Projekt e-Gabinet+ na komputery dla POZ - jest już 76 umów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce wyposażyć placówki POZ w sprzęt komputerowy oraz udostępnić im aplikację e-Gabinet+, która ułatwia obsługę pacjentów i raportowanie do NFZ. Nabór do projektu e-Gabinet+ jest otwarty. Aby skorzystać ze wsparcia nie jest wymagany wkład własny. Dotąd umowy na wsparcie gabinetu podpisało 76 placówek.

17.10.2022

Skierowanie "pilne" tylko w teorii - pacjent i tak musi odczekać swoje

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowania do specjalisty ze wskazaniem „pilne” nie wszędzie są respektowane. I choć jest to działanie niezgodne z prawem, jest na nie ciche przyzwolenie. NFZ przyznaje, że świadczy to o nieprawidłowym zarządzaniu kolejnością udzielania świadczeń, ale widoków na zmianę tej sytuacji nie ma. Pacjenci kierują skargi do Rzecznika Praw Pacjenta.

17.10.2022

Polska w ogonie dostępności do środków antykoncepcyjnych w Europie

Pacjent Opieka zdrowotna

Polska plasuje się w grupie krajów europejskich z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Zamknęliśmy ranking jako jedyny kraj, który cofa się pod względem dostępu do środków antykoncepcyjnych - wynika z zestawienia Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) za 2022 rok.

14.10.2022

Za kwas hialuronowy w reklamie - drakońskie kary

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sektor medycyny estetycznej czeka rewolucja. Przepisy, które niedługo wchodzą w życie, zakazują bowiem pod groźbą kary do 2 milionów złotych reklamy sprzętów specjalistycznych, w tym implantów, wyrobów opartych na laserze czy kwasie hialuronowym. Nowe regulacje dotyczą ogłoszeń w tradycyjnych mediach, ale także internetu i social mediów. Zakaz obejmie więc także działalność influencerską.

14.10.2022

Córka "terytorialsa" zostanie przyjęta do szpitala bez kolejki

Pacjent Opieka zdrowotna

Policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi, "terytorialsi" oraz ich rodziny mieliby otrzymać prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, poza kolejnością w szpitalach podlegających MSWiA i MON. Zakłada to projekt ustawy przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Rozszerzenie przywileju korzystania ze świadczeń poza kolejnością oznaczałoby, że pozostali pacjenci poczekają na zabieg lub operację jeszcze dłużej.

13.10.2022

Nie tylko na wsi brakuje lekarzy POZ – potrzebna jest polityka zarządzania personelem

Pacjent Opieka zdrowotna

Dostęp do placówek ochrony zdrowia na wsi znacząco odbiega od tego, jaki mają zapewniony osoby z dużych miast – wskazuje raport o stanie zdrowia mieszkańców wsi opublikowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Wsie to mniejsza liczba placówek, brak wysokospecjalistycznych ośrodków, a więc także mniejsze szanse na rozwój zawodowy – tłumaczy brak chętnej do pracy kadry, dr Piotr Pawliszak, p.o. prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

08.10.2022

Blokowanie fuzji szpitali niekonstytucyjnymi "wrzutkami" do ustawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Podmioty tworzące szpitale, które są w długach, szukają sposobów na obniżenie kosztów. Dlatego Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu postanowił połączyć dwa swoje szpitale. Możliwość tę chcą zablokować posłowie PiS za pomocą "legislacyjnej wrzutki" wprowadzonej do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Senat "wrzutki" chciał z ustawy usunąć, jednak Sejm się na to nie zgodził.

07.10.2022

Narodowy Instytut Kardiologii otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca

Pacjent Opieka zdrowotna

Do nowo otwartego oddziału trafią pacjenci z ciężką postacią niewydolności serca – wymagającej specjalistycznej opieki kardiologicznej. Opieką może zostać objętych nawet 200 chorych rocznie. Uruchomienie nowego oddziału w NIKard, to ostatni etap kilkuletniej inwestycji, w ramach, której powstało m.in. nowoczesne Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.

06.10.2022

Po jodek potasu do sołtysa, strażaka, szkoły lub apteki

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie ma powodów, by rozpoczynać dystrybucję jodku potasu, jednak tabletki trafiły już do gminnych magazynów. Punkty dystrybucji powstają m.in. w szkołach, ośrodkach zdrowia, ośrodkach kultury, w siedzibach OSP i aptekach. Wojewodowie podkreślają, że w przypadku zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom, które zgłoszą się do punktu.

06.10.2022

Ministerstwo Zdrowia przedłuży program „Profilaktyka 40 Plus” do końca 2023 r.

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia wydłuży o rok program pilotażowy "Profilaktyka 40 plus" – do 31 grudnia 2023 r. Zmiana ma umożliwić skorzystanie z programu pilotażowego jak największej liczbie osób powyżej 40 lat – napisano w uzasadnieniu projektu opublikowanego w środę przez Rządowe Centrum Legislacji. Program miał zakończyć się w czerwcu tego roku.

05.10.2022

Tabletka z jodkiem potasu - jest rządowa broszura dla mieszkańców

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Wojewodowie informują, że jodek potasu w sytuacji zagrożenia radiacyjnego będzie mogła pobrać każda pełnoletnia osoba. Jednak nie wszyscy powinni zażyć tabletkę ze względu na aspekty zdrowotne. MSWiA w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym, Polską Agencją Atomistyki i specjalistami z dziedziny endokrynologii, opracowało ulotkę dla mieszkańców.

05.10.2022

Lekarz z dyplomem z małej uczelni na cenzurowanym

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd coraz szerzej otwiera drzwi dla kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach. Także na tych, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z medycyną. W tym roku na studia lekarskie idzie rekordowa liczba blisko 9,5 tys. osób. To reakcja na kryzys kadrowy. Środowisko obawia się jednak o jakość kształcenia, a Naczelna Rada Lekarska (NRL) chce blokować dostęp do wykonywania zawodu absolwentom uczelni, które nie spełniają standardów.

04.10.2022

Ponad 3 mld zł na projekty inwestycyjne pediatrii z Funduszu Medycznego - są wyniki konkursu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Fundusz Medyczny wesprze 14 projektów inwestycyjnych w pediatrii. Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski na wspólnej konferencji prasowej w poniedziałek ogłosili wyniki konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego. Poinformowali, że finansowanie zwiększono z 2 mld zł do 3,15 mld zł.

03.10.2022

Pacjenci mogą liczyć na dodatkowe badania i konsultacje, ale tylko w wybranych POZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Poradnie POZ nie mają obowiązku przystępowania do modelu opieki koordynowanej. Zatem nie wszyscy pacjenci skorzystają z reformy, która od 1 października rozszerza dostęp do badań zlecanych dotąd przez specjalistów, do konsultacji i indywidualnego planu leczenia. Nawet chętne poradnie POZ nie mają jeszcze podpisanych umów z NFZ, a nie wszystkie zasady działania nowego modelu są jasne.

03.10.2022

Ekspertka: Sztuczna inteligencja w medycynie to także ryzyko

Opieka zdrowotna

- Nie możemy sobie pozwolić na błędne diagnozy. Stąd tak ważna jest rola państwa, jako regulatora, który chroni nas przed niedoskonałościami innowacji. Wraz z ośrodkami akademickimi należy stworzyć system certyfikacji rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i jednocześnie udostępnić dane deweloperom do procesu walidacji - mówi prof. ALK Katarzyna Kolasa, liderka kursu Digital Health Start Me Up.

02.10.2022

Mimo zapowiedzi, na razie bez zmian ws. zwolnień z WF

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, semestralne czy dłuższe, będą uznawane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny - zapowiadał w czasie wakacji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Miała to być recepta na rosnącą liczbę zwolnień z lekcji wychowania fizycznego w szkołach - na razie jednak przepisy nie uległy zmianie.

01.10.2022

Gorzkowska: Obowiązek wpisywania danych do SIM, w tym o ciąży, dotyczy każdej placówki medycznej

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej i wprowadzania danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM) dotyczy każdej placówki medycznej, jak również lekarza prowadzącego indywidualną praktykę. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana placówka bądź lekarz udziela świadczeń finansowanych przez NFZ, czy wyłącznie komercyjnych - wyjaśnia Katarzyna Gorzkowska z Kancelarii APLAW.

01.10.2022

Personel medyczny od dziś wpisze obowiązkowo ciążę do rejestru

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Od soboty 1 października personel medyczny ma obowiązek wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej (SIM) dane pacjentów dotyczące alergii, grupy krwi, ciąży i implantowanych wyrobów medycznych, czyli m.in. wkładek wewnątrzmacicznych. Do wczoraj, czyli do 30 września wpisywanie tych danych było fakultatywne.

01.10.2022

Naprawę szpitali sfinansuje Fundusz Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w najbliższych dniach ma przedstawić nowy projekt ustawy dotyczący modernizacji szpitalnictwa. Placówki nie zostaną podzielone na kategorie: A-D, ale na klasy I-IV. Plany naprawcze będą finansowane z Funduszu Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa. Zmienić mają się także zasady kwalifikowania do sieci szpitali: włączane do sieci będą poszczególne profile.

30.09.2022

Eksperci: Wdrażanie opieki koordynowanej w POZ to projekt na lata

Opieka zdrowotna

Ważne, aby placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które jako pierwsze wejdą w system opieki koordynowanej, otrzymały maksymalne wsparcie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, od tego bowiem zależy, jak szybko reformę uda się wdrożyć  – mówili eksperci podczas konferencji „Zmiany w ochronie zdrowia w 2022 r.”. Kolejny etap reformy POZ wchodzi w życie już 1 października.

29.09.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski