Ochrona środowiska będzie głównym tematem XIX Kongresu Gmin Wiejskich

Samorząd terytorialny Środowisko

Gospodarka odpadami komunalnymi, susza, nierozwiązane kwestie ścieków czy wzrost cen energii to problemy, które doskwierają gminom wiejskim. To także zagadnienia, które mają wpływ na jakość życia na obszarach wiejskich. Tematyce środowiska i finansów będzie poświęcony tegoroczny jesienny Kongres Gmin Wiejskich.

09.08.2019

Rządowe loty według rejestru i bez rodzin

Administracja publiczna

Wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD oraz zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach - takie m.in. zasady zawierać ma projektowana regulacja dotycząca lotów rządowymi samolotami.

09.08.2019

Uchwały anty-LGBT przyjmowane raczej „na wyrost”

Samorząd terytorialny

Przyczyną deklaracji przeciw ideologii LGBT, czyli „uchwał anty-LGBT”, nie były na ogół planowane happeningi czy zajęcia dla dzieci. Często to inicjatywy radnego, które poparła większość. Na sesjach protestowano przeciw lekcjom z „latarnikami”, ale też uspokajano, że nie ma zagrożenia wprowadzenia LGBT do szkół, a rada nie powinna zajmować się tematem.

09.08.2019

RPO: Możliwość korzystania z nieskażonego środowiska jest dobrem osobistym

Samorząd terytorialny Środowisko

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi, aby Sąd Okręgowy w Gliwicach uwzględnił pozew mieszkańca Rybnika, który skarżył Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Według rzecznika ochrona środowiska jest jedną z możliwych podstaw ograniczania wolności i praw człowieka.

08.08.2019

Dymisja marszałka Sejmu i "rygorystyczna" ustawa o lotach

Administracja publiczna

W krótkim czasie zostanie złożony projekt ustawy, który ureguluje w sposób "rygorystyczny", kto i w jakich okolicznościach może latać samolotami rządowymi - zapowiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. To reakcja szefa rządzącej partii na kontrowersje wokół przelotów czołowych polityków rządowymi samolotami.

08.08.2019

Samorządy: Nieuczciwy podział funduszy na podwyżki dla nauczycieli

Finansowanie oświaty

Samorządowcy alarmują, że mechanizm wsparcia biedniejszych jednostek przewidziany w rozporządzeniu o podziale dodatkowej subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli karze samorządy, które zreformowały sieć małych szkół i zastąpiły je dużymi. A minister edukacji mówi, że wywalczył 78 proc. niezbędnej kwoty. Resztę mają dopłacić samorządy

08.08.2019

Wpłynęło 213 zarysów projektów w programie "Rozwój lokalny"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zakończył się nabór zarysów projektów w ramach Programu "Rozwój lokalny" finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich. Do projektu kwalifikowało się 255 miast średnich i małych tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

07.08.2019

RPO do Prezydenta: Obywatele powinni mieć wpływ na uciążliwe inwestycje

Środowisko

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta o zawetowanie zmian w ustawie środowiskowej, które utrudnią społecznościom lokalnym udział w postępowaniach dotyczących uciążliwych inwestycji. Fermy zwierząt futerkowych, ubojnie czy składy odpadów powodują szkody dla przyrody i ludzi, a Sejm ograniczył prawa do uczestniczenia w procedurach dotyczących środowiska.

07.08.2019

Najwięcej aktywowanych e-dowodów w Łódzkiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolsce

Administracja publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że już ponad milion Polaków posiada dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Można ją aktywować przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie w urzędzie gminy. Umożliwia właścicielowi e-dowodu komunikację elektroniczną z administracją publiczną.

07.08.2019

Zielone obligacje wciąż wyzwaniem dla samorządów, ale są coraz bliżej

Finanse publiczne Finanse samorządów

Jeszcze żaden samorząd nie zdecydował się na emisję zielonych obligacji – wciąż czekają na pioniera. A pieniądze z nich pozyskane gminy mogłyby wykorzystać w związku ze spalaniem śmieci czy na realizację projektów smart city. Eksperci nie ukrywają, że to dodatkowa praca, ale przewidują pierwsze samorządowe zielone obligacje w przeciągu roku.

07.08.2019

Rząd konsultuje projekt strategii cyberbezpieczeństwa

Administracja publiczna Farmacja RODO

Minimalizowanie podatności na cyberzagrożenia, zwiększenie ochrony informacji w sektorach publicznym, militarnym i prywatnym, a także efektywne zwalczanie skutków incydentów w sieci - to cele Strategii Cyberbezpieczeństwa, której projekt został właśnie skierowany do konsultacji.

06.08.2019

Miasta: Potrzeba więcej pieniędzy na subwencję oświatową

Finansowanie oświaty

Jeden miliard na podwyżki dla nauczycieli to za mało - Związek Miast Polskich apeluje do ministra edukacji narodowej o korektę w 2019 roku wysokości środków przekazywanych samorządom w subwencji oświatowej o łączną kwotę 2,1 miliarda złotych.

06.08.2019

Wójt nie może być we władzach spółek, ale czasem może być powołany

Samorząd terytorialny

Włodarze jednostek samorządowych w większości przypadków zrezygnowali z zasiadania we władzach spółek komunalnych. Wiedzą, że może to przynieść konsekwencje w postaci utraty stanowiska. Jednak przepisy nadal nie są jasne - np. nie wiadomo czy zakaz dotyczy tylko spółek z udziałem gminy, czy także spółek gminnych.

06.08.2019

Miasta wyliczyły straty po zmianach podatkowych i wiedzą, czego nie wybudują

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rezygnacje z rozbudowy stadionu miejskiego w Płońsku, z nowych tramwajów w Bydgoszczy i Grudziądzu, przedszkoli w Ciechanowie i Miastku czy z boisk w Jaworze – to tylko niektóre skutki zmian podatkowych, w związku z którymi do samorządów trafi mniej pieniędzy. Miastom nie starczy też na drogi i wodociągi.

05.08.2019

NIK: Bomby ekologiczne zagrażają mieszkańcom

Samorząd terytorialny Środowisko

Historyczne zanieczyszczenia powierzchni ziemi tzw. bomby ekologiczne wciąż mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska. Organy administracji publicznej nie znają faktycznej skali zanieczyszczeń i zagrożeń. System identyfikacji i usuwania nie funkcjonuje skutecznie ani na szczeblu centralnym ani w samorządach – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

05.08.2019

Miasta chcą uwzględnienia spółek energetycznych w obniżkach cen prądu

Samorząd terytorialny

Związek Miast Polskich zabiega o uwzględnienie w mechanizmie stabilizacji ceny energii na drugie półrocze również spółek energetycznych, które są odbiorcą końcowym w rozumieniu ustawy, a które świadczą na rzecz samorządów usługę oświetlenia miejsc publicznych placów i dróg.

05.08.2019

Kobieta w ciąży zaskarży urząd za schody, jak nie znikną, będzie kara

Pomoc społeczna Administracja publiczna Budownictwo

Każdy, kto uzna, że nie może swobodnie skorzystać z usług publicznych, bo na przykład trudno mu wejść do budynku, może zaskarżyć niedostępną instytucję. Taki ogromny wpływ na zmiany w zakresie dostępności będą miały nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też starsi, kobiety ciężarne, rodzice z wózkami i inni, którzy mają tak zwane szczególne potrzeby.

03.08.2019

Wiadomo już, ile dostaną województwa na przywracanie lokalnych autobusów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zatwierdzony został plan finansowy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na rok 2019 – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Najwięcej dostanie Podlasie – prawie 25 milionów złotych i województwo lubelskie – ponad 24 miliony złotych. Samorząd będzie dopłacał do kwoty deficytu na danej linii nie mniej niż 10 procent.

02.08.2019

Nowe obowiązki gmin w ochronie ludności. Kto zapłaci?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje nowe zadania dla samorządów. Ich realizacja wymagać będzie też nakładów finansowych. Na pokrycie tych kosztów, podobnie jak na dodatkowe obciążenie pracą muszą przygotować się urzędy gmin i miast.

02.08.2019

Można już składać papierowe wnioski o 500+ w urzędach

Pomoc społeczna

Błędy popełnione we wnioskach o świadczenie rodzinne mogą opóźnić wypłatę pieniędzy. Resort rodziny podpowiada, jak uniknąć pomyłek. Od 1 sierpnia można już złożyć papierowy wniosek w urzędzie. Po rozszerzeniu formuły programu „Rodzina 500+” uprawnienie dotyczy łącznie ok. 6,8 mln dzieci.

01.08.2019