Są wątpliwości, czy w czasie suszy wójt może zakręcić kran

Samorząd terytorialny Środowisko

Zakaz podlewania ogródków czy napełniania przydomowych basenów może wprowadzić wojewoda, ale tylko gdy rząd ogłosi stan klęski. Susza zmusiła jednak organy gmin i miast do stosowania ograniczeń zużycia wody. Jedni o to apelują, drudzy proszą, inni zarządzają zakaz. Część ekspertów uważa, że nie ma do tego podstaw prawnych.

26.08.2019

Regionalna dyplomacja będzie tematem Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej

Administracja publiczna

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - organizator spotkania - liczy na wypracowane rozwiązań, dzięki którym będzie można wzmocnić promocję kraju, jego konkurencyjność i atrakcyjność, przez dyplomację samorządową i ekonomiczną. Akcent Szczytu zostanie postawiony na wymiar regionalny.

23.08.2019

Ochotnicze straże pożarne mogą wnioskować o pieniądze

Administracja publiczna

Do 10 września ochotnicze straże pożarne mogą ubiegać się o fundusze m.in. na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy czy organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych i sportowych. W tym roku do podziału przeznaczono łączną kwotę 82 mln zł.

23.08.2019

Pali się, lecz w czyim lesie? Dron poleci do pożaru

Środowisko Administracja publiczna

Lasy państwowe są dobrze zabezpieczone przed pożarami, a w większości palą się lasy prywatne – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Niestety, straż ma często problem z ustaleniem ich właścicieli, co utrudnia działania przeciwpożarowe także w lasach państwowych, które są zazwyczaj po sąsiedzku. NIK zaleca używanie dronów do monitorowania zagrożeń.

23.08.2019

Szef MEN rozmawiał z samorządowcami o finansowaniu oświaty

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Finansowanie oświaty i podwyżki dla nauczycieli były tematem spotkań ministra edukacji z samorządowcami. Dariusz Piontkowski rozmawiał w czwartek najpierw z przedstawicielami Związku Samorządów Polskich, a potem Unii Metropolii Polskich. Mówił m.in. o rosnącej subwencji, ale samorządowcy ripostowali, że i tak muszą na szkoły wydawać coraz więcej.

23.08.2019

Banaś i Budka będą kandydować na szefa NIK

Administracja publiczna

Obecny minister finansów Marian Banaś, który został zgłoszony przez klub Prawa i Sprawiedliwości oraz zaproponowany przez PO-KO poseł tego klubu Borys Budka - są kandydatami na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Wyboru Sejm ma dokonać 30 sierpnia br.

22.08.2019

MSWiA: E-dowód już poprawiony

Administracja publiczna Nowe technologie

Wdrożona została poprawka usuwająca nieścisłość formalno-techniczną przy personalizacji dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, która polegała na tym, że w warstwie elektronicznej nowych dokumentów nie zapisano wymaganych przez ustawę danych, a mianowicie imion rodziców i nazwiska rodowego.

22.08.2019

Raczej smycz niż "Ojciec Mateusz". Gminna promocja bez polotu i strategii

Gminy rzadko planują działania promocyjne, nie mają jasnej strategii, w budżecie często powielają zapisy z poprzedniego roku - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdziła, jak z promocją radzą sobie samorządy z woj. świętokrzyskiego. Same pomysły na wypromowanie gminy też nie są zwykle szczególnie nowatorskie.

22.08.2019

Budowa mieszkań z planem i za zgodą gminy

Budownictwo

Inwestycje mieszkaniowe nie powinny być tworzone z pominięciem planów przestrzennych, ani realizowane tam, gdzie rozpraszają istniejące budownictwo i są daleko od szkół czy innych instytucji – uważają eksperci. Ich lokalizacja powinna zależeć od decyzji rady gminy. Radni mogą wpływać na standardy ustawowe i modyfikować je, ale jak się okazuje, nie bardzo chcą.

22.08.2019

Partnerstwo publiczno-prywatne bywa ostatnią deską ratunku

Finanse samorządów

Wciąż są bariery inwestowania w PPP – mimo że ta formuła jest coraz bardziej popularna. Powodów jest kilka - w tym samorządy wciąż nie wierzą, że taki projekt może się powieść. Według ekspertów sektor prywatny w Polsce nie jest dość silny, trudno więc znaleźć partnera prywatnego. Do tego banki nie są chętne do finansowania takich przedsięwzięć.

21.08.2019

Wydatki na 500+ przekroczyły już 74 mld zł

Pomoc społeczna Finanse publiczne

Od początku funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" do rodzin trafiło łącznie ponad 74,4 mld zł. Koszt programu w tym roku znacząco wzrośnie, bo od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

20.08.2019

W czwartek rząd przyjmie projekt ustawy budżetowej na 2020 rok

Finanse publiczne

Projekt ustawy budżetowej na rok 2020 i projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 to jedyne punkty, które znalazły się w porządku zaplanowanego na czwartek posiedzenia rządu.

20.08.2019

Urzędnik gminny wesprze wyborczego

Samorząd terytorialny Wybory

Gminy już teraz powinny przygotowywać się do wyborów parlamentarnych, aby uniknąć problemów z eurowyborów - takich jak np. nagła rezygnacja urzędnika wyborczego na dzień przed głosowaniem. Wraca też kwestia wynagrodzenia gminnych urzędników - chcą by było ono zbliżone do tego, jakie dostają urzędnicy wyborczy.

20.08.2019

Prezes NIK zrezygnował ze stanowiska

Administracja publiczna

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski złożył na ręce marszałka Sejmu rezygnację ze stanowiska z powodu startu w wyborach parlamentarnych. Ustawowa kadencja szefa NIK miała zakończyć się 27 sierpnia br., ale dotychczas nie wybrano następcy prezesa.

19.08.2019

Już 50 tys. urodzeń zgłoszono on-line

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna

W lipcu padł rekord - online zgłoszono wtedy dokładnie 4703 nowonarodzonych dzieci. E-usługa umożliwiająca zgłaszanie online narodzin dziecka osiągnęło dziś - jak podaje resort cyfryzacji - kolejny ważny etap swojego życia. Dzięki niej zarejestrowano narodziny 50 tysięcy maluchów.

16.08.2019

Projekt: Rządowe samoloty nie do lotów do domu

Administracja publiczna

Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu nie będą mogli wykorzystywać rządowych samolotów np. do lotów do domu. Misjami oficjalnymi będą tylko loty bezpośrednio związane z wykonywaniem zadań wynikających z pełnionych funkcji - takie zasady mają znaleźć się w przygotowywanej przez rząd ustawie ws. lotów najważniejszych osób w państwie.

16.08.2019

Uchodźców w Unii więcej, a w Polsce mniej

Administracja publiczna Prawo unijne

Liczba wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu wzrosła o 10 proc. w porównaniu z takim okresem ubiegłego roku. W Polsce natomiast w pierwszym półroczu 2019 r. wnioski o ochronę międzynarodową złożyło 1,8 tys. cudzoziemców, czyli o około 12 proc. mniej niż w takim samym okresie 2018 roku.

16.08.2019

Rząd ustępuje pod presją UE - banki pomogą przy dotacjach na "czyste powietrze"

Środowisko Administracja publiczna Prawo unijne

Banki komercyjne są zainteresowane udziałem w programie Czyste Powietrze i rozmowy z nimi na ten temat będą prowadzone - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. To reakcja na groźbę ze strony Komisji Europejskiej, że wstrzymane zostaną fundusze na ten cel, jeśli ich rozdzielaniem zajmować się będą tylko agendy rządowe.

16.08.2019