Jak powiedziała psycholog uniwersytecki Justyna Szostek, studentów stresuje nie tylko sesja. Od początku roku z prowadzonych w rektoracie konsultacji psychologicznych skorzystało już ok. 600-700 osób. „Sprawy, z którymi przychodzą, wcale nie są błahe. Najczęściej wynikają z trudnej sytuacji życiowej, są to też problemy w relacjach, a studenci pierwszego roku mają trudności adaptacyjne. W razie potrzeby kierujemy ich po dalszą pomoc” – powiedziała PAP.
 
Kampanię zorganizował prowadzony przez psychologów Studencki Serwis Rozwoju „Więc jestem!”. „Chcemy po prostu zwiększyć świadomość problemu zdrowia psychicznego, które jest nie mniej ważne od fizycznego. Można coś zrobić, żeby czuć się dobrze, lepiej funkcjonować. Z przekazem tym chcemy trafić zarówno do samych studentów, jak i pracowników – zatrudnionych w dziekanacie czy wykładowców, którzy widząc studenta w trudnej sytuacji mogą skierować go do nas” – podkreśliła Szostek.
 
W ramach inauguracji odbyły się warsztaty dotyczące m.in. efektywnego uczenia się, ról grupowych, medytacji, a także warsztaty śmiechu oraz rowerowa gra studencka. Ci, którzy chcieli wyrzucić z siebie stres, mogli to zrobić w ustawionej przed rektoratem kabinie krzyku. Zorganizowano też pokaz etiud filmowych, związanych tematycznie z problematyką zdrowia psychicznego, realizowanych przez Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Studenci mogli też skorzystać z porad specjalistów: dietetyka, psychologa, doradcy finansowego oraz zawodowego.
 
Kampania „Co nas spina? Studencie zadbaj o swoją psychikę!” potrwa do 13 lutego 2013 r. W tym czasie na każdym z wydziałów odbędą się specjalistyczne warsztaty i spotkania, kampanii będą również towarzyszyć pokazy filmowe w Centrum Sztuki Filmowej.
 
W kampanię wpisuje się również połączone spotkanie poświęcone tematyce snów, które odbędzie się 15 listopada w ramach Śląskiej Kawiarni Naukowej w Klubie Oko Miasta. Gościem będzie fizjolog prof. Piotr Łaszczyca. (PAP)