„ Informujemy, że czas wystawienia i realizacji e-recepty może ulec wydłużeniu – podaje w komunikacie CSIOZ. – „Zespół CSIOZ na bieżąco monitoruje i analizuje sytuację. Przepraszamy za utrudnienia”.

Przypomnijmy, że placówki medyczne mają czas do końca grudnia, by podłączyć się do systemu e-zdrowie, a od 8 stycznia 2020 r. wejdzie obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej.  

- Mieliśmy sygnały ze środowiska medycznego, że długości czasu zapisu e-recepty mogły się nieznacznie wydłużyć - mówi Agata Kurek-Stec, kierownik zespołu komunikacji projektu e-zdrowie CSIOZ. - Mamy stały monitoring i faktycznie chwilowo te czasy zapisu się wydłużyły. Jednak nie widzimy poważniejszych zagrożeń. Analizujemy tę sytuację.

 


  

Niecała połowa podłączona do systemu e-zdrowie

W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w rozmowie z Prawo.pl podał,  że 55 procent placówek jest podłączonych do systemu, zatem przez najbliższe dwa tygodnie wiele lecznic będzie musiało przygotować do tego, by od początku stycznia być w stanie wystawiać recepty w wersji elektronicznej.

Wiceminister podkreślał, że nie ma szans na zmianę terminu wejścia obowiązku wystawiania e-recept. Ale pocieszał, że w ubiegłym roku, na dwa tygodnie przed wdrożeniem e-zwolnień gotowych do ich wystawiania było 50 proc. placówek, a później radykalnie to wzrosło.

„ Jeżeli chodzi o wdrożenie elektronicznej recepty to bardzo wiele podmiotów ma taką możliwość, ale czekają one na termin, gdy wejdzie w życie taki obowiązek” – mówił Cieszyński i podał, że w sumie wystawiono już ponad 45 milionów recept elektronicznych, a każdego dnia jest wystawianych milion e-recept.

„ Już 4 na 10 recept realizowanych jest w postaci elektronicznej. Myślę, że prawie co drugi lek jest wypisywany na e-receptę” – podkreślał Cieszyński.

Raport: Najlepiej zinformatyzowany poz

W poniedziałek CSIOZ opublikował raport dotyczący stopnia informatyzacji placówek medycznych. Wynika z niego, że w 91,69 proc. ankietowanych placówek POZ wszyscy bądź zdecydowana większość pracowników ma dostęp do komputera.

Z raportu wynika także, że w przypadku 65,58 proc. placówek cały personel medyczny ma dostęp do komputera, a w 24,71 proc. placówek takim dostępem może się pochwalić zdecydowana większość pracowników. Jedynie w nieco ponad 3 proc. placówek żaden pracownik medyczny nie dysponuje możliwością pracy z komputerem. W przypadku szpitali w aż 95,43 proc. ankietowanych deklarowała, że zapewnia personelowi dostęp do sieci komputerowej w pomieszczeniach, gdzie przetwarzana jest dokumentacja medyczna pacjentów.