Prawo.pl
Nie ma jednolitej interpretacji dotyczących księgowania opłaty przekształceniowej, według ekspertki warto więc skonsultować problematyczne kwestie z właściwą Regionalna Izbą Obrachunkową. Jej zdaniem jednak należności z terminem płatności do 29 lutego 2020 r. to należności krótkoterminowe.
Aneta Chmielewska
05.04.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Wynagrodzenie starosty wzrosło w ciągu dwudziestu lat o 11 proc. Ograniczenie płac szefów samorządów spowodowało, że mieli jedynie symboliczne podwyżki. A inflacja rosła, minimalna pensja też. Samorządowcy są zdania, że konieczne jest podniesienie wynagrodzenia osób zarządzających w sektorze publicznym.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.04.2019
Samorząd terytorialny
Powinniśmy umożliwić kobietom na terenach wiejskich realny dostęp do świadczeń wynikających ze standardów opieki okołoporodowej - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik prosi ministra zdrowia i prezesa NFZ o ustalenie wyższej wyceny za świadczenia położniczo-ginekologiczne, bo to może polepszyć dostęp do tych świadczeń.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.04.2019
Opieka zdrowotna
Samorządy przygotowują się na strajk nauczycieli. Alternatywą dla lekcji mają być zajęcia organizowane w miejskich instytucjach kultury. W większości miast to rodzice będą jednak musieli zadbać o opiekę. Do strajku przystąpić ma około 80 proc. szkół.
Monika Sewastianowicz
05.04.2019
Zarządzanie oświatą
Nie ma subwencji ekologicznej, która wyrówna niedogodności dla gmin, w których czasem obszary chronione stanowią ponad 70 proc. powierzchni. Wpływa to na wykluczenie gminy, bo nie mogą być tam realizowane inwestycje - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.
Sylwia Gortyńska
05.04.2019
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Wykluczenie transportowe ma zniknąć. Jednak kolejna rządowa propozycja nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie podoba się samorządom. W ich ocenie proponowane rozwiązania nie tylko nie rozwiążą problemu białych plam, ale wręcz grożą destrukcją istniejących przewozów autobusowych.
Sylwia Gortyńska
05.04.2019
Samorząd terytorialny
Dzięki zmianom w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 przyjętym przez Komisję Europejską będzie można m.in. połączyć prace związane z termomodernizacją z dostosowaniem budynków do potrzeb niepełnosprawnych. Ponad 220 mln euro przeznaczone będą na inwestycje związane ze zmianami klimatu.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Parlament Europejski potwierdził w czwartek stanowisko w sprawie propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności w krajach członkowskich. Według niego niezależni eksperci będą oceniali stan rządów prawa w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
04.04.2019
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Sejm uchwalił nowelę ustawy o ewidencji ludności, zgodnie z którą minister nie będzie już udostępniał danych z rejestru PESEL. Od 1 maja będzie to zadanie gmin. Obecnie po dane na poziomie centralnym należy wnioskować do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2019
Administracja publiczna

Powiaty domagają się zmiany systemu dochodów samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Wprowadzenie PIT-u komunalnego, uznanie podatku od środków transportu za dochód własny powiatów oraz przyznanie wpływów z opłaty skarbowej organowi, który wykonuje czynność urzędową – to postulaty Związku Powiatów Polskich dotyczące zmian w dochodach samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2019
Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Związek Powiatów Polskich chce pilnego wzrostu wycen świadczeń o 15 proc. Podkreśla, że szpitale powiatowe potrzebują tych pieniędzy, by dalej się nie zadłużać. Alarmują, że konieczna jest zmiana przepisów, bo mają problem z obsadzeniem karetek, ale także liczą na przyśpieszenie prac nad ustawą dotyczącą zawodu opiekuna medycznego, który mógłby wspomóc pielęgniarki.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
04.04.2019
Finansowanie zdrowia
Prezydent podpisał zmianę ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowe regulacje umożliwiają działającym kołom przekształcenie w nową formę organizacyjną. Członkostwo w kole będzie możliwe bez względu na miejsce zamieszkania.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2019
Samorząd terytorialny
Deklaracja o wysokości opłat za śmieci złożona przez spółdzielnię mieszkaniową musi być podpisana zgodnie z zasadami jej reprezentacji. Opatrzonej tylko podpisem prezesa, gdy wymagane są sygnatury dwóch członków zarządu, samorząd może nie uznać. Wówczas ma prawo do samodzielnego określenia opłaty i częstotliwości odbioru odpadów.
Dorian Lesner
04.04.2019
Środowisko Budownictwo
Związek Powiatów Polskich chce zmian w finansowaniu oświaty. Podkreśla, że nauczycielskie podwyżki nie mogą być finansowane z kas samorządowych. Stwierdza też, że samorządy będą musiały dopłacić do zmian proponowanych przez rząd. Doprowadzi to - według ZPP - do pogorszenia się wyniku finansowego powiatów.
Monika Sewastianowicz
04.04.2019
Ponad 302 tysięcy wniosków o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną chipem złożonych w urzędach i ponad 21 tys. przez internet - to bilans pierwszego miesiąca obowiązywania e-dowodu. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji do gmin trafiło już ponad 180 tys. dokumentów gotowych do odbioru, 40 tys. osób ma nowy dokument.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2019
Samorząd terytorialny
Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie oraz uproszczony projekt, który trzeba będzie dołączyć do wniosku - takie m.in. zmiany proponuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w prawie budowlanym.
Krzysztof Sobczak
03.04.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł wraz z odsetkami w związku z zablokowaniem dotacji celowej na organizację Malta Festival Poznań 2017 - zdecydował w środę Sąd Okręgowy w Warszawie. Zdaniem prawników to precedens, gdy nie przyznano dotacji ze względu na konkretnego artystę.
Krzysztof Sobczak
03.04.2019
Administracja publiczna
Stanisław Tołwiński - komunista, ale dobry prezydent stolicy i człowiek ratujący Żydów podczas zagłady, pozostanie patronem ulicy na warszawskim Żoliborzu. Jednak o orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie zdecydowały względy proceduralne, a nie ocena tego człowieka.
Krzysztof Sobczak
03.04.2019
Administracja publiczna
Obsługę organizacji pozarządowych z Ministerstwa Rodziny przenieśliśmy do Kancelarii Premiera, żeby na wyższym poziomie rozstrzygać decydujące kwestie, aby ten proces był krótszy i bardziej zdecydowany - poinformował wicepremier Piotr Gliński. Według niego w ten sposób organizacje pozarządowe zyskują większy prestiż i siłę polityczną.
Krzysztof Sobczak
03.04.2019
Administracja publiczna
Pieniądze na podwyżkę dla nauczycieli są już zaplanowane w budżecie. Do subwencji oświatowej zostanie dołożonych dodatkowo 667 mln zł, pozostała część jest środkami, które są już w budżecie ministerstwa oświaty i można je przeznaczyć właśnie na wzrost wynagrodzeń.
Monika Sewastianowicz
03.04.2019
Ratusz nie naruszył rażąco prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji dotyczącą nieruchomości w stolicy przy ul. Łomżyńskiej 44. Powodem było błędne ujęcie nieodwracalnych skutków prawnych przez Komisję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.04.2019
Samorząd terytorialny

Karta Polaka obejmie cały świat

Administracja publiczna
Ustawa o Karcie Polaka ma być rozszerzona na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Administracja publiczna
Od wielu lat trwał spór o to, czy użytkowanie wieczyste to tylko relikt minionego systemu. To błędny pogląd. Regulacja ta funkcjonuje bez przeszkód w obecnym systemie prawa. Pozwala ona w szczególności na realizowanie wielu inwestycji - podkreśla radca prawny dr Weronika Wenda.
Aleksandra Partyk
02.04.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Firmy, które chcą złożyć wnioski o zezwolenia na przetwarzanie i magazynowanie odpadów mogą mieć problem z uzyskaniem zaświadczeń o niekaralności. Szczególnie trudne jest pozyskanie oświadczeń od wspólników będących w konflikcie z innymi. Bez nich zaś przedsiębiorcy nie mają szans na kontynuowanie działalności. Ponadto najmniejsza kara może ich pozbawić pozwolenia.
Jolanta Ojczyk
02.04.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Nie powiodła się próba podjęta przez prezesa Prokuratorii Generalnej RP, by rozszerzyć katalog dowodów świadczących, iż grunty kolejowe powinny pozostać w gestii Skarbu Państwa. Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienił swego stanowiska: samorząd przejmuje tereny kolejowe, jeśli nie ma dokumentów stwierdzających zarząd PKP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.04.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Jeszcze w tym roku do mniejszych miast ma być przeniesionych kilka centralnych urzędów - zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem deglomeracja ma być dobrym sposobem na "państwo z wodogłowiem".
Krzysztof Sobczak
01.04.2019
Administracja publiczna

SN: Spór kompetencyjny w sprawie dotacji oświatowych

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Po 1 stycznia 2017 r. sprawy przyznania dotacji dla przedszkoli i szkół niepublicznych podlegać powinny kognicji sądów administracyjnych, zwłaszcza w sprawie skarg wnoszonych po tej dacie. Jednak sądy cywilne nie mogą odrzucać pozwów, bo inaczej podważy się zaufanie obywateli do państwa - uznał Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.04.2019
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Kodeks wyborczy przewiduje szczególne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych związane z wyborami. Połowa lokali do głosowania w gminie powinna być dostosowana do ich potrzeb. Tymczasem podczas wyborów samorządowych tylko co piąty spełniał warunki określone prawem.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2019
Wybory
W skali kraju udział w strajku zadeklarowało 79,5 proc. szkół i przedszkoli – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na konferencji prasowej z młodymi nauczycielami. Według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów, odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe wynosi 58,7 proc. 
Katarzyna Kubicka-Żach
31.03.2019
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Gmina Tarnobrzeg i Poczta Polska mogą być pokrzywdzone na nawet 700 tys. złotych po zorganizowaniu przetargów. Firmy, które wygrały, nagle zrezygnowały, prawdopodobnie po to, żeby wybrane zostały inne, będące z nimi w zmowie. Te jednak zaoferowały dużo wyższą cenę.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.03.2019
Zamówienia publiczne