Leszczyna: 150 podmiotów medycznych w pilotażu centralnej e-rejestracji

Opieka zdrowotna

Do pilotażu centralnej e-rejestracji zgłosiło się już 150 podmiotów, które realizują świadczenia kardiologiczne lub wykonują badania profilaktyczne – mammografię i cytologię. Spośród nich 39 podmiotów zintegrowało już systemy informatyczne z systemem P1 - zaznaczyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji podsumowującej zmiany wprowadzone w ochronie zdrowia w 2024 r. i plany na najbliższą przyszłość.

12.12.2024

Cyberbezpieczeństwo w szpitalach wciąż na marginesie

Opieka zdrowotna

Zaledwie 13 proc. placówek medycznych deklaruje, że ma wewnętrzny zespół ds. cyberbezpieczeństwa w swojej strukturze, a 15 proc. korzysta z pomocy zewnętrznej. Aż 72 proc. nie ma takiego zespołu w ogóle. Tymczasem podmioty medyczne, a w szczególności szpitale, coraz częściej padają ofiarą cyberprzestępców. Czasami wystarczy, by jedna osoba kliknęła w podejrzany link, by placówkę dotknął całkowity paraliż.

12.12.2024

NFZ będzie dokładniej monitorować kolejki do lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia chce kontrolować prawidłowość prowadzenia list oczekujących na wizytę, przeprowadzania szczegółowych analiz czasu oczekiwania oraz eliminowanie przypadków wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie. Przychodnie i gabinety będą miały obowiązek wpisywania harmonogramów przyjęć w aplikacji AP KOLCE. Fundusz zapewnia, że to nie zwiększy biurokracji.

11.12.2024

Niewielu chorych z ciężką astmą korzysta z terapii - są problemy z programem

Pacjent Opieka zdrowotna

Astmę ciężką można skutecznie leczyć. Terapia biologiczna jest jednak dostępna tylko w ramach programu lekowego. Ośrodki nie chcą go prowadzić, ponieważ wiąże się z biurokracją i nie idzie za tym adekwatne finansowanie. Do tego wyśrubowane warunki kwalifikacji do programu lekowego wykluczają część chorych. Od 2012 roku udało się włączyć tylko 10 proc. pacjentów, którzy mogą się zakwalifikować i odnieść korzyści z leczenia.

11.12.2024

Pozew dla szpitala zamiast poprawy jakości? Wskaźniki i ankiety trudno będzie oceniać

Pacjent Opieka zdrowotna

Ankiety badające satysfakcję pacjentów są skonstruowane w taki sposób, że mogą posłużyć jako dowód w sądzie przeciwko placówce medycznej, a nie przynieść odpowiedzi na to, jaka faktycznie jest jakość leczenia. Część pytań jest nielogiczna albo ma charakter zamknięty, mimo że ocenić trzeba je w jedenastostopniowej skali. Z kolei wskaźniki jakości nie biorą pod uwagę zróżnicowanych czynników, z którymi mierzą się szpitale - oceniają eksperci w kontekście wewnętrznych systemów zarządzania jakością.

10.12.2024

Profilaktyka 40 Plus - program będzie przedłużony do końca kwietnia 2025 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze przekonują o skuteczności programu Profilaktyka 40 Plus, na który składają się podstawowe badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po pandemicznej wyrwie w dostępie do opieki zdrowotnej miał skłonić do powrotu do badania się. Skorzystało z niego jednak zaledwie 12 proc. uprawnionych. Program miał się zakończyć w tym roku, jednak resort zdrowia chce przedłużyć go o kolejne cztery miesiące.

09.12.2024

Głuchy pacjent w dostępie do ochrony zdrowia musi radzić sobie sam

Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Korzystanie z uprzejmości znajomych albo własnych dzieci w tłumaczeniu podczas wizyty u lekarza, ewentualnie opłacenie tłumacza języka migowego w czasie wizyty lekarskiej z własnych środków – to wciąż powszechne sposoby osób głuchych radzenia sobie w placówkach ochrony zdrowia. Bo choć istnieje prawo, które zapewnia dostępność w tych miejscach, to najczęściej jest jednak martwe. Brakuje mechanizmów prawnych, które pozwoliłyby tym osobom skutecznie dochodzić swoich praw przed sądami czy rzecznikiem praw pacjenta.

07.12.2024

Leczenie powikłań po przeszczepie ma być świadczeniem gwarantowanym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W projekcie rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia proponuje, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie leczenia przeszczepu przeciwko gospodarzowi. Dotychczas pieniądze na ten cel pochodziły z Narodowego Programu Transplantacyjnego na lata 2023–2032 r. Zmiana pozwoli na większą stabilizację, jeśli chodzi o realizację tej procedury. Z leczenia może skorzystać około 50–70 pacjentów rocznie.

05.12.2024

127 spraw "w spadku" po komisjach wojewódzkich czeka na zbadanie

Pacjent Opieka zdrowotna

Pięć lat pisania kilkustronicowego uzasadnienia, posiedzenia w składach niezgodnych z ustawą i niedoręczanie decyzji - to tylko kilka przykładów zaniedbań, które zidentyfikował rzecznik praw pacjenta po przejęciu spraw prowadzonych wcześniej przez wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Postępowania mają zakończyć się do końca tego roku - na razie 68 (z 370) rozstrzygnięto prawomocnie, a wstępnie przeanalizowano 180.

05.12.2024

Protest przeciwko zmianom organizacji Centrów Zdrowia Psychicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Na 5 grudnia Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrum Zdrowia Psychicznego i Kongres Zdrowia Psychicznego zaplanowali protest pod Sejmem. Organizatorzy wydarzenia twierdzą, że zmiany proponowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące reorganizacji CZP mogą doprowadzić do zaprzepaszczenia rozwiązań wypracowanych w pilotażu i likwidacji części centów. Protest poparł Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

04.12.2024

Tomografię tętnic wieńcowych wykona i opisze również kardiolog

Opieka zdrowotna

Zwiększenie dostępu do badania tomografii komputerowej (TK) tętnic wieńcowych poprzez rozszerzenie zakresu personelu medycznego uprawnionego do wykonywania świadczenia - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Badanie wykona i opisze również kardiolog, a przeprowadzić je będzie mógł technik elektroradiologii.

04.12.2024

Polacy niewiele wiedzą o antykoncepcji i rzadko ją stosują. Potrzebujemy sieci poradni

Pacjent Opieka zdrowotna

Jednym z pomysłów powołanej niedawno Koalicji Prawo do Antykoncepcji jest stworzenie sieci poradni, gdzie pacjentki i pacjenci uzyskaliby nie tylko receptę, ale też rzetelną wiedzę na temat metod zapobiegania ciąży, płodności oraz informacji z zakresu seksuologii. Obecnie lekarze mają problem, by przy ściśle ograniczonym czasie wizyt pomóc w tym zakresie pacjentkom - choć zgodnie z nowym kodeksem etyki powinni. Problemem jest też wciąż brak dostępu do ginekologów.

30.11.2024

W resorcie zdrowia trwają prace nad podwyższeniem standardów okołoporodowych

Opieka zdrowotna

- Chcemy, aby nowe standardy zwiększały bezpieczeństwo i komfort dla rodzących kobiet i ich nowonarodzonych dzieci - podkreśla Izabela Leszczyna, ministra zdrowia. Nowelizacja standardów wkrótce zostanie przekazana do uzgodnień i konsultacji publicznych. W prace nad rozporządzeniem włączył się też Rzecznik Praw Pacjenta. Mimo istotnej poprawy sytuacji na polskich porodówkach w ostatnich latach, wiele obszarów wymaga dalszych zmian.

29.11.2024

Więcej czasu na wprowadzenie nowych standardów dla oddziałów anestezjologii i OIOM-ów

Opieka zdrowotna

Do końca tego roku część oddziałów i przychodni anestezjologii i intensywnej terapii nie zdąży wprowadzić nowych standardów organizacyjnych dotyczących personelu, warunków lokalowych i wyposażenia. Ministerstwo Zdrowia obawia się, że część z nich musiałaby się zamknąć. - Stwarza to ryzyko ograniczenia poziomu zabezpieczenia dostępu do świadczeń i spadek bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów - argumentuje resort zdrowia i przedłuża termin do czerwca przyszłego roku.

28.11.2024

NIK: Mamy systemowy problem ze szczepieniami ochronnymi dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustalenia kontroli Najwyższej Izby Kontroli wskazują na poważne problemy z realizacją obowiązku szczepień ochronnych dzieci i młodzieży. Mimo jasno określonych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS), związanych z nadzorem nad wykonaniem tego ustawowego obowiązku oraz zadaniami w zakresie profilaktyki, wzrosła liczba odmów szczepień, a skontrolowane organy PIS oraz placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie zapewniły odpowiedniego poziomu wyszczepienia.

28.11.2024

Ustawa o ratownictwie będzie znowelizowana, ale wiele problemów bez zmian

Pacjent Opieka zdrowotna

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym trafił właśnie do rozpoznania przez Stały Komitet Rady Ministrów. Po zakończonym opiniowaniu resort zdrowia zdecydował się na modyfikacje, nie wszystkie problemy zostaną jednak rozwiązane. Eksperci wskazują szczególnie na dysponowanie podstawowych i specjalistycznych zespołów, bez rozróżniania powagi zdarzeń - na razie nie ma planów, by to zmienić. Powraca też propozycja dotycząca likwidacji numeru 999.

28.11.2024

Szybko rośnie zachorowalność na krztusiec. Ministerstwo Zdrowia zapewnia o działaniach

Pacjent Opieka zdrowotna

- Z wielkim niepokojem obserwujemy dramatyczny wzrost przypadków krztuśca - zaznacza w interpelacji posłanka na Sejm RP Sylwia Bielawska i pyta, co resort zdrowia robi w tej sprawie. W listopadzie odnotowano 35-krotnie więcej zachorowań w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. W niektórych województwach sytuacja jest jeszcze trudniejsza, np. w lubelskim - skok jest niemal 70-krotny. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że reaguje na sytuację i wylicza co już udało się zrobić.

27.11.2024

Czy Krajowa Sieć Kardiologiczna uzdrowi system? Jest nowa wersja projektu

Opieka zdrowotna

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej - ostatecznie resort zdrowia zdecydował się na przedstawienie nowej wersji propozycji. Usunięto z niej część wyśrubowanych wymogów, które miały spełniać szpitale, aby mieć szansę na kwalifikację do sieci - na przykład posiadanie hybrydowych sal operacyjnych. Obawy budzą jednak przepisy, które potencjalnie mogą ograniczyć dostęp do świadczeń w ramach kardiologii interwencyjnej.

27.11.2024

Jakie przepisy do zmiany w obszarze zdrowia? Czekamy na zgłoszenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja Poprawmy prawo

Jakie przepisy dotyczące szeroko rozumianego zdrowia powinno się jak najszybciej zmienić, poprawić? Gdzie ustawodawca powinien interweniować, bo przepisów w ogóle nie ma? Zachęcamy do przesyłania propozycji w ramach piątej edycji akcji "Poprawmy prawo" - czekamy na nie do końca roku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody.

26.11.2024

Rozpatrywanie skarg pacjentów - rekomendacje mają pomóc w usprawnieniu procesu

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta powołał zespół ekspertów z różnych podmiotów leczniczych, aby stworzyć praktyczne wskazówki dotyczące sposobu procedowania skarg i wniosków pacjentów. Powstała publikacja „Dobre praktyki dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie postępowania ze skargami i wnioskami”, która ma ułatwić pracownikom placówek medycznych proces zarządzania zgłoszeniami, zgodne z obowiązującymi standardami oraz przepisami prawa.

23.11.2024
1  2  3  4  5    153