Resort zdrowia wycofuje się z płacenia za lek na Covid-19; szpitale są w kropce

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szpitale, które będą chciały kontynuować terapię pacjentów chorych na Covid-19 Remdesivirem, będą musiały pokryć część kosztu zakupu tego leku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie będzie dalej finansować zakupu ze środków publicznych. Szpitale sygnalizują, że leku już brakuje w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Oznacza to znacznie wyższe koszty leczenia pacjentów.

27.03.2023

Zakaz adwokackiej "reklamy" do likwidacji, ale będą etyczne ograniczenia

Prawnicy

Adwokaci, podobnie jak radcy prawni, będą mogli informować klientów o swojej działalności, zakaz adwokackiej reklamy odchodzi bowiem do lamusa. Projekt zmian został przyjęty przez prezydium NRA i jest szansa, że w maju zostanie przegłosowany. Nie ma co jednak liczyć na pełną dowolność - taka informacja handlowa nie będzie mogła naruszać godności zawodu czy godności człowieka, a i określenia "najlepszy", "najlepsza" nie będą dozwolone.

27.03.2023

KNF zmienia zasady gromadzenia przez banki danych o nieruchomościach

Banki RODO Nieruchomości

Zmiany zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach przewiduje wydana właśnie nowelizacja Rekomendacji J Komisji Nadzoru Finansowego. Rekomendacja dotyczy wszystkich banków, dla których udział ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie we własnych portfelach kredytowych przekracza 10 proc.

27.03.2023

Kancelaria Bird & Bird wspierała Qair Polska S.A. przy kontrakcie dot. energii elektrycznej

Rynek

Zespół kancelarii wspierał Qair Polska S.A. w procesie negocjacji jednego z największych, pod względem wolumenu, kontraktów Corporate PPA z fizyczną dostawą energii elektrycznej na polskim rynku. Wsparcie prawne obejmowało negocjacje dokumentu Term Sheet, brzmienia umów Corporate PPA oraz umów ze spółką obrotu. Kancelaria doradzała także w zakresie zagadnień z obszaru kontraktowego, regulacji energetyki i odnawialnych źródeł energii.

27.03.2023

Pracownik przyłapany na niewłaściwym wykorzystywaniu L4 może być ukarany

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pojedyncze kontrole zwolnień lekarskich zyskują na popularności. Wpływa na to rekordowa liczba wystawionych w 2022 roku L4 czy łatwiejszy niż kiedykolwiek dostęp do zwolnień za pośrednictwem teleporad. Nie bez znaczenia pozostaje też inflacja oraz kryzys energetyczny, który skłania przedsiębiorców do poszukiwania oszczędności i kontrolowania pracowników na L4, co do których zachodzi podejrzenie nadużyć.

27.03.2023

Skarbnicy metropolii proponują rozwiązania, które poprawią finanse JST

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów PIT

Podwyższenie udziału jednostek samorządu terytorialnego w PIT, zmniejszenie wysokości wpłat na Janosikowe, zmiana mechanizmu ustalania subwencji oświatowej, wyeliminowanie niektórych dysfunkcji części rozwojowej subwencji w związku z dyskryminowaniem części JST w zasadach podziału środków pochodzących z budżetu państwa. Takie zmiany w finansach samorządowych proponują skarbnicy metropolii polskich.

27.03.2023

Nie ma podatku od niezapłaconych faktur

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Resort finansów zwraca uwagę, że podatnik, który nie otrzymał od swojego kontrahenta zapłaty za fakturę, może skorzystać z ulgi na złe długi. Rozwiązanie to przysługuje w zakresie PIT, CIT i VAT. Skorzystanie z ulgi na złe długi jest równoznaczne z brakiem konieczności płacenia podatku od niezapłaconych faktur.

27.03.2023

GUS opublikował tablice dalszego średniego trwania życia kobiet i mężczyzn - nowe emerytury będą niższe

Domowe finanse Emerytury i renty

Kobieta, która zdecyduje się na przejście na emeryturę z chwilą ukończenia 60 roku życia, otrzyma emeryturę, którą ZUS ustali, dzieląc zgromadzony przez nią kapitał przez 254,3 miesiące dalszego trwania życia (238,9 miesięcy - w 2022 r.). Mężczyźnie, który skończy aktywność zawodową po ukończeniu 65 lat, ZUS wyliczy emeryturę dzieląc jego kapitał przez 210 miesięcy (w 2022 r. - 196,2).

27.03.2023

Meble pod ścianą - długi w branży znów zaczęły rosnąć

Rynek Finanse

Problemy z pozyskaniem surowców, rosnące koszty energii, utrzymująca się wysoka inflacja i spadek popytu – z tym wszystkim zmaga się obecnie branża meblarska. Ma to odzwierciedlenie w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Od siedmiu miesięcy zadłużenie tego segmentu rośnie i obecnie wynosi 101,1 mln zł. W najbliższym czasie branża prognozuje dalszy spadek wartości produkcji sprzedanej.

27.03.2023

UOKiK postawił zarzuty poznańskiej spółce Polmediq

Pacjent Rynek i konsument

Spółka poprzez ulotki i stronę internetową zaprasza osoby w wieku 40-85 lat na bezpłatne badania odporności, deklarując udzielenie porad medycznych i wystawienie skierowania na morfologię. Z ustaleń prezesa UOKiK wynika, że konsumenci nie są informowani o handlowym charakterze tego zaproszenia ani samych badań i mogą zostać wprowadzeni w błąd odnośnie stanu swojego zdrowia.

27.03.2023

ZUS: Przerwa w urlopie macierzyńskim jest możliwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim, może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu, pod warunkiem że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14. Z pozostałej część tego urlopu mama może także skorzystać później, już po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.

27.03.2023

Bon turystyczny można pobrać tylko do 31 marca 2023 r.

Domowe finanse

To już ostatni dzień, kiedy z PUE ZUS można pobrać bon turystyczny. Ostateczny termin upłynie 31 marca 2023 r., ale można nim opłacić zaliczkę np. na tegoroczne wakacje. Ważne, aby płatność nastąpiła przed 31 marca, czyli dniem, w którym upływa termin obowiązywania programu. Z danych ZUS wynika, że płatności bonem dokonano już ponad 5 mln razy.

27.03.2023

Egzekucja nie tylko z wynagrodzenia pracownika będzie dużo prostsza - ustawa opublikowana

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownicy nie uciekną już tak łatwo przed egzekucją administracyjną. ZUS będzie bowiem mógł ściągać zobowiązania nie tylko z ich wynagrodzenia, ale i z okresowych świadczeń pieniężnych, w tym świadczenia pieniężnego przysługującego z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wypłacanych im przez pracodawcę w okresie zatrudnienia, a także przez rok od rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

27.03.2023

Unikanie płacenia podatków wkrótce będzie trudniejsze - ustawa opublikowana

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o egzekucji administracyjnej. Zmiany mają usprawnić działania dotyczące wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenie jej efektywności. Chodzi m.in. o zmiany dotyczące rozliczeń VAT od transakcji zagranicznych i podatników, którzy nie płacą podatków.

27.03.2023

Dyrektywa cyfrowa ma poprawić sytuację konsumentów, ale konieczne są dalsze zmiany

Rynek i konsument Prawo unijne

Do tej pory konsumenci korzystający z usług cyfrowych w przeważającej mierze nie mieli skutecznych narzędzi, które pozwoliłyby im efektywnie dochodzić roszczeń w przypadku nienależytego wykonania umowy. Jest jednak szansa, że sytuacja ulegnie poprawie po implementacji przepisów unijnej dyrektywy cyfrowej, choć nadal są kwestie wymagające dopracowania.

27.03.2023

MEiN chce odbiurokratyzować szkołę, ale z kryteriów oceniania nie zrezygnuje

Kadry w oświacie Prawo pracy

Resort edukacji po raz kolejny zapowiada ograniczenie biurokracji w szkołach, płonne są jednak raczej nadzieje, że jednym z elementów tego planu będzie uproszczenie procedury oceniania nauczycieli. Związkowcy chcą, by resort wycofał się z konieczności określania wartości punktowych dla każdego kryterium. MEiN wyklucza taką zmianę, choć chce pójść na pewne ustępstwa.

27.03.2023

Zmiana przepisów pozwoli także ojcom odraczać aplikacje

Prawnicy Strefa aplikanta

Przepisy przewidujące możliwość odroczenia aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, w związku z urodzeniem dziecka, dyskryminują ojców - skarżyli się młodzi prawnicy, a Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie w resorcie sprawiedliwości. Ministerstwo się z tym zgadza i zapowiada, że niezwłocznie podejmie prace legislacyjne nad zmianą tych przepisów prawa.

27.03.2023

Wydatki na utrzymanie psa mogą być kosztem podatkowym

CIT PIT Doradca podatkowy

Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodów. Z interpretacji podatkowej wynika, że można tak uznać, skoro obecność psa w biurze wpływa na poprawę samopoczucia pracowników, ich bezpieczeństwa, wydajności, a tym samym powstanie przychodów.

27.03.2023

Frankowiczom opłaca się zabezpieczyć roszczenia, nawet gdy Getin Noble Bank ich nie honoruje

Banki Kredyty frankowe

Getin Noble Bank zaczął wypowiadać umowy kredytowe frankowiczom. Pisma otrzymują także osoby, którym sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu ich powództwa. Kredytobiorcy zastanawiają się więc, czy jest sens zabiegać o zabezpieczenie, skoro i tak bank ich nie honoruje. Prawnicy nie mają wątpliwości, że tak. Nie jest to kosztowne, a dzięki zabezpieczeniu kredytobiorcy nie muszą spłacać rat. Zupełnie inaczej uważa Związek Banków Polskich oraz część sądów.

27.03.2023