RPO: Nierówny dostęp do terapii dorosłych osób z cukrzycą

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci z cukrzycą typu 1 po ukończeniu 26 lat nie mają już refundacji pomp insulinowych. Są też problemy z dostępem do systemu ciągłego monitorowania glikemii - CGM. Niekiedy pacjenci muszą z tego powodu zrezygnować z terapii, co prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Niespójne są także przepisy w tym zakresie, a pacjenci skarżą się do rzecznika praw obywatelskich.

13.03.2025

Pacjent neurologiczny kończy 18 lat... i ma problem

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie w neurologii nie ma jednego standardu, który opisywałby, jak powinno wyglądać przejście dziecka z opieki pediatrycznej, gdy osiągnie pełnoletniość, do ośrodków dla dorosłych. Akurat w tej dziedzinie medycyny wyzwań jest sporo, bo i wiele jest pytań niestandardowych, np. jak ma wyglądać przejście dziecka do ośrodka dla dorosłych, gdy nie jest jeszcze zdiagnozowane, a staje się pełnoletnie. Eksperci podkreślają, że to jedno z większych wyzwań tranzycji.

12.03.2025

Rząd przyjął zmiany w Narodowym Programie Chorób Układu Krążenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Odejście od sporządzania rocznych harmonogramów działań, z czym wiązała się konieczność corocznej zmiany uchwały, to istota nowelizacji uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032. Rząd zatwierdził ją na wtorkowym posiedzeniu.

11.03.2025

Lekarze protestują, ale NFZ nie zmienia zdania w sprawie ważenia i mierzenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Organizacje lekarskie protestują przeciwko obowiązkowi przekazywania NFZ dodatkowych informacji o pacjentach. Uważają to za nieefektywną i niezgodną z prawem biurokrację. – Po wniosku konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszki Mastalerz-Migas wprowadziliśmy dodatkowy okres przejściowy, aby dać czas placówkom medycznym na dostosowanie się do nowych reguł sprawozdawczości. Te zaczynają działać od 1 marca 2025 r. – nie pozostawia wątpliwości NFZ.

10.03.2025

Pacjenci z otyłością nie mogą liczyć ani na profilaktykę, ani diagnostykę

Pacjent Opieka zdrowotna

Są województwa, w których nie ma ani jednej karetki przystosowanej do transportu pacjenta z otyłością. Lepiej nie jest także w placówkach ochrony zdrowia - tylko część z nich posiada sprzęt diagnostyczny, który jest dostosowany do takich osób. Przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli zwracają uwagę, że w Polsce od lat kuleje zarówno profilaktyka, jak i samo leczenie nadwagi. Otyłość nierzadko nie jest traktowana jako samoistna choroba, nawet przez lekarzy.

06.03.2025

NSA: Rzecznik praw pacjenta nie udostępni opinii konsultanta

Opieka zdrowotna

Opinia konsultanta, przygotowana na zlecenie rzecznika praw pacjenta i w ramach prowadzonego przez niego postępowania wyjaśniającego, nie stanowi informacji publicznej. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że opinia dotyczy przypadku medycznego, który jest związany z konkretnym pacjentem i zawiera przedstawienie stanu wiedzy w określonym zakresie. Treść tego dokumentu oraz jego przedmiot powodują, że ma ona całkowicie prywatny charakter.

06.03.2025

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej

Opieka zdrowotna

Ciągłość opieki kardiologicznej – od etapu diagnostyki, przez fazę leczenia i rehabilitacji, po dalsze leczenie w ambulatoryjnej lub podstawowej opiece zdrowotnej albo opiece długoterminowej – takie są cele, które ma zrealizować projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologiczne. We wtorek przyjął go rząd. Funkcjonować będzie także Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej.

04.03.2025

PFRON zdecyduje, czy pacjenci hospicjum domowego dostaną dodatek do energii

Pacjent Opieka zdrowotna

Jeśli osoba z niepełnosprawnością korzysta z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczeń udzielanych przez hospicjum domowe, nie może skorzystać z dodatku do energii elektrycznej w ramach programu PFRON. Ta grupa została z niego wyłączona. W ocenie lekarzy hospicjów domowych to nierówne traktowanie pacjentów. PFRON informuje Prawo.pl, że obecnie analizuje możliwość rozszerzenia programu o te osoby. Decyzja ma zapaść w tym miesiącu.

04.03.2025

Waga i postura pacjenta nie mogą być przeszkodą do badania

Pacjent Opieka zdrowotna

Wystarczy, że pacjent ma nadwagę albo niestandardową posturę ciała, by uniemożliwiło mu to skorzystanie z rezonansu magnetycznego w publicznej placówce medycznej. Maszyny często nie są bowiem dostosowane do potrzeb takich osób. Problem w tym, że pacjent najczęściej dowiaduje się o tym dopiero w momencie próby "wciśnięcia" go do rezonansu i czekania miesiącami w kolejce. O problemie mówi się od lat, ale wciąż zmienia się niewiele.

01.03.2025

Paulina Rutka: Pacjenta, który komunikuje się alternatywnie, trzeba traktować podmiotowo

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Z moich kontaktów z użytkownikami AAC wynika, że wizyty lekarskie stresują ich podwójnie. Z jednej strony przychodzą z problemem zdrowotnym, a z drugiej strony dochodzi jeszcze obawa o to, jak zostaną potraktowani. Nie każdy lekarz widzi w pacjencie z niepełnosprawnością partnera do rozmowy – mówi w rozmowie z Prawo.pl Paulina Rutka, neurologopeda i psycholog, prezeska Fundacji GenerAACja na rzecz Zawsze Dostępnej Komunikacji (AAC) i Technologii Wspomagającej (AT).

28.02.2025

OZPSP: Nocna i świąteczna pomoc powinna leżeć w kompetencji POZ, a nie szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Potrzebne jest stworzenie mechanizmów finansowania, które zachęcą przychodnie POZ do należytego wywiązywania się ze swoich zadań, m.in. należy zwiększyć ryczałt na jej prowadzenie – postuluje Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Propozycję zmian systemowo-organizacyjnych w podstawowej opiece zdrowotnej związkowcy przekazali minister zdrowia i prezesowi NFZ.

27.02.2025

NIK: Próba wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej nieudana

Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo reform nadal brakuje kompleksowej opieki onkologicznej, co miało zapewnić wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). W niektórych regionach lekarzy specjalistów było prawie pięć razy więcej niż w innych, a w województwie opolskim nie zatrudniono w ogóle hematologów i onkologów dziecięcych. Ponadto świadczenia były rozproszone, nie zapewniono też ciągłości zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu nowotworów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

26.02.2025

Przeszczepy wątroby po nowemu jednak w dwóch trybach

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia br. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” wdrożyło zmiany organizacyjne dotyczące trybu przeszczepiania wątroby. Decyzja wzbudziła jednak spore kontrowersje – wskazywano m.in., że może przyczynić się to do pogorszenia bezpieczeństwa pacjentów i niższego dostępu do procedury. Po negocjacjach dokument został częściowo zmieniony.

26.02.2025

Zwolnienie z VAT tylko dla chorych? - fiskus komplikuje rozliczenia

VAT Opieka zdrowotna

Usługi dietetyka są zwolnione z VAT, tylko jeśli korzystają z nich osoby z problemami zdrowotnymi. Objęte VAT są natomiast porady dla osób zdrowych, które korzystają z nich w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje skarbówka w najnowszych interpretacjach. Według prawników to stanowisko sprzeczne z literalnym brzmieniem przepisów oraz interpretacjami dotyczącymi innych zawodów medycznych. Powstaje też pytanie, jak w praktyce weryfikować prawo do zwolnienia z VAT.

26.02.2025

103,5 godziny pracy bez przerwy - NIK punktuje nieprawidłowości w szpitalach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W każdym z publicznych szpitali wojewódzkich skontrolowanych przez NIK wystąpiły nieprawidłowości związane z udzielaniem świadczeń i gospodarką finansową. Najpoważniejsze dotyczyły nieudzielania pacjentom informacji, unikania wyboru kadry zarządzającej w konkursach, niewystarczającego poziomu zatrudnienia personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz zbyt długich jego dyżurów. Rekordzista przepracował bez odpoczynku 103,5 godziny na podstawie umowy cywilnoprawnej.

25.02.2025

Związek zawodowy lekarzy rodzinnych oskarża prezesa NFZ o nadużycie prawa

Opieka zdrowotna

W ramach programu FEnIKS świadczeniodawcy otrzymali pisma, w którym określono nowy warunek uzyskania wsparcia: konieczność przedłużenia umów o udzielanie świadczeń z NFZ do 30 czerwca 2033 roku. – To jawne obchodzenie prawa i wymuszanie wieloletnich zobowiązań na lekarzach, które nie były przewidziane w pierwotnych zasadach projektu – alarmuje Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Samorząd lekarski wystosował skargę na działania NFZ do minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

24.02.2025

Telefon zaufania dla mężczyzn powinien znaleźć się w systemowej pomocy

Pacjent Opieka zdrowotna

Jedyny w Polsce telefon zaufania dla mężczyzn, oferujący pomoc psychologa, jest inicjatywą oddolną. Potrzebne jest jego finansowanie z budżetu państwa, bo w potrzebie dzwoni coraz więcej osób, deklarując, że nie zwróciliby się do ogólnopolskich telefonów zaufania. Okazuje się, że wsparcie celowane tylko do mężczyzn niejednokrotnie jest dla nich jedynym możliwym rozwiązaniem, po które sięgają w próbie rozwiązania swoich problemów. Wiele z nich wiąże się ze zdrowiem psychicznym.

22.02.2025

Zmiany w zapisach do lekarzy specjalistów – ukazało się rozporządzenie MZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejki do specjalistów biją rekordy. W przypadku niektórych specjalizacji wynoszą ponad rok. Rejestrację i realizację wizyt lekarskich ma usprawnić aplikacja AP KOLCE. Jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia, m.in. wyeliminuje wielokrotne zapisy do specjalistów na to samo badanie i przypomni pacjentowi o wizycie. Opublikowane właśnie rozporządzenie określa harmonogram zmian dla ośmiu specjalności. Będą wprowadzane stopniowo od 1 maja do połowy czerwca br.

20.02.2025

Skierowania na leczenie uzdrowiskowe są opiniowane z opóźnieniem. MZ proponuje zmiany

Pacjent Opieka zdrowotna

Około 25 proc. skierowań, które wpłynęły do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zostało ocenionych z przekroczeniem 30-dniowego terminu ich rozpatrzenia. Przyczyną tej sytuacji jest niedobór kadry lekarskiej, która ocenia skierowania. Ministerstwo Zdrowia poszerza listę specjalistów, którzy będą mogli opiniować wnioski. Dodatkowo opracowano katalog przyczyn uzasadniających kierowanie do uzdrowisk.

19.02.2025

Rząd przyjął przepisy, które mają usprawnić ratownictwo medyczne

Opieka zdrowotna

Nowe przepisy mają usankcjonować trzyosobowe zespoły ratownicze. Ratownicy medyczni dostaną wsparcie psychologiczne oraz będą szkolone z samoobrony i technik deeskalacyjnych. Otrzymają prawną gwarancję wypłaty dodatków za pracę w niedziele i święta oraz w nocy. Powstaną też motocyklowe jednostki ratownicze. We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw, które mają usprawnić funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

18.02.2025