Onkologia i psychiatria dziecięca nie wyjdą szybko z deficytu kadr

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Na 200 miejsc rezydenckich z onkologii klinicznej w jesiennym naborze zakwalifikowało się zaledwie 60 osób. Żaden lekarz nie rozpocznie szkolenia z tej deficytowej specjalizacji w województwie zachodniopomorskim, a najwięcej wolnych miejsc jest na Mazowszu, bo aż 28. Nie zapowiada się szybka poprawa sytuacji kadrowej w psychiatrii dzieci i młodzieży - specjalizację z tej dziedziny rozpocznie zaledwie 38 osób. Problemem nie jest brak chętnych, ale miejsc, w których lekarze mogą się szkolić.

23.11.2023

Restrukturyzacja zadłużonych szpitali poczeka co najmniej do wiosny

Finansowanie oświaty Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rosną tak zwane złe długi szpitali. Ich przedstawiciele zapewniają, że szpitale powiatowe są gotowe na reformę, która poprawi ich efektywność ekonomiczną. Zaznaczają jednak, że nie uda się ona bez zmiany systemu wyceny świadczeń. Rozmówcy Prawo.pl szacują też, że nowy plan modernizacji - który jest warunkiem otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy - ujrzy światło dzienne najwcześniej po wiosennych wyborach samorządowych. Część szpitali powinna bowiem zostać zamknięta.

21.11.2023

Ochrona zdrowia w "Dekalogu Polskich Spraw" m.in. modernizacja szpitali

Pacjent Opieka zdrowotna Wybory

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek szereg propozycji programowych, których realizacją ma się zająć stworzony przez niego rząd. Zbiór propozycji został określony jako "Dekalog Polskich Spraw". Wśród propozycji dotyczących zdrowia znalazło się zwiększenie nakładów na zdrowie wynoszące 7 proc PKB w 2027 roku, wprowadzenia Funduszu Modernizacji Szpitali Powiatowych, szybkiej eRejestracji i Bonu Rodzicielskiego.

20.11.2023

Uzdrowiska mają być bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Zakład lecznictwa uzdrowiskowego będzie musiał zapewnić odpowiednią liczbę pokoi oraz łazienek dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie poruszających się na wózkach. Brakuje jednak terminu, do kiedy uzdrowiska, na przykład wpisane do rejestru zabytków lub objęte ochroną konserwatorską, będą musiały dostosować się do tych wymogów. Wiadomo natomiast, że jeśli podmiot nie spełni wymogów, może mieć problem z podpisaniem umowy z NFZ.

20.11.2023

Lekarze nie wykonują aborcji ze strachu. Lewica chce zniesienia kar

Pacjent Opieka zdrowotna

Obawy lekarzy przed postępowaniem dyscyplinarnym, prokuratorem czy karą ograniczają dostęp kobiet do przerwania ciąży, także w dopuszczonych przez prawo przypadkach. Dlatego posłowie Lewicy proponują częściową dekryminalizację aborcji. Zgodnie z ich projektem wykonanie u kobiety zabiegu aborcji nie byłoby przestępstwem do końca 12. tygodnia ciąży. Karane nie byłoby przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

18.11.2023

Covid-19 wciąż może być chorobą zawodową

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Nie ma epidemii, nie ma stanu zagrożenia epidemicznego. Nie oznacza to jednak, że koronawirus zniknął. Rośnie liczba zakażonych, a niektóre szpitale ograniczają odwiedziny i zamykają oddziały z powodu choroby personelu. Ryzyko zachorowania jest tym większe, że pracownicy medyczni nie mogą zaszczepić się na Covid-19, bo nie dostali nowych skierowań na szczepienia. Jednocześnie Covid-19 - wpisany do wykazu chorób zakaźnych - także teraz może być uznany za chorobę zawodową.

17.11.2023

Pilotaż dla pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów - nowe zasady

Opieka zdrowotna

Ośrodki, które od nowego roku będą prowadziły pilotaż programu w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów, nie będą musiały mieć w swojej siedzibie ultrasonografu czy rezonansu magnetycznego, ale będą musiały zapewnić do nich dostęp. To zwiększy szansę na skorzystanie z pilotażu pacjentom we wszystkich województwach.

16.11.2023

Nie każdy masaż to usługa zwolniona z VAT

VAT Opieka zdrowotna

Usługi masażu leczniczego w ramach prowadzonej działalności, służące profilaktyce, przywracaniu bądź poprawie zdrowia, wykonywane przez dyplomowanego technika masażystę, będą korzystały ze zwolnienia od VAT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji. Eksperci zwracają uwagę, by w każdym przypadku weryfikować, czy osoba świadcząca usługi ma fachowe kwalifikacje oraz czy usługi spełniają odpowiednie warunki.

15.11.2023

Przez błąd systemu przedsiębiorcy są pozbawiani prawa do świadczeń opieki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Nie wiadomo, dlaczego niektóre osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, święcą się na czerwono w systemie eWUŚ jako osoby nieubezpieczone. I to mimo, że nawet gdyby w ogóle nie opłacali składek na ubezpieczenie zdrowotne, to prawa do świadczeń opieki zdrowotnej nie tracą. Zdaniem prawników, to jest problem systemowy, który między sobą powinny wyjaśnić NFZ i ZUS a nie obarczać nim pacjentów.

13.11.2023

Umowa koalicyjna o zdrowiu: Zniesienie limitów na leczenie przez NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Podniesienie nakładów na ochronę zdrowia, ale bez konkretnej wartości w odniesieniu do PKB, zniesienie limitów na leczenie przez NFZ, a także zapowiedź urealnienia wyceny świadczeń zdrowotnych znalazły się w umowie koalicyjnej podpisanej przez przedstawicieli tzw. opozycji demokratycznej. Zapowiedziano w niej także unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. i finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro.

11.11.2023

Pensja pielęgniarki pensji nierówna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od wynagrodzenia zasadniczego brutto w okolicach 4 tys. zł do pensji zasadniczej brutto w wysokości ponad 8 złotych - tak wyglądają widełki płacowe w zawodzie pielęgniarki. W najgorszej sytuacji pod względem płacowym są pielęgniarki pracujące w Domach Pomocy Społecznej. Z kolei pielęgniarka zatrudniona w szpitalu może liczyć na dodatki, które podnoszą jej zasadnicze zarobki. Te mogą sięgać nawet 12 tys. zł brutto.

11.11.2023

Pacjent nie otrzyma szybko odszkodowania, bo minister nie podpisał rozporządzenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Poszkodowani w szpitalach pacjenci mogą składać wnioski o odszkodowanie na pozasądowej ścieżce, czyli z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta wnioski, co prawda, rozpatruje, ale odszkodowania nie może przyznać, bo minister zdrowia nie podpisał rozporządzenia wykonawczego do ustawy, które określa możliwe do uzyskania kwoty. W dodatku początkowy projekt trafił do kosza, a resort zdrowia pracuje nad jego nową wersją.

10.11.2023

Przymusowa separacja zakażonej matki od noworodka narusza prawa pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Decyzja o ewentualnej separacji zakażonej Covid-19 matki od dziecka powinna być podjęta wyłącznie po uzyskaniu zgody matki, po wcześniejszym przekazaniu jej informacji dotyczących korzyści i zagrożeń - zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta. Istotne jest zrozumienie, że matka dziecka jest nie tylko pacjentką szpitala, ale także przedstawicielem ustawowym dziecka, który ma prawo wyrażania zgody na działania medyczne podejmowane wobec jej dziecka - podkreśla.

09.11.2023

Dane o dostępności leków online są, ale nie w Polsce

Opieka zdrowotna Farmacja

Lista leków, których może brakować, przekazywana co dwa tygodnie izbom aptekarskim i lekarskim, to za mało. Farmaceuci podkreślają, że brakuje informacji podawanych z wyprzedzeniem na podstawie zgłoszeń producentów a także o powodach braków. System gabinet.gov.pl nie informuje lekarzy o tym, że pacjent może mieć problem z wykupieniem leku, choć rozwiązanie to było zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia już blisko rok temu.

07.11.2023

Będzie rejestr, ale bez szukania winnych i karania lekarzy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Nie groźbą, ale prośbą - pracownicy będą zachęcani, a nie przymuszani do zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Przepisy są ogólne i umożliwią zgłoszenia nie tylko lekarzom i pielęgniarkom, ale także pracownikom niemedycznym, pacjentom i ich bliskim. Rejestr może być anonimowy, a dane nie będą przekazywane poza podmiot leczniczy. Wszystko wygląda dobrze - jednak tylko na papierze. Nie przewidziano bowiem finansowania systemu, który ma podnosić jakość w ochronie zdrowia. Dla zadłużonych szpitali jego wdrożenie będzie wyzwaniem.

06.11.2023

Ortodonta i usuwanie kamienia na NFZ - dzieci mogą liczyć na więcej

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz pediatra - w ramach bilansu zdrowotnego - ma obowiązek sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej dziecka, a w razie konieczności – skierować pacjenta do stomatologa. Jednak to, czy dziecko będzie miało wykonany bilans zdrowotny, zależy od rodziców. Jest to zaniedbywane. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia do 12. roku życia dziecka refunduje chociażby kosztowne leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi, a usuwanie kamienia ze wszystkich zębów dwa razy w roku, do osiągnięcia przez pacjenta pełnoletności.

04.11.2023

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecą więcej badań

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą wystawiać skierowania na badania dotyczące najczęstszych alergenów wziewnych, takich jak pyłki drzew, kurz, a także pokarmowych - jak mleko, orzechy czy pszenica - informuje Porozumienie Zielonogórskie. To pozwoli na szybszą diagnostykę alergii oraz skuteczniejsze leczenie. Lekarz POZ będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie lub szukać innych przyczyn dolegliwości. Dzięki tym zmianom chorzy nie będą już musieli tracić czasu na oczekiwanie w kolejce do alergologa.

03.11.2023

Procedury przerywania ciąży - pod nadzorem urzędników i w politycznym tyglu

Pacjent Opieka zdrowotna

Do 15 listopada minister zdrowia powinien otrzymać do akceptacji wytyczne dla szpitali dotyczące procedur związanych z przerywaniem ciąży. Ostatnie spotkanie zespołu, który ma je przygotować, odbędzie się przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji. W jego skład wchodzą oprócz wybranych przez ministra specjalistów, także urzędnicy resortu zdrowia. Jest ryzyko dualizmu, bo wytyczne przygotowują też towarzystwa naukowe - często bez oczekiwanego wsparcia państwa.

31.10.2023

Wyniki badań histopatologicznych - obowiązkowo w systemie informatycznym

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Podmioty sprawujące opiekę nad pacjentami mają obowiązek zamieszczać w Systemie Informacji Medycznej, czyli SIM, wyniki badań histopatologicznych. Wynika to z ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jednak, aby zapewnić prawidłowy przepływ i przetwarzanie danych w systemie, w tym także pacjentów nieposiadających Internetowego Konta Pacjenta, Ministerstwo Zdrowia zaleca wymianę wyników badań histopatologicznych na dotychczasowych zasadach.

30.10.2023

Prof. Wieczorowska-Tobis: Konieczne są nowe formy wsparcia pacjenta w opiece długoterminowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Niesamodzielny człowiek może być fizycznie sprawny. Dlatego obok skali Barthel kluczowa jest ocena funkcji poznawczych. Tylko szersza ocena całościowa da w rzeczywistości pełny obraz ograniczeń samodzielności pacjenta – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

30.10.2023