Ministerstwo Zdrowia podało, że na dziś prawie 8 000 podmiotów leczniczych jest podłączonych do systemu e-zdrowie (P1), a każdego dnia średnio podłącza się ponad 100 nowych placówek. Podmioty muszą podłączyć się do do platformy e-zdrowie (P1), systemu informatycznego prowadzonego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Szacuje się, że uprawnionych jest w sumie ok. 22 tys. jednostek leczniczych (przychodni, szpitali) i około 170 tys. lekarzy działających w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki.


Większość aptek gotowa do realizacji e-recept - czytaj tutaj>>

Dziennie wystawiają 50 tys. e-recept

„ Dotychczas wystawiono już w Polsce ponad 17,5 mln e-recept, a średnia dzienna liczba wystawianych e-recept wynosi 500 000 – podaje Ministerstwo Zdrowia i podkreśla, że zachęca do jak najwcześniejszego przyłączenia podmiotów leczniczych i rozpoczęcia wystawiania e-recept. Dzięki temu będzie czas na to, by lecznice uzyskały niezbędne wsparcie techniczne i organizacyjne przed uruchomieniem systemu oraz mogą skorzystać z form wsparcia finansowego.

Resort zdrowia podaje, że informacje dotyczące szczegółów procesu podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1) i wystawiania e- recept można uzyskać wysyłając pytanie na adres: e-recepta@csioz.gov.pl lub dzwoniąc na Infolinię 19 457.

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło z prośbą do producentów systemów IT – szpitalnych i gabinetowych - w zakresie udostępnienia modułu e-recepty (na dzień 11.10.2019). Resort podaje nazwy 30 firm, które mają już takie możliwości i kolejne 17 firm, w których prace są w toku. - Informujemy, że każda osoba posiadająca uprawnienia do wystawiania recept będzie mogła wystawiać e-recepty korzystając z bezpłatnej aplikacji dostępnej pod adresem gabinet.gov.pl – przypomina resort.

 

E-recepta będzie obowiązkowa 

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że wprowadzenie e-recept przynosi wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Pacjenci już recept nie zgubią, ani przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. z brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej (np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych specyfików).

 

Wystawiono prawie 10 tysięcy e-recept, dołączą kolejne miasta - czytaj tutaj>>

Pacjenci historię wystawionych e-recept mogą sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana. Pacjenci mają również prawo upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach. Dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także zrealizować receptę.

Zdaniem resortu, wystawianie elektronicznych recept pozwoli lekarzowi oszczędzić czas, a możliwość śledzenia historii przepisanych leków poprawi monitorowanie terapii, zapobiegnie polipragmazji (przyjmowaniu bardzo wielu leków) i interakcjom międzylekowym.

Kalendarz wprowadzania cyfrowych usług w ochronie zdrowia przewiduje, że wszystkie apteki od stycznia 2019 r. muszą być w stanie realizować e-recepty. Od stycznia 2020 r. przewidywany jest obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept i rezygnacja z recept w wersji papierowej.