Program już jest, teraz dzieci z niskorosłością czekają na podanie leku

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Zdrowia w ekspresowym tempie procedowało wniosek refundacyjny na lek Voxzogo. Dotąd dzieci w Polsce z achondroplazją nie miały, poza nielicznymi wyjątkami, dostępu do tego nowoczesnego leczenia. Od początku tego roku jest on już na liście leków refundowanych. Teraz pacjenci czekają na realne uruchomienie programu i podanie leku. Liczy się czas.

28.01.2025

Jakość w opiece zdrowotnej nadal do dopracowania - potrzebne jasne przepisy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minęło ponad pół roku od kiedy przychodnie, ambulatoria i szpitale miały obowiązek wdrożyć wewnętrzne systemy zarządzania jakością, ze względu na wejście w życie ustawowego obowiązku w tym zakresie. Eksperci oceniają, że przepisy zdecydowanie wymagają poprawy, bo są nieprecyzyjne i niejasne, a przez to nie spełniają swojego celu. A bez poprawy jakości nie będzie zmniejszenia liczby zdarzeń niepożądanych.

28.01.2025

Wzrost liczby znieczuleń podczas porodu

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce liczba zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych znieczuleń podczas porodu należała do jednej z najniższych w Europie. Tylko kilkanaście procent kobiet mogło na nie liczyć. Według nowych przepisów placówki, które podniosą odsetek znieczuleń, otrzymają premie finansowe. Zmiana finansowania przyniosła efekty, co widać w najnowszych danych na temat udzielanych znieczuleń.

27.01.2025

Pielęgniarka po licencjacie nie zatrudni się na SOR-ze? Resort jeszcze to przemyśli

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Projekt ustawy, która ma gruntownie zreformować system Państwowego Ratownictwa Medycznego, powinien zostać jeszcze dopracowany. Nie tylko może on bowiem nie pomóc rozwiązać problemu braku specjalistów, ale wręcz go pogłębić. Jeden z przepisów spowoduje bowiem, że pielęgniarka z licencjatem będzie przez rok musiała pracować na innym oddziale, jeśli chce podjąć pracę na SOR-ze. Wątpliwości jest jednak więcej.

24.01.2025

W tym roku lepsza diagnostyka raka, ale bez darmowych szczepień dla seniorów

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w tym roku jednym z nowych badań wprowadzonych do zdrowotnych programów profilaktycznych będzie test FIT, który zastąpiłby przesiewową kolonoskopię. To zmiana oczekiwana od kilku lat przez pacjentów i lekarzy. Test jest skutecznym narzędziem diagnostycznym w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Resort nie planuje natomiast wprowadzenia darmowych szczepień dla seniorów.

23.01.2025

Reforma szpitalnictwa: Do trzech razy sztuka?

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej, że skieruje do konsultacji trzecią propozycję dotyczącą reformy szpitalnictwa. Jak zaznaczyła, do resortu zdrowia wpłynęły opinie, że decyzje powinny być podejmowane centralnie na podstawie mapy potrzeb. Wcześniej planowano, że w lutym ustawa może zostać przyjęta przez rząd.

21.01.2025

NFZ sprawdza, czy przychodnie wykorzystały pieniądze na opiekę koordynowaną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z niepokojem przyjęły informację o konieczności zwrotu części środków otrzymanych na opiekę koordynowaną. Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie uważa, że postępowanie NFZ ma cechy kradzieży środków finansowych już wykorzystanych na leczenie pacjentów i obawia się o losy programu. Fundusz nie pozostawia wątpliwości: kwota niewykonań kontraktów to w sumie ponad 12,5 mln złotych. I te pieniądze powinny wrócić do kasy NFZ.

18.01.2025

Rozdzielenie fizjoterapii domowej i ambulatoryjnej od przyszłego roku

Pacjent Opieka zdrowotna

Jeszcze do końca czerwca placówki, które mają umowę z NFZ na fizjoterapię ambulatoryjną, będą mogły w jej ramach przeznaczyć maksymalnie połowę czasu na rehabilitację w domu pacjenta ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W wyniku rozmów ze stroną społeczną, NFZ przedłużył przepisy przejściowe dotyczące zmian w realizacji umów na fizjoterapią ambulatoryjną. Będą one realizowane w trzech etapach.

16.01.2025

Znana jest podstawa programowa edukacji zdrowotnej, nie będzie obowiązkowa

Opieka zdrowotna

Od kilku miesięcy resorty zdrowia i edukacji pracowały nad podstawami programowymi edukacji zdrowotnej. MEN opublikował dwa projekty rozporządzeń, które je określają. Nowy przedmiot ma być wprowadzony na każdym etapie nauki, już od przedszkola. MEN proponował, żeby był realizowany obowiązkowo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała jednak, że na razie tak się nie stanie.

16.01.2025

Kraszewski: Bez konsolidacji i restrukturyzacji szpitali reforma ochrony zdrowia się nie uda

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeśli zamierzamy przeprowadzić reformę szpitalnictwa w Polsce, to należałoby wdrożyć w życie modele konsolidacyjne i restrukturyzację. Z punktu widzenia prowadzonej działalności, konkurowania o zasób czy o pracowników, rozdrabnianie podmiotów leczniczych jest bardzo groźne dla systemu ochrony zdrowia. Staje się on bowiem coraz droższy i coraz mniej wydolny - uważa dr Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i prezes Polskiej Unii Szpitali Klinicznych.

16.01.2025

E-papierosy beznikotynowe tylko dla dorosłych. Projekt już gotowy

Opieka zdrowotna

Zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia wszystkich rodzajów e-papierosów, w tym niezawierających nikotyny oraz zakaz palenia e-papierosów bez nikotyny m.in. na terenie szkół i placów zabaw dla dzieci – takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

14.01.2025

Przychodnie muszą zwrócić część pieniędzy za świadczenia w ramach opieki koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

Małopolski Oddział NFZ już trzem przychodniom Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) nakazał zwrot części ryczałtu na opiekę koordynowaną. Jedna z placówek wstrzymała przyjmowanie pacjentów. – Postępowanie NFZ ma cechy kradzieży środków finansowych już wykorzystanych na leczenie pacjentów. Działania te podważają zaufanie do instytucji publicznych i szkodzą pacjentom – uważa Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

14.01.2025

Porozumienie Rezydentów: Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa

Opieka zdrowotna

Edukacja zdrowotna w szkołach jest szansą na to, by przekazywać wiarygodne informacje o leczeniu i walczyć z dezinformacją, np. dotyczącą szczepień - wskazuje w uchwale Porozumienie Rezydentów. Lekarze podkreślają, że przedmiot powinien być obowiązkowy. - Wszelka forma profilaktyki jest korzystniejsza niż leczenie późniejszych chorób i powikłań - podkreślają medycy.

14.01.2025

RPO: Świadczenia opieki zdrowotnej dla osób z niepełnosprawnościami wciąż mało dostępne

Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

W opinii rzecznika praw obywatelskich konieczne jest wdrożenie systemowych rozwiązań, dzięki którym pacjenci z różnymi rodzajami niepełnosprawności będą mogli skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na zasadzie równości z innymi. A to wciąż problem, którego doświadczają np. osoby głuche, które muszą same zapewnić tłumacza języka migowego podczas wizyty lekarskiej, czy kobiety poruszające się na wózku, które mają trudność ze znalezieniem dostępnego gabinetu ginekologicznego.

13.01.2025

Eksperci postulują o bezpłatne szczepienia przeciwko RSV dla wszystkich niemowląt

Opieka zdrowotna

Aż 98 proc. niemowląt nie ma dostępu do skutecznej profilaktyki przeciwko RSV. Z powodu zakażenia tym wirusem w sezonie 2022/23 hospitalizowanych było ponad 20 tys. dzieci w pierwszym roku życia. Przedstawiciele towarzystw naukowych i konsultanci krajowi apelują do Ministerstwa Zdrowia o finansowanie ze środków publicznych ciał monoklonalnych nowej generacji dla wszystkich noworodków oraz szczepienie kobiet w ciąży.

13.01.2025

Samorząd lekarski krytycznie o braku osobnego pełnomocnictwa medycznego

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Naczelna Rada Lekarska krytykuje projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji w zakresie braku umożliwienia pacjentom ustanowienia pełnomocnika do spraw związanych ze zdrowiem mocodawcy. - Zaniechanie dalszych prac nad uregulowaniem pełnomocnika medycznego jest błędem, który odsunie o kolejne lata wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tej potrzebnej instytucji – wskazuje samorząd.

11.01.2025

Rzecznik praw pacjenta zachęca do dzielenia się dobrymi praktykami

Opieka zdrowotna

Na stronie internetowej rzecznika praw pacjenta powstała nowa zakładka ,,Dobre praktyki”. To przestrzeń, w której placówki medyczne mogą dzielić się sprawdzonymi rozwiązaniami, wpływającymi na poprawę jakości obsługi pacjentów, organizacji pracy oraz podnoszenie standardów opieki zdrowotnej. Na razie zaprezentowano dobre praktyki m.in. w zakresie postępowania ze skargami i zarządzania kolejkami pacjentów w placówkach.

10.01.2025

W 2024 roku rekordowo długie kolejki do lekarzy specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna

Fundacja Watch Health Care opublikowała najnowszy Barometr WHC, czyli raport dotyczący dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce. Wynika z niego, że rok 2024 jest rekordowy, bo średni czas oczekiwania na świadczenia wynosi 4,2 miesiąca. To najdłużej od 2012 roku, od kiedy WHC bada kolejki. Najdłużej trzeba czekać na wizytę u angiologa – średnio 13,9 miesięcy, endokrynologa - 12,1 miesięcy oraz do chirurga naczyniowego - 11,6 miesięcy.

10.01.2025

Są standardy akredytacyjne dla przychodni, wskaźników na razie brak

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia opublikował szczegółowe standardy akredytacyjne dla podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To realizacja upoważnienia zawartego w ustawie o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Nadal nie opublikowano jeszcze odrębnych rozporządzeń dotyczących wskaźników mierzenia jakości w jednostkach POZ oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Na razie pierwszy przyjęty dokument w tym zakresie dotyczy tylko szpitali.

04.01.2025

Eksperci apelują o stworzenie Centralnego Rejestru Przetok

Pacjent Opieka zdrowotna

Specjaliści grupy roboczej ds. dostępu naczyniowego dla pacjentów dializowanych apelują do Ministerstwa Zdrowia o powstanie Centralnego Elektronicznego Rejestru Przetok. Usprawni to opiekę nad pacjentami i umożliwi im swobodne przemieszczanie się między ośrodkami nefrologicznymi, np. przy zmianie miejsca zamieszkania. Umożliwi także sprawne przenoszenie dokumentacji pomiędzy ośrodkami nefrologicznymi, zapewniając ciągłość historii leczenia pacjenta.

02.01.2025