NIK: Naruszenia praw pacjenta dotyczą wszystkich badanych obszarów

Pacjent Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że w większości kontrolowanych szpitali pacjenci nie mieli pełnego dostępu do informacji, a prawie 30 proc. podmiotów leczniczych nie zapewniło im godnych warunków pobytu w szpitalu. Poza tym, pomimo alarmujących ustaleń z kontroli NIK dotyczącej bezpieczeństwa badań genetycznych z 2018 r., w Polsce nadal brakuje odpowiednich przepisów regulujących ten obszar.

20.09.2024

Kilkanaście godzin w pasach - przymus bezpośredni wciąż jest nadużywany

Pacjent Opieka zdrowotna

Niepotrzebne stosowanie nadmiernej siły fizycznej ze strony personelu medycznego, straszenie, stosowanie przymusu bezpośredniego jako metody "prewencyjnej" czy wielogodzinne unieruchamianie chorych, którzy nie są odpinani z pasów nawet po to, by skorzystać z toalety. To tylko niektóre sytuacje, na które skarżą się pacjenci m.in. oddziałów psychiatrycznych. Eksperci podkreślają, że konieczne jest zwłaszcza rzetelne szkolenie w placówkach medycznych, ale też doprecyzowanie przepisów.

20.09.2024

Resort zdrowia pracuje nad mechanizmami, które pomogą łatwo odwołać wizytę

Pacjent Opieka zdrowotna

Na średnio ok. 10 proc. wizyt u lekarzy specjalistów pacjenci nie stawiają się bez wcześniejszego odwołania. Najczęściej wynika to z przeoczenia terminu, zdarza się jednak również, że przyczyną jest brak możliwości skontaktowania się ze świadczeniodawcą. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że prowadzi działania nad stworzeniem mechanizmu, który będzie przypominał pacjentom o wizytach i umożliwiał ich łatwe odwoływanie.

18.09.2024

Żywność i leki, które miały kontakt z wodą z powodzi, nie nadają się do spożycia

Opieka zdrowotna Farmacja Powódź

Trzeba utylizować wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, także tę, która wydaje nam się hermetycznie opakowana – zaznaczył podczas konferencji prasowej dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Przypomniał, że woda powodziowa jest zanieczyszczona chemikaliami, drobnoustrojami i toksynami, przez co jest niebezpieczna dla zdrowia. Te same zasady dotyczą zalanych leków.

17.09.2024

Premie za stosowanie znieczulenia podczas porodu – szpitale mogą sporo zyskać

Opieka zdrowotna

Placówki, które podniosą odsetek zastosowań znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych podczas porodów naturalnych, otrzymają premie finansowe. Im więcej znieczuleń, tym wyższe kontrakty. To pierwszy kwartał obowiązywania nowych zasad i jest o co walczyć. Za zwiększenie udziału znieczuleń powyżej 35 proc. współczynnik korygujący (premiowy) wyniesie aż 21 proc.

16.09.2024

„Stan zdrowia” w procedurze karnej niejasny i nieprecyzyjny - konieczne zmiany

Prawo karne Opieka zdrowotna

Przepis trzeba albo całkowicie wyrzucić z kodeksu postępowania karnego, albo zmienić go tak, by nie budził żadnych wątpliwości i gwarantował podejrzanemu realizację jego praw - uważają eksperci. Chodzi o kontrowersyjną zmianę, która weszła w życie w październiku ub. roku, a została wprowadzona dopiero na etapie trzeciego czytania w Sejmie. Przepis pozwala na odstąpienie od ogłoszenia przedstawienia zarzutów, gdy jest to uzasadnione "stanem zdrowia" podejrzanego.

16.09.2024

Rozporządzenie o wskaźnikach jakości opublikowane - wiele uwag nieuwzględnionych

Opieka zdrowotna

Do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wskaźników jakości zdrowotnej zgłoszono, w ramach konsultacji publicznych, kilkadziesiąt stanowisk. Zdecydowana większość organizacji wskazywała zwłaszcza na konieczność doprecyzowań i zmian w zaproponowanych wskaźnikach oceny jakości w placówkach medycznych. Niewiele z nich zostało jednak uwzględnionych przez resort. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

14.09.2024

Po zmianach pacjent szybciej wymieni obuwie ortopedyczne

Pacjent Opieka zdrowotna

Przywrócenie limitu cen napraw dla wózków dla dzieci z niepełnosprawnością czy szybsze wymienienie zużytego obuwia ortopedycznego – to tylko niektóre zmiany dla pacjentów, które obowiązują od 1 września br. Dodatkowo jest duża szansa na to, że przegląd rozporządzenia o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie będzie obowiązkowo dokonywany co dwa lata. Eksperci wskazują, że to konieczne wobec innowacyjnego i szybko rozwijającego się rynku takich wyrobów.

14.09.2024

Od października nowe terapie na liście refundacyjnej

Pacjent Opieka zdrowotna

Na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 października 2024 r., są 52 nowe terapie. Z tego 13 dotyczy wskazań onkologicznych, a 39 wskazań nieonkologicznych - przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos. Na październikowej liście znajdzie się także m.in. 21 refundacji w kategorii dostępności w ramach programów lekowych.

13.09.2024

Stymulator, którego nie ma kto uruchomić - pacjenci bez pomocy

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby z chorobą Parkinsona mogą otrzymać przełomowe leczenie, jakim jest głęboka stymulacja mózgu. Zabieg wszczepienia stymulatora znalazł się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Po operacji należy ustawić i monitorować parametry urządzenia - nie wiadomo jednak, kto miałby to robić. Nie ma też zatwierdzonych procedur okołooperacyjnych. W efekcie pacjenci mają założony stymulator, ale... niekoniecznie uruchomiony. Neurolodzy apelują o zmiany.

13.09.2024

Elektroniczna Karta Szczepień zmniejszy biurokrację

Opieka zdrowotna

Zamiast wymogu opracowywania przez placówki POZ raportów statystycznych dotyczących szczepień zalecanych będzie elektroniczna Karta Szczepień. Ministerstwo Zdrowia zapowiada uproszczenie rozliczania tych procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Resort argumentuje, że zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla świadczeniodawców ma przyczynić się do zwiększenia dostępności szczepień ochronnych.

12.09.2024

NIK: Pilotaż dla pacjentów z udarem pełen nieprawidłowości

Pacjent Opieka zdrowotna

Pilotażowy program leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii mechanicznej, uważanej za najskuteczniejszą i jedną z najnowocześniejszych metod leczenia udaru, nie był realizowany prawidłowo - konkluduje Najwyższa Izba Kontroli. Jak wskazano, pomimo osiągnięcia celów programu już w latach 2021-2022, minister zdrowia przedłużył jego realizację aż do połowy 2024 r. Ograniczyło to dostępność zabiegu.

12.09.2024

NFZ wreszcie sfinansuje lepszą profilaktykę raka szyjki macicy

Pacjent Opieka zdrowotna

Najbardziej skuteczny w profilaktyce raka szyjki macicy jest test przesiewowy HPV DNA (HR), ale w Polsce nie jest finansowany ze środków publicznych. W przypadku dodatniego wyniku testu wykonuje się cytologię na podłożu płynnym jako test selekcji. Eksperci podkreślają, że to optymalny kierunek diagnostyki tego nowotworu. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że test będzie świadczeniem gwarantowanym, choć miało to się stać już dwa lata temu.

12.09.2024

NRL: Wytyczne ws. aborcji to za mało, lekarze potrzebują ustawy

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze nie powinni się bać, że za wykonanie aborcji może grozić im odpowiedzialność karna, a pacjentkom trzeba zapewnić realny dostęp do świadczeń. Wytyczne Ministra Zdrowia oraz Prokuratora Generalnego to krok w dobrym kierunku, ale nadal potrzebna jest przede wszystkim regulacja rangi ustawowej. Nie powinno istnieć ryzyko, że takie nieoficjalne dokumenty w przyszłości ulegną zmianie - wskazuje Naczelna Rada Lekarska (NRL) w najnowszym stanowisku.

11.09.2024

Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024" – trwa rejestracja

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już 26 września br. odbędzie się cykliczne wydarzenie dla profesjonalistów z sektora ochrony zdrowia – konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024". Organizowana przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego konferencja zgromadzi ekspertów i liderów branży, aby dyskutować o najnowszych trendach i wyzwaniach stojących przed polskim systemem ochrony zdrowia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

11.09.2024

NIK o reformie psychiatrii dzieci i młodzieży: System nadal jest niewydolny

Pacjent Opieka zdrowotna

Od ponad czterech lat wdrażana jest reforma psychiatrii dziecięcej. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na ten temat zaznacza, że mimo podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia działań, potrzeby zdrowotne dzieci i młodzieży nie zostały zaspokojone. Lista uchybień jest długa: szpitale były przepełnione, młodych pacjentów hospitalizowano na oddziałach dla dorosłych, albo odmawiano im przyjęcia do szpitala.

10.09.2024

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe standardy akredytacyjne dla szpitali

Pacjent Opieka zdrowotna

Standardy akredytacyjne dla szpitali uzupełniają obowiązującą od stycznia 2024 roku ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Dokument liczy 230 stron. Ministerstwo Zdrowia określiło, jakie warunki muszą spełnić całodobowe placówki ochrony zdrowia, żeby uzyskać akredytację. W standardach opisano wymagania, sposób sprawozdania i ocenę punktową. Standardy będą aktualizowanie nie rzadziej niż raz na pięć lat przez powołaną do tego Radę Akredytacyjną.

10.09.2024

NFZ: Nieprawidłowości w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy

Pacjent Opieka zdrowotna

Niezależne kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku przeprowadzone po śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, wykazały szereg nieprawidłowości. W placówce m.in. brakowało rurki do intubacji w rozmiarze przeznaczonym dla dzieci, a interwencje medyczne nie były wykonywane w odpowiednim czasie – informuje NFZ.

09.09.2024

Wyższe stawki świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 6 września 2024 roku maksymalna wysokość świadczenia dla poszkodowanego pacjenta wynosi 222 800 zł (do tej pory było to 200 000 zł). Z kolei każda z osób bliskich zmarłego pacjenta może liczyć na kwotę do 111 400 zł (dotąd – 100 000 zł). Ryczałtowa opłata od wniosku, poza którą nie trzeba już ponosić innych kosztów postępowania, wynosi obecnie 335 zł - informuje Rzecznik Praw Pacjenta. Podniesienie stawek to wynik corocznej waloryzacji.

09.09.2024

Skóbel: Szpitale potrzebują więcej czasu i pieniędzy na programy naprawcze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Proponowana nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej nie spowoduje, że system ochrony zdrowia będzie przewidywalny dla szpitali. Wręcz przeciwnie – sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Minister zdrowia będzie bowiem mógł zmienić reguły gry w dowolnym czasie, również bezpośrednio przed terminem kwalifikacji do sieci szpitali - zauważa Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

09.09.2024