Pieniądze na Fundusz Dróg Samorządowych na 2020 rok rozdzielone

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wiadomo już, jakie środki zaproponował w podziale na regiony minister infrastruktury na dofinansowanie drogowych zadań powiatowych i gminnych w 2020 roku. Publikujemy limity kwot, jakie mają szanse otrzymać poszczególne województwa.

20.07.2019

Samorządy: Podział środków na drogi powinien być szybszy i przejrzysty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy chcą przyspieszenia procedur zatwierdzania listy wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych oraz jasnych zasad podziału środków. Obecnie listy się zmieniają i samorządy nagle dowiadują się, że nie dostaną jednak dofinansowania inwestycji. W efekcie muszą za nie zapłacić z własnego budżetu.

19.07.2019

MC: Są już cztery miliony Profili Zaufanych

Administracja publiczna Nowe technologie

Profil Zaufany założyły już cztery miliony Polaków. Dzięki temu mają możliwość elektronicznego podpisania pism i wniosków wysyłanych do urzędów przez internet. Resort cyfryzacji przypomina, jak założyć PZ.

18.07.2019

Samorządy alarmują: Stan finansów bliski krytycznego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządy domagają się zrekompensowania ubytków we wpływach z podatku PIT, przekazania im połowy wpływów z opłaty „przekształceniowej” i zwiększenia wydatków budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia. Wskazują, że nawet ponad 950 samorządów może mieć w tym roku problem ze środkami na rozwój, w tym wykorzystanie funduszy unijnych. Raport o stanie finansów przedstawiciele samorządów przekazali premierowi.

18.07.2019

We Wrocławiu powstanie osiedle w ramach Mieszkania Plus

Samorząd terytorialny Budownictwo

Na kupionej przez PFR Nieruchomości działce we Wrocławiu powstać ma osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt. Rozpoczęcie budowy planowane jest na czwarty kwartał 2020 roku. Na mieszkańców czekać będzie ponad tysiąc mieszkań.

17.07.2019

Raporty o stanie JST - „przegadane”, czasem nieudostępniane

Samorząd terytorialny

Podsumowania stanu samorządów, które w tym roku po raz pierwszy prezentowali włodarze, były niepotrzebnie przepełnione danymi - np. zdublowanymi ze sprawozdań finansowych. Zdarzało się, że zamiast sporządzić je samodzielnie, zamawiali raporty w zewnętrznych firmach. Niektórzy nie udostępniali dokumentu przed sesją albo wystawiali sobie „laurkę".

17.07.2019

Wciąż są luki dotyczące odbioru śmieci z nieruchomości niezamieszkałych

Środowisko

Dobiegają końca prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Główny obszar sporu to nieruchomości niezamieszkałe. Według ekspertów i samorządowców odbiór z nich odpadów powinien być organizowany w ramach systemów gminnych. Przede wszystkim jest to korzystne dla wyników segregacji i odzysku, ale również dla organizacji działań gmin.

17.07.2019

Webinarium o współpracy finansowej organizacji społecznych z samorządem

Samorząd terytorialny

Nowe wzory dokumentów dotyczące realizacji zadania publicznego we współpracy samorządu z organizacją społeczną, nowe regulacje w zakresie zawartości oferty, ochrona danych osobowych uczestników korzystających ze wsparcia i rozliczenie dotacji będą tematami szkolenia internetowego.

16.07.2019

NIK: Dobrze choć powoli wdrażamy unijne narzędzie wsparcia rozwoju miast i gmin

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są realizowane zgodnie z przepisami, ale z opóźnieniami w przygotowaniu i realizacji. Najwyższa Izba Kontroli pierwszy raz kontrolowała unijny instrument polityki spójności, który wspiera zrównoważony wspólny rozwój obszarów dużych miast i otaczających je gmin.

15.07.2019

Piła chce 5 mln złotych od państwa za realizację zadań zleconych

Finanse publiczne Finanse samorządów

Jeśli administracja rządowa zleca wykonanie swoich zadań samorządom, to powinna przekazać im takie środki finansowe, które pozwolą na ich wykonanie. Niestety, tak się nie dzieje, a samorządy są zmuszane do uruchamiania środków własnych. Dlatego kolejne pozywają Skarb Państwa o zwrot kwot, które dołożyły.

13.07.2019

Senat za większą ochroną radiologiczną

Środowisko

Senat bez poprawek przyjął nowelizacja Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zakłada ona wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do unijnych przepisów.

12.07.2019

RPO: Oczyszczanie terenu z porzucanych odpadów wymaga wsparcia

Środowisko

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wsparcie dla samorządów w walce z porzucaniem śmieci i trujących odpadów. Gminy, które zastępczo wykonują decyzje o usunięciu odpadów z nielegalnego składowiska, nie mają na to środków.

12.07.2019

FOR: Mniejsze miasta nie zyskają na deglomeracji

Administracja publiczna

Przenoszenie urzędów centralnych z Warszawy i urzędów wojewódzkich ze stolic województw do mniejszych miast byłoby błędem – uważa Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zdaniem eksperta decyzje pozostaną scentralizowane, bo dyskusja dotyczy jedynie zmiany lokalizacji urzędów centralnych, a nie przeniesienia ich kompetencji do samorządów.

12.07.2019

Urzędy muszą zadbać o zabezpieczenie dokumentów

Administracja publiczna

Ustawa o dokumentach publicznych, która wchodzi w życie w piątek, ma zapewnić większe bezpieczeństwo przechowywania m.in. dowodów osobistych czy paszportów. Urzędy będą musiały zapewnić odpowiednie szafy czy pomieszczenia, a także rejestrować do nich dostęp. A to oznacza dodatkowe wydatki.

12.07.2019

Rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami 21 tez samorządowych

Samorząd terytorialny

Samorządowcy chcą, żeby na bazie uwag mieszkańców powstało 21 postulatów, które zostaną przedstawione partiom politycznym. Samorządowe tezy mają być podstawą do przygotowania konkretnych projektów ustaw, które zostaną przekazane parlamentarzystom.

11.07.2019

Samorządy nie zmieszczą więcej uczniów w liceach

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W wielu miastach nie ma już miejsc dla chętnych do szkół średnich. Samorządy twierdzą, że dobrze przygotowały się do zmian - przekształciły gimnazja, stworzyły nowe oddziały w istniejących szkołach. Jednak część budynków nie pomieści więcej uczniów. Wielu absolwentów tzw. podwójnego rocznika, nawet tych najlepszych, nie dostanie się w tym roku do wymarzonej szkoły.

11.07.2019

Międzynarodowa federacja popiera protest pracowników socjalnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych - Region Europa zaapelowała do prezydenta RP, premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmiany w systemie pomocy społecznej oraz poprawę warunków pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej.

10.07.2019

Sporne roszczenia o dotacje dla przedszkoli niepublicznych od samorządów

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Według Związku Miast Polskich roszczenia przedszkoli niepublicznych zagrażają stabilności finansów samorządów. Placówki chcą zwrotów dotacji sprzed lat, a w przypadku większych miast mogą to być miliony złotych. Z naszych rozmów wynika, że niektóre gminy mogły zaniżać dotacje. Wszystko przez luki w prawie.

10.07.2019