- Zdarza się, że dzieci otrzymujące w szpitalu dożylnie antybiotyki w szpitalu po wypisaniu do domu muszą kontynuować leczenie tymi lekami. Okazuje się to niemożliwe, bo nie ma ich w aptece. Dostępne są jedynie pojedyncze opakowania leków, które ponadto są dostępne w aptekach w znacznej odległości od ich miejsca zamieszkania – pisze Piotr Mierzejewski, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze RPO do ministerstwa zdrowia.

Sprawdź w LEX: Czy istnieje możliwość wymiany leku nierefundowanego na refundowany w ramach realizacji recepty przez farmaceutę? >

Czytaj także na Prawo.pl: Nowy kod "DZ" na recepcie uprawni do bezpłatnych leków

Szpitale biją na alarm z powodu braku tych leków. Nie są to jedyne leki, których brakuje w aptekach. Problem dotyczy też m.in. leków na cukrzycę i alergię czy szczepionek.

- Faktycznie brakuje leków na cukrzycę i antybiotyków beta-laktamowych, szczególnie penicylin doustnych. Brakuje też cefalosporyn (cefuroxym w zawiesinie) – mówi jedna z kierowniczek apteki w województwie świętokrzyskim. To także jest antybiotyk w zawiesinie, głównie dla dzieci.

Dyrektor Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO interweniował w sprawie brakujących leków u dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ Łukasza Szmulskiego, prosząc o stanowisko i informację o działaniach zaradczych.

Czytaj w LEX: Warunki prowadzenia apteki w świetle nowego rozporządzenia >