Resort podał, że 61,54 procent podmiotów jest podłączonych do systemu P1, ale do tego należy jeszcze doliczyć tych korzystających z aplikacji gabinet.gov.pl. Ministerstwo podkreśla, że recepta wystawiona w postaci papierowej również będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, a lek będzie mógł być objęty refundacją. - Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków – podkreśla resort i zachęca wszystkich lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia wielokrotnie podkreślał, że nie ma szans na zmianę terminu obowiązku wystawiania e-recept. Dodawał, że w 2018 r., na dwa tygodnie przed wdrożeniem e-zwolnień gotowych do ich wystawiania było 50 proc. placówek, a później radykalnie to wzrosło. Jednak zgodnie z przepisami kary do 5 tysięcy złotych dla placówek medycznych za brak podłączenia do P1 mają obowiązywać od lipca 2020 r. 

W styczniu sprawdzą, ilu lekarzy rodzinnych wystawiania e-recepty

Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego podaje, że prawie wszystkie – ponad 90 proc. - placówek medycznych lekarzy rodzinnych, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest podłączonych do systemu P1. – Ale nie wiemy, jaki dokładnie procent lekarzy jest w stanie wystawiać recepty w wersji elektronicznej – mówi. – Będziemy to w styczniu sprawdzać poprzez ankiety - dodaje. 

Czytaj w LEX: E-recepta pytania i odpowiedzi >

Krajewski podkreśla, że to, że podmiot jest podłączony do systemu i może wystawiać recepty w wersji elektronicznej, nie znaczy, że wszyscy lekarze potrafią to robić mają odpowiednie narzędzia. -  Jeśli lekarz wypisuje e-zwolnienia i ma swój certyfikat w ZUS-ie, to na tej samej podstawie może wystawiać także e-recepty – mówi Krajewski. – Procedura wypisywania e-recepty jest dość prosta, ale wymaga ona tego, by nauczyć się jak je trzeba pisać elektronicznie. Lekarze muszą się także nauczyć jak logować, wpisywać hasło, a właśnie zmiana nawyków jest najtrudniejsza, zwłaszcza u starszych doktorów. Im jest najtrudniej się przestawić - dodaje. 

Wszyscy lekarze rodzinni jednak podpiszą umowy na 2020 rok - czytaj tutaj>>
 

30 proc. lekarzy poz po 60 roku życia

Krajewski podaje, że 30 proc. lekarzy rodzinnych ma powyżej 60 roku życia i wielu z nich mogłoby pójść na emeryturę, ale na szczęście pracują, bo inaczej nie maiłby kto ich zastąpić. Prezes podkreśla, że według niego nie powinno być problemów z dostępnością do recept, gdy zacznie obowiązywać obowiązek ich wystawiania.

- Cieszę się, że Ministerstwo Zdrowia, jeśli chodzi o obowiązek wystawiania e-recept po 8 stycznia jest elastyczne i podkreśla, że są sytuacje, gdy lekarz może nadal wystawić receptę w wersji papierowej – mówi Krajewski. – Także aptekarze powinni bez problemu je realizować. To dobrze, bo pewnie będziemy potrzebowali trochę czasu, by wszyscy przestawiali się na wystawianie recept w wersji elektronicznej - dodaje.

Czytaj w LEX: E-recepty w praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych >

Pacjent nie musi mieć telefonu, by zrealizować e-receptę

Od 8 stycznia 2020 r. pacjent wychodząc z gabinetu otrzyma:

  1. SMS, w którym podany będzie 4-cyfrowy kod dostępu — pacjent podaje w aptece kod wraz ze swoim numerem PESEL;
  2. e-mail z informacją o wystawionej e-recepcie w postaci pliku PDF — pacjent udostępnia farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub podaje 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF (albo 4-cyfrowy kod dostępu z pliku PDF wraz z numerem PESEL).
  3. wydruk informacyjny o wystawionej e-recepcie — wydrukowany dokument lekarz przekazuje pacjentowi (nie musi podpisywać wydruku ani stawiać pieczątek). Farmaceuta sczytuje dane z wydruku i zwraca go pacjentowi.

Pacjent może też udostępnić informację o e-recepcie korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub z aplikacji mObywatel.

Co ważne, podczas realizacji e-recepty nie potrzeba okazywać dowodu osobistego, w tym celu wystarczy podanie numeru PESEL oraz 4-cyfrowego kodu.

Czytaj w LEX: Wystawianie i realizowanie e-recept w razie braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1) >

Powiadomienia o e-receptach za pomocą SMS-a lub e-maila

Żeby otrzymywać powiadomienia o e-receptach za pomocą SMS-a lub e-maila, pacjent musi zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta (logowanie odbywa się poprzez Profil Zaufany, e-dowód, e-tożsamość). Po zalogowaniu należy wpisać odpowiednio własny e-mail lub numer telefonu, w zależności od tego w jakiej postaci pacjent chce otrzymywać informację o e-recepcie. Możliwie jest zaznaczenie zarówno e-mail jak i sms.

Jak długo ważna jest e-recepta?

E-recepta ważna jest 365 dni, za wyjątkiem e-recepty:

  • na antybiotyk (ważność 7 dni),
  • lek odurzający i psychotropowy (ważność 30 dni),
  • na preparat immunologiczny (ważność 120 dni)


Kiedy lekarz po 8 stycznia będzie mógł jednak wystawić receptę papierową?

Choć od 8 stycznia 2020 r. recepty mają być wystawiane tylko w postaci elektronicznej, przepisy zawierają wyjątki od tej zasady. Są  to m.in: recepty transgraniczne, recepty na leki z importu docelowego, recepty dla osób o nieustalonej tożsamości oraz w sytuacji braku dostępu do systemu e zdrowie (P1) – w tych przypadkach receptę wystawia się w postaci papierowej.

Ponadto, w przypadku recept pro auctore oraz pro familiae dozwolona będzie zarówno postać papierowa jak i elektroniczna.

20 faktów o e-recepcie, które warto znać – czytaj tutaj>>
 

Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Co ważne od 1 stycznia 2019 r. elektroniczną receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce.

Pacjent przekazuje w aptece informację o wystawionej e-recepcie w jeden z poniższych sposobów:

  • przedstawia wydruk informacyjny;
  • podaje 4-cyfrowy kod dostępu, który otrzymał SMSem + swój numer PESEL;  
  • udostępnia informację o wystawionej e-recepcie na ekranie telefonu. 

Na jednej e-recepcie znajduje się 1 lek (1 e-recepta = 1 lek). Jednak lekarz może wystawić pakiet e-recept, który może zawierać maksymalnie do 5 e-recept.

Sprawdź w LEX: Czy informację o wystawionej recepcie wraz z nazwami leków, ilością wydanych opakowań i dawkowaniu należy powielać w systemie informatycznym w opisie wizyty? >

Co stanie się jak lekarz lub farmaceuta nie będzie miał dostępu do platformy P1 lub gdy nie będzie prądu?

W takiej sytuacji pacjent podpisuje stosowne oświadczenie w aptece potwierdzającego, że nie dokonał wcześniej realizacji danej e-recepty, przekazuje dane dostępowe do e-recepty (4 cyfrowy kod oraz numer PESEL). Na tej podstawie farmaceuta wydaje leki przepisane przez lekarza.

Czy będzie możliwość wstawiania daty późniejszej realizacji e-recepty?

Tak, podobnie jak przy recepcie papierowej, można na e-recepcie zaznaczyć datę realizacji późniejszą, tj. datę realizacji „od dnia”.