Poinformował o tym w piątek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jednak jak zaznaczył, każdy lot prezydenta będzie uznany za misję oficjalną. - Natomiast, jeśli chodzi o loty prezesa Rady Ministrów, marszałka Sejmu i Senatu, to misją oficjalną będą tylko te loty, które są bezpośrednio związane z wykonywaniem zadań wynikających z pełnionych funkcji - powiedział.

 

Czytaj: Dymisja marszałka Sejmu i "rygorystyczna" ustawa o lotach>>

Jak podkreślał szef KPRM, zlikwidowana zostanie "dotychczasowa praktyka ostatnich kilkudziesięciu lat wykorzystywania statków powietrznych np. do tego, żeby latać do domu bądź z domu". Podkreślił, że mówi o takich osobach, które mieszkały poza Warszawa jak np. "pan premier Donald Tusk, i to ta praktyka zostaje zlikwidowana". Nie dodał, że do swoich domów poza Warszawą często latali także premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

Według zapowiedzi szefa KPRM, w piątek projekt ustawy zostanie wysłany do klubów parlamentarnych z prośbą o uwagi i opinie. - Będziemy na nie czekać do poniedziałku, do godz. 19, a następnie już projekt od wtorku rano pojawi się na BIP-ie i zaczniemy oficjalną ścieżkę legislacyjną, tak żeby ten projekt mógł trafić na posiedzenie Sejmu w dniu 30 sierpnia - powiedział Dworczyk.