MS wraca do zaostrzenia kar za przestępstwa pedofilskie

Wymiar sprawiedliwości

Po głośnej sprawie zabójstwa 11-latka z Katowic Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do propozycji zaostrzenia kar wobec sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Przypomnijmy, zmiany w tym zakresie próbowano wprowadzić wiosną 2019 r., ostatecznie nowela została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Przyczyną był sposób procedowania nad regulacją.

26.05.2021

KRS rekomenduje Macieja Nawackiego do NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, a także członek Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki, został w czwartek rekomendowany przez ten organ do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W konkursie sędziowskim pokonał 17 innych kandydatów, a o jego nominacji zadecyduje prezydent Andrzej Duda.

26.05.2021

SN: Praca w służbach łączności milicji to służba w organach bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Pracownicy wydziałów łączności milicji obywatelskiej są osobami, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa PRL, według ustawy lustracyjnej. Pomimo tego w indywidualnych sprawach trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności w tym możliwość popełnienia błędu w oświadczeniach z uwagi na niejasność przepisów - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej

26.05.2021

MS chce ułatwić digitalizację i przechowywanie akt komorniczych

Wymiar sprawiedliwości

Kilometry papieru zalegającego w kancelariach komorniczych, ale też w składnicy akt w Łęczycy stały się realnym problemem. Sytuację pogorszyła jeszcze skarga nadzwyczajna, która także w tym przypadku ogranicza możliwość brakowania akt. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc zachęcać komorników i samorząd do ich digitalizowania i rozważa zmiany odciążające ich od kosztów.

26.05.2021

Prof. Kustra-Rogatka: W sporze o Turów Polska ustępuje, ale niewykonywanie wyroków TSUE będzie miało dalekosiężne skutki

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Spór wokół postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów może zakończyć się kompromisem i ustępstwem ze strony polskiego rządu. Ale wcześniej były zapowiedzi niewykonania tej decyzji. A szersze zjawisko, polegające na ignorowaniu decyzji tego trybunału, prowadzić będzie do dalszych napięć na forum Unii i chaosu prawnego w kraju - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka

26.05.2021

SN: Posiedzenie dwóch izb w sprawie więzi rodzinnych odroczone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po blisko 8 godzinach obrad we wtorek zapadła decyzja o odroczeniu posiedzenia dwóch Izb Sądu Najwyższego - Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej, które mają rozstrzygnąć, czy utrata więzi rodzinnej wymaga wypłacenia zadośćuczynienia. Problem dotyczy rodzin, których bliski jest poszkodowany w wyniku działań niedozwolonych.

25.05.2021

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,

25.05.2021

Zmienność prawa bardziej niż pandemia szkodzi postępowaniu egzekucyjnemu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.

25.05.2021

Ważna uchwała NSA: Sąd może sprawdzić cel wszczęcia postępowania

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości CIT

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego jest instrumentem nadużywanym przez organy podatkowe - stwierdza adwokat Mateusz Szynwelski z kancelarii ID Advisory, komentując poniedziałkową uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wszczynania postępowań karno skarbowych mających na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia.

25.05.2021

Uchwała NSA: Sądy mogą badać wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.

25.05.2021

SA: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku konieczny przed apelacją

Wymiar sprawiedliwości

Gdy w obecnym stanie prawnym strona wniesie apelację bezpośrednio po wyroku sądu pierwszej instancji, to tak złożone pismo zostanie odrzucone. Ustawodawca przewidział, że przed wniesieniem apelacji należy złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

25.05.2021

Św. Józef, czy pierwszy prezes SN? Ławnicy szukają dla siebie patrona

Wymiar sprawiedliwości

Strażacy mają św. Floriana, policjanci św. Michała Archanioła, a teraz patrona dla ławników Sądu Najwyższego szuka Rada Ławnicza. Dyskusja jest burzliwa, kandydatów co najmniej dwóch - w tym św. Józef. Prawnicy, ale i część ławników, mają jednak wątpliwości czy sąd jest miejscem dla patrona i czy święty, z jakiejkolwiek religii, nie wpłynie na postrzeganie ich bezstronności,

25.05.2021

Prezes Lemańska: Sąd administracyjny rażąco naruszył prawo, a nasza Izba - nie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W naszym odczuciu NSA rażąco naruszył prawa do sądu osób, których nie zawiadomił o rozprawie, zwłaszcza prawa do wysłuchania. Natomiast odpowiedź zawarta w uchwale Izby Kontroli Nadzwyczajnej w pełni realizuje wyrok TSUE z 2019 roku. Wyraźnie wskazaliśmy, że konieczne jest wykazanie przez odwołującego sędziego wpływu ewentualnego braku niezależności KRS na treść uchwały,

25.05.2021

Olsztyn: Juszczyszyn domaga się przywrócenia do orzekania, Nawacki nadal odmawia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie z żądaniem przywrócenia go do orzekania. Prezes sądu Maciej Nawacki po raz kolejny odmówił i oświadczył, że dopuści go do pracy wtedy, gdy zostanie uchylona uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu go w wykonywaniu czynności sędziowskich.

24.05.2021

Już w czerwcu rusza Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości LegalTech

W dniach 18-20 czerwca odbędzie się polska edycja corocznego maratonu programowania w branży prawniczej. Wydarzenie, które organizuje Wolters Kluwer Polska, co roku gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności w podejściu do prawa. Główny cel to zaprojektowanie nowoczesnych rozwiązań zarówno dla prawników, jak i dla osób korzystających z usług prawnych.

24.05.2021

Nie będzie obowiązku e-odpisu pisma procesowego? Sejmowa komisja za poprawką Senatu

Wymiar sprawiedliwości

W piątek Sejm będzie głosować nad nowelizacją procedury cywilnej wprowadzającą e-licytacje z nieruchomości. W zmianach znalazły się też przepisy dotyczące e-doręczeń, a posłowie rzutem na taśmę wprowadzili dla pełnomocników obowiązek dołączania do pisma procesowego odpisu w formie elektronicznej. Teraz prawdopodobnie się z tego wycofają, komisja sejmowa poparła bowiem poprawkę Senatu.

24.05.2021

Kaczyński: Bzdurą jest twierdzenie, że aborcja jest zakazana

Wymiar sprawiedliwości

Wśród możliwości "dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego" - powiedział w wywiadzie dla Wprost.pl Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Pytany był o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który usunął spośród przesłanek legalnej aborcji wady letalne płodu. Polityk wskazał, że bzdurą jest twierdzenie, iż aborcja w Polsce jest zakazana.

23.05.2021

Sędzia Jeżewska: Sądom bardziej od pandemii szkodzi niepewność prawa

Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości z problemami zmaga się od lat. Te ostatnie wręcz go niszczą. Problemem są nie tylko kwestie kadrowe, wzrastające zaległości, których nikt nie nadrobi z dnia na dzień, ale przede wszystkim ciągle zmieniające się przepisy. A chaotyczne zmiany przekładają się na błędy popełniane przez sędziów - mówi sędzia Jolanta Jeżewska

23.05.2021

W niedzielę Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone w Europie każdego roku w rocznicę śmierci włoskiego sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień ten ma upamiętniać bezkompromisową postawę w dążeniu do sprawiedliwości oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów

22.05.2021