Wiele uwag pacjentów co do Funduszu Medycznego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Organizacje pacjenckie wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta wskazują, że źródło finansowania Funduszu Medycznego, który ma powołać procedowana w Sejmie ustawa, jest nieznane. Pacjenci obawiają się, że jeśli powstanie nowy fundusz celowy, to rząd nie będzie musiał już zapewnić rocznie 6 proc. PKB na zdrowie.

22.07.2020

Dane o próbach samobójczych - nie ma formalnych prac nad bazą

Opieka zdrowotna

Zbierane dziś dane o niedoszłych samobójstwach są niekompletne, co uniemożliwia ocenę czynników ryzyka samobójczego i ich zmienności, a bez takich danych nie ma możliwości rzetelnej oceny zagrożenia. Analizowane jest więc jak poprawić system monitorowania takich zdarzeń - pisze do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

21.07.2020

Pandemia wymusza cyfryzację placówek medycznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ze względu na stan epidemii rząd jeszcze szybciej informatyzuje ochronę zdrowia. Wprowadza aplikacje do odbierania e-recept, umożliwia pacjentom elektroniczne składanie dokumentów w Narodowym Funduszu Zdrowia, a lekarzom zdalne odbywanie egzaminów specjalizacyjnych.

21.07.2020

Fundusz Medyczny - słuszne cele i niepewne finansowanie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Cele w postaci wzmocnienia profilaktyki zdrowotnej czy udostępnienia pacjentom refundacji nowoczesnych leków, jakie ma zapewnić proponowany przez prezydenta Fundusz Medyczny są słuszne, ale będą trudne do realizacji, ponieważ nie jest znane źródło finansowania tegoż Funduszu. Są wręcz obawy, że będą to pieniądze z NFZ.

21.07.2020

W przychodniach nic już nie będzie takie samo jak przed pandemią

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choć resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zachęcają finansowo przychodnie do otwarcia się dla pacjentów, te przyjmują na osobiste wizyty tylko chorych potrzebujących bezpośredniego badania. Lekarze rodzinni mówią, ze budują nową normalność, a o wizytach w przychodni w celach towarzyskich należy już zapomnieć.

20.07.2020

Pielęgniarka wystawi receptę, farmaceuta zrealizuje

Opieka zdrowotna Farmacja

Farmaceuta ma obowiązek realizowania recept wystawionych przez pielęgniarki i położne, ordynujących leki z grupy OTC oraz określone wyroby medyczne, a także te dla zasłużonych honorowych dawców krwi.

20.07.2020

Rzecznik praw dziecka chce kar za picie alkoholu w ciąży

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rzecznik Praw Dziecka chce odpowiedzialności karnej za picie alkoholu w ciąży. Pomysł ma poparcie w PiS, w opozycji budzi sprzeciw. Totalnie krytykują go organizacje zajmujące się prawami i zdrowiem kobiet. Ich zdaniem ważniejsze i znacznie skuteczniejsze byłyby działania profilaktyczne i edukacyjne, niż karanie kobiet.

18.07.2020

Nowy urząd przejmie walkę z uzależnieniami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powstanie Krajowe Centrum do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom. Wesprze samorządy i organizacje pozarządowe w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Samorządowcy zabiegają jednak, aby większy nacisk położyć na przeciwdziałanie uzależnieniu od internetu wśród dzieci i młodzieży. Mają też wątpliwości, czy zmiana organizacyjna jest w tej dziedzinie potrzebna.

17.07.2020

Ustawa ostatecznie uchwalona - kształcenie lekarzy będzie prostsze

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Młodzi lekarze nie będą jednak musieli przedstawiać listów intencyjnych od dyrektora szpitala, w którym mieliby odbywać specjalizację, przy przyjmowaniu na rezydenturę. Medycy alarmowali wcześniej, że to zablokuje im dostęp do wybranej specjalizacji. Uproszczony ma być też tryb przyznawania prawa do wykonywania zawodu cudzoziemcom.

16.07.2020

Za dużo miejsc w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Łagodny przebieg epidemii w Polsce stawia pod znakiem zapytania sens dalszego funkcjonowania szpitali jednoimiennych tym bardziej, że nie mogą one przyjmować innych pacjentów niż z COVID-19, a ich personel ma przestój i nie wykonuje m.in. operacji. Jednak resort zdrowia myśli już o jesieni, kiedy może nastąpić nawrót pandemii.

16.07.2020

Nowy zespół ma opracować standardy opieki farmaceutycznej

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia powołał zespół do spraw opieki farmaceutycznej, który wskaże co będzie wchodziło w jej zakres, jak należy ją finansować. W Sejmie tymczasem po pierwszym czytaniu jest także projekt ustawy o zawodzie farmaceuty.

15.07.2020

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, będą objęci specjalną opieką

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przez 24 miesiące potrwa pilotaż rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19, ale tylko w szpitalu w Głuchołazach. Pacjenci mają mieć poprawioną wydolność oddechową i otrzymać wsparcie psychiczne. Ministerstwo Zdrowia chce zastosować taki tryb, ponieważ nie ma jednolitych standardów leczenia w dziej dziedzinie.

15.07.2020

Na razie powiększenia ust będzie mógł robić lekarz i kosmetyczka

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W projekcie ustawy o wyrobach medycznych minister zdrowia nie zawarł żadnych ograniczeń co do tego, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Medycy dążą jednak do pozbawienia tego prawa kosmetyczek i kosmetologów. Samorząd lekarski zabiega o odpowiednie zmiany w prawie, a izba kosmetologów zapowiada pozwy za szkalowanie zawodu.

15.07.2020

UE krytycznie o zbyt restrykcyjnym zakazie reklamy aptek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Komisja Europejska uznała, że zakazanie komunikowania czy informowania o akcjach promujących zdrowie, akcjach profilaktycznych związanych z pomiarem ciśnienia czy poziomu cukru oraz opiece farmaceutycznej czy innych usługach świadczonych w aptece, jest za daleko idącym ograniczeniem.

14.07.2020

Porodówka nie może wymagać od ojców robienia testów na COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Spór o porody rodzinne wciąż trwa. Szpitale uzależniają udział ojców w porodach od pokazania ujemnego testu w kierunku koronawirusa. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca odejście od tego wymogu, a konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii mówi, że jest on uzasadniony tylko jeśli mężczyzna przebywał na kwarantannie.

14.07.2020

Amnesty: Personel medyczny umiera i jest zastraszany

Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni walczący z COVID-19 są szykanowani na całym świecie. Nie mają też wystarczających środków ochrony osobistej. Amnesty International podaje, że ponad 3 tysiące pracowników medycznych zmarło po zarażeniu się COVID-19 w 79 państwach na całym świecie.

13.07.2020

Będą nowe zasady reklamowania wyrobów medycznych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nową wersję projektu ustawy o wyrobach medycznych. Przewiduje on. m.in. przejęcie przez ministra zdrowia nadzoru nad reklamą tych produktów. Projekt wzbudza jednak emocje - m.in. kwestia wyjątkowo surowych kar pieniężnych za naruszenie nowych regulacji, które miałyby sięgać 5 mln złotych.

13.07.2020

Prokuratorzy nie będą ścigać antyszczepionkówców

Prawo karne Prokuratura Opieka zdrowotna

Prokuratura z Warszawy odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko stowarzyszeniu antyszczepionkowemu za sugerowanie jakoby anestezjolodzy zabijali pacjentów. Z wnioskiem o podjęcie śledztwa wystąpił samorząd lekarski, który teraz decyzję prokuratury krytykuje i generalnie martwi się brakiem reakcji ze strony organów państwa.

13.07.2020

Samorząd walczy o wycofanie surowszych kar dla lekarzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska domaga się uchylenia nowego przepisu zaostrzającego odpowiedzialność karną za błąd medyczny. 10 lipca br. samorząd lekarski przekazał do resortu sprawiedliwości swoje propozycje dotyczące kierunku oczekiwanych zmian w kodeksie karnym w celu powstania rządowej inicjatywy legislacyjnej ponownej nowelizacji kodeksu karnego.

12.07.2020