Prawo.pl

100 mln umów trafi rocznie do rejestru ministerstwa finansów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO
Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych ma ruszyć od 1 stycznia 2024 r. Ministerstwo Finansów nie zamierza poprawiać krytykowanej ustawy, ale skupi się na wdrażaniu systemu teleinformatycznego do obsługi rejestru. Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oszacowało, że wypełnienie tych obowiązków będzie kosztowało zobowiązanych ponad 418 mln zł rocznie.
Robert Horbaczewski
05.06.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO
Jeśli polski podatnik przenosi swój majątek do innego kraju, w niektórych przypadkach musi zapłacić, wprowadzony w 2019 roku, exit tax, czyli podatek od wyjścia, zwany także podatkiem od niezrealizowanych zysków. Przepisy w tym zakresie od początku są obiektem krytyki. Teraz okazuje się jednak, że dodatkowej daniny da się nie płacić – wystarczy założyć fundację rodzinną.
Krzysztof Koślicki
05.06.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Marsz 4 czerwca 2023 r. rozgrzał debatę publiczną już na kilka dni przed rozpoczęciem - nie bawiono się w półśrodki, od razu sięgając po nawiązania do "komór" oraz zagłady Żydów. Nie lepiej było w dniu marszu - samo wydarzenie przebiegło spokojnie - choć nie zabrakło dosadnych haseł i mocnych komentarzy, również ze strony partii rządzącej - m.in. o "marszu nienawiści". Warto pamiętać o granicach wolności słowa. Nie wszystko wolno, nawet w kampanii wyborczej.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
05.06.2023
Prawo karne Prawo cywilne
Rząd, chcąc iść na rękę rolnikom, zdecydował się wprowadzić uproszczenia w budowie budynków gospodarczych i wiat. Od 3 czerwca można te o prostej konstrukcji i powierzchni do 150 mkw. budować bez formalności budowlanych. Skorzystają na tym nie tylko rolnicy, bo przepisy nie precyzują, o jaką produkcję rolną chodzi. Może to być równie dobrze marchewka w ogródku.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.06.2023
Budownictwo
Burmistrz może odwołać z dnia na dzień dyrektora szkoły obrażającego w sieci polityków. Prawo do wyrażania poglądów musi bowiem ustąpić misji wychowawczej placówki, którą dyrektor kieruje. Dyrektorowi nie pomoże wówczas ani pozytywna opinia środowiska nauczycielskiego, ani nawet kurator oświaty - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
03.06.2023
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Głośnym echem odbiła się sprawa Glovo, której to firmie prezes UOKiK postawił zarzut wprowadzania klientów w błąd polegający na ukrywaniu faktycznego kosztu zamówienia i jego dostawy. Serwis bowiem miał nie informować o wszystkich opłatach związanych z realizacją zamówienia, a o faktycznej wysokości należności klient miał dowiadywać się dopiero, gdy dostawa docierała na miejsce.
Agata Witkowska
03.06.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup i montaż m.in. klimatyzacji, prysznica w łazience oraz pieca centralnego ogrzewania. Warunkiem jest wykazanie, w jaki sposób wydatek ułatwia codzienne życie. Trudno natomiast odliczyć wydatki na sprzęt taki jak np. laptop czy elektryczna hulajnoga.
Monika Pogroszewska
03.06.2023
Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Uprawienie do zasiłku pielęgnacyjnego wygasa z chwilą śmierci osoby uprawnionej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Zasiłek pielęgnacyjny ma charakter osobisty, co oznacza, że prawo do zasiłku wygasa wraz ze śmiercią uprawnionego i nie przechodzi na jego spadkobierców. Zasiłek jest jednak niepodzielny i przysługuje w całości za pełny miesiąc. Dlatego wypłacony przed śmiercią uprawnionego za niepełny miesiąc nie podlega zwrotowi.
Marek Sondej
02.06.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Sąd Najwyższy nie powinien zajmować się sprawą ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, a prezydent miał do podjęcia tej decyzji pełne prawo - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. TK zebrał się w tej sprawie — wyjątkowo, bo wcześniej nie udawało się zebrać wymaganej liczby sędziów — w pełnym składzie. Był to wyścig z czasem, bo we wtorek kasację w tej sprawie ma rozpatrzyć Sąd Najwyższy.
Krzysztof Sobczak
02.06.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Strona internet.gov.pl pozwala już sprawdzić, gdzie powstanie światłowód

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze
Strona internet.gov.pl zyska nową funkcjonalność. Od czerwca System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), umożliwia sprawdzenie, jakie inwestycje szerokopasmowe będą planowane na danym obszarze. Informacja ta może być pomocna np. dla osób, które planują zakup domu lub mieszkania.
Robert Horbaczewski
02.06.2023
Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze
Aż 28 proc. zbadanych zabawek nie było oznakowanych zgodnie z prawem - wynika z najnowszego raportu Inspekcji Handlowej. To o tyle niebezpieczne, że osoba kupująca produkt nie ma gwarancji, że jest zgodny z unijnymi normami, zwłaszcza w zakresie obecności potencjalnych substancji szkodliwych. Kontrola wykazała też, że w wielu zabawkach wykryto obecność szkodliwych dla zdrowia ftalanów.
Inga Stawicka
02.06.2023
Rynek i konsument

Dobrowolny ZUS – nie było szansy na projekt obywatelski, jest poselski

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Zgodnie z zapowiedzią, do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców w Polsce. Pierwotnie jego autorzy zakładali, że do Parlamentu wniesiony zostanie jako projekt obywatelski. Komitetowi Inicjatywy Ustawodawczej nie udało się jednak zebrać wymaganych 100 tys. podpisów pod nim. Projekt wnieśli więc posłowie.
Grażyna J. Leśniak
02.06.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stawki abonamentu RTV, które będą obowiązywać w 2024 roku. Jak co roku, za uiszczenie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc, będzie można uzyskać zniżki.
Agnieszka Matłacz
02.06.2023
W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił zasiłki chorobowe za 25 639,9 tys. dni zasiłkowych na kwotę ponad 2,8 mld zł – poinformował ZUS. Przeciętna dzienna wysokość zasiłku w tym okresie wynosiła 110,35 zł. Dla porównania w tym okresie minionego roku Zakład wypłacił zasiłki chorobowe za 27 549,9 tys. dni zasiłkowych w łącznej wysokości 2 739 739,4 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
02.06.2023
Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Zdrowia i ZUS uznały, że skoro w tym roku termin na złożenie PIT upływał 2 maja, to można wydłużyć przedsiębiorcom termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej z 1 czerwca do 5 czerwca oraz termin na zwrot nadpłaty z 31 lipca do 3 sierpnia. Zdaniem prawników, ta interpretacja jest błędna, a przesuwanie terminu zwrotu nadpłaty jest wręcz niedopuszczalne.
Grażyna J. Leśniak
02.06.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Stosowanie w handlu internetowym „zwodniczych interfejsów” jest sprzeczne z ideą etycznego projektowania i ochrony użytkowników, może też mieć poważne konsekwencje prawne. Przedsiębiorcy powinni unikać stosowania takich praktyk i zawsze dążyć do zapewnienia uczciwego i przejrzystego projektowania interfejsów użytkownika, aby uniknąć strat, które ich stosowanie może spowodować - pisze radca prawny Martyna Popiołek-Dębska.
Martyna Popiołek-Dębska
02.06.2023
Rynek i konsument Nowe technologie

Komitet PAN: "Rosyjska" komisja przykładem ustawowego bezprawia

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wprowadzanie do polskiego porządku prawnego ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 jest przykładem ustawowego bezprawia, cechuje się wadą oczywistej niekonstytucyjności i budzi głębokie obawy o przyszłość Polski jako państwa demokratycznego, osadzonego w kulturowej i prawnej wspólnocie Zachodu.
Krzysztof Sobczak
01.06.2023
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zbigniew Ziobro zapowiedział w czwartek kolejne zaostrzenie kar dla sprawców śmiertelnych wypadków drogowych oraz wprowadzenie zmian ułatwiających stosowanie środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu. Zmiana w przepisach karnych ma podnieść zagrożenie z 12 na 20 lat pozbawienia wolności, a w odniesieniu do środków zabezpieczających ma być wprowadzone ograniczenie możliwości powołania się na stan zdrowia.
Krzysztof Sobczak
01.06.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

ZUS: Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Do 5 czerwca, czyli do najbliższego poniedziałku prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
01.06.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Wsparcie dla walki o szybkie wprowadzenie do polskiego prawa zapisów dyrektywy o prawie autorskim na  jednolitym rynku cyfrowym - to cel rozpoczynającej się właśnie akcji zainicjowanej przez Izbę Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Krzysztof Sobczak
01.06.2023
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo unijne
Rozporządzenie o wykazie stanowisk pracy związanych z obronnością kraju w administracji publicznej, które opublikowano już w Dzienniku Ustaw, ma zagospodarować żołnierzy zwalnianych z zawodowej służby wojskowej. Obejmuje także stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego.
Robert Horbaczewski
01.06.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Bezpłatne szczepienie przeciwko HPV dla chłopców i dziewcząt w wieku 12 i 13 lat można wykonać w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Co ważne – nie tylko w tej, w której leczy się dziecko. Jest też możliwość wyboru rodzaju szczepionki z dwóch dostępnych: Cervarix i Gardasil 9. Wcześniej jednak należy się upewnić, że wybrana szczepionka jest dostępna w danej przychodni.
Beata Dązbłaż
01.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
1 czerwca 2023 r. rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus. ZUS będzie wypłacać świadczenia tylko na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Jeśli ktoś zapomniał, że taki nowy wniosek trzeba wysłać, wciąż może to zrobić. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca.
Grażyna J. Leśniak Agnieszka Matłacz
01.06.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Ukraina
To zarząd odpowiada za brak świadectwa energetycznego w przypadku, gdy nieruchomość sprzedaje lub wynajmuje spółka. Natomiast w razie najmu pokoju wystarczy przedstawić certyfikat wydany dla całego mieszkania - wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wątpliwości jest jednak więcej - dotyczą m.in. kar za nieprzekazanie świadectwa energetycznego.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2023
Nieruchomości Energetyka
Dochowanie terminów ustawowych przez organy administracji wydaje się dziś być w Polsce wyjątkiem, a nie regułą. Wskazuje na to zarówno praktyka, jak i powszechnie dostępna wiedza. Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wskazuje konsekwencje niezałatwienia sprawy na czas. Dlaczego zatem przewidziane przez ustawodawcę środki prawne w tak wielu przypadkach nie spełniają swojej roli?
Mirosław Ochojski
01.06.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Emerytalna rezerwa idzie na trzynastki i czternastki

Finanse publiczne Emerytury i renty
Fundusz Rezerwy Demograficznej, który w założeniach miał być zabezpieczeniem na trudne czasy, jest wydawany na potrzeby bieżące i hojność przedwyborczą. Przenoszenie środków z tego Funduszu do Funduszu Solidarnościowego z przeznaczeniem na wypłatę tzw. 13-tek i 14-tek w przyszłości uderzy finansowo dzisiejszych młodych ludzi.
Regina Skibińska
01.06.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty
Planowanie przyszłości dzieci to jedno z wyzwań rodzicielstwa. Jak często rodzice chcieliby decydować także o ich drodze zawodowej? Według najnowszego badania Pracuj.pl, 29 proc. z nich ma jasną wizję pracy, którą miałoby wykonywać w przyszłości ich potomstwo. 61 proc. badanych nie chce jednak ingerować w wybór zawodu dziecka. Większość rodziców chciałaby, by ich dzieci mogły zmienić swoje pasje w pracę.
Grażyna J. Leśniak
01.06.2023
Szkoła i uczeń Rynek Prawo pracy
Polscy podatnicy w ciągu ostatnich lat byli sukcesywnie przyzwyczajani do częstych zmian w zakresie otoczenia podatkowego. Choć często kolejne reformy są negatywnie oceniane przez zainteresowanych, jak przykładowo wdrażany w 2022 r. tzw. Polski Ład, to jednak należy przyznać, że część z nich bywa popierana przez ogół społeczeństwa – pisze Jagoda Trela, partner w ID Advisory.
Jagoda Trela
01.06.2023
Ordynacja Doradca podatkowy

ZUS-owi trudno będzie ścigać tych, którzy nie rozliczą składki zdrowotnej

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Nie ma szczególnej sankcji ściśle związanej z niezłożeniem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców lub nieterminowym jego złożeniem. Zdaniem prawników, problematyczne jest zastosowanie ogólnego przepisu karnego z ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym. ZUS, chcąc dochodzić dopłaty składki zdrowotnej za 2022 r., będzie musiał wszczynać postępowania i liczyć się z koniecznością udowadniania swoich racji przed sądami.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2023
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja 2023 roku, nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty najpóźniej 1 czerwca gwarantuje jej zwrot na konto przedsiębiorcy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład