Prokuratura Krajowa oceni doniesienie adwokata na prezesa olsztyńskiego sądu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do Prokuratury Krajowej trafił wniosek adwokata z Olsztyna Ryszarda Afeltowicza o zbadanie, czy prezes sądu w Olsztynie i zarazem członek KRS Maciej Nawacki zawieszając sędziego Pawła Juszczyszyna przekroczył swoje uprawnienia. Postępowania w tej sprawie nie chciała prowadzić Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

23.12.2019

Opłaty za krew bez zmian, bo duża presja wynagrodzeń

Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku wysokości opłat składników krwi ma być utrzymana na prawie takim samym poziomie jak w 2019 r. Resort zdrowia tłumaczy, że utrzymanie wydatków na takim poziomie jest konieczne ze względu na coraz większą presję wynagrodzeń oraz wejście w życie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

23.12.2019

Przerwa świąteczna z bonusem

Zarządzanie oświatą

Przerwa świąteczna tak długa jak ferie zimowe? Da się to zrobić dzięki kreatywnemu wykorzystaniu możliwości wyznaczenia dni wolnych od zajęć. Część uczniów wróci do szkoły 7 stycznia, choć szkoły i tak muszą zapewnić im opiekę, zwłaszcza gdy taką potrzebę sygnalizują rodzice.

23.12.2019

Podwyżka płacy minimalnej dobije szpitale

Finansowanie zdrowia

Podniesienie najniższej pensji oznacza dla szpitali dodatkowe wydatki liczone w setkach milionów. Tymczasem już teraz większości z nich nie dopinają się budżety. Co gorsza, podwyżki dla najmniej zarabiających spowodują roszczenia pozostałych pracowników i podwyższenie opłat za usługi firm zewnętrznych - np. pralni czy cateringu.

23.12.2019

KNF będzie cyfrowo komunikować się z rynkiem

Nowe technologie Finanse Compliance

Kontakty Komisji Nadzoru Finansowego z nadzorowanymi instytucjami to głównie wymiana papierowych dokumentów. To ma się jednak zmienić, bo KNF planuje w ramach cyfrowej agendy stworzenie elektronicznego system obiegu dokumentów, w tym centralnego repozytorium. Komisja zamierza też dokonać przeglądu swoich wytycznych dla rynku.

23.12.2019

Paragony mogą naruszać tajemnicę lekarską

VAT Zawody medyczne RODO

Przepisy zobowiązują lekarzy i dentystów do umieszczania nazwy wykonanej usługi na paragonie fiskalnym w sposób pozwalający na jej identyfikację. Ministerstwo Finansów nie widzi problemu, ale zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie może naruszać zasady ochrony danych osobowych. Problemy rodzą też płatności kartą i faktury wystawiane do paragonów.

23.12.2019

Wyłączenie sędziego „po nowemu” budzi wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Od 7 listopada 2019 r. obowiązuje znowelizowany przepis odnoszący się do wyłączenia sędziego w trybie wnioskowym. Z przepisu wynika m.in., że gdy sędzia przedstawia swoje poglądy na sprawę, to nie zachodzi podstawa do jego wyłączenia. Również nakłanianie stron do zawarcia ugody nie może uzasadniać wyłączenia sędziego.

23.12.2019

Wynagrodzenie w ofercie pracy - koniec dyskryminacji przy naborze?

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Wprowadzenie obowiązku podawania przez pracodawców proponowanego wynagrodzenia brutto w ogłoszeniach o pracę przewiduje projekt poselski, który wpłynął do laski marszałkowskiej. Jeśli stanie się prawem obowiązującym, to firmy proponujące pensję w widełkach, będą musiały zaznaczać, że podlega ona negocjacjom.

23.12.2019

Rzecznik chce zawieszenia kolejnych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab skierował wnioski do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszenie w czynnościach służbowych Rafała L., Kazimierza W. oraz Wojciecha M., sędziów z krakowskiego Sądu Okręgowego, którzy spytali o status asesora oraz Anny B.-C. w warszawskiego SO, która odmówiła orzekania z zastępcami rzecznika.

22.12.2019

Nadregulacja i brak koncepcji - główne grzechy polskiej legislacji

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Brak konsultacji, tajne projekty, wrzutki poselskie, bardzo szybkie prace legislacyjne, a do tego nadregulacja i niestabilność prawa, a przede wszystkim brak koncepcji przy tworzeniu aktu prawnego - to największe grzechy systemu stanowienia prawa w Polsce. Ich wykaz i analizę opublikowała właśnie w swoim raporcie organizacja Pracodawcy RP.

22.12.2019

Prezydent chwali ustawę o dyscyplinarkach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozwiązania nowelizacji ustaw sądowych, które przyjął Sejm m.in. w poprawkach do tego projektu, uważam za rozsądne i porządkujące sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Nie powiedział jednak wprost, czy podpisze nowelizację w takim kształcie, w jakim została uchwalona przez Sejm.

22.12.2019

Marszałek Senatu zapowiada konsultacje ustawy o dyscyplinarkach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Senat należycie rozpatrzy wszelkie projekty aktów prawnych mogące zagrażać praworządności – zapewnił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w odpowiedzi na apel Komisji Europejskiej o wstrzymanie prac nad ustawą o dyscyplinarkach sędziów. - Każde państwo w UE dba o swoje wewnętrzne sprawy i wewnątrz kraju je załatwia – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

21.12.2019

Booking.com dostosowuje się do unijnego prawa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Firma Booking.com zobowiązała się do wprowadzenia zmian w sposobie przedstawiania konsumentom ofert, rabatów i cen. Gdy te nowe zmiany zostaną w pełni zastosowane przy funkcji rezerwacji, konsumenci powinni mieć większą możliwość dokonywania świadomych porównań zgodnie z wymogami prawa konsumenckiego UE

21.12.2019

KRS pracuje dalej, w styczniu opiniuje kandydatów na asesorów

Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci i radcowie prawni zapowiadają, że będą powoływać się na niedawny wyrok TSUE i wnioskować o sprawdzanie statusu sędziów rekomendowanych przez obecną KRS. Jej przewodniczący sędzia Leszek Mazur nie jest tym zaskoczony, bo jak mówi - strony mają do tego pełne prawo. Zapewnia jednak, że opiniowanie kandydatów przez "jego" Radę jest najbardziej transparentne od lat.

21.12.2019

Policja nie będzie prowadzić rejestru fotelików

Policja

Policja nie będzie gromadzić szczegółowych danych identyfikujących fotelik lub inne urządzenie podtrzymujące dziecko w samochodzie. Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma potrzeby gromadzenia takich informacji. Zdaniem ekspertów byłoby to przydatne dla poprawy bezpieczeństwa.

21.12.2019

Kłusownictwo wciąż popularne i niezbyt surowo karane

Prawo karne Środowisko

Kłusownictwo ma się dobrze. Nasiliło się przed świętami, a sprzyja temu łagodna zima. Tymczasem wykrywalność takich przestępstw jest wciąż niska, a techniki kłusowników coraz lepsze. A gdy już kłusownik zostanie wykryty, rzadko wymierzana jest mu surowa kara. Jednak za pozyskane mięso musi zapłacić - w przypadku łosia to kwota 14 tys. złotych.

21.12.2019

Odmrożenie odpisu na ZFŚS dołoży pracodawcom pracy na koniec roku

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy Finanse

Wtorek, 31 grudnia 2019 r., jest ostatnim dniem na dokonanie ostatecznej korekty wyliczeń dotyczących odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Uwzględnić trzeba faktyczną przeciętną liczbę zatrudnionych i dwie kwoty bazowe. To efekt podniesienia od 1 sierpnia kwoty odprowadzanej za pracownika.

21.12.2019

Kradzież choinek zdarza się coraz rzadziej

Prawo karne Środowisko

Kradzież choinek z lasu to już rzadkość. Jeszcze dziesięć lat temu nielegalnie wycięte drzewka liczono w tysiącach, teraz takich przypadków jest po kilkanaście. Osoba przyłapana z ukradzionym drzewkiem zapłaci mandat w wysokości 500 zł, ale kara może być wyższa.

21.12.2019

Nowi członkowie PKW - wybrani

Wybory

Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej, którzy są wybierani przez polityków. Umożliwiła to zmiana ustawy Kodeks Wyborczy, który wszedł w życie w styczniu 2018 r. Są to prof. dr Zbigniew Cieślak sędzia TK w stanie spoczynku, Dariusz Lasocki, Arkadiusz Pikulik, dr hab. Ryszard Balicki, dr Konrad Składowski, dr Liwiusz Laska i Maciej Miłosz.

20.12.2019

Prof. Rafał Wojciechowski wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy

Rafał Wojciechowski został wybrany w miejsce sędzi Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, której kadencja kończy się 5 stycznia 2020 r. Jest znawcą prawa rzymskiego, autorem pracy "Societas w twórczości glosatorów i komentatorów - Wprowadzenie; I. Dzieje prawa rzymskiego w średniowieczu".

20.12.2019