NIK: Wizyty u specjalistów coraz mniej dostępne dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

W latach 2021-2024 pogorszyła się dostępność świadczeń zdrowotnych dla dzieci w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), finansowanej ze środków publicznych. W większości poradni wzrósł zarówno średni czas oczekiwania, jak i liczba młodych pacjentów oczekujących na wizytę. Zrobiono również za mało, by poprawić dostępność świadczeń w miejscach, które są "białymi plamami" na mapie Polski. To główne ustalenia pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.

29.05.2025

Rząd zapowiada kompleksowy program opieki nad osobami z chorobami otępiennymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Ponad 16 proc. polskich seniorów ma zaburzenia poznawcze. Do lekarza zgłaszają się najczęściej już z zaawansowaną postacią choroby. Kilka lat temu NIK wskazywał na potrzebę wdrożenia standardów dotyczących wczesnego wykrywania oraz postępowania leczniczego i opiekuńczego wobec chorych. Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ,,Krajowego Programu Działań wobec Chorób Otępiennych na lata 2025-2030” ma być dokumentem interdyscyplinarnym i kompleksowym.

28.05.2025

Ruszył Narodowy Portal Onkologiczny - z rzetelną wiedzą dla pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

Serwis onkologia.gov.pl to pierwsze w Polsce źródło wiedzy onkologicznej stworzone z myślą o tym, by w jednym miejscu zgromadzić przystępne, sprawdzone i aktualne informacje. Jest już dostępny dla pacjentów, a za jego pośrednictwem można sprawdzić na przykład, na jakie badania profilaktyczne warto zgłosić się w zależności od wieku.

28.05.2025

Zmiany w standardach akredytacyjnych dla szpitali jesienią? To możliwe

Opieka zdrowotna

Eksperci związani z ochroną zdrowia wskazują, że proces akredytacji dla szpitali wymaga rewizji, zwłaszcza w zakresie niektórych standardów akredytacyjnych. Cała procedura jest bowiem obecnie bardzo trudna do przejścia. Dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, przewodniczący Rady Akredytacyjnej, zapowiedział, że zmiany mogą wejść w życie już jesienią tego roku - trwają bowiem rozmowy w resorcie zdrowia. Mają być przy tym korzystne dla szpitali.

27.05.2025

Zmiany w ustawie refundacyjnej - projekt w konsultacjach

Opieka zdrowotna Farmacja

Łącznie 100 zaproponowanych zmian, w tym 30 o charakterze deregulacyjnym - to efekt prac nad projektem nowelizacji ustawy o refundacji (tzw. SZNUR), który właśnie został przekazany do konsultacji publicznych. Jak zaznacza resort zdrowia, nowe przepisy mają ułatwić pacjentom dostęp do leków i wyrobów medycznych, uprościć skomplikowane procedury i poprawić błędy poprzedniej nowelizacji.

26.05.2025

Brakuje chętnych na wizytatorów przychodni i szpitali

Opieka zdrowotna

Ustawa o jakości wpłynęła na to, że w procedurze akredytacji przychodni i szpitali zaszły spore zmiany. Przewidziano w niej, że spełnianie warunków koniecznych do pomyślnego przejścia procedury będzie weryfikowane przez zespół wizytatorów. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia szuka kandydatów na pełnienie tych funkcji. W przyszłym roku wizytatorzy mieliby pojawić się w placówkach - problem jednak w tym, że z chętnymi jest spory kłopot.

26.05.2025

Europa może wkrótce doczekać się Aktu o lekach krytycznych

Opieka zdrowotna Farmacja Prawo europejskie

Pandemia i zagrożenie wojną pokazały, że w Europie konieczne jest wzmocnienie stabilności łańcuchów dostaw lekowych, zwłaszcza dla tych pacjentów, którzy chorują na rzadkie choroby i nie mogą liczyć na zamienniki w przypadku braku dostępności. Stworzenie założeń unijnego aktu było jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE. Nad rozporządzeniem będzie teraz dalej pracował m.in. Parlament Europejski.

21.05.2025

400 gmin bez apteki. Samorządy apelują o zmianę prawa

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Samorządy, które borykają się z problemem ograniczonego dostępu do aptek, apelują do Ministerstwa Zdrowia o liberalizację prawa farmaceutycznego. Celem jest poprawa dostępności aptek ogólnodostępnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Obecnie w co szóstej gminie w Polsce nie ma ani jednej apteki, a obowiązujące przepisy znacząco utrudniają ich powstawanie. W efekcie wielu mieszkańców doświadcza tzw. wykluczenia farmaceutycznego.

21.05.2025

System e-Transplant i e-Krew już wkrótce - projekt w wykazie prac rządu

Pacjent Opieka zdrowotna

Umocowanie w ramach prawnych dziedzinowych systemów teleinformatycznych przeznaczonych obszarowi medycyny transplantacyjnej, leczenia hemofilii, nadzoru nad publiczną służbą krwi oraz monitorowaniu chorób rzadkich - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Utworzone mają zostać systemy: e-Transplant, e-Hemofilia, e-Krew oraz System dla Chorób Rzadkich.

20.05.2025

Prawnicy: Późna aborcja to nie zabójstwo, w przepisach nie ma terminów

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustawa nigdy nie przewidywała górnej granicy terminu, do którego można dokonać aborcji w sytuacji, gdy zagrożone jest zdrowie bądź życie kobiety ciężarnej - wskazuje grupa adwokatów w opinii dotyczącej późnego dokonania zabiegu przerwania ciąży. Polemizują także z tezą, by taki zabieg mógł zostać uznany za zabójstwo. W sprawie interpretacji przepisów do ministry zdrowia zwróciło się wcześniej Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

20.05.2025

Psychiatria dostępna dla osób z niepełnosprawnościami - RPP publikuje dobre praktyki

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

W zakładce ,,Dobre praktyki" na stronie rzecznika praw pacjenta pojawił się materiał dotyczący poprawy dostępności opieki psychiatrycznej dla osób z niepełnosprawnościami. Rekomendacje zostały opracowane przez Panią Hannę Pasterny z Fundacji Wielogłosu. To kolejna publikacja, która ma zachęcać do poprawy jakości świadczonych usług w placówkach ochrony zdrowia.

19.05.2025

SN: Wadliwe wstawienie implantów bez kary

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Karalność przewinienia lekarza ustała po wydaniu orzeczenia przez Naczelny Sąd Lekarski, ale przed wniesieniem kasacji. Sąd Najwyższy umorzył więc postępowanie, choć dostrzegł nieprawidłowości i podkreślił, że sąd lekarski, mając wiadomości specjalne, nie może zastępować biegłych, choćby zeznaniami świadka dysponującego pozasądową ekspertyzą. Biegły też nie może wyręczać sądu i dokonywać oceny dowodów czy też wypowiadać się na temat zasadności stanowisk stron.

19.05.2025

Od połowy przyszłego roku "klasyczna" cytologia bez finansowania

Pacjent Opieka zdrowotna

Z powodu wprowadzenia nowych badań do programu profilaktyki raka szyjki macicy: HPV HR oraz cytologii na podłożu płynnym (LBC), od czerwca 2026 r. "klasyczna" cytologia nie będzie już finansowana w ramach NFZ. Ma to uporządkować świadczenia i zapewnić skuteczniejszą diagnostykę. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie właśnie trafiło do konsultacji.

16.05.2025

E-usługi w ochronie zdrowia wciąż nie są standardem

Pacjent Opieka zdrowotna

Ponad połowa podmiotów medycznych, które zostały zbadane w ramach ankiety przeprowadzonej przez Centrum e-Zdrowia, nie oferuje pacjentom dostępu do e-usług przez stronę internetową i nie planuje tego zmieniać w najbliższym czasie. To wyzwanie w kontekście prac nad wdrożeniem centralnej e-rejestracji, ale też efekt tego, że szpitale i przychodnie są mocno niedofinansowane w zakresie cyberrozwoju.

14.05.2025

Centralny rejestr ma ułatwić życie medykom, ale są pytania o szczegóły

Opieka zdrowotna

Jeden nowoczesny system, w którym zostaną zebrane informacje o zasobach sprzętowych i kadrowych placówek medycznych w Polsce - to główny cel projektu resortu zdrowia, który przeszedł właśnie konsultacje publiczne. Ma on zapobiec niepotrzebnej biurokracji, wątpliwości ma jednak m.in. samorząd lekarski. Pojawiają się też pytania o raportujące podmioty i zakres informacji, które zostaną doprecyzowane później - i to jedynie w rozporządzeniu.

13.05.2025

Zmiana kryteriów szczepień przeciwko HPV od połowy maja

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 15 maja wszystkim dzieciom, które rozpoczęły szczepienie (czyli przyjęły pierwszą dawkę) do ukończenia 14. roku życia, drugą dawkę można podać po ukończeniu 14. lat, pod warunkiem zachowania odstępu 6-12 miesięcy między dawkami. Zmiana ma na celu umożliwienie dokończenia schematu szczepień w ramach refundacji.

12.05.2025

Wyspecjalizowana opieka wytchnieniowa potrzebna od zaraz

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce wciąż brakuje miejsc, gdzie opiekunowie osób ciężko chorych, wymagających stałej opieki, mogą skorzystać z wyspecjalizowanej opieki wytchnieniowej ze wsparciem medycznym. A ta jest konieczna dla zachowania zdrowia i dobrostanu opiekunów, którzy nie schodzą z posterunku przez całą dobę przy łóżku chorego dziecka będącego np. pod opieką hospicjum. Eksperci i opiekunowie alarmują, że konieczne są działania systemowe, aby takich miejsc było coraz więcej.

12.05.2025

W „Moim zdrowiu” konieczna aktywna deklaracja wyboru lekarza POZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Aby skorzystać z nowego programu profilaktycznego „Moje zdrowie”, pacjent musi posiadać aktywną deklarację wyboru lekarza POZ. Może ją złożyć elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta lub w wersji papierowej w swojej przychodni. Dopiero wtedy będzie mógł skorzystać z programu. Ministerstwo zapowiada też szeroką i ciągłą promocję programu, a ta jest konieczna, aby pacjenci wiedzieli, że w jego ramach mogą wykonać np. test FIT w diagnostyce raka jelita grubego.

10.05.2025

Zakończenie pilotażu centrów zdrowa psychicznego przesunięte o kolejne pół roku

Pacjent Opieka zdrowotna

Od lipca br. centra zdrowia psychicznego (CZP) miały być wprowadzone w całej Polsce. Nie udało się jednak przygotować rozwiązań legislacyjnych, które by to umożliwiły. W rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie pilotażu CZP do końca tego roku. Jak argumentuje resort, przesunięcie terminu pozwoli wypracować zmiany, które umożliwią zakończenie programu w sposób bezpieczny dla funkcjonowania CZP.

09.05.2025

„Moje zdrowie” rusza w przyszłym tygodniu - NFZ podał stawki

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Bilans zdrowia osoby dorosłej w wieku 20-59 lat został wyceniony na 325 zł, za bilans pacjentów 60 plus POZ-y otrzymają 349 zł. Dodatkowo płatne są porady edukacyjne oraz badania diagnostyczne. NFZ wyklucza także rozliczenie świadczeń w ramach programu „Moje zdrowie" udzielanych podczas tej samej wizyty, co porady opieki koordynowanej. Na te świadczenia i lekarz, i pacjent muszą znaleźć inny termin.

09.05.2025