TK zajmie się przepisem o dożywotnim zakazie prowadzenia aut

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujący przepis kodeksu karnego przewiduje obligatoryjne dożywotnie odbieranie prawa jazdy przez sąd np. w sytuacji powtórnego skazania sprawcy za jazdę pod wpływem alkoholu. Sąd w takiej sytuacji nie ma swobody wymierzenia środka karnego. Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy taka regulacja, uniemożliwiająca indywidualizację sankcji karnej, jest zgodna z Konstytucją.

08.06.2021

Rozmowy kontrolowane kuszą służby, a obywatel nadal bez wystarczającej ochrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Pewien lutnik był sprawdzany przez służby tylko dlatego, że naprawiał gitarę osoby, którą te mocno interesowały się w związku z prowadzoną sprawą. Choć brzmi to jak filmowa fikcja, to przykład z polskiego podwórka. Fundacja Panoptykon wystąpiła właśnie z petycją do Sejmu i Senatu o wprowadzenie obowiązku informowania obywateli, że byli w ten sposób kontrolowani.

08.06.2021

SN: Kontrola umowy zabezpieczonej wekslem jest konieczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie można akceptować wydawania nakazu zapłaty przeciwko konsumentowi na podstawie samej tylko treści weksla przedstawionego przez przedsiębiorcę, bez kontroli treści umowy, na podstawie której doszło do jego wstawienia. Mogłoby to doprowadzić do systemowego obejścia Dyrektywy 13/93 i zagroziłoby zbiorowym interesom konsumentów chronionym również przez Konstytucję

08.06.2021

Jakub Świtluk: Kwalifikacje mediatorów wymagają pilnego uregulowania

Wymiar sprawiedliwości

Bez szczegółowego uregulowania wymagań wpisu do Krajowego Rejestru Mediatorów czekają nas problemy podobne jak obecnie z listami stałych mediatorów. Mediator w rejestrze powinien legitymować się określoną specjalistyczną edukacją, uzyskaną w toku szkoleń lub studiów, ale też praktycznym doświadczeniem, zdobytym w prowadzeniu rzeczywistych mediacji - mówi Jakub Świtluk, zawodowy mediator, trener i wykładowca

08.06.2021

Izba Dyscyplinarna SN odmówiła uchylenia immunitetu sędzi Morawiec

Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odmówiła w poniedziałek zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej krakowskiej sędzi Beaty Morawiec. Jak poinformował rzecznik prasowy tej Izby Piotr Falkowski, decyzja jest prawomocna i ostateczna. - Sąd uznał, że zgromadzone dowody są niewystarczające - powiedział Falkowski. Dodał, że orzeczenie zapadło większością głosów.

08.06.2021

Prawny język UE w 24 wersjach ma jednakową moc

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Tłumacze unijni nie mają łatwo, bo muszą tłumaczyć akty prawne na 24 języków, z których każdy ma swoją specyfikę. Jeśli w akcie oryginalnym znajdują się dwa zdania, to w języku krajowym też powinny być dwa. Nie można ich skrócić ani połączyć. A tłumaczenie przekłada się na interpretację prawną. Wszystkie wersje opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE są w równym stopniu autentyczne

07.06.2021

Bez zmian w prawie z mediatorami będzie problem, jak z biegłymi

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości widzi w mediacjach jedną z szans na przyspieszenie rozpatrywania spraw i odciążenie sądów. Miejsca na szkolenia z mediacji sprzedają się jak świeże bułeczki, a sądowe listy mediatorów zaczynają pękać w szwach. Ilość nie zawsze jednak idzie w parze z jakością - wskazują mediatorzy i dodają, że bez zmiany wymogów dla ich zawodu, nawet najlepsze przepisy - nie zadziałają.

07.06.2021

Zastój w sprawach frankowych, ale kredytobiorcy i tak wygrywają większość spraw

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Odsunięcie w czasie oczekiwanej „super-uchwały” Sądu Najwyższego w sprawach frankowych sprawiło, że postępowania dotyczące tych kredytów tkwią w sądowych zamrażarkach, co jest na rękę bankom. Kredytobiorcom natomiast dobrze przysłużyło się orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące przedawnień, którego konsekwencje już są widoczne w orzecznictwie.

07.06.2021

RPO chce wyjaśnień w sprawie ujawnienia protokołu z niejawnego posiedzenia SN

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich oczekuje od I prezes Sądu Najwyższego wyjaśnień w sprawie ujawnienia protokołu z posiedzenia, na którym rozpatrywano sprawę zadośćuczynienia dla bliskich osób poszkodowanych na skutek przestępstwa. Według RPO doszło do naruszenia tajemnicy narady sędziowskiej, która służy zachowaniu niezawisłości sędziowskiej dla dobra obywateli i ich prawa do sądu.

05.06.2021

Gdy sąsiedztwo ma więcej minusów niż plusów, ratunkiem sprawa o immisje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo własności daje szereg uprawnień, nie ma jednak absolutnego charakteru. Przepisy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie rzeczy mogą limitować uprawnienia właściciela. Niekiedy na zakres wykonywania prawa wpływa orzeczenie sądu zainicjowane sporem sąsiedzkim. Może to być spór o immisje, czyli oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie.

05.06.2021

WSA: Subsydiarny akt oskarżenia nie blokuje przyznania świadczenia motywacyjnego

Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo pracy

Komendant odmówił policjantowi przyznania świadczenia motywacyjnego z uwagi na wniesienie przeciwko niemu subsydiarnego aktu oskarżenia. Przepisy stanowią jednak, że świadczenie to nie przysługuje, jeśli wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne do czasu jego prawomocnego zakończenia. WSA w Olsztynie uchylił więc sporny rozkaz personalny.

04.06.2021

WSA: Nowoczesność czy tradycja, to wybór strony postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli strona postępowania administracyjnego wniosła o elektroniczne doręczenie pism, organ związany jest tym wyborem. Doręczenie w trybie tradycyjnym nie może wówczas mieć miejsca, chyba, że doręczenie elektroniczne będzie niemożliwe lub bezskuteczne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

04.06.2021

RPO: Każdy sąd może pominąć wyrok TK wydany z udziałem dublera

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy pilnie wykonać wyrok w sprawie Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce, w którym Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego z udziałem osoby wybranej na miejsce już zajęte jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, a taki organ nie spełnia wymogu „sądu ustanowionego ustawą”

02.06.2021

SN: Sprawy internowania bez kasacji - nie są jeszcze zakończone

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie sądu oddalające wniosek o wznowienie postępowania w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym, ani nie dotyczy głównego przedmiotu postępowania, ani tym bardziej nie tworzy nowej, trwałej sytuacji prawnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i pozostawiła bez rozpoznania skargę nadzwyczajną

02.06.2021

Pierwsza prezes SN nie wykona decyzji olsztyńskiego sądu ws. sędziego Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie mam prawa, legalnej możliwości, ani zamiaru ingerowania w treść orzeczeń Sądu Najwyższego, opatrując pierwszą ich stronę jakimikolwiek dopiskami - poinformowała I prezes SN Małgorzata Manowska, odnosząc się do wniosku adwokata Michała Romanowskiego, który wysłał do niej wezwanie przedegzekucyjne w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna.

01.06.2021

SN: Słuszna odmowa wpisu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy umieścić dane sprawców czynów, które co prawda zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, ale prawomocne orzeczenia zapadły po dniu 1 października 2017 r. czyli wejściu w życie nowych przepisów. Jednak do rejestru nie wpisuje się danych, gdy wyrok skazujący uprawomocnił się przed obowiązywaniem ustawy

01.06.2021

SN: Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu prof. Wróbla

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się na postawienie przed sądem karnym prof. Włodzimierza Wróbla, sędziego SN. Zdaniem prokuratury miał on doprowadzić do bezprawnego pobytu osadzonego zakładzie karnym. Ale regulamin SN nie przewiduje procedury sprawdzenia, czy oskarżony przebywa na wolności czy w zakładzie zamkniętym. Tę kwestię należy jak najszybciej uregulować

01.06.2021

RPO: Prawo o prokuraturze zmienili, śledztwa wydłużyli

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I precyzuje, że od tego czasu długotrwałych śledztw jest nawet czterokrotnie więcej niż przedtem. Znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach.

31.05.2021

Zabójstwo kobiety - minister lobbuje za zaostrzeniem kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie można dalej mówić i pocieszać się, że to tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców zdemoralizowanych, o tak mocnych predyspozycjach do przestępstw, że jedynym skutecznych narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja - przekonuje minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro w związku ze znalezieniem zwłok młodej kobiety.

31.05.2021

Uchwała SN o smogu wcale nie jest taka niekorzystna dla obywateli

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W mediach błyskawicznie pojawiła się informacja o uchwale SN, której motywy są rzekomo negatywne dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza. W mojej opinii jest zupełnie odwrotnie. Co prawda wynika z niej, że prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym, ale jasno też mówi, że oddychanie smogiem może naruszać takie dobra

29.05.2021