Rozporządzenie GPSR – obowiązki dla firm już, polska ustawa wkrótce

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

13 grudnia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie GPSR, które zmienia podejście do bezpieczeństwa produktów. Nowe obowiązki czekają nie tylko producentów, ale też importerów, dystrybutorów, platformy sprzedażowe, a nawet e-sklepy. Praktycy przyznają, że przepisy budzą wiele pytań i wątpliwości. Polski ustawodawca nie zdążył przygotować na czas krajowych regulacji - prace nad nimi wciąż trwają.

06.12.2024

Uwaga na Black Friday. Omnibus nie rozwiązał wszystkich problemów

Rynek i konsument Domowe finanse

W tym roku Black Friday, czyli dzień wyprzedaży, przypada 29 listopada. Eksperci przestrzegają konsumentów, by ci podczas takich akcji zachowali czujność. Chociaż od blisko dwóch lat obowiązuje w Polsce dyrektywa Omnibus, chroniąca konsumentów przed fałszywymi promocjami cenowymi, jej przepisy nie dotyczą wszystkich sztuczek stosowanych przez sprzedawców.

29.11.2024

System kaucyjny ruszy 1 października 2025 r. Sejm uchwalił przepisy

Środowisko Odpady Rynek i konsument

System kaucyjny nie zacznie obowiązywać 1 stycznia 2005 r., tylko dziewięć miesięcy później. Sejm uchwalił w czwartek, 22 listopada nowelizację w tej sprawie. System kaucyjny ruszy więc 1 października 2025 r., co nie zadawala przedsiębiorców. Chcieliby przesunąć datę wejścia jego w życie do 1 stycznia 2026 r.

22.11.2024

Rachunki za prąd nie wzrosną "w sposób znaczący". MKiŚ zapowiada osłony na 2025 r.

Rynek i konsument Energetyka

Przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla gospodarstw domowych to rozwiązanie, jakie ma znaleźć się w nowelizacji jednej z ustaw osłonowych. Resort klimatu i środowiska chce również, by pobieranie opłaty mocowej dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych pozostało zawieszone w 2025 roku.

18.11.2024

Poprawianie kaucji – zmiana goni zmianę, a uchwalić je trzeba w tym roku

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Trwa wyścig z czasem, czy uda się odroczyć wejście w życie systemu kaucyjnego, czy nie. Przedsiębiorcy zabiegają o przesunięcie tego terminu co najmniej o rok. Rząd uważa, że wystarczy tylko sześć miesięcy. Nikt nie ma też wątpliwości, że jeśli parlamentarzyści nie zdążą zakończyć prac nad projektem i z nowego systemu trzeba korzystać od stycznia 2025 roku, to firmy bez taryfy ulgowej i przymykania oka na niektóre obowiązki, po prostu sobie nie poradzą.

18.11.2024

Wizyty u lekarza „w pakiecie” z jogurtem - prawo (teoretycznie) nie zabrania

Pacjent Rynek i konsument

Podmiot leczniczy nie może reklamować usług medycznych, taki zakaz nie dotyczy jednak sieci handlowych. Potencjalny zakaz reklamy nie wchodzi więc w grę w momencie, gdy sklep oferuje klientom w swojej aplikacji darmowe konsultacje lekarskie w ramach ubezpieczenia. Prawnicy uważają, że można to uznać za wykorzystywanie luki w prawie, a w przyszłości należy rozważyć, czy przepisy nie powinny zostać doprecyzowane.

15.11.2024

Wpłata lotnicza w górę. Ministerstwo proponuje stawkę na 2025 r.

Turystyka Rynek i konsument Transport

Kwota daniny, jaką corocznie uiszcza Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, ma zostać podniesiona z 14 835 436 zł do 21 630 338 zł. Resort infrastruktury zapewnia, że nie będzie to miało wpływu na sektor MŚP ani sytuację ekonomiczną i społeczną rodzin, chociaż podwyżka pośrednio obciąży pośredników lotniczych.

14.11.2024

Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w internecie kością niezgody, także w rządzie

Rynek i konsument

Ministerstwo Zdrowia chce całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu przez internet w Polsce, ale sprzeciwiają się temu resorty odpowiadające za krajową gospodarkę i branża winiarska. W rządzie trwają negocjacje, nie jest wykluczone, że zakaz nie będzie miał jednak charakteru absolutnego. Największym wyzwaniem jest kontrola wieku i uniemożliwienie zakupów małoletnim - inne kraje unijne wprowadziły w tym zakresie rygorystyczne procedury.

13.11.2024

Wchodzi w życie prawo komunikacji elektronicznej. Zmiany korzystne dla konsumentów

Rynek i konsument

Prawo komunikacji elektronicznej, ustawa określana niekiedy jako kodeks, a nawet konstytucja rynku telekomunikacyjnego, zacznie obowiązywać 10 listopada 2024 r. Dla klientów telekomów oznacza to wiele drobnych zmian, które ułatwią życie. Dotyczą, przykładowo: warunków przedłużenia umowy, narzędzi do porównywania ofert oraz kart prepaid.

09.11.2024

Dajemy darowiznę, kotek prosi o opłatę. UOKiK sprawdza praktyki serwisów od zbiórek

Rynek i konsument Domowe finanse

Zrzutka.pl, spółka Crowding oraz Fundacja Siepomaga mają prawo pobierać opłaty na pokrycie kosztów prowadzenia zbiórek, a nawet na nich zarabiać. - Powinny jednak robić to w sposób transparentny, bez stosowania technik, które mieszczą się w definicji dark patterns – uważa Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firmie Zrzutka.pl postawił zarzuty, działalność dwóch pozostałych bada.

04.11.2024

Pozwolenie na sprzedaż alkoholu można stracić

Rynek i konsument

Ustawodawca sprecyzował okoliczności, w których przedsiębiorca może utracić możliwość sprzedaży alkoholu. Powinny być one interpretowane ściśle, co z kolei nierzadko staje się podstawą konstruowania linii obrony. Najlepiej jak przedsiębiorca wskaże na okoliczności – prawne i faktyczne – świadczące na jego rzecz. W końcu w postępowaniu odwoławczym zawsze kluczowe znaczenie ma zakres postawionych zarzutów oraz jakość ich uzasadnienia.

29.10.2024

Projekt zakazujący jednorazowych i aromatyzowanych e-papierosów gotowy

Pacjent Rynek i konsument

Jest gotowy projekt zakazu e-papierosów jednorazowych, który jest daleko idący i radykalny. Zakłada również eliminację z rynku wszelkich e-papierosów aromatyzowanych bez względu na formę - zapowiedział podczas sejmowej komisji wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Nie wiadomo na razie, kiedy zostanie skierowany pod dalsze obrady, jednak taka propozycja jest zbieżna z tym, o co apelują lekarze i eksperci. Zwłaszcza w kontekście zdrowia młodszych konsumentów.

25.10.2024

Rada Przedsiębiorczości apeluje o przesunięcie wejścia w życie systemu kaucyjnego

Środowisko Rynek i konsument

​W liście do premiera Donalda Tuska Rada Przedsiębiorczości apeluje o podjęcie pilnych działań legislacyjnych mających na celu przesunięcie terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego do dnia 1 stycznia 2026 r. Pozwoli to na lepsze dostosowanie się rynku do nowych wymogów, zbudowanie większej świadomości konsumentów oraz uwzględnienie potencjalnych uwag i postulatów płynących również ze strony władz samorządowych.

24.10.2024

Bank ma chronić klientów przed oszustwami. UOKiK wydał zalecenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Banki

To instytucje płatnicze, w szczególności banki, powinny wyjaśniać sposoby działania oszustów, a także wdrażać środki monitorowania, komunikacji i reagowania na coraz bardziej wysublimowane metody oszustw i kradzieży – uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomóc w realizacji tych obowiązków mają wydane przez niego zalecenia dla dostawców usług płatniczych, uwzględniające skargi klientów oraz wiedzę ekspertów z sektora finansowego.

23.10.2024

Czy restauracja może reklamować alkohol?

Rynek i konsument

Jeżeli w restauracji jest legalnie sprzedawany alkohol, to nie ma przeszkód, aby eksponować go w witrynie. Jednak zawsze trzeba pamiętać o ogólnych restrykcjach, jakie często wiążą się ze reklamą bądź promocją alkoholu.

19.10.2024

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom jest, ale wciąż do podważenia

Rynek i konsument

Od początku tego roku w Polsce za sprzedaż napoju energetycznego dziecku można otrzymać karę grzywny. Jednak regulacje, które wprowadziły zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim, nie są zgodne z prawem Unii Europejskiej, gdyż nie były notyfikowane przez Sejm. Teraz do przepisów zgłosiły zastrzeżenia inne kraje i resort zdrowia występuje o notyfikację. Tyle tylko, że furtka dla bezkarnej sprzedaży energetyków dzieciom wciąż jest otwarta.

18.10.2024

Saszetki nikotynowe w pudełkach od cukierków – czy Polska poradzi sobie z problemem?

Rynek i konsument

Resort zdrowia ma przygotowany projekt, który najprawdopodobniej doprowadzi do całkowitego zakazu sprzedaży saszetek nikotynowych w Polsce. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale na przykładzie innych krajów widać już, że takie produkty stają się coraz większym problemem. Zwłaszcza że producenci zręcznie przyciągają młodych konsumentów opakowaniami, które są nawet nie tyle inspirowane, co identyczne jak te od popularnych cukierków. A to stwarza konkretne zagrożenia.

17.10.2024

Handlowe niedziele jednak do kosza?

Rynek i konsument

Co druga niedziela w miesiącu będzie handlowa. Takie obietnice padały z ust polityków Trzeciej Drogi w trakcie kampanii wyborczej. Na zmiany w tym zakresie na razie jednak się nie zanosi. Projekt wprawdzie powstał, ale po burzliwym pierwszym czytaniu w Sejmie w czerwcu br., nic się z nim nie dzieje. Budzi skrajne emocje i na razie ma więcej przeciwników niż zwolenników.

15.10.2024

Saszetki nikotynowe - nowa moda, która wymyka się przepisom

Rynek i konsument

Saszetki nikotynowe są niezwykle łatwo dostępne w sklepach i tańsze niż papierosy. Mogą być jednak równie szkodliwe dla zdrowia, jak inne wyroby tego typu, i zawierać nawet 10-krotnie wyższe stężenia silnie uzależniającej nikotyny. Wyroby łatwo kupić przez internet, a obowiązujące przepisy w żaden sposób nie regulują warunków ich sprzedaży. Oznacza to, że saszetki mogą bez problemy nabywać młodzi ludzie. Część krajów unijnych wprowadziła już restrykcje, a nawet całkowity zakaz ich sprzedaży.

12.10.2024
1  2  3  4  5    72