Sebastian Goncerz: Lekarze mają dość bylejakości w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Jeśli w związku z limitami na recepty choć jeden uczciwie pracujący lekarz nie będzie mógł wystawić choć jednemu pacjentowi recepty na lek, którego ten potrzebuje, to jest to zła zmiana  – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. – Mamy moralnie słuszne postulaty, merytorycznie oparte o rzeczywistość. To jest wszystko, czego potrzebuję, żeby uznać, że podejmujemy właściwy kierunek działań – dodaje w kontekście zapowiedzianego na 30 września protestu lekarzy.

29.08.2023

Fizjoterapeuta i pielęgniarka z DPS-u bez podwyżek - rząd nie widzi problemu

Opieka zdrowotna

Pielęgniarki z Domów Pomocy Społecznej, a także zatrudnieni przez samorządy fizjoterapeuci i ratownicy medyczni nie dostają corocznych podwyżek, tak jak pracownicy medyczni finansowani przez NFZ. Choć rząd miesiące temu zapowiadał zmiany, to pomysł utknął. Już teraz pensja minimalna pracownika samorządowego rażąco odbiega od wynagrodzenia minimalnego pracownika szpitala czy poradni, a dysproporcje będą tylko rosnąć.

29.08.2023

Kontrola NIK: „Nie powszechna i nie równomierna” rehabilitacja pocovidowa      

Pacjent Opieka zdrowotna

Na realizację programów rehabilitacji powikłań po Covid-19 Ministerstwo Zdrowia wydało ok. 134 mln zł, a ze świadczeń nie skorzystała ponad połowa pacjentów ze skierowaniami na taką terapię. Programy uruchomiono bez określenia rzeczywistych potrzeb chorych i możliwości świadczeniodawców, a oddziały NFZ nie sprawdzały podmiotów, czy faktycznie są w stanie udzielać świadczenia pocovidowe. To tylko niektóre wnioski z kontroli NIK.

25.08.2023

Rady do spraw Leczenia Niepłodności ciągle nie ma

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra zdrowia w sprawie wątpliwości dotyczących utworzenia Rady do spraw Leczenia Niepłodności jako organu opiniodawczo-doradczego Ministra Zdrowia. Od kilku lat takiej rady nie powołano. - W ministerstwie podjęto działania zmierzające do ustalenia składu rady - odpowiada resort.

24.08.2023

NIK: W Łasku mniej świadczeń dla pacjentów przez administracyjne zaniedbania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Problemy finansowe spółki, która przejęła prowadzenie szpitala w Łasku w ramach dzierżawy, ale także nieprawidłowości w umowie i jej przestrzeganiu pomiędzy powiatem a spółką sprawiły, że ucierpieli pacjenci. Świadczenia dla nich nie były rozszerzane, jak pierwotnie miało być, a wręcz przeciwnie – zostały w ostatnich latach ograniczone. Brakowało też sprzętu. O bolączkach szpitala w Łasku informuje NIK, który przeprowadził kontrolę.

23.08.2023

Prof. Alina Kułakowska: Więcej neurologów dopiero za pięć lat    

Opieka zdrowotna

Na choroby układu nerwowego cierpi około pięciu milionów Polaków. Tymczasem w publicznej służbie zdrowia pracuje około 3800 neurologów. Ale większa liczba lekarzy to nie jedyne rozwiązanie, których potrzebuje polska neurologia, aby uznać ją za w pełni zabezpieczającą opiekę nad chorymi neurologicznie – mówi prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 

21.08.2023

Pacjenci chcieliby, aby lekarz poświęcał im więcej czasu

Pacjent Opieka zdrowotna

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) sprawdził, co jest największym problemem w polskiej ochronie zdrowia według pacjentów. Odpowiedź nie zaskakuje – są to kolejki do lekarza, zabiegów planowych oraz badań diagnostycznych. Pacjenci narzekają też na brak czasu już w samym gabinecie lekarskim. Zdaniem lekarzy powodem tego jest m.in. nadmierna biurokracja.

18.08.2023

WSA: Nazwisko i certyfikat terapeuty powinny być znane

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Rehabilitację i psychoterapię osoby uzależnionej od narkotyków czy alkoholu mogą prowadzić wyłącznie osoby z wymaganymi kwalifikacjami, posiadające stosowne certyfikaty. Informację publiczną stanowią w związku z tym dokumenty zgromadzone w ramach postępowania konkursowego z udziałem poradni NZOZ. Są one dostępne, i to nie tylko anonimowo – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

18.08.2023

Zakaz sprzedaży energetyków od nowego roku. Sejm zakończył prace nad ustawami

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Parlament zakończył prace nad szeregiem ustaw zdrowotnych. Zakaz sprzedaży energetyków ma obowiązywać od początku przyszłego roku. Uszczelniono zasady „Apteki dla aptekarza”, refundowane będą także leki bez recepty (OTC). Dzieci i osoby 65 plus otrzymają uprawnienia do bezpłatnych leków. Zawodem medycznym nie będzie technik dentystyczny. Ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta..

17.08.2023

Technik dentystyczny nie będzie jednak zawodem medycznym

Opieka zdrowotna

Sejm rozpatrzył 17 sierpnia sprawozdanie Komisji Zdrowia o uchwale Senatu w sprawie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Ostatecznie ustawa reguluje 16 zawodów medycznych, bo Sejm przyjął poprawkę Senatu, aby wykreślić z niej techników dentystycznych. W ustawie pozostali dietetycy mimo ogromnego sprzeciwu środowiska.

17.08.2023

Neurologia priorytetem polskiej medycyny

Pacjent Opieka zdrowotna

Neurologia oficjalnie dołączyła do dziedzin medycyny, które Ministerstwo Zdrowia traktuje priorytetowo. Polskie Towarzystwo Neurologiczne ma nadzieję, że dzięki temu liczba lekarzy neurologów nareszcie zacznie rosnąć. Eksperci przewidują, że zachorowalność na choroby neurologiczne będzie wzrastać. Zwiększać się zatem będzie zapotrzebowanie na świadczenia lekarzy specjalistów neurologii.

17.08.2023

Szpital nie będzie mógł leczyć, jeśli nie zarządza jakością

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Szpitale będą podlegać autoryzacji, a warunkiem jej uzyskania będzie posiadanie wewnętrznego systemu zarządzania jakością. Podpisana już przez prezydenta ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wejdzie w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Przewiduje jednak dla szpitali i innych podmiotów udzielających świadczeń finansowanych przez NFZ czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

11.08.2023

Katarzyna Sójka została nowym ministrem zdrowia

Opieka zdrowotna

W czwartek prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Ministrem zdrowia została Katarzyna Sójka. Zastąpiła na stanowisku Adama Niedzielskiego, który odszedł z resortu po trzech latach. Nowa minister zdrowia jest lekarką i posłanką PiS, absolwentką m.in. Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

10.08.2023

Profesjonalista pomoże wybrać protezę - PFRON podpisał umowy

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Doradca ma pomóc osobie z niepełnosprawnością w wyborze sprzętu z centralnej wypożyczalni. Z informacji Prawo.pl wynika, że PFRON podpisał już umowy z 17 podmiotami, które mają zapewnić taką poradę. Powinni to być specjaliści, bo źle dobrany sprzęt może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Przeszkolenie profesjonalisty zajmuje nawet kilka lat i pozyskanie go w krótkim czasie jest trudne - zwracają uwagę eksperci. Tymczasem nie wiadomo jeszcze, jaki sprzęt będzie można wypożyczyć.

10.08.2023

"Covidowe" orzeczenia o niepełnosprawności będą stopniowo traciły ważność

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus Niepelnosprawność

Niektóre orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużane automatycznie podczas pandemii, stracą ważność z końcem tego roku, a niektóre w 2024 r. Z przepisów wynika, że karty parkingowe i świadczenia z pomocy społecznej będą przyznane na identyczny okres, co ważność orzeczenia.

09.08.2023

Indywidualny Plan Opieki Medycznej po nowemu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Indywidualny Plan Opieki Medycznej powinien zawierać szczegółowe informacje o stanie zdrowia i procesie leczenia pacjenta objętego opieką koordynowaną. Określa to obowiązujące od 2 sierpnia rozporządzenie ministra zdrowia. Według nowych przepisów do aktualizacji IPOM zobowiązani i uprawnieni są: lekarz oraz pielęgniarka POZ lub wyznaczona przez nich osoba.

08.08.2023

Leczenie bólu - nie wszystkie standardy są gotowe

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz w poradni rodzinnej i specjalistycznej wkrótce zapyta pacjenta o to, jak silny odczuwa ból i wpisze te dane do formularza. Do poradni leczenia bólu ma kierować pacjentów według jednolitych zasad. Te jednak nie są jeszcze dopracowane, chociaż przepisy wchodzą w życie za niecałe trzy tygodnie. Pytań jest więcej. Lekarze nie wiedzą chociażby, jak przechowywać karty z oceną natężenia bólu pacjenta.

07.08.2023

Problemy techniczne z IKP? Lekarz może wystawić receptę papierową

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Niektórzy lekarze sygnalizują, że nie mają wglądu w historię recept w Internetowym Koncie Pacjenta. Powodem może być nieprawidłowo działające oprogramowanie poradni czy szpitala.  Tymczasem od środy sprawdzenie ilości przepisanych leków psychotropowych i odurzających jest potrzebne do wystawienia recepty. Centrum e-Zdrowia zaznacza, że w przypadku problemów technicznych z IKP lekarz może wystawić receptę papierową po wywiadzie zebranym od pacjenta.

03.08.2023

Opiekunowie medyczni zaniepokojeni brakiem ustawy o ich zawodzie

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Zawód opiekuna medycznego ma być uregulowany w ustawie o niektórych zawodach medycznych. Jej rozpatrywanie - po pracach w Senacie - niespodziewanie zdjęto z porządku obrad Sejmu podczas ostatniego posiedzenia. Środowisko opiekunów medycznych jest tą sytuacją zaniepokojone. Brak regulacji coraz częściej powoduje, że opiekunowie medyczni są w szpitalach degradowani - alarmują.

03.08.2023

Szybkie odszkodowanie za błąd w szpitalu, ale bez prawa do renty

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent poszkodowany w szpitalu ma otrzymać odszkodowanie w ciągu trzech miesięcy. To kuszące rozwiązanie. Jednak nowa, szybka ścieżka ma też istotne wady. Uproszczony tryb oznacza niższe kwoty. Konsekwencją jest też zamknięcie drogi sądowej - pacjent zrzeka się wszelkich roszczeń o odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie. Tymczasem, w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu, to renta jest długoterminowym zabezpieczeniem.

02.08.2023