Szpitale oszczędzają na prądzie, ale nie mogą zabronić pacjentom korzystania z gniazdek

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Tarcza, która ma chronić szpitale jako podmioty wrażliwe przed skokiem cen energii elektrycznej, nie wystarczy. Rachunki i tak wzrosną o kilkadziesiąt procent. Dlatego rząd przygotowuje dla szpitali program wsparcia fotowoltaiki. Z kolei zarządzający placówkami szukają oszczędności, wyłączając zewnętrzne oświetlenie i telewizory na szpitalnych salach. Cięcie kosztów ma jednak granice: pacjent ma prawo m.in. do ładowania telefonu.

03.11.2022

Doradcy podatkowi szykują się na zmianę pokoleń i stylu pracy

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Środowisko doradców podatkowych czeka wielka zmiana pokoleniowa. Niebawem odejdzie z zawodu 3 tysiące osób, które masowo wpisały się na listę doradców pod koniec lat 90 i teraz właśnie wchodzą w wiek emerytalny. Miejsce po nich wypełnią księgowi, biegli rewidenci i świeżo upieczeni doradcy podatkowi. Jednak rynek będzie się domagał od nich zmiany formy prowadzenia usług.

03.11.2022

Ukraińskie firmy szybciej regulują należności

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia Ukraina

Polscy przedsiębiorcy często uznają, że nie będą dochodzić roszczeń, by zachować dobre relacje z odbiorcami z Ukrainy i móc zwiększyć sobie limity ubezpieczeniowe na eksport do Ukrainy. Teraz, gdy w Ukrainie brakuje artykułów pierwszej potrzeby, współpraca gospodarcza z Polską dla przedsiębiorców ukraińskich jest szczególnie ważna, ale płatności za towar stanęły pod poważnym znakiem zapytania.

03.11.2022

Praca okazjonalna trochę zastąpi zdalną, ale bez zobowiązań

Prawo pracy

24 dni w roku kalendarzowym – o tyle dni pracy okazjonalnej będzie mógł zawnioskować pracownik do pracodawcy – zdecydowała sejmowa podkomisja. W przeciwieństwie do pracy zdalnej, za pracę okazjonalną w domu pracownik nie będzie miał prawa do ekwiwalentu. I to, zdaniem prawników, może w tych trudnych czasach być jej przewagą nad pracą zdalną, której koszty pracodawca będzie miał obowiązek pokryć.

03.11.2022

Rodzic zastępujący policję sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Bywa, że rodzice uczniów tak mocno angażują się w konflikty pomiędzy dziećmi, że zapominają, iż są dorośli i "biorą sprawy w swoje ręce". Tymczasem grożenie dwunasto- czy trzynastolatkowi, że się jeszcze doigra, nie jest najlepszym pomysłem. W zasadzie może skończyć się w sądzie - tym bardziej, jeżeli część gróźb od razu zostanie wprowadzona w czyn. A w szkole za bezpieczeństwo odpowiada jej dyrektor.

03.11.2022

Rząd zapowiada uproszczenie naboru do służby cywilnej

Administracja publiczna Prawo pracy

Odbiurokratyzowanie i uelastycznienie nabór do służby cywilnej - to cel nowelizacji ustawy, której projekt przyjął w środę rząd. Chodzi m.in. o zmianę podstawowej formy aplikowania – z papierowej na elektroniczną. Wprowadzone mają być także zmiany w systemach czasu pracy, a zasady tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych będą bardziej elastyczne.

02.11.2022

Wyższe kryteria dochodowe do stypendium i mniej biurokracji przy stopniach naukowych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wzrost ono do 1294,4 zł netto na osobę w rodzinie studenta kryterium dochodowego, które uprawnia do stypendium socjalnego dla studentów, a także usprawnienie funkcjonowania uczelni oraz odbiurokratyzowania ich działalności poprzez m.in. nowe uregulowanie postępowań awansowych związanych z nadaniem m.in. stopni naukowych oraz tytułu profesora - cele ustawy, której projekt przyjął w środę rząd.

02.11.2022

Będą specjalne świadczenia dla rodzin poległych mundurowych

Administracja publiczna Prawo pracy

Świadczenia pieniężne dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy poległych na służbie wprowadzić ma ustawa, której projekt został w środę zaprezentowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Kamiński zapowiedział, że projekt ma jeszcze w tym roku trafić do Sejmu, a nowe rozwiązania wejść w życie w 2023 roku.

02.11.2022

Ratownicy medyczni przeciwni szkoleniu strażaków w ambulansach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zaalarmowało Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) w sprawie strażaków, którzy mają się szkolić w karetkach pogotowia. Ratownicy medyczni podkreślają, że udział osób nieuprawnionych, czyli niewykonujących zawodu medycznego w udzielaniu świadczeń, narusza prawo pacjenta do tajemnicy o jego stanie zdrowia.

02.11.2022

Będzie kontynuacja Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego

Pacjent Finansowanie zdrowia

Jeszcze w tym roku rząd planuje przyjąć kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030. Program stawia na opiekę środowiskową i trzy poziomy referencyjne w modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także na edukację i monitoring skuteczności programu.

02.11.2022

Nowe przepisy energetyczne już z podpisem Prezydenta

Finanse samorządów Domowe finanse Małe i średnie firmy

Po podpisie Andrzeja Dudy wiadomo już, jaki będzie ostateczny kształt ustawy zamrażającej ceny prądu na przyszły rok. Małe firmy, samorządy i inni uprawnieni odbiorcy będą musieli złożyć do końca listopada specjalne oświadczenia, by skorzystać z tych preferencji. Pojawi się podatek od zysków wytwórców energii, zwany "odpisem na Fundusz".

02.11.2022

GUS: Osoby aktywne zawodowo to 57,9 proc. ludności w wieku 15-89 lat

Rynek Prawo pracy

W II kwartale 2022 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 57,9 proc. ludności w wieku 15-89 lat. W porównaniu z I kwartałem wskaźnik ten zmniejszył się o 0,1 p. proc., natomiast w odniesieniu do II kwartału 2021 r. zwiększył się o 0,3 p. proc. – podał GUS. Liczba aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat w II kwartale br. wyniosła 17224 tys. osób, w tym 16770 tys. stanowili pracujący, a 454 tys. – bezrobotni.

02.11.2022

Lewiatan: Nowe technologie wymuszą zmiany w zatrudnieniu

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

Do 2025 roku 42 proc. firm planuje wdrożenie nowych technologii. Plany te znacznie różnią się w zależności od wielkości firmy. Implementacja technologii wymagać będzie zmian w zatrudnieniu – wynika z raportu „Trendy w zatrudnieniu 2022” przygotowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

02.11.2022

Kolejny biegły oceni wypadek motocyklisty, którego świadkiem miała być prof. Gersdorf

Prawnicy Transport

Suwalska prokuratura okręgowa powołała drugiego biegłego z zakresu mechaniki pojazdowej i ruchu drogowego, by ustalić okoliczności śmiertelnego wypadku motocyklisty na obwodnicy Zambrowa. Śledztwo prowadzone jest w sprawie, ale od początku wymieniany jest w tym kontekście samochód prof. Małgorzaty Gersdorf i sędziego Bohdana Zdziennickiego, którzy przejeżdżali obok tego zdarzenia.

02.11.2022

RPO interweniuje w sprawie efektywnego dostępu osób starszych do informacji

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy

Z raportu o sytuacji osób starszych w pandemii wynika, że skuteczność w dotarciu z informacją o możliwym wsparciu dla osób najstarszych jest niewystarczająca. Blisko połowa badanych osób starszych nie słyszała o rządowych lub samorządowych programach wsparcia - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. MRiPS zapowiada stworzenie systemu koordynacji usług społecznych,

02.11.2022

UOKiK sprawdza przerwy w transmisjach streamingowych

Rynek i konsument Nowe technologie

W serwisie streamingowym Viaplay, który ma w swojej ofercie filmy, seriale, programy telewizyjne i transmitowane na żywo wydarzenia sportowe, dochodziło do przerw w nadawaniu. Interwencję w tej sprawie podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, według którego jeśli transmisja na żywo została przerwana, konsumenci mogą złożyć reklamacje.

02.11.2022

Maksymalna masa ładunku na wózku i taczce jest ściśle określona

BHP

W razie braku możliwości wyeliminowania ręcznych prac transportowych, pracodawca powinien podjąć działania zmierzające do zmniejszenia uciążliwości i zagrożeń związanych z wykonywaniem tych czynności. W tym celu został zobowiązany, by odpowiednio organizować pracę i wyposażać pracowników w niezbędny sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony indywidualnej.

02.11.2022

Diagnosta ma sprawdzić, jak w aucie działa system eCall

Samorząd terytorialny Transport

Od 1 listopada zmienił się zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych pojazdów, co ma poprawić ich jakość, a w konsekwencji zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mniejsza jest uznaniowość diagnosty w kwalifikacji usterek. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań technicznych nakłada też na diagnostów obowiązek sprawdzania systemu eCall.

02.11.2022

W 2023 r. składki na NRA "od adwokata" o 2 złote wyższe

Prawnicy

O 2 zł wzrośnie składka poszczególnych izb adwokackich za każdego członka - adwokatkę/adwokata - wykonującego zawód. W praktyce już od stycznia 2023 r. izby będą płacić 37 zł, a nie jak dotąd 35 zł. Adwokatura tłumaczy to sytuacją gospodarczą, oraz wzrastającą inflacją i koniecznością wykonania zadań, które postawił przed nią Krajowy Zjazd. Co ważne, nie wzrosną składki za adwokatów/emerytów i tych, którzy nie wykonują zawodu.

02.11.2022

Zawieszenie działalności gospodarczej receptą na kryzys?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dla większości przedsiębiorców nadeszły naprawdę trudne czasy. Inflacja i koszty energii to tylko najważniejsze na długiej liście problemów, z którymi borykają się prowadzący własną działalność gospodarczą. Jedną z możliwości przeczekania trudnego okresu jest zawieszenie działalności gospodarczej. Z możliwości tej mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.

02.11.2022