Rząd ma plan wykorzystania funduszy UE na rozwój terenów wiejskich

Finanse samorządów Finanse Prawo unijne

Możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności - określają przyjęte we wtorek przez rząd Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich. 

11.02.2020

Pieniądze samorządów w bankach słabo chronione, potrzebne pilne zmiany

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Cena nie może być jedynym kryterium przy przetargu na wybór banku obsługującego samorząd. Po upadku banku w Sanoku eksperci i poszkodowane jednostki domagają się regulacji rozszerzających ochronę depozytów samorządowych. Prawo nie przewiduje zabezpieczeń, gdy upadnie bank, a samorządy tracą miliony. To dysproporcja w zakresie ochrony środków publicznych.

03.02.2020

Gminne nagrody dla nauczycieli pożądane i kontrowersyjne

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Nagrody dla nauczycieli budzą sporo emocji, szczególnie w małych gminach wiejskich. Nie chodzi tylko o prestiż, ale również o zastrzyk gotówki. Regulaminy są, bo muszą być, ale charakteryzują się dużym poziomem ogólności, kryteria bywają rozmyte. Dlatego i nauczycielskich pretensji bywa sporo. Samorządy zaś na ten temat najchętniej milczą.

30.01.2020

Samorządy raczej nie wycofają się z opłaty klimatycznej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Opłata klimatyczna w niewielkim stopniu, ale zasila budżety samorządów, są więc one - z wyjątkami - przeciwne jej likwidacji. Pytanie, czy gmina powinna ją pobierać, jeśli powietrze nie nadaje się do oddychania. Rozwiązaniem może być przeznaczanie ich na specjalne cele, takie jak wymiana kopciuchów. Jak się okazuje, gminy mają też problem ze skutecznym pobieraniem tej opłaty.

29.01.2020

Dyrektorzy szpitali coraz bardziej bezradni wobec żądań lekarzy

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze walczą o podwyżki i coraz częściej składają wypowiedzenia umów w szpitalach. Bywa, że tylko po to aby zgłosić się w nowym konkursie na to samo stanowisko i skorzystać z lepszej oferty. A nowy rok oznacza nowe żądania płacowe w wielu szpitalach, szczególnie ze strony anestezjologów, psychiatrów, pediatrów.

29.01.2020

Morskie farmy wiatrowe z nowym podatkiem

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Wysokość daniny nie będzie uzależniona od wartości budowli, lecz od mocy wytwarzanej energii - taką zasadę przewiduje opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt przepisów dotyczących promowania wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, który zapowiada wprowadzenie nowych zasad opodatkowania tych urządzeń.

24.01.2020

MF: Samorządy, które straciły środki w banku, są zasilane subwencjami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku udało się uratować większą część środków samorządów, które miały tam konta. I zapewnia, że są na bieżąco zasilane subwencjami i innymi środkami, zgodnie z terminami i przepisami prawa.

23.01.2020

Inwestycje gminne i świadczenia dla mieszkańców zagrożone po upadku banku

Finanse samorządów

Najbardziej niepokoi przymus rezygnacji z inwestycji gminnych. Nie wiemy, czy będziemy w stanie w całości wypłacić świadczenia wychowawcze, rodzinne i inne świadczenia stałe należne mieszkańcom - mówi Adam Snarski, burmistrz Leska po upadku banku w Sanoku. Władze wielu poszkodowanych samorządów mają problemy z płynnością finansową.

23.01.2020

Upadł bank w Sanoku - miliony samorządów nie do odzyskania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Prawo nie pozwala obecnie na refundację strat samorządów przy niewypłacalności banku, w którym miały rachunki i oszczędności. Podkarpackie samorządy, które straciły miliony po przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku, proszą wojewodę, ministra finansów i premiera o pomoc.

21.01.2020

Minimalne normy zatrudnienia i konsultacje pacjentów w projekcie ustawy o farmaceutach

Pacjent Finanse samorządów

Farmaceuci będą mogli prowadzić konsultacje farmaceutyczne i przeglądy leków, które przyjmują pacjenci – to zmiany, które wprowadza projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, którą we wtorek przyjął rząd. Projekt przewiduje także minimalną normę zatrudnienia farmaceutów w aptekach szpitalnych. Szacuję się, że to oznacza konieczność obsadzenia ok. 115 etatów farmaceuty w aptekach szpitalnych.

21.01.2020

Luka w prawie - rozliczenie usług koronera z problemami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza

Powiat nie może wpisać do budżetu wydatków na pokrycie kosztów stwierdzenia zgonu - uznał organ nadzoru. Starostwo jest zdania, że podejmowało ryzyko związane z dyscypliną finansów publicznych, ale ostatecznie usunęło zapis. Projekt nowej ustawy regulującej kwestie stwierdzania zgonu w sytuacjach szczególnych jest konsultowany, tymczasem wciąż obowiązują przepisy sprzed ponad pół wieku.

10.01.2020

Sejm pracuje nad nową wersją budżetu na 2020 rok

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Podczas rozpoczętego w środę posiedzenia w Sejmie przeprowadzone zostanie pierwsze czytanie projektu budżetu państwa na 2020 rok. To drugie podejście do budżetu, ponieważ w związku z tym, że w listopadzie zakończyła się poprzednia kadencja parlamentarna, 23 grudnia rząd przyjął nową wersję projektu budżetu. - To pierwszy budżet bez deficytu - podkreśla Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

08.01.2020

Rząd zapowiada ułatwienia dla inwestycji publiczno-prywatnych

Zamówienia publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Pracujemy nad tym, aby więcej było inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak poinformowała, jej resort przygotowuje przepisy mające ułatwiać wykorzystywanie partnerstwa publiczno-prywatnego do prowadzenia inwestycji.

05.01.2020

Nowe formularze na podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Do 31 stycznia firmy muszą złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości. W tym roku po raz pierwszy w całym kraju wzory formularzy będą jednakowe. Na nowych drukach trzeba będzie odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

02.01.2020

Opłaty za parkowanie będą rosły - łatwiej zaparkujemy, samorządy zarobią

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Można spodziewać się powszechnego wzrostu opłat za parkowanie w miastach. Po zmianie prawa, które podniosło górny próg stawek, jakie może wprowadzić gmina, samorządy zapowiadają zmiany. Władze Krakowa, który już wprowadził podwyżki, tłumaczą, że dzięki nim łatwiej będzie znaleźć miejsce. Oprócz wyższych wpływów do budżetu, liczą też, że to zachęta do korzystania transportu miejskiego.

14.12.2019

Rządowe dotacje za małe, a gminy część muszą zwracać

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Dotacje celowe na zadania zlecone z zakresu spraw obywatelskich są za małe i gminy muszą do nich dopłacać z własnych budżetów. Mimo to są „karane” przez wojewodów żądaniem… zwrotu niewykorzystanej dotacji. Wszystko przez system ustalania kwot, który nie liczy kosztów wynagrodzeń czy sprzątania. Stawka wzrośnie w przyszłym roku o złotówkę, ale to nie rozwiąże problemu.

13.12.2019

Szef MEN rozmawia z ministrem finansów o subwencji

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Jestem w trakcie rozmów z premierem i ministrem finansów i obaj widzimy potrzebę wzrostu finansowania zadań oświatowych – powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. I dodał, że ostateczny kształt projektu ustawy budżetowej "nie ujrzał jeszcze światła dziennego".

11.12.2019

Samorządowcy zaczynają świętować 30-lecie i domagają się rekompensat strat w dochodach

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Przedstawiciele samorządowców złożyli w Senacie projekt dotyczący rekompensat dochodów samorządów po zmianach w prawie. Chodzi im o podwyższenie udziału samorządów w podatku PIT. Przedstawiciele korporacji samorządowych ogłosili też zaproszenie na przyszłoroczne obchody 30-lecia samorządu terytorialnego.

10.12.2019

Gminy wiejskie obawiają się mniejszego wsparcia z UE

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Gminy wiejskie nie będą miały z czego inwestować – przez rosnące koszty i coraz mniejsze dochody. W ramach pomocy zewnętrznej zamiast refundacji środków chciałyby otrzymywać pieniądze, zanim zainwestują. Szkopuł w tym, że obawy o mniejsze środki unijne, nabierają realnych kształtów

10.12.2019