Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało raport „Cyfryzacja podczas pandemii – innowacje, bezpieczeństwo, e-administracja”, w którym publikuje przykłady działań, które podjęło od marca do września tego roku.

Portal gov.pl, koronawirus i szkoły

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreśla, że w działaniach związanych z rozwojem cyfryzacji resort starał się myśleć o wszystkich i wszystkim – dzieciach, rodzicach, seniorach i o wydolności sieci oraz cyberbezpieczeństwie.

W trakcie pandemii podstawowym kanałem dostępu do aktualnych, zweryfikowanych i rzetelnych informacji na temat koronawirusa jest portal GOV.PL. Tylko w marcu i kwietniu odwiedziło go niemal 46 milionów osób.

Resort wskazuje, że szybko na początku pandemii uruchomiono serwis GOV.pl/koronawirus, w którym można znaleźć sprawdzone i pewne informacje o sytuacji epidemicznej w kraju. Publikowane są tam wskazówki, porady, ale i wytyczne służb sanitarnych.

Kilka dni po ogłoszeniu zawieszenia zajęć w szkołach powstał portal GOV.pl/zdalnelekcje, czyli miejsce stworzone dla nauczycieli i uczniów, gdzie co tydzień - wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i NASK – publikowano ułożone w plan lekcji propozycje dostępnych online materiałów edukacyjnych do wykorzystania podczas zdalnych lekcji. Do czerwca skorzystało z niego 2,6 mln osób, które wygenerowały 67 mln odsłon. Opublikowano 3580 propozycji lekcji i 18660 materiałów edukacyjnych.

Przygotowano też poradniki dla nauczycieli krok po kroku tłumaczące jak w pracy zdalnej z uczniami wykorzystać narzędzia internetowe.

Zobacz też: Fundusz Szerokopasmowy ma wesprzeć nowoczesne usługi łączności elektronicznej

Miliony na sprzęt

W drugiej połowie marca niemal 400 milionów złotych przeznaczył resort na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów i nauczycieli, stworzono całodobowe centrum pomocy w odpowiedzi na pytania dotyczące koronawirusa.

Reagując na zmieniające się oczekiwania i potrzeby, przygotowano nowe narzędzia, w tym m.in. aplikacje Kwarantanna Domowa i STOP COVID - ProteGO Safe.

Raport „Cyfryzacja podczas pandemii – innowacje, bezpieczeństwo, e-administracja” dostępny jest TUTAJ na stronie MC