- W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki. Zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali bez limitów część świadczeń, w tym: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne, bo brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia – powiedział szef resortu zdrowia.

Ekonomicznie zmuszą szpitale, by operowały zaćmę w trybie jednodniowym - czytaj tutaj>>

 

Zapłacą za tyle, ile zrobią

Szumowski podkreślał, że chcą zmienić finansowanie w tych dziedzinach i dać pieniądze bez limitu, by poprawić dostępność do badań. Teraz placówki mogły przyjmować pacjentów do określonego limitu, po 1 kwietnia będą mogły przyjąć każdego pacjenta, który się do nich zgłosi. Niestety to nie znaczy, że pacjent dostanie się na takie badania z dnia na dzień, zostanie zapisany w kolejce oczekujących.

- Na pewno nie jest tak, że tomografy i rezonanse stoją bezużyteczne – mówi Szumowski. - To nie będzie tak, że natychmiast pojawią się terminy z dnia na dzień. Do tego, oprócz sprzętu, potrzebni są specjaliści, lekarze. Na pewno dzięki temu, że będziemy płacili bez limitu, powinna się zwiększyć dostępność. Zapłacimy za tyle badań, ile zrobią.

Minister zdrowia prof. Szumowski podał, że kolejki w zaćmie skróciły się o w przypadkach stabilnych o ok. pół roku, a w pilnych o 2 miesiące. – Także, jeśli chodzi o tomografię komputerową kolejki skróciły się o dwa miesiące  przypadkach stabilnych, a w pilnych o miesiąc -  podał Szumowski. - W tomografii komputerowej także o miesiąc w przypadkach stabilnych, a w pilnych o kilkanaście dni – podał prof. Szumowski.

Rozliczenie co kwartał

Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, że będą rozliczać te świadczenia co kwartał. - Będziemy przyjmować wnioski od świadczeniodawców co kwartał, do 15 dnia miesiąca po kwartale – tłumaczył. – Te wnioski będą dotyczyły wszystkich wykonywanych świadczeń. Na podstawie wniosku dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ zmieni umowę w tych wyznaczonych zakresach - dodał.

 

Więcej wydają , kolejki maleją

Resort podał, że wzrosła liczba udzielanych  świadczeń. W 2016 r. wykonano ponad 240 tysięcy zabiegów usuwania zaćmy, a w 2018 r. o 68 tysięcy takich zabiegów więcej.  - W rezonansie magnetycznym wykonaliśmy ponad 200 tys. badań więcej w stosunku do 2016 r. , a w tomografii o blisko 100 tysięcy więcej – podał prof. Szumowski.

Minister zdrowia podał także, że wzrosła znacząco także wartość świadczeń: w zaćmie o ponad 165 mln zł więcej, w rezonansie – o 70 mln zł i w tomografii o 30 mln zł więcej. - Chcielibyśmy, by te czasy oczekiwania były jeszcze krótsze – powiedział prof. Szumowski.

 Według danych resortu zdrowia na operacje zaćmy teraz wydają rocznie ok. 700 mln zł, a na badania tomografii komputerowej -od 1 miliarda do 1 miliarda 200 mln zł, a na badania rezonansu ok. 1 miliarda zł. 

Sprawdź w LEX:

Unikanie błędów medycznych w codziennej pracy lekarza i pielęgniarki >

Poznaj nowe standardy opieki okołoporodowej z LEX >

Nowe stawki za udostępnienie dokumentacji medycznej od 1 marca 2019 r. >

Zakres podmiotowy zastosowania ustawy o cyberbezpieczeństwie w sektorze ochrony zdrowia >