Chodzi o ustawę z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) oraz w ustawie z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568, 695, 1086 i 1262). 

 

Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, Ksenia Kakareko, Jacek Sobczak

Sprawdź  

Pomoc z budżetu dla twórców i artystów

Istotą pierwszej z wprowadzonych zmian jest stworzenie podstawy prawnej do udzielania z budżetu państwa pomocy socjalnej dla twórców i artystów. W myśl dodawanego przepisu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 12 miesięcy po ich odwołaniu, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego będzie mógł przeznaczać środki budżetu państwa z części, której jest dysponentem, na wsparcie finansowe, w postaci pomocy socjalnej, twórców i artystów. Warunki i zasady udzielania wsparcia, jak również globalna kwota wydatków na ten cel mają zostać określone w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj także: Gminy uzdrowiskowe liczą straty i oczekują wsparcia>>
 

Pieniądze dla samorządowych instytucji kultury

Druga z wprowadzonych zmian polega na rozszerzeniu katalogu celów, na jakie mogą być przeznaczane środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 o wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną i artystyczną. Beneficjentami wsparcia będą mogły być samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe prowadzące działalność w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca. Zasady rozdziału i przekazywania wsparcia, jak również zakres, sposób i termin przedstawiania informacji o jego wykorzystaniu, zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.


Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmiany w zakresie utraty mocy obowiązującej niektórych przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, która wchodzi w życie z mocą od dnia 4 września 2020 r.