Przepis przejściowy pozwala na odbiór śmieci z firm na starych zasadach

Samorząd terytorialny Środowisko

Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych może się odbywać na dotychczasowych zasadach, co przewiduje nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Obecne przepisy stosuje się, jeśli gmina zawrze umowę przed dniem wejścia w życie ustawy. Ale na wejście w reżim starej ustawy pozwala już samo wszczęcie postępowania przetargowego.

01.08.2019

Rząd wesprze samorządy w remontach budynków komunalnych

Budownictwo

Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć, a gdy budynki komunalne poddawane remontom są wpisane do rejestru zabytków, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów inwestycji.

31.07.2019

Rada Legislacyjna: Legalizacja samowoli po 20 latach jak przedawnienie

Administracja publiczna Budownictwo

Rada Legislacyjna rekomenduje rozwiązanie, które umożliwia legalizację obiektów budowalnych po 20 latach od ukończenia ich budowy, nawet w sytuacji, gdy są one niezgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Warunek: organ nadzoru budowlanego nie wszczynał przez te lata postępowania w sprawie wstrzymania budowy lub rozbiórki.

31.07.2019

Od września pierwsze wspierane połączenia autobusowe

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Od pierwszego września tego roku mają ruszyć pierwsze połączenia autobusowe uruchamiane przy wsparciu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Natomiast nabory wniosków na środki z funduszu autobusowego powinny ruszyć jeszcze w tym tygodniu.

30.07.2019

Prezes PiS: Przy lotach służbowych rodzina zapłaci za bilet

Administracja publiczna

Chcemy, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział wystąpienie w tej sprawie do Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz do MON. A szef kancelarii premiera poinformował, że we wtorek zmienił zarządzenie w sprawie podróży krajowych i zagranicznych .

30.07.2019

Dodatkowy miliard w subwencji na podwyżki dla nauczycieli

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Od września w subwencji oświatowej uwzględniony zostanie dodatkowy miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli - poinformowali w poniedziałek wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

29.07.2019

Fiskus zmienił zdanie. Uwzględnił prewspółczynnik gminy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, aby gmina Głusk dokonała korekty podatku naliczonego VAT od inwestycji w kanalizację według własnego prewspółczynnika. Do tej pory fiskus upierał się, że wzór ustalony przez resort finansów jest najlepszy. Dla gminy oznacza to oszczędność rzędu ponad 1,5 mln złotych w perspektywie 10 lat.

29.07.2019

Gminy pomogą rządowi z Czystym powietrzem. Czy na swój koszt?

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 29 lipca gminy mogą przyjmować wnioski o wymianę pieców w programie Czyste powietrze, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy nie będą już musieli jechać w tym celu do odległego miasta. Może uratuje to rządowy projekt, któremu grozi utrata środków unijnych. To dla samorządów dodatkowa praca, za którą, póki co, muszą same zapłacić.

27.07.2019

Ustalenie wyznania dziecka i rodziców nie jest warunkiem adopcji

Pomoc społeczna

Przepisy nie przewidują obowiązku wychowywania dzieci przysposobionych w kulturze i religii ich pochodzenia. Takie dane wymagają szczególnej ochrony, ale w praktyce są ujawniane, bo rodzice oddający dziecko do adopcji proszą np. o znalezienie mu rodziny o podobnych przekonaniach.

26.07.2019

PKS na wsi, ale z przystankami w mieście

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Nowy Fundusz miał przywrócić połączenia autobusowe w mniejszych gminach. Tymczasem również miasta zastanawiają się nad tym, jak z niego skorzystać. Prawnicy wskazują, że to możliwe. Problem w tym, że choć nowa komunikacja ma ruszyć od września, brakuje rozporządzenia dzielącego środki na poszczególne województwa.

25.07.2019

Resort energii przypomina o składaniu oświadczeń do firm energetycznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Podmioty uprawnione do stabilizacji cen prądu muszą złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie, że należą do grupy odbiorców korzystających z obniżek. Resort przypomina, że trzeba to zrobić szybko. Obowiązek dotyczy m.in. szpitali i jednostek sektora finansów publicznych.

24.07.2019

Miasta liczą dziury w budżetach i punktują, na co nie mają pieniędzy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wpław przez rzekę czy z dzieckiem do pracy? Związek Miast Polskich szykuje zestawienie inwestycji, z których muszą zrezygnować miasta, przez zmiany w podatku PIT, które uszczuplą ich dochody. Już wiadomo, że trudno będzie o budowę nowego przedszkola czy mostu. Samorządy głośno mówią o domaganiu się rekompensat za straty.

24.07.2019

Minister apeluje do samorządów o jak najszybsze wypłacanie 500+

Pomoc społeczna

Minister rodziny Bożena Borys-Szopa zwróciła się do samorządów z apelem o zwiększenie częstotliwości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w ciągu miesiąca. Wystosowała list do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w którym podkreśla, że rozszerzenie programu „Rodzina 500+” na każde dziecko w rodzinie i pieczy zastępczej to wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania.

24.07.2019

PKW wciąż bez przewodniczącego

Wybory

We wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza w pełnym składzie podejmie kolejną próbę wyboru swojego przewodniczącego. Sędziowie dopuszczają jednak możliwość nieobsadzenia tego stanowiska, ponieważ kadencja PKW w obecnym składzie wygaśnie po jesiennych wyborach parlamentarnych.

24.07.2019

Nieodpłatna pomoc prawna - wdrożenie przez zaskoczenie

Administracja publiczna

Samorządowcy walczą z systemem informatycznym do obsługi nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W założeniu miał usprawnić ewidencję obsługi tych porad, a także dać możliwość generowania danych statystycznych i raportów dostosowanych do potrzeb użytkownika. Jednak sposób jego wdrożenia spowodował, że powiaty i miasta na prawach powiatu, które realizują to zadanie, zderzyły się z masą problemów.

24.07.2019

Brak interwencji policji nie może być warunkiem otrzymania lokalu gminnego

Samorząd terytorialny

Prawnie niedopuszczalne jest wprowadzenie w uchwale rady gminy warunków innych, niż przewidziane w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy powinny określać m.in. wysokość dochodu czy warunki zamieszkiwania. A nie wymóg składania oświadczenia o braku interwencji policji.

24.07.2019