Minister zapowiada różnicowanie zarobków nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela - zapowiada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I precyzuje, że chodzi m.in. o zróżnicowanie zarobków nauczycieli w zależności od prowadzonego przedmiotu, miejsca pracy i liczby dzieci w klasie. Projektowana reforma ma też dotyczyć nowego podziału zadań pomiędzy rząd i samorządy.

24.01.2023

KNF ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników nadzoru

Nowe technologie Finanse

Cyberoszuści rozwijają swoje metody. Podszywają się już nie tylko pod Komisję Nadzoru Finansowe lub Urząd KNF, ale też pod konkretnych pracowników nadzorcy. Przestępcy wykorzystują do tego celu imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć na stronie internetowej KNF. Oszuści już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych.

24.01.2023

NFZ podał wysokość minimalnej składki zdrowotnej

Finansowanie zdrowia

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: styczeń, luty, marzec 2023 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 626,93 zł - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Jej wysokość jest uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które w czwartym kwartale 2022 r. wyniosło 6965,94 zł.

24.01.2023

Ostatnie dni na rozliczenia kół gospodyń wiejskich, a sprawozdania złożyła połowa

Samorząd terytorialny

31 stycznia mija termin składania rozliczeń z pomocy na prowadzenie działalności statutowej, którą koła gospodyń wiejskich uzyskały z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na tydzień przed tym terminem złożyła je ponad połowa kół. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim i łódzkim. Gospodynie, które tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki.

24.01.2023

Najem pojazdów to inwestycja z ryzykiem - UOKiK stawia zarzuty

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firma Total Finance z Warszawy, która oferowała inwestycje w pojazdy i czerpanie zysków z ich wynajmu, otrzymała z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuty dotyczące wprowadzania konsumentów w błąd co do braku ryzyka takiej inwestycji, a także co do danych pojazdu wskazanego w umowie. Przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

24.01.2023

Dziki w mieście to coraz większy problem samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko

Dziki coraz częściej odwiedzają miasta, a ze względu na afrykański pomór świń, przepisy nie dopuszczają do przemieszczania tych zwierząt, zatem nie jest możliwe wywożenie żywych dzików poza miasta. Odstrzał w obszarze zurbanizowanym jest zaś działaniem ryzykownym. Przed samorządami stoi wyzwanie, jakie metody przyjąć. Część uważa, że potrzebna jest zmiana przepisów prawa.

24.01.2023

Wynagrodzenia w Prokuraturze Krajowej to nie tajemnica - "Solidarność" wygrywa w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Krajowy nie chciał udostępnić MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury informacji dotyczącej m.in. wynagrodzeń zasadniczych, premii, nagród w Prokuraturze Krajowej. Uzasadniano to tym, że chodzi o informacje przetworzoną, wymagającą poniesienia do jej uzyskania ogromnych nakładów. Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny, a NSA oddalił właśnie prokuratorską kasację.

24.01.2023

Nawet gdy to pracownik ma interes w tym, by pracować zdalnie, i tak zapłaci firma

Prawo pracy

Niezależnie od tego, czy kodeksowa praca zdalna będzie wykonywana na polecenie pracodawcy, czy na wniosek pracownika, na pracodawcy ciążą takie same obowiązki - np. zapewnienia mu w domu sprzętu. Zdaniem prawników, ustawodawca powinien zróżnicować je w zależności od tego, kto jest zainteresowany takim trybem. Będzie też pytanie, czy przy poleceniu pracy zdalnej firmy mają obowiązek opracowania oceny ryzyka i zebrania oświadczeń od pracowników.

24.01.2023

Odpowiednio wypełniona deklaracja może dać oszczędności w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Firmy, które płacą podatek od nieruchomości, popełniają podstawowy błąd. Do bieżących deklaracji przepisują wartości z ubiegłych lat. Nie uwzględniają jednak w ogóle najnowszego orzecznictwa, które pozwala obniżyć kwotę należnych wpłat. Koniec stycznia to ostatni dzwonek na sprawdzenie rozliczeń. Do końca miesiąca trzeba złożyć deklarację podatkową, która przesądzi o wymiarze podatku na cały rok.

24.01.2023

KE konsultuje przepisy o lepszej ochronie nabywców energii

Rynek i konsument

Lepsza ochrona konsumentów przed nadmierną zmiennością cen, wspieranie ich dostępu do bezpiecznej energii z czystych źródeł i zwiększanie odporności rynku - to cele projektowanej przez Komisję Europejską reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE. Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji społecznych w tej sprawie.

23.01.2023

MEiN: Płace nauczycieli o 7,8 proc. w górę. ZNP protestuje

Prawo pracy Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Nauki proponuje w tym roku podwyżkę w wysokości 7,8 proc. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, trafił w poniedziałek do opiniowania. Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że to nie zrekompensuje inflacji, a najniższa płaca nauczyciela będzie poniżej minimalnej.

23.01.2023

RPO: Policja nie może legitymować obywateli bez powodu

Policja RODO

Policja wymierza czasem mandaty za "uniemożliwianie lub utrudnianie" czynności funkcjonariuszy, a powodem do tego bywa nawet sama odmowa poddania się legitymowaniu. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że aby policjant mógł kogokolwiek wylegitymować, musi istnieć ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki.

23.01.2023

Polacy szli na L4, by oglądać Mundial w Katarze - zaskakujące dane z kontroli

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W trakcie rozgrywania piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze odsetek pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich zwiększył się w niektórych zakładach pracy nawet o 12 proc. – wynika z danych Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych. Kontrolerzy szczególne wzrosty odnotowali wśród pracowników dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, w których mężczyźni stanowią około 68 proc. załogi.

23.01.2023

Vectra zapłaci 22 mln zł kary za bezpodstawne podwyższanie opłat za internet i telewizję

Rynek i konsument

Firma Vectra jednostronnie, bez podstawy prawnej, zmieniła zapisy umowy na czas nieoznaczony, a następnie bezprawnie podwyższała opłaty za internet i telewizję. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której nałożył na spółkę ponad 22 mln zł kary. Konsumenci mają otrzymać zwrot części opłaconego abonamentu.

23.01.2023

Rynek Pracy Specjalistów 2022 - ponad milion ofert pracy

Rynek Prawo pracy

1 103 000 – tyle ofert zamieszczono w Pracuj.pl w 2022 roku. Przyniósł on szczyt ożywienia rekrutacyjnego z ostatnich lat. Po raz pierwszy w historii liczba ogłoszeń przekroczyła milion. Pomimo gospodarczych wyzwań, pracodawcy byli aktywni, szczególnie w pierwszym półroczu. W rekrutacji widoczna była rosnąca rola kompetencji cyfrowych oraz utrzymująca się popularność pracy zdalnej i hybrydowej – wynika z raportu Pracuj.pl.

23.01.2023

W styczniu firmy muszą zainteresować się terminami dotyczącymi podatku u źródła

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Rok 2022 był dla płatników podatku u źródła rokiem zawirowań, zmian i niepewności. Z 1 stycznia płatnicy rozpoczęli stosowanie mechanizmu pay & refund. Wykładnia oraz praktyka stosowania prawa przez organy podatkowe zrewidowały jednak myślenie na temat działania systemu oświadczeń WH-OSC – piszą Konrad Medoliński i Paweł Wyciślik z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

23.01.2023

W 2023 roku wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne ryczałtowców

PIT Ubezpieczenia społeczne

W piątek Główny Urząd Statystyczny ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia za czwarty kwartał 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw. Wskaźnik ten jest podstawą do obliczenia składki zdrowotnej dla płacących zryczałtowany podatek od przychodów (tzw. ryczałtowców). Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6965,94 zł (rok wcześniej było to 6221,04 zł).

23.01.2023

Kuracjusz sam wybierze uzdrowisko - projekt ma trafić do konsultacji

Pacjent Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Twierdzi, że termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną one obowiązywać od stycznia 2024 r. Według nich pacjent będzie mógł sam lub wspólnie z lekarzem wybrać miejsce pobytu, a skierowanie na leczenie będzie wystawiane w wersji elektronicznej.

23.01.2023

Prokuratorskie pożyczki gorsze niż bankowe? Prokuraturzy apelują o zmiany w prawie

Prokuratura Prawo pracy

Prawo o prokuraturze pozwala na przyznanie prokuratorom pomocy finansowej w postaci pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Ma to być jeden z elementów ustawowych gwarancji niezależności. Problem w tym, że oprocentowanie wynosi tyle, ile inflacja zapisana w ustawie budżetowej. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury apeluje o pilne zmiany legislacyjne.

23.01.2023

Rząd chce „Malucha plus” w każdej gminie, ale nie jest pewne, czy nowe zasady są atrakcyjne

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

W końcu wystartował oczekiwany przez gminy nabór do nowej edycji programu „Maluch+”. Nie jest już wymagany wkład własny, inwestycja będzie mogła trwać do trzech lat, algorytm rozdziału pieniędzy skonstruowano tak, aby premiował gminy, w których nie ma żłobków i klubów dziecięcych. Samorządowcy mają jednak mieszane uczucia, a trudniej będzie uzyskać wsparcie podmiotom innym niż gminy.

23.01.2023