Karolina Kędziora: Tożsamość płciowa na razie jeszcze bez kodeksowej ochrony

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Na pewno wpisanie do kodeksu karnego osobnej przesłanki „tożsamość płciowa” zapewniałoby solidniejszą ochronę grupie osób transpłciowych, które są szczególnie narażone na przestępstwa motywowane uprzedzeniami. Również ze względu na potrzeby edukacyjne i dawanie przez państwo jasnego sygnału społeczeństwu – mówi Karolina Kędziora, radca prawny, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

11.12.2024

SN: Skarga nadzwyczajna w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego - oddalona

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku. Sąd Okręgowy nie dostrzegł tych naruszeń procedury - swój prawomocny wyrok wydał zatem z rażącym naruszeniem przepisów – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich i złożył skargę nadzwyczajną. Jednak Sąd Najwyższy nie stwierdził, że doszło do rażącego złamania prawa i i utrzymał orzeczenie w mocy.

10.12.2024

SN: Błąd sądu, który nie zauważył, że kredyt jest konsumencki

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił i przekazał do ponownego rozpoznania wyrok dotyczący kredytu frankowego. Orzeczenie zapadło na skutek skargi nadzwyczajnej rzecznika praw obywatelskich, który dopatrzył się naruszenia standardów europejskich w rozpoznaniu sporu o charakterze konsumenckim, w którym jedna strona jest wyraźnie słabsza.

09.12.2024

Wina zniknie ze spraw rozwodowych? MS analizuje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Orzekanie o winie wydłuża rozwody, nasila konflikt między rozwodzącymi się małżonkami i negatywnie wpływa na ich małoletnie dzieci - wskazują nie tylko sędziowie, ale też część pełnomocników. Ministerstwo Sprawiedliwości, szukając sposobów na odciążenie sądów i usprawnienie procesów, analizuje więc także zmiany w tym zakresie - rozważane jest zarówno całkowite odejście od rozwodowej winy, jak i ograniczenia w orzekaniu o niej.

09.12.2024

SN: Bezprawne zasądzenie od dziecka zaległości za najem

Prawo cywilne Domowe finanse

Sąd rejonowy w sposób nieuzasadniony i niesprawiedliwy nałożył na nieletniego syna pozwanych lokatorów obowiązek solidarnej zapłaty należności czynszowych z tytułu zamieszkiwania w spornym lokalu – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Tym samym podzieliła racje skarżącego rzecznika praw obywatelskich, że wyrok narusza zasady państwa prawa. Było to bezprawie judykacyjne, za które należy się poszkodowanemu odszkodowanie.

07.12.2024

Pieniądze na tantiemy dla pisarzy za wypożyczanie ich książek na przyszłe lata

Prawo cywilne Prawo autorskie

Pisarze otrzymują wynagrodzenie za wypożyczenia biblioteczne ich książek w wersji papierowej. Ale nie dostają wynagrodzenia za wypożyczenie wersji cyfrowej w postaci audiobooków i e-booków. Poprawka uwzględniająca te wypłaty nie przeszła. Nowela prawa autorskiego była konieczna, ponieważ kończy się 10-letni okres, na jaki zostały określone limity wydatków na ten cel.

06.12.2024

Dotkliwe kary grożą za pozostawiony bagaż na lotnisku

Prawo karne Prawo cywilne

Lotniska to miejsca o szczególnym reżimie bezpieczeństwa, w których każda nieprawidłowość czy podejrzane zachowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Pozostawienie plecaka w miejscach publicznych lub zgłoszenie fałszywego alarmu to sytuacje, które nie tylko wywołują niepokój, ale również mogą wciągnąć pasażerów w poważne problemy prawne. W obliczu takich zagrożeń służby porządkowe i lotniskowe muszą reagować błyskawicznie.

06.12.2024

SN: Odszkodowanie za hałas z lotniska to także przyszłe koszty

Środowisko Prawo cywilne

Dopuszczalny poziom hałasu wskutek rozbudowy lotniska i wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania takiej nieruchomości jest wyższy niż poza nim. W związku z tym właścicielom budynków mieszkalnych należy się odszkodowanie podwyższone o utratę wartości nieruchomości oraz koszty, które ponieśli lub w przyszłości poniosą w związku z koniecznymi remontami – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej SN w sprawie poznańskiego lotniska.

06.12.2024

Likwidacja ubezwłasnowolnienia coraz bliżej - możliwe, że już w 2026 roku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, żeby w 2025 r. udało się przyjąć zmiany likwidujące instytucję ubezwłasnowolnienia. Gdyby tak się stało, od 2026 r. zastąpiłby ją model wspieranego podejmowania decyzji. Dotychczasowi opiekunowie osób ubezwłasnowolnionych staną się wówczas tymczasowymi kuratorami reprezentującymi, a po pięciu latach sąd zweryfikuje, czy rzeczywiście są potrzebni - zakłada to projekt noweli, który jest obecnie na finiszu prac ministerialnych.

04.12.2024

SN: Spór o antysemityzm Polaków w filmie i w sądzie

Prawo cywilne

Niezadowoleni z wyroku w sprawie filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" muszą poczekać do 21 lutego 2025 r. na orzeczenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ma on stwierdzić, czy przedstawienie w tym serialu żołnierzy AK jako antysemitów obrażało także indywidualne osoby i czy należy w tej sprawie zastosować prawo niemieckie odnośnie naruszenia dóbr osobistych. Proces trwa już 10 lat.

29.11.2024

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy - do zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Finanse Poprawmy prawo

Przepis o kosztach sądowych wymaga zmiany, bo jego obecne brzmienie powoduje, że sprawy z zakresu prawa pracy są bez opłat w I instancji zarówno dla wszystkich pracowników, jak i dla pracodawców. Tym czasem wystarczyłoby może podnieść granicę zwolnienia z opłat dla pracowników np. do 100 000 złotych. Zdaniem prawników, nie ma potrzeby zmiany tego przepisu. To, co można zrobić, to co parę lat podnosić kwotę tego zwolnienia. Bo wzrost wynagrodzeń może spowodować, że wkrótce tę kwotę przekroczą osoby zarabiające pensję minimalną.

28.11.2024

W grudniu Sejm rozpozna sprawę niedziel handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy będzie więcej niedziel handlowych, czyli dwa razy w miesiącu? Sejmowe komisje: Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny zdecydowały, że poselski projekt nowelizacji w tej sprawie będzie rozpoznany jeszcze w grudniu tego roku. Bez zmian pozostaną zasady handlu w święta, 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

26.11.2024

SO: Ksiądz, zarządzając gospodarstwem parafii, nie dziedziczy po matce

Prawo cywilne

Proboszcz nie może dziedziczyć ziemi rolnej po matce, nawet jeśli jest wymieniony przez nią w testamencie notarialnym jako spadkobierca, gdyż w chwili otwarcia spadku nie prowadził "innego indywidualnego gospodarstwa rolnego", tylko gospodarstwo parafii. Sąd Okręgowy w Kielcach zmienił postanowienie sądu I instancji i przyznał ziemię tylko jednemu synowi, który jest rolnikiem.

23.11.2024

Testamenty audiowizualne - przyszłość prawa spadkowego czy kontrowersyjna alternatywa?

Prawo cywilne

Testamenty audiowizualne, choć w polskim systemie prawnym jeszcze nieuznawane, stają się przedmiotem coraz szerszej debaty wśród prawników i legislatorów. W dobie dynamicznego rozwoju technologii wiele osób zastanawia się, czy w przyszłości wideo może zastąpić papier w kwestii rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci. Jakie są zalety i wady testamentów audiowizualnych? Czy wprowadzenie tej formy testamentu mogłoby uprościć procesy spadkowe - pisze Katarzyna Siwiec, radca prawny.

23.11.2024

Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich nie zawsze jest dziełem

Prawo cywilne Prawnicy Ubezpieczenia społeczne

Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich dotyczący metodyki pracy jest umową o świadczenie usług, a nie umową o dzieło z Okręgową Izbą Radców Prawnych. Dlatego należy odprowadzić składki społeczne i zdrowotne, mimo, że zajęcia były unikatowe i trwały zaledwie sześć godzin – orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną Izby.

20.11.2024

Wraca postulat penalizacji utrudniania kontaktów z dzieckiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Po raz kolejny w ramach zgłoszeń do akcji Poprawmy prawo, wraca postulat penalizacji uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem. Chodzi o zmianę w kodeksie karnym, która miałaby zakładać możliwość ukarania grzywną, karą ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności rodzica, który nie stosuje się do orzeczonego przez sądu obowiązku dotyczącego spotkań z dzieckiem. O uregulowanie tej kwestii apelowali już w 2018 r. kuratorzy sądowi.

20.11.2024

SN: Miejsce w pozwie decyduje o kolejności rozpoznania żądań

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd jest związany kolejnością żądań określoną przez powoda także wtedy, gdy żąda on zwrotu nienależnego świadczenia, które obejmuje część nadpłaconych rat z powodu bezskuteczności niedozwolonych postanowień umowy kredytu, ewentualnie zwrotu nienależnego świadczenia spełnionego ‎w wykonaniu nieważnej umowy kredytu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

16.11.2024

Rozwód w pigułce - podstawowe zasady i procedury

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Do którego sądu powinienem wnieść pozew? Jakie informacje zamieścić w pozwie? Czym jest porozumienie rodzicielskie i czy trzeba je podpisać przed złożeniem pozwu? Jak powinien wyglądać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie? Czy w pozwie muszę powoływać świadków? Nie znam miejsca zamieszkania małżonka – czy mimo to mogę skutecznie się rozwieść? Najważniejsze zasady związane z rozwodem wyjaśnia Natalia Grzelak, adwokat w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

16.11.2024

Zwierzęcia domowego nie można pochować w ogródku

Środowisko Prawo cywilne

Opiekunowie psów i kotów coraz częściej traktują swoich pupili jak członków rodziny i po ich śmierci chcieliby pochować je na swoich warunkach. Tymczasem prawo traktuje ciała zwierząt jako produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i zabrania zakopywania ich we własnym ogródku czy publicznym lesie. Utylizacja ciała nie jest jednak jedynym możliwym wyborem.

16.11.2024

Komisja Kodyfikacyjna za likwidacją dwóch Izb SN i skargi nadzwyczajnej

Prawo cywilne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego poparła w uchwale ideę rezygnacji z instytucji skargi nadzwyczajnej, która została wprowadzona ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym jako nadzwyczajny środek zaskarżenia prawomocnych orzeczeń sądów, kończących postępowanie. Opowiada się także za likwidacją dwóch Izb Sądu Najwyższego: Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

14.11.2024
1  2  3  4  5    133