Rozwijanie cyfrowego potencjału i korzystanie z AI to lepsza opieka nad pacjentem

Pacjent Prawo AI Opieka zdrowotna

Sztuczna inteligencja i w pełni cyfrowa dokumentacja to jedne z ważniejszych wyzwań, które czekają sektor zdrowotny w ciągu najbliższych dziesięciu lat - wynika z projektu kompleksowej strategii. Eksperci podkreślają, że wykorzystanie nowych technologii to bezpośrednie korzyści dla pacjenta i personelu - więcej czasu na leczenie, ale też dostęp do nowoczesnych terapii. Nie można jednak zapominać o zagrożeniach, a z tym wciąż radzimy sobie średnio.

31.10.2024

Pożar z leczeniem stwardnienia rozsianego ugaszony, ale problemy są systemowe

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia podpisują z ośrodkami, które prowadzą program lekowy dla chorych na stwardnienie rozsiane aneksy, aby zapłacić im za nadwykonania. Ma także nie być już problemu z włączaniem do leczenia osób z nowo postawioną diagnozą choroby. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy ugaszony obecnie pożar nie spowoduje podobnych problemów w przyszłości, bo system nie zawsze nadąża za aktualnymi potrzebami.

29.10.2024

Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę

Pacjent Opieka zdrowotna

Wprowadzenie do porządku prawnego regulacji zapewniających stabilny system koordynowanej i kompleksowej opieki zdrowotnej w obszarze kardiologii - to główny cel projektu ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, który właśnie został przekazany do konsultacji. Jak wskazano w uzasadnieniu, choroby układu krążenia są jednym z najczęściej występujących, a system ochrony zdrowia nie radzi sobie ze skutecznym leczeniem pacjentów.

28.10.2024

Pacjenci z neurofibromatozami po trzydziestce także z dostępem do kompleksowej opieki

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża o rok pilotażowy program dla pacjentów z neurofibromatozami. Włącza do niego także pacjentów, którzy ukończyli 30. rok życia, dotąd pilotaż obejmował pacjentów w wieku tylko do 30 lat. Program będą też realizować dwa nowe ośrodki, teraz będzie ich osiem. To bardzo ważne zmiany dla pacjentów z tym rodzajem chorób rzadkich, bo pozwolą na wdrożenie celowanego leczenia jak najwcześniej i zapewnią opiekę zdrowotną bez względu na wiek pacjenta.

26.10.2024

Pierwsze zakażenie wirusem gorączki zachodniego Nilu w Polsce

Pacjent Opieka zdrowotna

Paweł Grzesiowski, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wstępnie potwierdził, że mamy w Polsce pierwszy przypadek gorączki zachodniego Nilu. To choroba zakaźna przenoszona przez komary. Jak dotąd nie opracowano na nią szczepionki. W Polsce pierwsze przypadki wirusa u ptaków odnotowano w latach 90. XX wieku, u ludzi epizody objawowego zachorowania są jednak bardzo rzadkie. Występują głównie u osób starszych i z osłabionym układem immunologicznym.

24.10.2024

Pacjent odmawia szczepienia przeciwko tężcowi - co ma zrobić lekarz?

Pacjent Opieka zdrowotna

Szczepienie poekspozycyjne przeciwko tężcowi ma charakter obowiązkowy, a jego niepodanie pacjentowi może zostać uznane za błąd w sztuce medycznej. Jeżeli zaś pacjent, który powinien otrzymać taką szczepionkę odmawia jej przyjęcia, należy poinformować go o możliwych skutkach tej decyzji, a jednocześnie dokonać odpowiednich adnotacji w dokumentacji medycznej. W określonych przypadkach lekarzowi pozostaje możliwość zwrócenia się do sądu opiekuńczego, a nawet odmowy leczenia.

24.10.2024

Dłuższy czas na rozliczenia z NFZ na terenach popowodziowych

Opieka zdrowotna Powódź

W związku z wprowadzonymi w czasie trwania powodzi ograniczeniami wykonywania świadczeń tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu, jednostki opieki zdrowotnej nie miały możliwości ich realizacji z przyczyn niezależnych od nich – wyjaśnia resort zdrowia. Z tego powodu proponuje przedłużenie terminu rozliczeń zaliczek do końca 2025 roku. Projekt rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej trafił do konsultacji publicznych.

23.10.2024

Eksperci chcą ukarania lekarzy za przekonywanie o szkodliwości szczepień przeciwko HPV

Pacjent Opieka zdrowotna

Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej (RE NIL) sprzeciwia się szerzonym przez Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców (PSNLiN) tezom podważającym skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Rada wskazuje, że zniechęcanie przez lekarza do szczepień profilaktycznych stanowi naruszenie art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Domagają się konsekwencji i apelują, aby sprawą zajął się Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

22.10.2024

Psychoterapia podlegająca resortowi zdrowia – takiej zmiany oczekują pacjenci

Pacjent Opieka zdrowotna

Polki i Polacy chcą uporządkowania psychoterapii. Aż 74 proc. respondentów odpowiedziało, że powinna podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia – wynika z raportu opracowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologii Klinicznej i Psychoterapii EBP. Ważne okazało się też ujednolicenie zasad kształcenia. 68 proc. badanych uważa, że psychoterapeuta musi posiadać wykształcenie psychologiczne i bazować na metodach z udowodnioną naukowo skutecznością i bezpieczeństwem.

22.10.2024

Uczyć się na (cudzych) błędach - niełatwo zmienić podejście w szpitalach

Opieka zdrowotna

Przepisy ustawy nie wystarczą, by zmienić podejście do raportowania zdarzeń niepożądanych. Personel medyczny często postrzega to jako wstęp do szukania winnych, a powinno chodzić przede wszystkim o to, by w porę zauważać to, co w szpitalu nie działa. Tym bardziej, że większość błędów nie jest popełniana celowo - to raczej wynik stresu, przemęczenia czy złej organizacji. Wciąż są jednak problemy z komunikacją, ale też przyznaniem się do pomyłki.

21.10.2024

Pacjenci z mózgowym porażaniem dziecięcym mogą zostać bez rehabilitacji domowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Wśród sporych zmian, które proponuje Ministerstwo Zdrowia w najnowszym projekcie dotyczącym rehabilitacji leczniczej, znalazła się także weryfikacja wskazań kwalifikujących do rehabilitacji w warunkach domowych. W jej wyniku prawo takie straciliby pacjenci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym czy stwardnieniem rozsianym. W wielu przypadkach rehabilitacja domowa to dla nich jedyna możliwość usprawniania i umożliwienia im włączania się w życie społeczne. Problemów jest jednak więcej.

19.10.2024

Szpitalom brakuje płynów infuzyjnych. GIF zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą

Opieka zdrowotna

Niedobory płynów infuzyjnych mogą dotyczyć tylko małych jednostek szpitalnych, hospicjów czy stacji ratownictwa medycznego – wskazuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Ministerstwo Zdrowia wydało czasową zgodę na dostawy sprowadzone z zagranicy do polskich hurtowni farmaceutycznych. W obrocie mogą być dostępne produkty lecznicze w obcojęzycznych opakowaniach. Resort zdrowia liczy, że to rozwiązanie pozwoli uzupełnić braki.

17.10.2024

Czy student prawa może wziąć udział w sekcji zwłok?

Prawo karne Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci mogą przebywać w sali sekcyjnej w związku z odbywanymi ćwiczeniami lub zajęciami praktycznymi, z wyjątkiem sekcji (otwarcia zwłok) zarządzonej przez sąd lub prokuratora i stanowiącej czynność procesową uregulowaną przepisami kodeksu postępowania karnego - wyjaśnia ekspert z programu LEX.

17.10.2024

Sośnierz: Centralna regulacja płac w ochronie zdrowia jest błędem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Państwo wywindowało wynagrodzenia lekarzy często do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, a nawet więcej. A przecież to szpital powinien sam ustalać personelowi medycznemu takie płace, na jakie go stać. Sytuacja dojrzała do zmiany, ale w najbliższych miesiącach nikt nie odważy się na taką rewolucję, bo będzie zbyt wielu niezadowolonych. W efekcie sytuacja finansowa podmiotów medycznych musi się jeszcze pogorszyć - podkreśla Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

17.10.2024

Nadal mamy problem z ochroną danych medycznych - potrzebne proste procedury

Prawo AI Opieka zdrowotna

Zamiast opasłych ksiąg, powinniśmy tworzyć w placówkach ochrony zdrowia jak najprostsze procedury dotyczące tego, jak w praktyce chronić wrażliwe dane medyczne pacjentów. Trzeba też przestać traktować ustawy i inne akty prawne jako uciążliwość, a zacząć na nie patrzeć jako na pomoc dla personelu medycznego - uważają eksperci. Tym bardziej, że przed nami wyzwania dotyczące wdrożenia nowych unijnych przepisów.

16.10.2024

Apteki i poradnie już za chwilę zamówią aktualne szczepionki na Covid-19

Opieka zdrowotna

Od 21 października apteki i poradnie podstawowej opieki zdrowotnej będą mogły zamawiać aktualne szczepionki na Covid-19 – poinformowała we wtorek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak zaznaczyła, dostawy szczepionek odbędą się zgodnie z ustalonym wcześniej planem, a pierwsze dostawy dotrą do Polski już w najbliższych dniach. Ministerstwo Zdrowia zakupiło w tym roku 1 mln 54 tys. dawek.

15.10.2024

Znamy warunki rozliczania świadczeń zdrowotnych w czasie powodzi

Opieka zdrowotna Powódź

Transport sanitarny wykonywany w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi będzie rozliczany ryczałtowo na podstawie sprawozdań i rachunków. Na ambulatoryjną pomoc doraźną, w tym również szczepienia przeciw tężcowi i durowi brzusznemu, przewidziano dotację celową. Ukazało się zarządzenie prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi.

15.10.2024

Szpitale będą musiały zapewnić diagnostykę molekularną i nowoczesne leczenie

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustalenie rozpoznania patomorfologicznego zgodnie ze standardami, badania molekularne, wywiad rodzinny, nowoczesna farmakoterapia, rehabilitacja, pomoc psychologa oraz plan leczenia nad pacjentem – to tylko część warunków, jakie będą musiały spełnić szpitale. Ministerstwo Zdrowia opublikowało kluczowe zalecenia w zakresie opieki onkologicznej dotyczące organizacji i postępowania klinicznego w czerniaku, raku skóry oraz mięsaku kości.

14.10.2024

Robotyka medyczna to nowe wyzwania dla ochrony danych - konferencja UODO

Prawo AI Opieka zdrowotna RODO

Już 15 października br. Urząd Ochrony Danych Osobowych zaprasza na konferencję poświęconą problematyce ochrony danych osobowych w kontekście najnowszych technologii medycznych. Eksperci będą dyskutować m.in. o tym, na jakie cyberzagrożenia trzeba uważać w dobie robotyki medycznej i jak wygląda w Polsce kultura ochrony danych medycznych. Udział w konferencji jest bezpłatny, a wydarzenie będzie transmitowane w internecie.

14.10.2024

W Polsce badania genetyczne poza kontrolą, konieczne regulacje prawne

Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo dynamicznego rozwoju genetyki, w naszym kraju nie ma regulacji prawnych, które określałyby kompleksowo zasady wykonywania poradnictwa genetycznego, bankowania materiału oraz bezpieczeństwa danych genetycznych. Prace nad projektem ustawy o testach genetycznych trwały w Ministerstwie Zdrowia wiele lat, ale nie zostały doprowadzone do końca. W efekcie nic nie chroni pacjentów przed nieuczciwymi i niebezpiecznymi praktykami.

11.10.2024