Mało dawców - konieczne zmiany w przepisach o transplantacji

Opieka zdrowotna

Trzy tysiące osób czeka na przeszczepienie rogówki. Udało się przekroczyć tysiąc przeszczepień tego narządu rocznie, ale to ciągle za mało. W Polsce mamy od 500 do 700 dawców zmarłych rocznie. Dla porównania w 2017 roku w Hiszpanii było 2182 dawców, z czego 353 osób stanowili żywi dawcy.

17.06.2019

RPO upomina się o potrzeby osób z autyzmem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tworzenie środowiskowych domów samopomocy przeznaczonych dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi to dobre rozwiązanie, ale niewystarczające - uważa rzecznik praw obywatelskich. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że uwzględniło opinię RPO, ale zostawia margines decyzyjności samorządom

17.06.2019

Krótsze kolejki do operacji zaćmy po zniesieniu limitów

Finansowanie zdrowia

Odkąd NFZ zniósł limity na usunięcie zaćmy, kolejki z prawie dwóch lat skróciły się do roku. Choć jednocześnie zniesiono limity także do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, to w diagnostyce nie ma wielkiej poprawy, bo lekarze zaczęli więcej pacjentów kierować na takie badania i czas oczekiwania jest podobny.

15.06.2019

Protest lekarzy: Zaczną pracować na jednym etacie, nie będzie miał kto dyżurować

Zawody medyczne

W piątek odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Ustaliliśmy, na podstawie części przeprowadzonych w szpitalach referendów protestacyjnych, że najbardziej pożądanymi formami protestu są: powrót do wypowiadania klauzul opt-out oraz akcja jeden lekarz=jeden etat - mówi Prawo.pl Bartosz Fiałek z Zarządu Krajowego OZZL.

15.06.2019

Dzieci i dorośli w jednym oddziale psychiatrycznym to łamanie praw człowieka

Finansowanie zdrowia

Sytuacja, w której małoletni pacjenci zmuszeni są do przebywania na jednym oddziale psychiatrycznym z pacjentami dorosłymi, jest absolutnie niedopuszczalna - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka i prosi o zgłaszanie takich spraw. Organizacja chce udzielić pomocy prawnej rodzicom, których dzieci znalazły się w takiej sytuacji.

14.06.2019

Będzie nowelizacja, by domy opieki mogły kupować leki

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia zapowiada doprecyzowanie zasad kupowania leków od aptek przez podmioty inne niż fizyczne. Bo zgodnie z wprowadzonymi niedawno przepisami niedozwolona jest realizacja recepty polegająca na sprzedaży przepisanych na niej produktów na rzecz instytucji, a nie pacjenta wskazanego na recepcie.

14.06.2019

Kryształowe Pióra dla dziennikarzy publikujących o zdrowiu

Trzynasta edycja ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra w czwartek otrzymało ośmiu dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 15 wyróżnień.

13.06.2019

Tomasz Latos nowym przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia

Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia wybrała w czwartek nowego przewodniczącego Komisji Zdrowia. Bartosza Arłukowicza, który wygrał wybory do Europarlamentu, zastąpi poseł Tomasz Latos (PiS), obecny wiceprzewodniczący tej komisji. Decyzja wzbudziła krytykę ze strony opozycji, bo to jej przedstawiciel dotychczas kierował tą komisją.

13.06.2019

W wakacje brakuje krwi, oddać ją można także na urlopie

Opieka zdrowotna

Krew jest potrzebna każdego dnia, jednak szczególne zapotrzebowanie na nią odnotowuje się w okresie wakacyjnym. W grupie stałych dawców znajdują się przede wszystkim studenci i uczniowie. Gdy wyjadą na wakacje, powoduje to zmniejszenie ilości oddawanej krwi. A wakacje to okres częstszych wypadków komunikacyjnych

13.06.2019

Trzy czwarte dyrektorów szpitali narzeka na współpracę z NFZ 

Opieka zdrowotna

75 proc. dyrektorów określa liczbę łóżek w szpitalu jako wystarczającą. Niemal trzy czwarte szefów lecznic nie jest zadowolona z poziomu finansowania i twierdzi, ze ryczałt jaki szpital otrzymuje jest nieadekwatny do potrzeb placówki i pacjentów. To wyniki Badania Satysfakcji Dyrektorów Polskich Szpitali.

13.06.2019

Raport: Młodzi fizjoterapeuci nie chcą pracować w publicznych placówkach za grosze

Zawody medyczne

Fizjoterapeuta w publicznej placówce zarabia 2 158 zł netto. Pracuje na półtora etatu. - Niepokojące jest, że specjaliści po studiach pracują tylko w komercyjnych ośrodkach. Nie ma chętnych, którzy zastąpią kolegów pracujących w szpitalach i przychodniach, gdy odejdą na emeryturę – zauważa Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

12.06.2019

Ponad tysiąc spraw z powodu zakazu reklamy aptek

Farmacja

Przepisy zakazujące reklamy są restrykcyjne i nieprecyzyjne. Dlatego do sądów trafiają absurdalne sprawy - np. czy złamaniem Prawa farmaceutycznego jest mierzenie ciśnienia w aptece albo wywieszenie informacji o możliwości płacenia kartą. Tylko w 2018 roku wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni wydali aż 214 decyzji o nałożeniu kar na łączną sumę blisko 3 milionów złotych.

12.06.2019

Raport: Dyrektorzy szpitali zarabiają mniej od lekarzy

Opieka zdrowotna

Najwięcej dyrektorów szpitali zarabia miesięcznie od 10 do 15 tys. zł brutto. Jeden z szefów lecznicy podał, że ma pensję powyżej 20 tys. zł. Takie są wyniki raportu dotyczącego Badania Satysfakcji Dyrektorów Polskich Szpitali. Te najwyższe pensje mają nieliczni, a wielu szefów lecznic zarabia mniej niż przeciętnie lekarze

11.06.2019

Nie każdy wydatek na jedzenie dla poszkodowanego podlega zwrotowi

Opieka zdrowotna

W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, poszkodowany może zażądać zwrotu kosztów zakupu produktów spożywczych. Sądy uznają, że wydatki te powinny być uzasadnione i mieć związek ze zdarzeniem, które wywołało szkodę. Natomiast ich zasądzanie często jest uzależniane wyłącznie od tego, co powie biegły.

11.06.2019

Samorząd lekarski lobbuje u prezydenta w sprawie zmian w kodeksie karnym

Opieka zdrowotna

Samorząd lekarski przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie swoje obawy związane z nowelizacją kodeksu karnego, która powoduje, że lekarze skazani za błąd medyczny będą musieli pójść do więzienia. Jest jednak mało prawdopodobne, by dla jednego artykułu prezydent odrzucił ustawę, w której znowelizowano ponad 100 przepisów.

10.06.2019

Będą bezpłatne leki dla ciężarnych, ale niewiele kobiet z nich skorzysta

Finansowanie zdrowia

10 mln złotych ma wydać budżet państwa w pierwszym roku na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jakie to będą leki, jeszcze nie wiadomo. Na razie jest projekt ustawy, który przewiduje, że powstanie specjalna lista bezpłatnych leków dla ciężarnych. Lekarze zauważają, że będzie można zrefundować tylko leki wydawane na receptę, a te przyjmuje niewielki procent kobiet w ciąży.

10.06.2019

Porada pielęgniarska konsultowana po raz drugi - stawka ma być wyższa

Zawody medyczne

Po raz drugi do konsultacji trafił projekt dotyczący porady pielęgniarskiej realizowanej w ambulatoryjnej opiece, czyli przychodniach specjalistycznych. Pierwszy projekt zakładał, że pielęgniarka dostanie 8 zł za samodzielną wizytę, co oburzyło środowisko. Teraz wycena ma być wyższa, a określi ją Agencja Oceny Technologii Medycznych

10.06.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski