Dochody podatkowe na mieszkańca niezmiennie najwyższe w Kleszczowie

Finanse publiczne Finanse samorządów

Najbogatszą gminą jest Kleszczów, gdzie wskaźnik dochodów podatkowych na mieszkańca jest najwyższy w kraju. Wśród powiatów najwięcej dochodów na mieszkańca ma Warszawa, z województw – Mazowsze. Z corocznie prezentowanych zestawień Ministerstwa Finansów wynika, że Kleszczów od lat jest na czele.

08.12.2019

Potrzebne wyższe płace w budżetówce, bo już niedługo nie będzie komu pracować

Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo pracy

Według założeń rządu wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2020 roku ma być na poziomie 106,0 proc. Eksperci podkreślają jednak, że to nie rekompensuje wieloletniego mrożenia wzrostu płac i może oznaczać kolejny odpływ urzędników do sektora prywatnego. Konsekwencje tego zjawiska odczują wszyscy - spadnie bowiem jakość usług.

02.12.2019

Minister edukacji deklaruje rozmowy z samorządami o problemach oświaty

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Potrzebna jest debata na temat całościowego systemu wynagradzania nauczycieli, poprawy jakości oświaty, skorelowana z dyskusją dotyczącą awansu zawodowego nauczycieli. Dzisiaj już sama dyskusja o płacach nauczycielskich nie wystarczy - uważa minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podjęcie prac w tym zakresie zapowiedział w środę

27.11.2019

Wydatki na oświatę wyższe, ale nie uwzględnią wzrostu płacy minimalnej

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa wzrośnie w przyszłym roku o 6 proc., więc samorządy nie powinny narzekać na brak funduszy na finasowanie szkół - przekonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tego wzrostu nie negują samorządowcy, tylko zwracają uwagę, że konieczne wydatki na ten cel rosną jeszcze szybciej.

25.11.2019

ZNP zaproponuje ustawę wiążącą płace nauczycieli ze średnią krajową

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął podczas zakończonego w sobotę 42. Krajowego Zjazd Delegatów uchwałę o podjęciu inicjatywy obywatelskiej dotyczącej powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Związek chce też zmian w finansowaniu oświaty.

23.11.2019

WSA: Rada miasta nie może ograniczać praw studentów do ulg za przejazdy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Dla studenta

Skoro każdy student ma prawo do ulgowych przejazdów komunikacją miejską na podstawie ustawy, to Rada Miejska w Łomży nie mogła w sposób dowolny tego prawa ograniczać, wprowadzając ograniczenie wiekowe do 26 lat – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

23.11.2019

Samorządowcy chcą rozmowy z premierem o pieniądzach

Finanse samorządów

Przedstawiciele organizacji samorządowych spotkali się pod Kancelarią Premiera, by zaapelować do szefa rządu o spotkanie. Chcą z nim rozmawiać o trudnej sytuacji finansowej miast, gmin i powiatów. Samorządy są w tej chwili w trakcie ustalania przyszłorocznych budżetów. Mają problem z ich zaplanowaniem i, aby sprostać temu wyzwaniu, muszą - ze szkodą dla swych mieszkańców - rezygnować z części inwestycji.

21.11.2019

Gmina Zawidz musi pożyczyć na pensje dla nauczycieli

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W gminie Zawidz Kościelny zabrakło pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli. Pat został przerwany dopiero dziś, gdy radni, którzy wciąż byli przeciwko zaciągnięciu kredytu, tym razem zagłosowali na tak. Było to konieczne, ponieważ subwencja oświatowa nie wystarcza na finansowanie oświaty, a gmina nie ma rezerw na jej uzupełnienie.

21.11.2019

Potrzeba więcej pieniędzy, także unijnych, na rozwój miast

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo unijne

Samorządy miast oczekują, że w nowej perspektywie unijnej zwiększone zostaną środki przeznaczone na rozwój obszarów miejskich. Eksperci podkreślają, że negocjacje dotyczące unijnych instrumentów finansowych w skali UE i krajowej powinny odbywać się obecnie.

13.11.2019

Samorządy więcej zapłacą za ubezpieczenia

Finanse samorządów

Podwyżki cen ubezpieczeń to dodatkowe koszty, które samorządy będą musiały ponieść w 2020 roku. Trwają prace nad ich budżetami, więc eksperci przypominają o uwzględnieniu wyższych stawek za polisy od skutków żywiołów czy za ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

12.11.2019

Wnioski o "Dobry start" tylko do końca listopada

Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń

Osoby, które chcą jeszcze w tym roku ubiegać się o świadczenie "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka, mają już niewiele czasu. Wniosek można złożyć tylko do końca listopada.

07.11.2019

Samorządowcy: Rok 2020 będzie dla nas rokiem katastrofy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządowcy apelują o spotkanie z premierem i ministrem finansów. Ostrzegają, że rosnąca luka w oświacie nie tylko rujnuje ich budżety, ale zagraża rozwojowi kraju, realizacji inwestycji unijnych i PKB. Jak podkreślają, informacja rządowa o dochodzie samorządów z udziału w PIT dotyczy stanu na koniec 2018 r., czyli nie uwzględnia skutków reform podatkowych wprowadzonych w tym roku.

07.11.2019

NSA: Proporcja w VAT tak. Ale jaką metodą?

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Udzielając podatnikowi interpretacji dotyczącej zastosowania proporcji sprzedaży do wyliczenia VAT, organ podatkowy powinien wskazać, w jaki sposób ma on dokonać wyliczenia podatku. Podatnik miał prawo dowiedzieć się, jaka to metoda – wynika z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

29.10.2019

Zdarza się, że wójt „naciska” na sołtysa, na co przeznaczyć fundusz sołecki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Środki z funduszu sołeckiego są mniejsze niż potrzeby wsi, ale to bardzo ważne dla mieszkańców pieniądze. Można z nich naprawić chodnik czy zbudować plac zabaw. Obecnie wnioski czekają na włączenie ich do procedury budżetu gminy. O przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, wójt nie powinien się wtrącać. Jednak czasem próbuje.

19.10.2019

Samorządy tworzą budżety i szacują milionowe ubytki

Finanse samorządów

Trwają prace nad planami finansowymi samorządów na 2020 rok. Muszą zacisnąć pasa, bo po zmianach w prawie bezlitosne są szacunki ubytków w ich dochodach - Szczecin straci 90 milionów złotych, Częstochowa – 63, a Kraków ponad 200. Za wcześnie jeszcze, by potwierdzić, że dziury zostaną w drodze, a dzieci – z powodu braku przedszkola - w domu, ale budżety są realnie zagrożone.

17.10.2019

Główny ekonomista BGK: Jest przestrzeń do zadłużania się gmin

Finanse publiczne Finanse samorządów

Przynajmniej do 2030 roku samorządy gminne będą w stanie inwestować i zadłużać się, ale pod warunkiem że środki, jakie pozostaną im po zapłaceniu bieżących zobowiązań, wzrosną. Czyli przestrzeń jest, ale jeśli ta nadwyżka spadnie, możliwości będą mniejsze. Nie znaczy to też, że każda gmina ma taki potencjał – mówi Mateusz Walewski

09.10.2019

Przepisy rozporządzenia także mogą być wyjaśnione w interpretacji podatkowej

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Zasady proporcjonalnego odliczania VAT, w szczególności zaś sposób kalkulowania prewspółczynnika mogą być wyjaśniane przez organy interpretacyjne. Potwierdzają to wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Teraz Szef KAS będzie musiał zwrócić miastu koszty sądowe za obie instancje.

03.10.2019

MF: Świadczenia 500 plus są gwarantowane

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Świadczenia z programu Rodzina 500 plus wynikają z przepisów ustawowych, są więc gwarantowane - napisał na Twitterze minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Potwierdził także, że we wtorek podpisał zwiększenie planów wydatków na wypłaty w październiku.

01.10.2019