować chociaż częściowo lukę mieszkaniową. Po tym bowiem, jak do Polski przyjechało 3 miliony uchodźców wojennych, dramatycznie brakuje mieszkań.

15.06.2022

To państwo, a nie pracodawcy, powinno finansować dni wolne krwiodawców

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Firmy nie mają co liczyć na zmianę zasad finansowania wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy pracownika będącego krwiodawcą. Resort rodziny i polityki społecznej uważa, że niemożliwe jest zarówno dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy wypłacanego przez pracodawcę wynagrodzenia krwiodawcy, jak i odpowiednie obniżenie przedsiębiorcom obowiązkowych składek na ZUS.

15.06.2022

Ubezpieczyciel sprawdzi ryzyko przez internet, ale nie zawsze korzystnie dla klientów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby informacje istotne do oceny ryzyka ubezpieczeniowego, np. o chorobach przewlekłych, właściwościach nieruchomości mogły być pozyskiwane przez internet czy telefon. Obecnie mogą być przedstawiane tylko na papierze, co jest uciążliwe i niepraktyczne. To, co jednak będzie dobre dla ubezpieczycieli, nie musi być korzystne dla ich klientów.

15.06.2022

Izba do likwidacji, ale kto osądzi stare i nowe dyscyplinarki?

Prawnicy

Sędzia, który zastosował orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka lub TSUE, nie może być ukarany. Podobnie jak za błąd w stosowaniu prawa krajowego lub prawa Unii - wynika z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Sędziowie ukarani za to mogą odwołać się do nowej izby w SN, ale orzekać w ich sprawach mogą te same osoby. W samym SN razem mają orzekać "starzy" i "nowi" sędziowie.

15.06.2022

Brakuje leków w aptekach, a po wydłużeniu rozliczeń będzie gorzej

Pacjent Farmacja

Deficyty w aptekach w czerwcu sięgają szczytów nie notowanych od początku kryzysu lekowego. Z raportu Gdzie Po Lek wynika, że brakuje między innymi leku stosowanego w cukrzycy i antybiotyków dla dzieci. Dodatkowo może się pojawić problem z dostępnością do drogich refundowanych leków, bo od czwartku, zgodnie z decyzją NFZ, zmieniają się zasady rozliczenia refundacji.

15.06.2022

Notariusze mają wydawać nakazy zapłaty - zdaniem RPO to zły pomysł

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje projekt przyznający notariuszom prawo do wydawania nakazów zapłaty. Według niego może to pogłębić chaos i poczucie zagubienia konsumentów w niejasnych dla nich procedurach. Ponadto nie przewiduje się obowiązku badania przez notariusza wniosku o wydanie nakazu pod kątem klauzul abuzywnych. RPO krytykuje też zmiany dotyczące nadzoru na notariatem.

14.06.2022

Budżet dofinansuje inwestycje sportowe i zapłaci klubom za promocję Polski

Administracja publiczna

Polska Organizacja Turystyczna, aby lepiej promować Polskę, będzie mogła podjąć współpracę z klubami sportowymi, które biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach. Na ten cel będzie mogła otrzymać dotację - w 2022 roku aż 60 mln zł. Ponadto z budżetu państwa będą mogły być dofinansowane inwestycje sportowe.

14.06.2022

Badanie: Firmy ostrożniej zatrudniają i dają skromne podwyżki

Rynek Prawo pracy

Niepewność pracodawców związana z sytuacją makroekonomiczną rośnie – wskazują wyniki najnowszego badania Plany Pracodawców zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Gorsze nastroje przekładają się na hamującą dynamikę zatrudnienia i skromne podwyżki – zauważa Konfederacja Lewiatan.

14.06.2022

Są założenia projektu budżetu państwa na 2023 rok

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Rząd przyjął we wtorek założenia projektu budżetu państwa na rok 2023, przedłożone przez ministra finansów. Polityka gospodarcza rządu ma być nakierowana na łagodzenie gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, przy jednoczesnym uwzględnieniu europejskich oraz krajowych ram fiskalnych. Według rządu, w przyszłym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto ma osiągnąć poziom 3,2 proc.

14.06.2022

Ratownik przeszkoli uczniów z pierwszej pomocy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Wprowadzony zostanie obowiązkowy kurs pierwszej pomocy dla uczniów szkół średnich - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Takie zmiany przewidywane są w związku z rozpoczęciem prac nad nową ustawą o ochronie ludności. Wcześniej zapowiedziano zmiany w podstawie programowej - również w tej materii.

14.06.2022

Ustawa o ochronie ludności wzmocni ratownictwo medyczne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Więcej etatów w Centrach Ratownictwa Medycznego, w każdej gminie karetka, obowiązkowe kursy pierwszej pomocy dla młodzieży ze szkół średnich prowadzone przez licencjonowanych ratowników medycznych. Takie zmiany ma wprowadzić ustawa o ochronie ludności, którą dziś zapowiedzieli wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

14.06.2022

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ukraina

Prezydent podpisał ustawę, według której Polska nie będzie dłużej udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Pozostali unijni członkowie banku – Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja – podjęli taką samą decyzję. To odpowiedź Polski i państw unijnych na agresję Rosji na Ukrainę. Jest to wspólnie uzgodnione, solidarne i skoordynowane działanie państw europejskich.

14.06.2022

Rejestr umów 500 plus dopiero w 2024 roku. Rząd musi poprawić przepisy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Termin wejścia w życie rejestru umów sektora finansów publicznych Sejm przesunął z 1 lipca bieżącego roku - na 1 stycznia 2024 roku. Zdaniem parlamentarzystów, do tego czasu rząd powinien poprawić krytykowane przepisy. Z ustawy podatkowej korygującej Polski Ład usunięto też wrzutkę o tym, że wartość umów podlegających publikacji zwiększy się z 500 zł do 5000 zł bez VAT. Ustawę podpisał już Prezydent.

14.06.2022

Przestępstwo nie od 500 zł a od 800 zł - posłowie chcą podwyższenia progu

Wymiar sprawiedliwości

Podczas sejmowych prac nad projektem zmian Kodeksu karnego i m.in. Kodeksu wykroczeń zaproponowano zwiększenie kwoty, od której kradzież przestaje być wykroczeniem z 500 zł do 800 zł. Taka sama zmiana ma dotyczyć kradzieży leśnej i paserstwa. Poprzednia zmiana w tym zakresie miała miejsce w 2018 roku.

14.06.2022

Ustawa podpisana - wracają stare zasady wspólnego rozliczania osób samotnie wychowujących dzieci

Pomoc społeczna PIT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Polskim Ładzie z poprawką Senatu, którą niespodziewanie poparł Sejm, przywracającą wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2021 r. Zgodnie z propozycją izby wyższej, ten sposób opodatkowania będzie miał zastosowanie także do opieki naprzemiennej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.

14.06.2022

Ustawa o ponownej weryfikacji dyplomatów z podpisem prezydenta

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie z dyplomacji osób, które studiowały, odbywały kursy albo zdobyły tytuł naukowy lub zawodowy na zagranicznej uczelni wyższej nadzorowanej przez organ bezpieczeństwa innego państwa nie należącego do NATO ani Unii Europejskiej.

14.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski