Polio w warszawskich ściekach - eksperci apelują o szczepienie dzieci

Opieka zdrowotna

W listopadzie 2024 r. w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie ujawniono obecność wirusa polio typu 2 - poinformował Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. Jak podkreślił, nie świadczy to o zachorowaniach wśród ludzi, ale zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych. Najistotniejsze są szczepienia profilaktyczne dzieci i nastolatków.

18.11.2024

RPO: Prawa ciężarnych i rodzących kobiet wciąż nie są respektowane

Pacjent Opieka zdrowotna

Przeprowadzanie interwencji medycznych bez zgody kobiety, brak swobody ruchu w porodzie, przerywany kontakt ,,skóra do skóry” i naruszanie godności rodzących - to, jak wskazuje Fundacja Rodzić po Ludzku, wciąż najczęściej identyfikowane problemy związane z opieką zdrowotną nad kobietą ciężarną i rodzącą. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny o przedstawienie działań dla poprawy opieki okołoporodowej.

18.11.2024

Diagnostyka molekularna kuleje, a to zmniejsza szanse na skuteczne leczenie onkologiczne

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce mamy dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych, ale nie wykorzystujemy tego potencjału, ponieważ zbyt rzadko wykonywane są badania molekularne. W 2023 r. jedynie 22 proc. pacjentów onkologicznych przeszło w Polsce diagnostykę genetyczną – wynika z raportu Modern Healthcare Institute. Zespół ekspertów opracował listę rekomendacji, które mogą poprawić dostęp oraz usprawnić przebieg badań molekularnych.

18.11.2024

Zakazać sprzedaży gumy do żucia w kształcie papierosa

Rynek Opieka zdrowotna

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży gum do żucia w kształcie papierosów, bo to wywołuje szkodliwe nawyki. Jednak dopóki w tych produktach nie ma tytoniu lub nikotyny, przeforsowanie takiego rozwiązania będzie trudne. - Wypełniając misję zdrowia publicznego, w pierwszej kolejności należy ustalić ustawowo, kto i jak powinien kontrolować rynek produktów zakazanych do sprzedaży dla dzieci i młodzieży – uważają eksperci.

16.11.2024

Nowe substancje na liście narkotykowej - projekt trafił do opiniowania

Prawo karne Opieka zdrowotna

Szybkie tempo pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, oraz ich łatwa dostępność w internecie - to główne powody, dla których zaistniała konieczność uzupełnienia listy substancji psychoaktywnych i nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Projekt trafił właśnie do opiniowania.

14.11.2024

PNRL negatywnie ocenia zmianę warunków zatrudnienia ordynatorów SOR-ów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali zgłaszają problemy z zapewnieniem w SOR-ach specjalistów medycyny ratunkowej. Ministerstwo Zdrowia dopuszcza możliwość zatrudnienia lekarzy innych specjalizacji na stanowisku ordynatora. Takie rozwiązanie budzi niepokój Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. W opinii podkreśla, że stanowisko ordynatora powinno być zarezerwowane dla lekarzy posiadających wysokie kwalifikacje specjalistyczne.

14.11.2024

Sieć szpitali: Według nowej wersji kryterium zabiegowe nie będzie sztywne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W środę rząd nie zajął się projektem dotyczącym tzw. sieci szpitali, przedstawiono już jednak najnowszą wersję propozycji oraz część aktów wykonawczych. Jedną z kwestii, która wzbudziła obawy środowiska medycznego, było sztywne ustalenie kryterium minimalnego udziału świadczeń zabiegowych jako warunku kwalifikacji oddziałów zabiegowych. Resort zdrowia wycofał się jednak z tego pomysłu, a o kwalifikacjach decydować mają eksperckie zespoły.

14.11.2024

Bezpłatna konsultacja z psychoonkologiem dla pacjentów i ich bliskich

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci z całej Polski, ale też ich bliscy, mogą jednorazowo bezpłatnie skorzystać z konsultacji psychoonkologicznej online – informuje Onkofundacja Alivia. Wsparcie psychoonkologiczne to integralna część nowoczesnego podejścia do leczenia nowotworów. Dzięki niemu pacjent i jego najbliższe otoczenie mogą łatwiej przejść przez różne etapy choroby. To potrzebna inicjatywa, bo w Polsce na wizytę u psychologa „na NFZ” trzeba czekać nawet dwa lata.

13.11.2024

Ministra zdrowia zmienia zasady likwidacji porodówek

Opieka zdrowotna

Izabela Leszczyna zapowiedziała nowe procedury łączenia lub likwidacji porodówek. Nie będzie przepisów narzuconych przez resort zdrowia. Przy wojewodach powołane zostaną specjalne zespoły i to one zadecydują, jakie kryteria należy przyjąć i które oddziały zostaną zlikwidowane. - Mam nadzieję, że to uspokoi obawy społeczne. Nie ma nic gorszego niż kobiety, które boją się zachodzić w ciążę - powiedziała szefowa MZ.

12.11.2024

Nowoczesne leczenie dla chorych na miastenię w Polsce jest, ale na razie niedostępne

Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo że od ogłoszenia programu lekowego dla chorych na miastenię minęło już ponad pół roku, z programu na razie korzysta… jeden pacjent. MZ obiecuje naprawić tę sytuację od nowego roku. Tymczasem leczenie tej choroby rzadkiej lekami nowej generacji daje szansę na powrót do pracy i życia społecznego. Na razie w Polsce najczęściej jest ono dostępne tylko w badaniach klinicznych. To jednak za mało.

09.11.2024

Jakość opieki długoterminowej ma się poprawiać - dla dobra starszych pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwraca uwagę na problem pozostawiania seniorów w szpitalach przez rodziny - również tych, którzy w ogóle nie wymagają hospitalizacji albo tych, którzy wyrazili wolę odejścia w domu, a nie placówce medycznej. Jak informuje resort rodziny, międzyresortowy zespół ds. systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi prowadzi prace w zakresie koordynacji w obszarze opieki długoterminowej.

08.11.2024

Centralna e-rejestracja w pełni dopiero w 2029 roku, ale ustawa już za rok

Opieka zdrowotna

Wiceminister zdrowia Marek Kos przedstawił w czwartek w Sejmie harmonogram wprowadzania systemu e-rejestracji na terenie placówek ochrony zdrowia w całej Polsce. Zaznaczył też, że objęcie centralną elektroniczną rejestracją wszystkich zakresów świadczeń w całym kraju planowane jest na 2029 r. Obecnie prowadzony jest pilotaż e-rejestracji dla niektórych świadczeń.

07.11.2024

Opublikowano kalendarz szczepień na 2025 r. - są nowości

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił Program Szczepień Ochronnych na rok 2025. W dokumencie znalazło się kilkadziesiąt pozycji dotyczących wskazań do szczepień, w tym niedawno wprowadzone szczepienia kobiet w ciąży przeciw krztuścowi oraz przedłużone, bezpłatne szczepienia przeciwko HPV oraz COVID-19. Główny Inspektor Sanitarny określił też zasady przeprowadzania i organizacji szczepień.

06.11.2024

Znane są już podstawy programowe edukacji zdrowotnej

Opieka zdrowotna

Od kilku miesięcy resorty zdrowia i edukacji pracowały nad podstawami programowymi edukacji zdrowotnej. MEN opublikował dwa projekty rozporządzeń, które je określają. Nowy przedmiot ma być wprowadzony na każdym etapie nauki, już od przedszkola. MEN proponuje, żeby był realizowany obowiązkowo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Dokumenty trafiły do opiniowania.

04.11.2024

MZ: Już ponad 100 tys. osób zaszczepiło się przeciw COVID-19

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 25 października br. można zaszczepić się nową wersją szczepionki na COVID-19 - na Internetowym Koncie Pacjenta wystawiono elektroniczne skierowania. Tym razem szczepionka jest jednodawkowa - niezależnie od tego, jak wygląda historia pacjenta. W pierwszej kolejności szczepione są osoby powyżej 12. roku życia. Szczepionki są refundowane, a eksperci zachęcają do łączenia ich z tymi przeciwko grypie.

04.11.2024

Ministerstwo Zdrowia zapowiada szereg zmian w opiece koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

W perspektywie 3-5 lat opieką koordynowaną w POZ mają zostać objęci wszyscy pacjenci w Polsce. Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić kolejnych lekarzy do przystąpienia do programu. Na razie jednak nie stanie się to odgórnym obowiązkiem - tak jak dotąd będzie się odbywało na zasadach fakultatywnych. Resort zdrowia planuje też wprowadzenie kolejnych ścieżek opieki koordynowanej, m.in. leczenia otyłości i wsparcia onkologicznego.

04.11.2024

SN: Składka OC od błędów medycznych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Ubezpieczenia

Obowiązkiem ubezpieczonej placówki medycznej jest wskazanie konkretnych błędów w kalkulacji składki OC od błędów medycznych. Na przykład podanie, co ubezpieczyciel uwzględnił niezgodnie z własną taryfą (np. zawyżył liczbę łóżek szpitalnych). Skarżący nie wyjaśnił, które dane przyjęte do kalkulacji, są w rzeczywistości inne, ze względu na likwidację szpitala – orzekł Sąd Najwyższy, odmawiając rozpoznania kasacji.

02.11.2024

Kempisty: Inwestycja w chirurgię robotyczną się zwraca

Prawo AI Opieka zdrowotna

Pacjenci po skomplikowanych operacjach wychodzą do domu w pierwszej dobie, jest znacznie mniej ponownych hospitalizacji, powikłań pooperacyjnych. Kluczowa jest jakość życia pacjentów po operacji i to, aby doprowadzić ją do stanu zbliżonego sprzed operacji. I nasi pacjenci są dowodem na to, że tak się dzieje dzięki operacjom za pomocą systemu robotycznego – mówi Jakub Kempisty, lekarz z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

02.11.2024

Rozwijanie cyfrowego potencjału i korzystanie z AI to lepsza opieka nad pacjentem

Pacjent Prawo AI Opieka zdrowotna

Sztuczna inteligencja i w pełni cyfrowa dokumentacja to jedne z ważniejszych wyzwań, które czekają sektor zdrowotny w ciągu najbliższych dziesięciu lat - wynika z projektu kompleksowej strategii. Eksperci podkreślają, że wykorzystanie nowych technologii to bezpośrednie korzyści dla pacjenta i personelu - więcej czasu na leczenie, ale też dostęp do nowoczesnych terapii. Nie można jednak zapominać o zagrożeniach, a z tym wciąż radzimy sobie średnio.

31.10.2024

Pożar z leczeniem stwardnienia rozsianego ugaszony, ale problemy są systemowe

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia podpisują z ośrodkami, które prowadzą program lekowy dla chorych na stwardnienie rozsiane aneksy, aby zapłacić im za nadwykonania. Ma także nie być już problemu z włączaniem do leczenia osób z nowo postawioną diagnozą choroby. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy ugaszony obecnie pożar nie spowoduje podobnych problemów w przyszłości, bo system nie zawsze nadąża za aktualnymi potrzebami.

29.10.2024