Pakiet antykryzysowy zawiesi bieg spraw w administracji

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zawieszenie biegu terminów administracyjnych, możliwości zdalnego trybu obradowania organów jednostek samorządu terytorialnego, zapewnienie ciągłości pracy w urzędach - to niektóre z rozwiązań dotyczących administracji publicznej, jakie mają się znaleźć w ramach pakietu zmian nazywanego tarczą antykryzysową.
Krzysztof Sobczak
22.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Średnie firmy będą miały więcej czasu na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie Pracowniczych Programów Kapitałowych. Dzięki temu w czasie epidemii koronawirusa nie będą musiały ponosić kosztów finansowania programu. Takich firm jest około 20 tys. i zatrudniają łącznie 2 mln osób. To jedno z rozwiązań zaproponowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Agnieszka Matłacz
22.03.2020
PPK Koronawirus a prawo

W dobie koronawirusa MS proponuje wsparcie dla aplikantów

Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
Siedem dni dodatkowego bezpłatnego urlopu na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego lub radcowskiego, dla tych którzy nie mogli go zdać w marcu z powodu koronawirusa i trzy dodatkowe miesiące stypendium dla aplikantów sędziowskich egzaminowanych w 2019 r. - proponuje resort sprawiedliwości do noweli specustawy o zagrożeniu COVID-19.
Patrycja Rojek-Socha
22.03.2020
Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo

UOKiK proponuje przepisy do walki z podwyżkami cen

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że przekazał pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa, które mają być wykorzystywane w walce z nieuzasadnionymi podwyżkami cen. - Umożliwią przeciwdziałanie nadużywaniu zaufania oraz nieuczciwemu wykorzystywaniu swojej pozycji przez niektórych przedsiębiorców
Krzysztof Sobczak
22.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

W niedzielę wybory w 9 gminach

Samorząd terytorialny Wybory
W niedzielę 22 marca w 9 samorządach odbywają się wybory uzupełniające do rad lub na wójtów. Przeprowadzenie tego głosowania wzbudza kontrowersje ze względu na epidemię koronawirusa, jednak zdaniem prawników, nie można ich było odwołać.
Krzysztof Sobczak
22.03.2020
Samorząd terytorialny Wybory
Darowizna nie odwołuje się automatycznie z chwilą, gdy obdarowany okazał się rażąco niewdzięczny. Dlatego matka, która chce pozbawić córkę darowanej nieruchomości, musi ją o tym we właściwym terminie skutecznie zawiadomić - orzekł Sąd Okręgowy w Sieradzu. Nie wystarczy zatem wysłać listu na ostatni znany adres jej zamieszkania, bez pewności, że się z nim zapoznała.
Marek Sondej
22.03.2020
Prawo cywilne
W praktyce orzeczniczej kwarantannie zostają najczęściej poddani więźniowie osadzeni w jednej celi z podejrzeniem choroby zakaźnej oraz zwierzęta sprowadzone do schroniska. Sądy jednak oddalają roszczenia osadzonych żądających zadośćuczynienia od skarbu państwa za zarażenia chorobami zakaźnymi i naruszenie ich godności osobistej poprzez poddanie kwarantannie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Sądy "protezami" rozwiązują problem biegu terminów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Warszawski Sąd Okręgowy poinformował właśnie, że od 23 marca biuro podawcze będzie drukować e-maile z pismami procesowymi zawierającymi środki odwoławcze. Te wpływające po godzinie 14 mają być drukowane w kolejnym dniu roboczym. Proteza - mówią prawnicy - ale przyznają, że idąca w dobrym kierunku.
Patrycja Rojek-Socha
21.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Premierzy Polski i Ukrainy porozumieli się w sprawie utworzenia korytarza humanitarnego dla Ukraińców wracających do kraju od granicy niemieckiej do granicy polsko-ukraińskiej. Ukraińcy przebywający w innych krajach zostaną też włączeni do programu "Lot do Domu". Samolotami przylecą do Polski, a stąd pojadą dalej, na Ukrainę.
Agnieszka Matłacz
21.03.2020
Rynek i konsument Koronawirus a prawo

Kwarantanna po powrocie z zagranicy z zasiłkiem chorobowym

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Osoby, które wracają z zagranicy, muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Za jej czas ubezpieczonym przysługuje świadczenie chorobowe. Rozporządzenie wprowadzające stan epidemii usunęło lukę w prawie i jasno wskazało kiedy i gdzie złożyć dokumenty, aby otrzymać wypłatę takiego świadczenia.
Agnieszka Matłacz
21.03.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Wprowadzony stan epidemii i zamknięcie szkół do 10 kwietnia nie zmienią kalendarza szkolnego. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział w sobotę, że Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje się do przeprowadzenia 20 kwietnia egzaminu ósmoklasisty.
Agnieszka Matłacz
21.03.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W prześwitach drogowych giną ludzie. Ministerstwo widzi problem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Nie ma przepisów które nakazywałby zarządcom dróg zabezpieczenie prześwitów na wiaduktach drogowych. A te szczeliny są powodem tragicznych wypadków. Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że pojawią się dodatkowe zabezpieczenia oraz że pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które poprawią bezpieczeństwo.
Robert Horbaczewski
21.03.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Na odpowiedzialność dyscyplinarną naraża się lekarz, który wyda diagnozę bez zbadania pacjenta. Kontakt z chorym jest niezbędny - nakazują zasady etyki zawodu lekarza i ustawa. Wydanie orzeczenia bez osobistego kontaktu jest możliwe w sytuacji zagrożenia życia - tak stanowi Kodeks Etyki Lekarskiej i wyroki sądowe, ale w dobie epidemii władze zalecają konsultacje telefoniczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.03.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Epidemia, kwarantanna nie są okolicznością nie tylko uzasadniającą porzucenie zwierzęcia, ale też wyłączającą karalność za taki czyn - mówią prawnicy i przypominają, że grozi za to do 3 lat więzienia, a w sytuacji szczególnego okrucieństwa - do 5 lat. Tym bardziej, że coraz więcej jest oddolnych inicjatyw wsparcia właścicieli, którzy swych pupilów nie mogą wyprowadzać.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
21.03.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Z danych Polskiej Izby Turystyki wynika, że po wprowadzeniu zakazu lotów do Polski, za granicą pozostało ok. 20 tysięcy klientów biur podróży. To tylko ci, którzy udali się w podróż samolotem. Część z nich władze krajów, w których przebywali, już zawróciły ze szlaków i skierowały na lotniska. Niektórzy muszą dostosować powroty do rozkładu czarterów organizowanych przez LOT.
Jolanta Ojczyk
21.03.2020
Koronawirus a prawo
MF zapowiada, że roczny PIT będzie można w tym roku złożyć do końca czerwca. Podatnicy mają zyskać dodatkowe dwa miesiące. Póki co, przepisy nie zostały jednak jeszcze zmienione. Zdaniem ekspertów, koronawirus może spowodować konieczność zmiany branży czy zakresu działalności. Może się więc okazać, że w niektórych przypadkach korzystna będzie zmiana formy opodatkowania – zwłaszcza u najmniejszych przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
21.03.2020
Domowe finanse PIT Koronawirus a prawo
Jeśli małżonkowie, którzy się rozwiedli zaciągnęli kredyt hipoteczny wraz z rodzicami, to bank będzie szukał zaspokojenia kredytu u wszystkich tych, którzy są jego dłużnikami - orzekł Sąd Najwyższy. - Rozliczenie między tymi osobami musi nastąpić w częściach równych (zgodnie z art. 376 kc ) z uwzględnieniem charakteru łączącej ich umowy - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.03.2020
Prawo cywilne
Dziecku, którego rodzic jest Polakiem, przysługuje prawo do nadania numeru PESEL, dowodu osobistego i paszportu. Uprawnienia te pozostają w mocy również wtedy, gdy rodzic dziecka pozostaje w związku jednopłciowym i dysponuje zagranicznym aktem urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci - wskazuje prokuratura.
Patrycja Rojek-Socha
21.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
W czasie stanu epidemii większość sklepów i punktów w galeriach handlowych pozostanie zamknięta. Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało jednak, jakie branże mogą prowadzić działalność. Takiego wyliczenia brakowało w poprzednim rozporządzeniu, co powodowało liczne wątpliwości interpretacyjne.
Agnieszka Matłacz
20.03.2020
Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Premier: Lekcje zawieszone do Wielkanocy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Przerwa w lekcjach potrwa do Wielkiejnocy - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie jest to dla uczniów czas ferii. Dariusz Piontkowski, minister edukacji, zapewnił, że 90 proc. szkół już wdrożyło się do zdalnej pracy i zapowiedział, że od przyszłego tygodnia nauczyciele będą realizować w ten sposób podstawę programową.
Agnieszka Matłacz
20.03.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Surowa kara za niekorzystne umowy na dostawy energii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Firma Proton Polska Energia zapłaci karę w wysokości prawie 380 tysięcy złotych za wprowadzanie konsumentów w błąd m.in. podszywając się pod dotychczasowego sprzedawcę energii elektrycznej i gazu. Decyzją taką wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał praktyki tej firmy za naruszanie praw konsumentów.
Krzysztof Sobczak
20.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prawo do czasowego wycofania pojazdu i obniżenia z tego tytułu składki OC, trzymiesięczne wakacje składkowe dla już trwających i kontynuowanych umów, zawieszeniu pobierania opłat karnych za brak OC komunikacyjnego - to propozycje rzecznika finansowego, które mają pomóc przetrwać kryzys związany z epidemią koronawirusa. O ich wdrożenie apeluje m.in.: do ministra finansów.
Jolanta Ojczyk
20.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Nieletni też odpowiadają za złamanie kwarantanny oraz zakazów wprowadzonych przez władze w związku z epidemią koronawirusa. Złamanie kwarantanny lub ewentualnych dalszych ograniczeń - np. w poruszaniu po mieście, jeżeli rząd zdecyduje się je wprowadzić, może oznaczać sprawę w sądzie rodzinnym.
Monika Sewastianowicz
20.03.2020

TSUE: Konfiskata mienia możliwa bez wyroku karnego

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Państwa członkowskie mogą wprowadzać cywilne procedury konfiskaty mienia nabytego nielegalnie niezależnie od stwierdzenia popełnienia przestępstwa - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE postępowanie w sprawie konfiskaty mające charakter cywilny może w prawie krajowym współistnieć z reżimem konfiskaty prawa karnego.
Krzysztof Sobczak
20.03.2020
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Za straty wywołane pandemią odszkodowań raczej nie będzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Wybuch epidemii koronawirusa można zaklasyfikować jako wydarzenie z kategorii siły wyższej. Dlatego, że jest to zdarzenie zewnętrzne, które ma charakter nadzwyczajny - to kryteria, które przyjmują sądy orzekając o odmowie przyznania odszkodowań za straty wynikające z niedotrzymania umów. Ciężar dowodu leży po stronie, która z zobowiązania się nie wywiązała. I wyłącza odpowiedzialność materialną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Organizacje apelują o ciszę legislacyjną w czasie epidemii

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
W obecnym wyjątkowym okresie, w którym nasze codzienne funkcjonowanie uzależnione jest od napływających informacji o liczbie nowych zachorowań i tempa rozprzestrzeniania się wirusa, parlament powinien ograniczyć się do  zmian w prawie, które są niezbędne w celu przeciwdziałania i ograniczania skutków koronawirusa oraz absolutnie pilne z punktu widzenia działania państwa.  
Krzysztof Sobczak
19.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Wojska Obrony Terytorialnej skierowano do dystrybucji żywności dla osób potrzebujących w związku z koronawirusem. Ośrodki pomocy społecznej koordynują pomoc. W dalszej kolejności wsparcie może objąć osoby pozostające w kwarantannie.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaktualizowało wytyczne dla instytucji, które realizują działania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Wstrzymane zostały warsztaty, a zamiast posiłków wydawane są paczki.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2020
Pomoc społeczna
Epidemia coraz bardziej wpływa na sytuację w więzieniach i aresztach. Według ostatnich danych ograniczeniami w odwiedzinach, widzeniach i wstrzymaniem zatrudnienie więźniów objęto już 152 jednostki. Szykują się kolejne problemy - alarmują prawnicy - i wskazują choćby na spłaty grzywien i kosztów postępowań.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy policji "w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego" w kraju. MON poinformowało, że wykonywanie tych zadań następuje od dnia ogłoszenia, czyli od północy 19 marca.
Krzysztof Sobczak
19.03.2020
Administracja publiczna Policja