Prawo.pl
Preferencyjne pożyczki, dodatkowe pieniądze w okresie świątecznym, wsparcie w razie pogrzebu kogoś z rodziny, dopłaty do imprez kulturalnych - to przykłady benefitów z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wiele z tych świadczeń przysługuje też byłym pracownikom będącym na emeryturze, rencistom oraz ich rodzinom. Niektórzy z pracodawców pomijają jednak emerytów i ich bliskich w regulacjach ZFŚS. Co wtedy? Pracownicy mogą sami interweniować.
Michał Kosiarski
20.07.2023
Prawo pracy
Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że dostęp do informacji publicznej sprowadza się do prostego dylematu: albo otrzymam informację, albo nie. Jednak, kiedy przyjrzymy się temu bliżej, zauważymy, że jest wiele przypadków, w których postępowanie kończy się brakiem satysfakcji ze strony wnioskodawcy - wskazuje dr hab. Marlena Sakowska-Baryła. Przepisy nie są też dostosowane do tych, zawartych w RODO.
Monika Sewastianowicz
20.07.2023
Administracja publiczna
Nie można nadać numeracji budynkom w mieście, jeśli droga, przy której się znajdują i z której odbywa się ich obsługa komunikacyjna nie posiada urzędowej nazwy. Jeżeli jest to skutkiem zaniedbania właścicieli drogi, powinni oni podjąć odpowiednie kroki, by umożliwić gminie podjęcie uchwały o nadaniu wymaganej nazwy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
19.07.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Zatłoczone gminy turystyczne i uzdrowiskowe przekonują, że pobieranie dodatkowych opłat za parkowanie to konieczność, aby udrożnić ulice i odblokować miejsca parkingowe. Korzyść z wprowadzenia opłaty za postój samochodów w strefie płatnego parkowania także w dni wolne od pracy docelowo mają odczuć też turyści, bo gminy zyskają pieniądze na poprawę infrastruktury turystycznej i zabezpieczenie plaż czy utrzymanie czystości.
Maria Dec-Kiełb
19.07.2023
Samorząd terytorialny Drogi Finanse samorządów
Mimo oferowanego wsparcia, większość skontrolowanych gmin nie zapewniła wymaganego ustawą udziału samochodów elektrycznych we własnych flotach. Przyczyną tego były m.in. duży wzrost cen energii elektrycznej oraz słabo rozwinięta sieć stacji ładowania. Problem stanowiły też niejasne zapisy w ustawie o elektromobilności.
Robert Horbaczewski
18.07.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Gminy mogą zdecydować, w jaki sposób skontrolują wjazd do strefy czystego transportu. Czy w oparciu o system „nalepkowy”, czy za pomocą systemów automatycznego czytania tablic na podstawie danych pobieranych z centralnej ewidencji pojazdów. Takie zmiany wprowadza znowelizowana ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Robert Horbaczewski
18.07.2023
Samorząd terytorialny
Już wkrótce plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak spędzać sen z powiek inwestorom. Po wejściu w życie reformy planistycznej gminy, sporządzając plan ogólny, nie będą miały bowiem obowiązku robić tego ani zgodnie z obecnym studium zagospodarowania przestrzennego, ani z wydanymi warunkami zabudowy.
Zofia Jóźwiak
18.07.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
We wniosku o zmianę miejsca głosowania oraz zaświadczeniu o prawie do głosowania w referendum ogólnokrajowym nie będzie już konieczności podawania imienia ojca i daty urodzenia. Projekt wzoru zaświadczenia proponuje, aby było one zabezpieczane znakiem holograficznym zawierającym litery RO, naklejanym na zaświadczeniu.
Robert Horbaczewski
17.07.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Odwołanie 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego oznacza powrót wynikających z kodeksu pracy obowiązków dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników. Pracodawcy i pracownicy muszą wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tego stanu – twierdzi MRiPS. Według resortu, okres 180 dni można potraktować jako okres przejściowy, po upływie którego każdy pracownik będzie musiał posiadać aktualne orzeczenie lekarskie.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2023
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył surową karę na spółkę BO Energy, zajmującą się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Powód? Liczne klauzule niedozwolone w umowach zawieranych z konsumentami, które chroniły tylko interesy samej spółki. Przedsiębiorstwo było już wcześniej karane przez UOKiK za stosowanie nieuczciwych praktyk.
Inga Stawicka
17.07.2023
Rynek i konsument Energetyka

Restrukturyzacja firmy nie wyklucza jej z przetargu

Zamówienia publiczne Restrukturyzacja
Sam fakt otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego lub zawarcia układu z wierzycielami nie musi skutkować wykluczeniem wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Z literalnego brzmienia art. 109 ust. 1 pkt 4 prawa zamówień publicznych to bowiem nie wynika - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.
Magdalena Zdanowska
17.07.2023
Zamówienia publiczne Restrukturyzacja
Zwolennicy kominków jako drugiego źródła ogrzewania wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sąd uwzględnił ich skargę, która dotyczyła zakazu palenia w takich urządzeniach w dni smogowe, zapisanego w mazowieckim programie ochrony powietrza. Wyrok może być powodem do tego, aby przepisy antysmogowe zaostrzyć.
Zofia Jóźwiak
17.07.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel
Regulamin korzystania z cmentarza komunalnego wprowadza zarządzeniem wójt (burmistrz, prezydent miasta). Do niego należy też decyzja w sprawie powołania administratora cmentarza. Tak powołany zarządca nie może mieć jednak szerszych uprawnień od tych wyrażonych w ustawach kompetencyjnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Marek Sondej
17.07.2023
Samorząd terytorialny
W okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel powstrzymuje się od świadczenia pracy. Zachowuje jednocześnie prawo do wynagrodzenia w zakresie określonym ustawą. Jest to też jeden z powodów dla których w tym czasie nie może wykonywać dodatkowej pracy.
Marek Sondej
15.07.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Inflacja zjada świadczenie uzupełniające, możliwa jego waloryzacja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi obecnie analizę dotyczącą skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji świadczenia uzupełniającego, tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Prawnicy zwracają uwagę, że w ten sposób zostałaby zrealizowana istota konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego.
Beata Dązbłaż
15.07.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

NSA: Dyrektor nie wciśnie przedszkolaka do starszej grupy

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Rekrutacja do publicznego przedszkola może dotyczyć oddzielnie każdego oddziału przedszkolnego wyodrębnionego pod kątem wieku dziecka. Tworzenie oddziałów lub grup w przedszkolach publicznych nie jest bowiem zabronione - szczególnie, gdy odbywa się to na potrzeby rekrutacji. Placówka może więc przyjąć wówczas tylu chętnych, ile ma wolnych miejsc w poszczególnych grupach. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
15.07.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Powiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych to następuje wyłącznie w celach informacyjnych oraz przygotowawczych i pozwala właściwemu organowi władzy publicznej jedynie na ogólne poznanie przyczyn i skutków planowanego zwolnienia – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Uchwalona 13 lipca nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przyznaje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa prawo pierwokupu udziałów i akcji spółek dominujących, posiadających udziały lub akcje w spółkach będących właścicielami nieruchomości rolnych. To istotna zmiana, która znacząco wpłynie na praktykę transakcji M&A - pisze dr Jan Stranz radca prawny, senior associate w SMM LEGAL Maciak Mataczyński Czech sp.k.
Jan Stranz
14.07.2023
Spółki Nieruchomości
Od 14 lipca aplikacja mObywatel jest trzecim, obok dowodu i paszportu, dokumentem tożsamości. Dowód tożsamości dostępny w mObywatelu został zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym, co oznacza, że można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych.
Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
14.07.2023
Administracja publiczna Prawo AI
Polecenie służbowe, jeżeli nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zakładu pracy i jest w zasadzie z tego punktu widzenia bezcelowe, a jego faktycznym celem jest poniżenie pracownika, może być elementem mobbingu. Jednorazowe działanie może naruszać dobra osobiste pracownika i z tego tytułu może on wystąpić z roszczeniami w stosunku do sprawcy (szczególnie, gdy działanie takie miało miejsce publicznie), jednak nie może zostać uznane za mobbing.
Marek Rotkiewicz
14.07.2023
Prawo pracy
W sytuacji gdy strażnik graniczny zdaje sobie sprawę, że jednoosobowo nie jest w stanie zabezpieczyć wydzielonego odcinka granicy państwowej, powinien poinformować o tym przełożonych. Gdy tego nie zrobi, a podjęto próbę nielegalnego przekroczenia granicy, może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną - potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
14.07.2023
Prawo karne Administracja publiczna

Ilu ludzi mieszka w Polsce? Nie wiadomo, i wszyscy na tym tracą

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Pomiar liczby i struktury ludności w Polsce kuleje. Nie wiadomo nawet, czy jest nas 37 czy jednak 39 milionów. Choć na ulicach miast widać, że Polska jest już państwem wielonarodowościowym, statystyka publiczna tego nie oddaje. A liczba ludności ma bezpośredni wpływ na dystrybucję rządowych i unijnych pieniędzy do samorządów lokalnych. Ma przełożenie na około 90 obszarów prawnych, gdzie podejmowane są decyzje administracyjne, budżetowe, wyborcze i inne.
Robert Horbaczewski
14.07.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Przepisy o systemie kaucyjnym, wyższy limit zużycia prądu z zamrożoną ceną dla obywateli, bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus, przepisy zwane "lex knebel' i "lex Kamilek", kontrowersyjne regulacje dotyczące rewitalizacji Odry, zakaz sprzedaży "energetyków" młodzieży, kolejny pakiet ustaw skierowanych do rolników uchwalił Sejm podczas wieczornego głosowania 13 lipca.
Robert Horbaczewski
13.07.2023
Samorząd terytorialny Odpady
Po zamknięciu drogowych polsko-białoruskich przejść granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich nie ulega wątpliwości, że faktyczne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej była następstwem działań władz publicznych. W takiej sytuacji przedsiębiorcy oczekują wsparcia. Ministerstwo rozwoju odpowiedziało RPO, na co mogą firmy liczyć.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.07.2023
Spółki Małe i średnie firmy Finanse Ukraina
Podjęcie przez pracodawcę niektórych decyzji wymaga, by najpierw przeprowadził w tym zakresie konsultacje ze swoimi pracownikami. W przypadku, gdy nie reprezentuje ich organizacja związkowa, konieczne jest wyłonienie przedstawicieli pracowników. Procedura ich wyboru musi zapewniać pracownikom realny wpływ na to, kto będzie ich reprezentował. Obowiązujące w tym zakresie zasady powinny zostać określone w regulaminie pracy lub innym wewnętrznym akcie.
Dorian Lesner
13.07.2023
Prawo pracy
Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych, stąd trudno mieć wątpliwości co do konieczności jej ochrony. Zwłaszcza, że coraz częściej zmagamy się ze skutkami jej niedoborów. Jedną z form ochrony wód jest obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Nie każdego ono dotyczy.
Konrad Dyda
13.07.2023
Środowisko

Zakusy na Puszczę Białowieską grożą naruszeniem prawa UE

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie
Zintegrowany Plan Zarządzania dla Obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska przewiduje zwiększenie wycinek w Puszczy Białowieskiej. Pod topór mogą iść ponadstuletnie drzewostany. Organizacje przyrodnicze ostrzegają, że efekty będą niezgodne z prawem UE i naruszą zasady ochrony obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Ministerstwo Klimatu zaprzecza, że planuje wycinkę.
Regina Skibińska
13.07.2023
Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie
OPZZ złoży w Ministerstwie Sprawiedliwości pismo, w którym będzie domagało się od szefa resortu Zbigniewa Ziobry zainicjowania zmian w prawie zmierzających do zwiększenia progu wartości sporu, powyżej którego płacona jest opłata stosunkowa w sprawach pracowniczych wnoszonych do sądów pracy. Zdaniem związkowców, opłata ta nie była zmieniana od 2005 r. i dziś stanowi barierę dla wielu pracowników w walce np. o przywrócenie do pracy.
Grażyna J. Leśniak
13.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Według samorządowców ze Związku Miast Polskich wprowadzenie nowelizacji prawa budowlanego, które mocno poluzują przepisy dotyczące uzyskiwania pozwoleń na budowę to kolejny krok w stronę zeszpecenia miast. Ich zdaniem, przepisy należy uszczelnić, a nie je liberalizować.
Monika Sewastianowicz
12.07.2023
Budownictwo
Egzamin maturalny jest egzaminem zewnętrznym prowadzonym przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Absolwentowi, który zdał egzamin maturalny, okręgowa komisja wydaje świadectwo dojrzałości i jeden odpis. Dyrektor szkoły nie może potwierdzać zgodności z oryginałem dokumentu wydanego przez inną instytucję - może natomiast potwierdzić zgodność z oryginałem świadectwa potrzebnego przy rekrutacji do szkół średnich.
Monika Sewastianowicz
12.07.2023
Zarządzanie oświatą