Samorządy raczej nie wycofają się z opłaty klimatycznej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Opłata klimatyczna w niewielkim stopniu, ale zasila budżety samorządów, są więc one - z wyjątkami - przeciwne jej likwidacji. Pytanie, czy gmina powinna ją pobierać, jeśli powietrze nie nadaje się do oddychania. Rozwiązaniem może być przeznaczanie ich na specjalne cele, takie jak wymiana kopciuchów. Jak się okazuje, gminy mają też problem ze skutecznym pobieraniem tej opłaty.

29.01.2020

Po wyroku TSUE samorządowcy obawiają się rozjeżdżenia dróg

Samorząd terytorialny Transport

Drogi samorządowe zostaną „rozjeżdżone” przez ciężarówki – obawiają się samorządowcy w związku z projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Zarzucają, że nie określa on kosztów ewentualnych napraw dróg i dostosowania znaków drogowych oraz przewiduje zbyt krótkie vacatio legis. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że zrobiło wszystko, by jak najwięcej dróg zabezpieczyć.

28.01.2020

Wybrano laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2019

Samorząd terytorialny

Związek Powiatów Polskich nagrodził najbardziej rozwojowe samorządy. Zwycięzcami Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2019 zostali: powiat augustowski, ostródzki, kielecki, miasto Nowy Sącz oraz gminy Bolesławiec i Chełmiec.

27.01.2020

Urząd gminy nie może zabronić radnemu posiadania pieczątki

Samorząd terytorialny

Radny, który na swój koszt wyrobi sobie pieczątkę, nie może jej używać w imieniu gminy czy rady. Jeśli przystawia ją we własnej korespondencji i jest na niej tylko jego imię, nazwisko i funkcja, to nie zachodzą przesłanki wykroczenia. Nawet wtedy, gdy władze gminy zabraniają posiadania pieczęci i grożą grzywną.

27.01.2020

Spalarnie odpadów – przeżytek czy jedyne wyjście? Jest luka w prawie

Samorząd terytorialny Środowisko

Prawo nie reguluje, co robić z odpadami energetycznymi, ale nie można ich składować ani magazynować. Alternatywą jest spalanie. Zdaniem przeciwników spalarnie to efekt działań lobby i nieudacznictwa samorządów. A samorządy widzą w nich źródło ciepła i energii elektrycznej, które mogłyby powstać przy spalaniu. Tym bardziej że miliony ton takich śmieci zalegają na składowiskach.

25.01.2020

Samorządowcy domagają się usunięcia zapisu o nagradzaniu nauczycieli przez kuratorów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Do tej pory z wnioskiem o nagrodę dla nauczycieli występowali dyrektorzy szkół, a dla dyrektorów – organ prowadzący, czyli gmina lub powiat. Teraz będzie można ich pominąć. Samorządowcy uważają, że to dowód braku zaufania i uznania ich za niekompetentnych. Obawiają się też, że kurator oświaty będzie prowadził politykę kadrową szkoły.

24.01.2020

MF: Samorządy, które straciły środki w banku, są zasilane subwencjami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku udało się uratować większą część środków samorządów, które miały tam konta. I zapewnia, że są na bieżąco zasilane subwencjami i innymi środkami, zgodnie z terminami i przepisami prawa.

23.01.2020

Upadł bank w Sanoku - miliony samorządów nie do odzyskania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Prawo nie pozwala obecnie na refundację strat samorządów przy niewypłacalności banku, w którym miały rachunki i oszczędności. Podkarpackie samorządy, które straciły miliony po przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku, proszą wojewodę, ministra finansów i premiera o pomoc.

21.01.2020

Ogłoszono ranking samorządów, które najlepiej się rozwijają

Samorząd terytorialny

Kleszczów, Polkowice, Krynica Morska i Warszawa to samorządy, które zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Zrównoważonego Rozwoju. Za jednostki najdynamiczniej rozwijające przedsiębiorczość w latach 2003–2018 uznano Lesznowolę, Dziwnów, Karpacz i Warszawę.

21.01.2020

Rząd poprawia system zarządzania kryzysowego

Administracja publiczna

Wzmocnienie systemu zarządzania kryzysowego oraz zmiany w sposobie wyłaniania infrastruktury krytycznej, uwzględniający potrzeby lokalnych społeczności - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Nowe rozwiązania uwzględniają cele i wymogi Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w tym obszarze - podkreślają autorzy projektu.

21.01.2020

Uchwały krajobrazowe mają usunąć chaos reklam, bo męczy, zasłania i zagraża

Samorząd terytorialny Środowisko

Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.

20.01.2020

Państwowa Komisja Wyborcza już w nowym składzie

Wybory

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania dziewięciu osobom, które utworzą nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Trzech członków będzie kontynuowało pracę, sześciu rozpoczyna kadencję. Przewodniczącego i dwóch zastępców wybierze Komisja ze swojego składu.

20.01.2020

Samorządowcy boją się, że będą finansować walkę z ASF

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy i powiaty będą musiały za własne pieniądze stawiać ogrodzenia blokujące możliwość migracji zwierząt, by chronić swój teren przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Samorządowcy obawiają się braku możliwości dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów.

20.01.2020