II edycja Forum Samorządowych Centrów Usług Wspólnych
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Zmieniony regulamin pracy rządu ma poprawić proces tworzenia prawa

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął zmiany w regulaminie swojej pracy. Strona społeczna ma mieć większy udział w tworzeniu prawa - konsultacje publiczne projektów mają być zasadą. Odstąpienie od nich będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Na łamach Prawo.pl wielokrotnie pisaliśmy o pomijaniu tego ważnego elementu procesu legislacyjnego. Teraz może się on wydłużyć, ale to dobra zmiana, która może poprawić jakość stanowionego prawa.

paragraf laptop lupa kostka
Źródło: iStock

Rada Ministrów poinformowała we wtorek, że przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę – Regulamin pracy Rady Ministrów, przedłożoną przez Ministra – Członka Rady Ministrów Macieja Berka. - W demokratycznym państwie prawnym, jednym z podstawowych warunków procesu legislacyjnego jest udział strony społecznej w tworzeniu prawa. Dlatego też w regulaminie pracy Rady Ministrów wprowadzone zostały zmiany mające na celu realizację „kamienia milowego” Krajowego Planu Odbudowy, związanego z usprawnianiem procesu stanowienia prawa - podano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rady Ministrów.

Czytaj też w LEX: Wpływ oceny skutków regulacji na jakość stanowionego prawa na przykładzie ustawy o kierujących pojazdami >

 

Co się zmieni?

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) będzie odpowiedzialne za weryfikację realizacji obowiązku związanego ze skierowaniem projektu do konsultacji publicznych i do opiniowania.

Prezes RCL opracuje opis procedur i rekomendacji dotyczących procesu przeprowadzania konsultacji publicznych, które mają być uwzględnione w momencie kierowania projektu do konsultacji publicznych.

Czytaj też w LEX: Tworzenie i konsultowanie rządowych projektów ustaw >

Konsultacje publiczne projektów mają być zasadą, a odstąpienie od nich będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Chodzi o sytuacje, które związane są z:

  • bezpieczeństwem,
  • porządkiem publicznym,
  • ochroną zdrowia,
  • ochroną środowiska.

Ponadto, jak podano, uchwała ma na celu usprawnienie i racjonalizację rządowego procesu legislacyjnego w tych obszarach, które dotyczą współpracy z organizacjami i partnerami społecznymi, a także współpracy organów wewnętrznych i pomocniczych Rady Ministrów oraz administracji rządowej.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj również: Rząd w siebie wierzy i naszej opinii nie potrzebuje – nawet gdy prawo tego wymaga >

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

Polecamy prawnicze książki samorządowe