Wyższy czynsz dla najemcy komunalnego

Budownictwo

Nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych uderzą w najbogatszych lokatorów. Gminy będą mogły podnosić czynsz tym, którzy mają najwyższe dochody. Podawane w oświadczeniach dane najemców na temat dochodów oraz posiadanych nieruchomości i mienia będą przez samorządy cyklicznie sprawdzane.

06.05.2019

Nowe normy mają pozwolić na szybsze alarmowanie o smogu

Poziomy alarmowania o smogu mają być obniżone, na skutek czego częściej będziemy ostrzegani przed dużym zanieczyszczeniem powietrza - zapowiedział pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny. Ale zastrzegł, że mogą się one pojawić dopiero jesienią, przed nowym sezonem grzewczym.

04.05.2019

Nazwy ulic w Warszawie wracają, zmiany w księgach wieczystych - na własny koszt

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS i osoby zainteresowane kupnem czy sprzedażą lokali w Warszawie, którym przywrócono "stary" adres, już teraz powinni sami wystąpić z wnioskiem o aktualizację wpisu do księgi wieczystej. Ani sąd, ani urząd miasta, nic z tym, póki co, nie robią. Trzeba też za to zapłacić.

03.05.2019

Informacje publiczne wciąż blokowane

Administracja publiczna

Niepełne odpowiedzi, trudne do odczytania skany dokumentów, odmowa dostępu do danych, które inny podmiot udostępnił, brak znajomości procedur przez urzędy – tak według Watchdog Polska wygląda realizacja prawa do informacji. Oporne są szpitale, policja, przedszkola i parafie, ale nie jest łatwo także z ministerstwami.

02.05.2019

Najwięcej pieniędzy z UE wydajemy na drogi, kolej, ale inwestujemy też w kapitał ludzki

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wylicza, że bilans członkostwa w Unii Europejskiej to ponad 200 tysięcy inwestycji o wartości 675 miliardów złotych. Oprócz dróg, wodociągów, ekologicznych autobusów, tramwajów i trolejbusów jeżdżących po ulicach miast, inwestowaliśmy we wsparcie bezrobotnych, podnoszenie kompetencji i pomoc w otwarciu działalności gospodarczej.

30.04.2019

Przybywa terminali płatniczych w urzędach - szczególnie w regionach zurbanizowanych

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Wciąż zwiększa się liczba terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, w którym biorą udział przedsiębiorcy i podmioty administracji. W całym kraju zainstalowano już ponad 150 tys. urządzeń. Systematycznie rośnie zainteresowanie instytucji publicznych płatnościami bezgotówkowymi - na dofinansowanie mogą liczyć do 31 sierpnia 2021 r.

30.04.2019

Dodatkowe potrzeby kadrowe i pieniądze na pensje w resorcie kultury

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, zgodnie z którą ministerstwo kultury otrzyma środki z rezerwy celowej na zatrudnienie dodatkowych pracowników w związku z wykonywaniem priorytetowych zadań rządu. Chodzi m.in. o nadzór nad nowymi instytucjami kultury i fundacjami oraz wdrażanie programów związanych z kulturą ludową.

29.04.2019

Projekt zmian w transporcie publicznym dawał nadzieję, ale nie poprawi sytuacji

Samorząd terytorialny

W maju projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym ma trafić do Sejmu. Największe kontrowersje gmin wiejskich wzbudza zapis, żeby marszałek ustalał plan komunikacyjny na terenie województwa. A wygląda na to, że propozycje zapisów nie obligują do tworzenia połączeń w małych miejscowościach.

29.04.2019

Gminy wiejskie chcą lepszej ochrony swych granic

Samorząd terytorialny

Zmiana granic i wchłanianie gmin wiejskich przez miasta powinno być każdorazowo szczegółowo przemyślane i zaplanowane. Małe gminy są słabsze, a często zmiany granic to „skok na kasę” – uważają samorządowcy z gmin wiejskich. I podkreślają, że regulacje granic nie są objęte kontrolą sądową ani unormowaniami Kodeksu postępowania administracyjnego.

27.04.2019

Samorządy szukają rozwiązań na awaryjne klasyfikacje maturzystów

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

W wielu szkołach wciąż nie doszło do zwołania rad pedagogicznych, na których klasyfikowani będą tegoroczni maturzyści. Według przygotowywanej właśnie ustawy zajmą się tym dyrektorzy szkół, ale gdy to zawiedzie, do akcji będą musiały wkroczyć samorządy. Rozwiązaniem może być wydelegowanie nauczycieli z innych szkół.

25.04.2019

Ostatnie chwile na zgłoszenia kandydatów na członków komisji wyborczych

Samorząd terytorialny Wybory

Jeszcze tylko do piątku 26 kwietnia można zgłaszać się do pracy w obwodowych komisjach wyborczych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Diety to 350 zł dla członka, 500 zł dla przewodniczącego. Chętni mogą zwracać się do urzędów gmin lub komitetów wyborczych.

25.04.2019

NIK: Gospodarowanie nieruchomościami w gminach pod słabym nadzorem

Samorząd terytorialny Budownictwo

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że gminy niewłaściwie kontrolują gospodarkę nieruchomościami. Nie mają planów wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości, nie publikują wykazów nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy lub najmu i nierzetelnie je ewidencjonują.

25.04.2019

Oświadczenia majątkowe niechlujne i nieczytelne, system wymaga zmian

Administracja publiczna

Przepisy o oświadczeniach majątkowych nie zmieniły się od 20 lat. Według ekspertów konieczne jest m.in. ujednolicenie prawa, uproszczenie wzorów i elektronizacja. Najczęstsze błędy to złe szacowanie wartości nieruchomości i błędnie podane źródła dochodów. Powód? Wypełniający nie rozumieją, co mają wpisywać.

25.04.2019

Zmiany w prawie wodnym mogą przynieść drastyczne podwyżki opłat

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej chce usunąć wątpliwości interpretacyjne związane z naliczaniem kosztów poboru wód i odprowadzania ścieków do środowiska. Samorządowcy są jednak za zachowaniem obecnego sposobu obliczania opłat i alarmują, że nowelizacja ustawy doprowadzi do podwyżek cen wody.

24.04.2019

Metropolie chcą być jednym z priorytetowych obszarów wsparcia

Samorząd terytorialny

Przedstawiciele dużych miast chcą, żeby rząd wspierał ich konkurencyjność, bo ich zdaniem to w największych ośrodkach wypracowywana jest znaczna część dochodu, którą można wykorzystać na rzecz rozwoju obszarów peryferyjnych. Tymczasem projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego stawia na rozwój małych i średnich miast.

23.04.2019

Prawo jazdy zostawimy w domu, ale jeszcze nie teraz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Policja Nowe technologie

E-prawo jazdy to propozycja, nad którą pracuje rząd - dzięki niej kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Według policji, brak dokumentu może jednak przysporzyć kłopotów uczestnikom kolizji drogowych. A miasta i eksperci podkreślają, że na wdrożenie tej zmiany potrzeba jeszcze wiele czasu

20.04.2019

Gminy uzdrowiskowe słabo walczą ze smogiem

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna

Polskie uzdrowiska przeważnie nie prowadzą kontroli jakości powietrza, nie przeznaczają też pieniędzy z opłaty uzdrowiskowej na badania, czym na ich terenie oddychają kuracjusze i turyści. Nie każda gmina ma również stację pomiarową i mało która sprawdza, czym mieszkańcy palą w domowych piecach.

20.04.2019

Rząd opóźnia dotacje - koszty budowy dróg mogą być wyższe

Samorząd terytorialny

Samorządowcy narzekają na opóźnienie przekazywania przez rząd dotacji na drogi. I apelują o przyspieszenie prac nad ich uruchomieniem, bo im wcześniej zorganizują przetargi, tym niższe będą koszty inwestycji. Tymczasem resort infrastruktury alarmuje, że jakość wniosków o dotacje obniża się, co znacznie wydłuża procedury.

19.04.2019

Miasta chcą uregulować najem mieszkań dla turystów

Samorząd terytorialny

Coraz więcej mieszkań jest udostępnianych turystom w ramach tzw. najmu krótkoterminowego. Nie ma on podstaw prawnych, samorządy nie mogą kontrolować takich obiektów i nie mają wpływu na bezpieczeństwo w nich. Miasta nie chcą wyeliminowania takiej działalności, ale wprowadzenia jasnych zasad jej funkcjonowania.

18.04.2019