Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Ustanowiono je z inicjatywy Kataru, pomysł został poparty przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007. W tym roku od 2 kwietnia przez dwa tygodnie w stolicy będą organizowane Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu.

"Od dziesięciu lat obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jednak w Warszawie będziemy mówić o autyzmie przez ponad dwa tygodnie. Wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym zaburzeniu i formach pomocy. Najważniejsza jest wczesna diagnoza i wsparcie" - powiedziała w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Przypomniała, że od września zacznie działać przedszkole specjalne przy ul. Tarchomińskiej 4, które będzie funkcjonowało w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 razem ze specjalną szkołą podstawową. Budynek jest modernizowany - koszt modernizacji szkoły i budowa przedszkola jest szacowany na ponad 10 mln zł. W stolicy dzieci i młodzież z autyzmem korzystają z pomocy 28 poradni psychologiczno-pedagogicznych (PPP), trzy z nich wydają orzeczenia o autyzmie.

 

Budynki podświetlone na niebiesko

Radna Warszawy Gabriela Szustek poinformowała, że Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu rozpoczną się 2 kwietnia - tego dnia na znak solidarności z osobami z autyzmem Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski zostaną podświetlone na niebiesko. Dzień później na niebiesko podświetlone będzie ponad 30 budynków, m.in. Warsaw Spire, Q22 i Atrium Tower.

W ramach Warszawskich Dni Świadomości Autyzmu od 4 do 22 kwietnia odbędą się spotkania ze specjalistami, a w sobotę 7 kwietnia po Warszawie będzie jeździł tramwaj edukacyjny, w którym porad udzielą specjaliści z Fundacji Synapsis i Poradnika Autystycznego. Natomiast 11 kwietnia w kinie Muranów odbędzie się przegląd filmów "Artyzm, autyzm, autentyzm".

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Ponieważ zaburzenia mogą mieć różne symptomy, używa się określenia "spektrum zaburzeń autystycznych" (z ang. Autism Spectrum Disorder, w skrócie ASD). W Polsce liczbę osób z autyzmem szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy.