W środę minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawił zamierzenia resortu w latach 2020-2023. -  Wiele działań, które zaczęliśmy w pierwszej kadencji będzie kontynuowanych – mówił minister. - W ciągu czterech lat nie da się robić zmian rewolucyjnych. Wiele projektów, które rozpoczęliśmy jest obliczana na dwie kadencje.

Przyśpieszony wzrost nakładów

Minister zdrowia przypomniał, że w 2019 roku została znowelizowana ustawa zakładająca wzrost nakładów na zdrowie. Zgodnie z nią w 2024 roku będzie to 6 proc. PKB.  - W ubiegłym roku przekroczyliśmy 100 mld zł przekazanych na zdrowie – podał Szumowski. - W 2020 roku mamy zaplanowane 107,5 mld zł. w ubiegłym roku planowaliśmy 4,9 proc. PKB, a przekazaliśmy 5,25 proc. To pokazuje skalę wyjścia poza obowiązujące limity wynikające z "ustawy 6 proc." - mówił. 

Prof. Szumowski podał, że blisko 50 mld zł więcej w ciągu czterech lat będzie więcej pieniędzy na zdrowie.

Darmowe badania profilaktyczne dla 14 mln ludzi

Szumowski poinformował, że resort właśnie pracuje nad opracowaniem pakietu badań profilaktycznych dla osób po 40 roku życia. Podał, że z szacunków wynika, że chodzi o badania dla ok. 14 mln osób, a wydatki szacowane są na kilkaset milionów złotych.  

- Pracujemy nad tym – mówił Szumowski. - Możemy wśród tych 14 mln osób wykryć ok. 2 mln osób chorych – dodał. 

Szumowski podał, że rodzi się pytanie, jak zorganizować, by do badań zgłosiło się aż tak wiele osób. – Ten projekt jest w fazie opracowań – mówił. - Mamy pierwsze sto dni rządu, by go przedstawić - zadeklarował.

Kolejki do specjalistów nadal za długie

Minister zdrowia mówił, że dzięki dodatkowym środkom wprowadzonym do systemu ochrony zdrowia znacząco zmalały kolejki do operacji zaćmy, endoprotezoplastyki oraz do badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Przypomnijmy, że do 1 kwietnia 2019 r. zniesiono limity do badań rezonansu i tomografii.

- Wprowadzenie nielimitowanych świadczeń do specjalistów jest koniecznością, ale to nie jest jedyne działanie – mówi Szumowski. - W części dziedzin jest za mało specjalistów. Wycena NFZ jest niższa niż rynkowa propozycja, dlatego musimy działać wieloaspektowo poprzez: nielimity i zwiększanie wycen. W AOS będziemy w tej kadencji bardzo działać - mówił.

Pilotaż onkologiczny w czterech województwach

Prof. Szumowski przypomniał, że zeszła kadencja była pod hasłem onkologii. - Zrobiliśmy w tej dziedzinie sporo ruchów, ale najważniejsze zadziały się w ostatnich dwóch latach – mówi. - Została napisana i przyjęta pozytywnie przez środowisko Narodowa Strategia Onkologiczna, to plan rozwoju na lata 2020- 2030. Dzięki strategii w końcu będziemy mieć spójną terapię, leczenie i przeciwdziałanie chorobom nowotworowym – mówił minister.

Szef resortu zdrowia dodał, że już w czterech województwach trwa pilotaż onkologiczny (dolnośląskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie). Wprowadza on nowy model opieki onkologicznej, który zakłada prowadzenie pacjenta za rękę przez system diagnostyki, terapii i rehabilitacji.

- Pilotaż onkologiczny ruszył już w czterech województwach – mówił Szumowski. - Na tym pilotaż się nie kończy. Następnym krokiem będzie wyciągniecie wniosków z pilotaży i rozszerzenie go na cały kraj jako strategii onkologicznej - dodał.
 

Ważne zmiany w patomorfologii

Minister zdrowia podkreślał, że rozpoczęli zmiany w patomorfologii. – Będziemy ujednolicać standard oceny patomorfologii – mówił Szumowski. - Tu błąd może decydować o tym, czy ktoś będzie żyć lub nie. Będziemy przeznaczać istotne środki na patomorfologię - dodał.

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić od 1 stycznia 2021 r. akredytacje dla zakładów patomorfologii​. 

Mają powstać centra narządowe płuca i raka jelita

Szef resortu zdrowia podał, że w trakcie kontraktowania są kompleksowe ośrodki leczenia raka piersi tzw. Breast Cancer Unit. Mówił, że są opracowywane unity dla chorych na raka jelita grubego i raka płuca. - Breast Cancer Unit były najlepiej poznane i opisane -  Lungs Cancer Unity raczej będą oparte o ośrodki akademickie – mówił Szumowski. I dodał, że są zgłaszane potrzeby w zakresie leczenia raka prostaty i hematoonkologii.

Szczepienia HPV w 2021 roku

Prof. Szumowski podał, że w 2021 roku ma zacząć być realizowany program szczepień przeciwko wirusowi HPV. - To pozwoli w dużym stopniu wyeliminować raka szyjki macicy oraz raka głowy i szyi w dużym stopniu – mówi minister.

Zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej od 2021 r. wprowadzone szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewczynek, a od 2026 r. dla chłopów. 


Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w oparciu o poradnie - czytaj tutaj>>

Jest ogromny problem psychiatrii dziecięcej

Minister zdrowia przypomniał, że udało się rozpocząć realizować nowy model opieki psychiatrycznej dla dorosłych realizowany przez Centra Zdrowia Psychicznego, który jest chwalony przez psychiatrów. – W takich ośrodkach pacjent w ciągu 72 godzin otrzymuje poradę – mówi prof. Szumowski i dodał, że ten pilotaż rozszerzają opiekę psychiatryczną dla dorosłych w kolejnych ośrodkach.

W zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, która jest w tragicznej sytuacji, minister zdrowia zapowiedział nowy model opieki psychiatrycznej dziecięcej.

- Rusza program kontraktowania 300 poradni, które będą w pierwszym poziomie, w których  będzie psycholog i terapeuta – zapowiedział prof. Szumowski. - To muszą być poradnie blisko szkół. Chcemy, by za chwilę to rozpoczęte. Wprowadzimy w nich finansowanie ryczałtowe w wysokości ok. 500 tysięcy zł na poradnię na rok. To ma zabezpieczyć 4-osoby jako zespół w poradni, by działały sprawnie - dodał.

Według Szumowskiego dzięki temu mniej dzieci ma trafiać do oddziałów psychiatrii dziecięcej, gdzie teraz głównie prowadzona jest diagnostyka i terapia, a – w opinii resortu - w wielu przypadkach mogłaby być prowadzona w poradni.

Minister zdrowia zapowiedział także zwiększenie nakładów w psychiatrii. W 2019 r. było  2,3 mld, a teraz ma być ponad 2,9  mld zł.

 


Ma powstać Narodowy Program Zdrowego Serca

Minister zdrowia zapowiedział rozszerzenie programu KOS-Zawał jako standardu w całej Polsce. Ten program zakłada koordynowaną opiekę specjalistyczną dla pacjenta po zawale mięśnia sercowego. Zakłada on indywidualny plan leczenia stworzony dla chorego wspólnie przez kardiologa i lekarza rehabilitacji, który pacjent otrzymuje wychodząc ze szpitala. Pierwszą wizytę kontrolną z panelem badań laboratoryjnych, już po 7-10 dniach od wypisu ze szpitala, ale chory ma także zapewnioną opiekę kardiologiczną przez okres 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca, zakończoną bilansem opieki. Ma także zapewnioną rehabilitację kardiologiczną rozpoczętą najpóźniej do 14 dni od wypisu ze szpitala. Taka kompleksowa opieka jest nowością.

Prof. Szumowski podkreślał, że dzięki wprowadzeniu KOS-Zawał, które zakłada opiekę kardiologa i rehabilitanta, o 30 proc. spadła roczna śmiertelność wśród pacjentów po przebytym zawale. Minister podał, że różnice między województwami są bardzo duże.

- Są województwa, gdzie śmiertelność niewiele spadła, bo pacjenci byli leczeni i prowadzeni prawidłowo – mówi Szumowski. – Ten program pokazał, że zmiana standardów administracyjnych potrafi dać niesamowite efekty - dodał.

Minister zdrowia zapowiedział, że powstanie Narodowy Program Zdrowego Serca. - Został zlecony do opracowania między Narodowym Instytutem Kardiologii i konsultantami – zapowiedział minister zdrowia i podał, że na wzór Narodowej Strategii Onkologicznej, ma to być plan dla kardiologii na kolejne 10 lat.

Prof. Szumowski mówił, że Plan na Rzecz Chorób Rzadkich jest gotowy i jest na poziomie rady ministrów. - Czekamy na kolejkę w zakresie legislacyjnym. Choroby rzadkie obejmują od 6 do 8 proc. populacji Polskiej. To są małe grupy pacjentów – dodał minister zdrowia.

Prace nad ustawami dla kolejnych grup zawodowych

Minister zdrowia odwołał się do tego, że wczoraj rząd przyjął projekt ustawy o zawodzie lekarza, który całkowicie zmienia system kształcenia młodych lekarzy.

- Nowa ustawa daje szybszej wejście do zawodu po zdaniu dodatkowego, nowego egzaminu w trakcie specjalizacji – mówił Szumowski. - To pozwoli na wejście im do systemu po dwóch latach. To zwiększa ich atrakcyjność na rynku. Jednocześnie chcemy wprowadzić centralizację naborów na specjalizacje, które do tej pory były prowadzone w trybie wojewódzkim. To pozwoli usprawnić tę procedurę.   

Szumowski podkreślił, ze część specjalizacji będzie musiała odbyć się w szpitalach I i II poziomu. - To pozwoli poznać im real life – mówił Szumowski. - Do tej pory bardzo trudno było pozyskać specjalista w tych jednostkach. Chcemy także wprowadzić usprawnienia w zakresie nostryfikacji dyplomów.  

Minister zapowiedział, że będą prowadzone dalsze prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty, ustawie o innych zawodach medycznych, czyli uregulowanie innych zawodów, ale także nad Strategią na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

 

Opozycja: To był koncert życzeń ministra zdrowia

Poseł Rajmund Miller (PO) podkreślał, że w polskiej służbie zdrowia nie jest tak super, jak przedstawił to minister zdrowia. – Fakty są takie, że codziennie zamyka się jeden oddział w Polsce – mówił Miller. - Od kiedy wprowadzili Państwo sieć szpitali sytuacja szpitali się dramatycznie pogorszyła. W 2018 r. po raz pierwszy od wojny umarło najwięcej Polaków. W Polsce mamy największą umieralność z powodu chorób nowotworowych.

Poseł podkreślał, że minister zdrowia chwalił się pilotażem sieci onkologicznej, ale nie znamy oceny wyników tego pilotażu.

Poseł Marek Hok (PO) podkreślał, że usłyszeli „piękny koncert życzeń w wykonaniu ministra zdrowia”. - Te 100 miliardów złotych, które mamy zarezerwowane nie wystarczy, by zrealizować te wszystkie obietnice – mówił Hok. - Na to wszystko potrzebne jest dwa razy tyle. Nie ma lekarzy pielęgniarek, szpitale powiatowej toną w długach. Czy Pan prezes NFZ jest przygotowany na te wszystkie wydatki, które pan przedstawił? - pytał poseł.

Pilotaż onkologiczny nadal nie jest oceniony. Narodowego Strategii Onkologicznej też nadal nie ma, są tylko piękne plany.