Zakaz sprzedaży energetyków młodzieży - krytyka kontrowersyjnego projektu

Rynek i konsument

Instytut Staszica krytykuje projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zakazujący sprzedaży osobom niepełnoletnim napojów energetyzujących. Według niego Polska wprowadziłaby najbardziej restrykcyjne prawo w Europie. Ograniczenia, które stosują poszczególne państwa członkowskie, dotyczą maksymalnej zawartości kofeiny i tauryny w napoju oraz możliwości reklamowania napojów energetyzujących.

28.02.2023

Coraz więcej zagranicznych studentów na polskich uczelniach

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W bieżącym roku akademickim na krajowych uczelniach kształci się około 85 tys. obcokrajowców. Liczba ta systematycznie rośnie. Od lat najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce są Ukraińcy. Trwająca wojna spowodowała, że część studentów z tego kraju uczy się na polskich uczelniach, ale w indywidualnym trybie w formie zdalnej.

28.02.2023

Kanada, USA i KE zakazują urzędnikom korzystania z TikToka

Nowe technologie RODO Prawo unijne

Od wtorku z telefonów służbowych będzie usuwana zainstalowana już aplikacja TikTok, a także blokowana możliwość korzystania z niej - poinformował kanadyjski resort spraw zagranicznych. Biały Dom nakazał w poniedziałek agencjom rządowym wyeliminowanie w ciągu 30 dni chińskiej aplikacji Tik Tok z federalnych urządzeń i systemów. Także Komisja Europejska zabrania używania TikToka na telefonach służbowych.

28.02.2023

Fundacja rodzinna to niezłe prawo, ale mogło być jeszcze lepsze

Prawo gospodarcze

Fundacja rodzinna to całkiem dobre rozwiązanie pozwalające na niekontrolowaną sukcesję, z którego polskie firmy będę mogły korzystać od 21 maja 2023 r. Szkoda jednak, że w ostatecznym głosowaniu Sejm odrzucił kilka poprawek Senatu, które uczyniłyby tę regulację jeszcze lepszą - pisze radca prawny Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

28.02.2023

RPO: Osadzony też obywatel - powinien mieć dostęp do domeny europa.eu

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że Służba Więzienna zapewniała kiedyś skazanym szerszy dostęp do stron internetowych niż obecnie. Obejmował on nie tylko strony BIP poszczególnych polskich instytucji, ale istotne dla osób pozbawionych wolności strony Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czy instytucji Unii Europejskiej. Dostęp do nich zależy od Służby Więziennej.

28.02.2023

Decyzję w sprawie oszczędzania w PPK można podjąć w każdym czasie

Domowe finanse Prawo pracy PPK

1 marca 2023 roku tracą skuteczność deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożone przed tą datą. Gdy deklarację o rezygnacji - do 28 lutego 2023 r. - złożyła osoba, która nie jest już pracownikiem, także jej deklaracja o rezygnacji traci skuteczność 1 marca 2023 r. Uczestnik PPK może jednak, kiedy zechce, ponownie złożyć deklarację o rezygnacji, a następnie wrócić do oszczędzania w PPK.

28.02.2023

Drakońskie kary mają uporządkować handel suplementami diety

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Suplementy diety będą musiały zniknąć z półek w pobliżu "okienek" w aptekach, a także kas na stacjach benzynowych i w marketach. Za naruszenie przepisów opierających się na nieprecyzyjnych definicjach i przy braku kryteriów stosowanych podczas kontroli ma grozić od 10 tys. zł do 1 mln zł. W dodatku w konsekwencji proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian, w sklepach łatwiej będzie reklamować leki OTC niż suplementy diety - zauważają eksperci. 

28.02.2023

Samobójstwo w zakładzie to nieszczęście pracownika i kłopoty pracodawcy

Prawo pracy BHP

Rośnie liczba samobójstw popełnianych w pracy. To poważny problem dla pracodawców, bo nie mają prawa szczegółowo pytać pracowników o stan zdrowia, ale odpowiadają za bhp w miejscu pracy. Szef powinien zatem dbać o dobrostan pracowników i obserwować. A gdy pracownik targnie się na życie w firmie albo z powodu pracy, to kłopoty w pierwszej kolejności będzie miał… pracodawca.

28.02.2023

Pracujący sędziowie bez ulgi dla seniorów w PIT

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Sędziowie - kobieta powyżej 60. roku życia i mężczyzna w wieku powyżej 65. roku życia - nie mogą skorzystać z ulgi dla pracującego seniora. Nie spełniają podstawowego kryterium, jakim jest podleganie z tytułu uzyskania przychodów ubezpieczeniom społecznym. Tak twierdzi skarbówka. Zdaniem ekspertów, wprowadzenie takiego ograniczenia to celowy zabieg ustawodawcy.

28.02.2023

Warunki zabudowy ważne tylko kilka lat - wraca kontrowersyjny pomysł

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraca do pomysłu, by warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wydawać tylko na pięć lat. W projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu na nowo pojawił się taki przepis. Jak tłumaczy resort, ustawa planistyczna przewiduje mechanizmy aktualizacji planów miejscowych, a w stosunku do warunków zabudowy już nie, i czas najwyższy to zmienić.

28.02.2023

RPO interweniuje w sprawie działań CBA w gabinecie ginekologicznym

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Po przeszukaniu gabinetu ginekologicznego funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację medyczną i wszystkie karty leczonych tam pacjentek z ostatnich niemal 30 lat. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyjaśnienia. To reakcja na skargi lekarki i pacjentek, które uważają, że działanie CBA było nieadekwatne i naruszało tajemnicę lekarską.

27.02.2023

Kary w zawieszeniu dla odpowiedzialnych za ochronę finału WOŚP, gdy zginął Paweł Adamowicz

Prawo karne

Na odpowiednio sześć i pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata w sprawie finału WOŚP, na którym został zamordowany Paweł Adamowicz, Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w poniedziałek Gracjana Z. i Dariusza S. - właściciela agencji i szefa ochrony. Przedstawicieli Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, urzędnika miejskiego oraz dwóch policjantów uniewinniono od zarzutów.

27.02.2023

Zajęć w świetlicy nie trzeba prowadzić w grupie wychowawczej

Zarządzanie oświatą

Zajęcia świetlicowe nie muszą być prowadzone w grupach wychowawczych, prawo oświatowe już tego nie wymaga - wyjaśnia resort edukacji i nauki w odpowiedzi na interpelację poselską. Regulacje określają jedynie, ilu maksymalnie uczniów może być pod opieką jednego nauczyciela.

27.02.2023

W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat otrzymają dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powszechny, dobrowolny i darmowy program szczepień rozpocznie się 1 czerwca tego roku. Dodał, że podpisał już obwieszczenie w tej sprawie.

27.02.2023

Zatwierdzono już 8,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili ponad 8,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzystało z nich ok. 325,5 tys. dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

27.02.2023

Rosja na unijnej liście rajów podatkowych

CIT Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe Prawo unijne

UE opublikowała najnowszy wykaz jurysdykcji niespełniających międzynarodowych standardów podatkowych, tzw. unijną listę rajów podatkowych. Na liście znalazła się także Rosja. Dla firm powiązanych z podmiotami rosyjskimi lub realizujących z nimi transakcje oznacza to ograniczenie przysługujących im przywilejów, a także ryzyko konieczności spełnienia dodatkowych obowiązków.

27.02.2023

Znamy laureatów rankingu powiatów i miast na prawach powiatu

Samorząd terytorialny

Powiaty Augustowski, Raciborski i Pilski oraz miasto Nowy Sącz zostały w swoich kategoriach zwycięzcami Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu za 2022 r. konkursu, który od 2003 r. prowadzi Związek Powiatów Polskich. Po raz pierwszy w konkursie nie oceniano gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin miejskich.

27.02.2023

MEiN: Nauczycielskie "dyscyplinarki" wcale nie trwają za długo

Kadry w oświacie

Rzecznik praw obywatelskich interweniuje ws. postępowań dyscyplinarnych przeciwko dyrektorom i nauczycielom - niektóre ciągną się latami, mocno utrudniając życie osobom, których dotyczą. Nie ulega wątpliwości, że zgłoszone nieprawidłowości w pracy nauczyciela lub dyrektora szkoły powinny być zbadane w sposób obiektywny i dokładny, ale nie oznacza to, że mogą ciągnąć się latami - uważa RPO.

27.02.2023

Polacy nie chcą być zmęczeni w pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Polacy znajdują się w czołówce najbardziej zapracowanych osób w Europie - wynika z raportu OECD Employment Outlook 2021. Wielu pracowników z przymusu spędza dodatkowy czas w pracy, wyrabiając nadgodziny lub wykonuje dodatkowe zadania, które nie należą do ich obowiązków. Tego typu sytuacje potrafią prowadzić do przemęczenia i w konsekwencji - zwolnień lekarskich.

27.02.2023

Kary dla firm przygotowujących fałszywe opinie o produktach

Rynek i konsument

Firma z Poznania ukarana została za handel nieprawdziwymi recenzjami w internecie, które wprowadzały konsumentów w błąd co do reputacji firm oraz oferowanych przez nie produktów i usług. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił też zarzuty za podobne praktyki wobec firmy z Rzeszowa. Temu przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu.

27.02.2023