Nowa Akademia Zamojska ma już statut

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki nadał statut Akademii Zamojskiej w Zamościu. - Po 237 latach odnawiamy Akademię Zamojską - powiedział Przemysław Czarnek podczas wtorkowej uroczystości w Warszawie. Akademia Zamojska została utworzona w oparciu o istniejącą dotychczas Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Rozpoczęła działalność 1 września tego roku.

15.09.2021

Elżbieta Piotrowska-Albin zgłoszona do nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

Wymiar sprawiedliwości

Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia została zgłoszona do nagrody w kategorii „obrońca praworządności nie będący dziennikarzem ani prawnikiem”, za szereg projektów realizowanych w ramach Fundacji - m.in. szkolenia dla sędziów z zakresu prawa unijnego, standardów aktywności w przestrzeni publicznej, symulowane rozprawy, czy akcje przeciw mowie nienawiści.

14.09.2021

Nowe prawo ureguluje problem niewykorzystanych pieniędzy z kart pre-paid

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponuje modyfikację mechanizmu rozliczania niewykorzystanych pieniędzy z kart pre-paid w prawie telekomunikacyjnym. Propozycja została z życzliwością przyjęta przez ministerstwo cyfryzacji, które zapewnia, że stosowna poprawka zostanie dodana w procesie legislacyjnym.

14.09.2021

Parlament Europejski chce presji na Polskę i Węgry w sprawie praw osób LBGT

Samorząd terytorialny Prawo unijne

Społeczności LGBTIQ w Polsce i na Węgrzech doświadczają dyskryminacji - uznała we wtorek większość posłów Parlamentu Europejskiego. I wezwała w związku z tym organy Unii Europejskiej do wszczęcia postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zastosowania środków sądowych i narzędzi budżetowych przeciwko tym dwóm panstwom.

14.09.2021

Miasto z klimatem - ruszyła druga edycja konkursu

Samorząd terytorialny Środowisko

Ruszyła druga edycja konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska "Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt". Konkurs skierowany jest do samorządów miast, które w ciągu ostatnich 3 lat, ale nie później niż 6 miesięcy przed rozpoczęciem konkursu zrealizowały inwestycje z obszaru rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury (w tym retencja wody) lub zrównoważonego transportu.

14.09.2021

Rząd zdecydował - w 2022 roku płaca minimalna wzrośnie o 7,5 proc. do kwoty 3010 zł

Prawo pracy

Na wtorkowej Radzie Ministrów płaca minimalna na rok 2022 została określona na 3010 zł, co oznacza, że w porównaniu do roku 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł - tj. o 7,5 proc. - powiedziała we wtorek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Wzrośnie również stawka godzinowa. W roku 2022 stawka godzinowa będzie wynosiła 19,70 zł.

14.09.2021

Minister: Uczelnie nie mogą wymagać szczepienia, ani pytać o to

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Niektóre uczelnie uzależniają od zaszczepienia się na koronawriusa możliwości nauki lub zakwaterowania w akademikach. Ponieważ może to ograniczać konstytucyjnie chronione prawa - do nauki i do ochrony prywatności - RPO pytał ministra nauki o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, aby zapewnić uczelniom podstawy prawne dla działań prewencyjnych w czasie pandemii. Minister nie widzi jednak potrzeby.

14.09.2021

GUS: W I półroczu br. w przemyśle przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 8,7 proc. w porównaniu z ub.r.

Rynek Prawo pracy

Przeciętne zatrudnienie w przemyśle w I-II kwartale 2021 roku wyniosło 2 732,6 tys. osób i było o 0,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 5 755,18 zł i było o 8,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podał Główny Urząd Statystyczny .

14.09.2021

Fundacja Helsińska: Wolność mediów zawieszona przy granicy

Administracja publiczna

Ograniczenia wprowadzone w związku ze stanem wyjątkowym w praktyce zawieszają wolność mediów w pasie przygranicznym oraz prawo społeczeństwa do pozyskiwania rzetelnych informacji o toczących się tam działaniach służb państwa - stwierdza w opublikowanej we wtorek analizie Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

14.09.2021

Nowe prawo ma lepiej chronić uczestników wyprzedaży

Rynek i konsument

W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Taka m.in. zmiana ma znaleźć się w znowelizowanym pakiecie ustaw chroniących prawa konsumenta, na skutek wdrożenia unijnej dyrektywy Omnibus.

14.09.2021

Brak planów utrudni budowę nowych osiedli mieszkaniowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Deweloperzy rozpoczynają pod miastami coraz więcej nowych domów i mieszkań. Tę podmiejską ekspansję powstrzymuje jednak niedostateczne pokrycie terenów miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Tylko 35 polskich powiatów i miast na prawach powiatu pod koniec 2020 r. wyróżniało się planistycznym pokryciem, na poziomie co najmniej 85 proc. obszaru.

14.09.2021

ZUS: W całym kraju złożono już 2,8 mln wniosków o wyprawkę szkolną

Domowe finanse Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Prawie 130 mln zł trafiło do rodziców i opiekunów z województwa śląskiego na zakup wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start”. W całym kraju złożono łącznie 2,8 mln wniosków, a kwota wypłaconych świadczeń 300+ przekroczyła 1,1 mld zł – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do końca listopada br.

14.09.2021

Sejm na razie nie wraca do lex TVN

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Sejm nie zajmie się odrzuconą przez Senat nowelizacją ustawy medialnej, nazywanej lex TVN. Jak poinformował we wtorek Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, nie ma takiego punktu w porządku tego posiedzenia.

14.09.2021

Solidnego pracodawcę poznasz po wartościach – kultura organizacyjna w czasach pracy zdalnej

Prawo pracy Compliance

Kryzys najlepiej weryfikuje deklaracje pracodawców. W pandemii pracownicy szczególnie doceniali pracodawców, którzy zapewniali im poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Istotną rolę zaczęło również odgrywać zaufanie oraz otwartość w komunikacji, czyli jasnej, opartej na faktach i wiarygodnej informacji – twierdzą eksperci z agencji rekrutacyjnej People.

14.09.2021

NIK: Gminy nie radzą sobie z rewitalizacją

Samorząd terytorialny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda realizacja programów rewitalizacji w gminach. Okazuje się, że gminy często traktują je jedynie jako wymóg formalny, którego spełnienie umożliwia ubieganie się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W żadnej ze skontrolowanych gmin nie udało się kompleksowo rozwiązać zdiagnozowanych problemów i wyprowadzić z kryzysu terenów objętych rewitalizacją.

14.09.2021

Jedna cesarka nie daje prawa do drugiej na życzenie

Pacjent Opieka zdrowotna

Wiele kobiet na forach internetowych pyta, dlaczego lekarz ginekolog odmawia im drugiej cesarki. Zgodnie jednak ze standardami opieki okołoporodowej cięcie może być wykonywane tylko wtedy, gdy jest niezbędne. A przebycie jednego nie jest wskazaniem do drugiego, o ile nie istnieją stałe i niezmienne powody, np. wada wzroku.

14.09.2021

Aplikantów radcowskich czekają zmiany - samorząd chce ułatwić im wejście na rynek

Wymiar sprawiedliwości

Władze samorządu radców prawnych chcą zmienić kształcenie aplikantów. Szykują program pilotażowych warszatów specjalizacyjnych - m.in. z nowych technologii i rozwiązania promujące patronów, którzy zatrudniają aplikantów i stale z nimi współpracują. Główne zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku, ale już gotowy jest np. cykl szkoleń dla wykładowców

14.09.2021

Izba Dyscyplinarna SN znów rozpozna pięć spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 14 września br. Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej rozpozna pięć spraw: jedną sędziego i jedną radcy prawnego, a trzy - prokuratorów. Są to sprawy w toku, większość orzeczeń zapadnie w drugiej instancji. Obwinionym grożą poważne kary, łącznie z wykluczeniem z zawodu. Ale i przewinienia dyscyplinarne także naruszają godność urzędu.

14.09.2021

Małe gminy chcą ograniczyć liczbę pracowników socjalnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów

Samorządowcy chcą większej samodzielności w zatrudnianiu pracowników socjalnych. Obecnie przepisy nakazują im, aby w ośrodku pomocy społecznej było zatrudnionych co najmniej trzech pracowników socjalnych plus kierownik. Zdaniem samorządowców, skoro rząd odbiera gminom obsługę kolejnych programów a bezrobocie spada nie ma potrzeby zatrudniać tylu pracowników.

14.09.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski