Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w środę skargę kasacyjną wojewody mazowieckiego na uchylenie zmiany nazwy ulicy Stanisława Tołwińskiego na ulicę ppłk. Macieja Kalenkiewicza, ps. Kotwicz.

Stanisław Tołwiński, członek PZPR, był prezydentem stolicy w latach 1945-1949. W historii miasta zapisał się także jako jeden z założycieli Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Uczestniczył też w rewolucji październikowej. W czasie okupacji udzielał pomocy Żydom, a w 1997 r. Instytut Yad Vashem nadał mu pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Sprawdź w LEX: Dekomunizacja nazw obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (zakaz propagowania komunizmu) >

W uzasadnieniu orzeczenia NSA stwierdził, że o uchyleniu zarządzenia wojewody zadecydowały względy procesowe, a nie ocena patrona ulicy. Wcześniej rozprawę dotyczącą tej ulicy odroczono ze względu na to, że o terminie nie zawiadomiono jednej ze stron - stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, które wnosiło o oddalenie skargi wojewody.

Czytaj: WSA: Radni złamali prawo zmieniając aleję Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską>>

Orzeczenia w sprawie zmian 50 ulic

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w środę także dwie ostatnie zmiany nazw stołecznych ulic po ustawie dekomunizacyjnej. Chodziło o jedyne sprawy, w których niższa instancji utrzymała decyzje wojewody nadające ulicom nowych patronów - W. Stasiaka i W. Ziembińskiego.

W uzasadnieniu wyroku uchylającego wyroki WSA w tych dwóch sprawach - a zarazem uchylającego też zarządzenia wojewody - NSA wskazał, iż w sprawach tych nie wykazano, że stare nazwy symbolizowały system komunistyczny. Nie wykazała tego - zdaniem sądu - także "szczupła i lapidarna" opinia IPN zasięgnięta przed wydaniem przez wojewodę zarządzenia.

Tym samym sądy administracyjne uchyliły wszystkie 50 zarządzeń zastępczych wojewody mazowieckiego zmieniających nazwy stołecznych ulic w ramach dekomunizacji, choć jeszcze dwa orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchylające zarządzenia wojewody pozostają nieprawomocne, a NSA ma się nimi zająć 10 kwietnia.

Więcej na ten temat przeczytasz w LEX:

Zakaz propagowania komunizmu przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - ograniczanie swobody organu stanowiącego gminy w nadawaniu nazw ulic >

Czy w przypadku, kiedy w miejscowości zostały ustalone nowe nazwy ulic organ ma obowiązek wezwać osoby składające deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do jej zmiany? >

Czy w związku ze zmianą nazwy ulic w wyniku ustawy dekomunizacyjnej właściciele nieruchomości wielorodzinnych zobowiązani są do zmiany nazw ulic na elewacjach budynków? >

Czy podlega opłacie zmiana danych teleadresowych pielęgniarki prowadzącej praktykę zawodową w przypadku zmiany nazwy ulicy w związku z dekomunizacją? >