Strajk nauczycieli ma rozpocząć się w poniedziałek, 8 kwietnia. Miasta przygotowują się na najczarniejszy scenariusz, stawiając w stan gotowości głównie miejscowe instytucje kultury.

 

 

 

Pieniądze na zatrudnienie opiekunów

– Opieka nad dziećmi uczęszczającymi do szkół, które zostaną zamknięte, spadnie na rodziców. Uważamy, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż przewożenie dzieci do innych placówek. To rodzice zdecydują, w jaki sposób zorganizować opiekę. Przygotowujemy listę placówek kulturalnych, które mogą w przyszłym tygodniu zapewnić dzieciom i młodzieży zajęcia i opiekę. Opublikujemy ją na Portalu Edukacyjnym – tłumaczyła dyrektor Wydziału Edukacji w Krakowie Ewa Całus. Zapewniła też, że dyrektorzy szkół, którzy zdecydują się zatrudnić dodatkową kadrę na czas akcji strajkowej w celu zorganizowania opieki, otrzymają zwiększenie planów finansowych swoich placówek - gmina zapewni na ten cel odpowiednie środki finansowe.

 

Strajk prawem pracownika, ale konieczne dochowanie formalności>>

 

- Nieustannie monitorujemy sytuację związaną z zapowiadanym strajkiem nauczycieli - informuje Maja Wysocka z Wydziału Komunikacji Społecznej wrocławskiego ratusza - Działania miasta podczas akcji protestacyjnej mają wesprzeć dyrektorów placówek, którzy nie mogą protestować, ale także uczniów i rodziców. Poprosiliśmy o pomoc wiele instytucji kultury i sportu, a także spółki miejskie o współpracę i przygotowanie wspólnie z nami oferty, którą przedstawimy dyrektorom placówek. Będzie to polegało na pomocy w organizacji zajęć dla młodszych dzieci na terenie szkoły, natomiast młodzież moglibyśmy zaprosić do udziału w zajęciach np. w ZOO, Hydropolis, na Stadionie Wrocław, czy w Młodzieżowym Centrum Sportu. To dyrektor placówki zdecyduje o tym, czy i jakiej pomocy potrzebuje w opiece nad uczniami - dodaje. W ten sposób, jak zapewnia, miasto chce pomóc dyrektorom, uczniom i rodzicom

Podobnie będzie w Poznaniu, jak podkreśla Daria Kulczewska z biura prasowego magistratu, od poniedziałku gotowość dostosowania swoich działań do potrzeb, powstałych w związku ze strajkiem nauczycieli, deklarują miejskie instytucje kulturalne.

 

Urząd marszałkowski pomoże rodzicom

Do strajku nauczycieli przygotowuje się też Warszawa - w stolicy może on objąć aż 321 szkół i 151 przedszkoli. Urząd marszałkowski województwa mazowieckiego zapewni w miejscu pracy całodniową opiekę z zajęciami dla dzieci.
– Nie wchodząc w dywagacje na temat samego strajku, podejmujemy różne działania, które pozwolą naszym pracownikom na pewien spokój wewnętrzny w tym czasie – mówi sekretarz województwa – dyrektor urzędu Waldemar Kuliński. – Dziś nie wiemy, jaka będzie sytuacja w poniedziałek. Jako odpowiedzialny pracodawca, chcemy jednak stworzyć naszym pracownikom możliwość przyprowadzenia dzieci do pracy. Jednocześnie zapewnić dzieciom profesjonalną opiekę, bo praca urzędu nie powinna być zaburzona - dodaje. Na podobny krok zdecydowała się spółka Tramwaje Warszawskie.

Wyszukiwarka szkół i przedszkoli, które wezmą udział strajku znajduje się na stronie internetowej: edukacja.um.warszawa.pl. Znajduje się tam również wyszukiwarka zajęć organizowanych przez: domy kultury, biblioteki, czytelnie, ośrodki sportu i rekreacji, w których będzie można spędzić czas z dzieckiem, jeżeli szkoła lub przedszkole będzie zamknięte. Umożliwiamy skorzystanie z miejskich obiektów, oferujemy atrakcje z udziałem instruktorów i trenerów. Ośrodki te nie zapewniają jednak opieki.

 

Nie wszyscy rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego w czasie strajku nauczycieli>>