Ministerstwo usprawnia rejestr karny, sądy obawiają się kolejnych zatorów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zautomatyzowanie, przyspieszenie i usprawnienie zarówno gromadzenia jak i uzyskiwania danych z Krajowego Rejestru Karnego - taki cel przyświeca zmianom, które szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt jest już opiniowany, a prawnicy z jednej strony się cieszą, z drugiej mają sporo wątpliwości. Bo jak podkreślają, szczytne plany mogą "nie wypalić" np. z powodu obłożenia pracą sekretariatów sądowych.

21.03.2022

Spłaszczenie struktury sądów - przepisy miałyby wejść jesienią

Wymiar sprawiedliwości

Rząd planuje zakończenie prac nad spłaszczeniem struktury sądów i m.in. wprowadzenie jednolitego statusu sędziego jeszcze w 2022 roku. Z opublikowanego właśnie Krajowego Planu Reform 2022/23 wynika, że proponowane przez resort sprawiedliwości przepisy mogłyby wejść w życie już w trzecim kwartale tego roku. Mają być wprowadzone w ramach "konstytucyjnych zasad ustrojowych".

19.03.2022

WSA umorzył skargę na "pushback", bo Straż Graniczna dostarczyła dokument o wycofaniu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zdecydował w czwartek 17 marca br. o umorzeniu postępowania w sprawie dotyczącej zawrócenia do granicy irackiej rodziny. Powodem decyzji było wycofanie skargi przez zainteresowanych, ale Helsińska Fundacja Praw Człowieka uznaje tę deklarację za niewiarygodną, bo złożoną pod naciskiem Straży Granicznej, i zapowiada odwołanie do NSA. 

18.03.2022

Minister chce więcej kompetencji dla Służby Więziennej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej, która ma zmienić 24 inne ustawy, przewiduje nadanie jej nowych zadań. Mają one niewątpliwie związek tematyczny z ustawą nowelizowaną, ale w znacznej mierze wchodzą w kompetencje policji, a nawet resortu edukacji - zwraca uwagę prezes Rządowego Centrum Legislacji. Mniej krytycznie do projektu odnosi się Rada Legislacyjna przy premierze.

18.03.2022

Jak co miesiąc Dzień Solidarności z sędziami odsuniętymi od orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już od ponad roku Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i wielu sędziów w całym kraju, każdego 18 dnia miesiąca solidaryzuje się z tymi, którzy zostali odsunięci od orzekania m.in. z powodu kierowania pytań prejudycjalnych, czy kwestionowania statusu "nowych" sędziów - tych, których opiniowała obecna KRS. Nie inaczej będzie w piątek, tym razem pod hasłem "Bądźmy odważni".

18.03.2022

Wyznaczanie opiekunów dla ukraińskich dzieci może "położyć" sądy rodzinne

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Ukraina

Polskie sądy rodzinne będą musiały zająć się tysiącami spraw dotyczących opieki nad ukraińskimi dziećmi. Wiele z nich przez granicę przedostało się z rodzicami, ale wielu towarzyszyły babcie, ciocie lub znajomi bez prawnych podstaw do sprawowania nad nimi pieczy. I choć w specustawie znalazły się chwalone przez prawników narzędzia, problem jest zasadniczy - wydziały rodzinne mogą tych nowych spraw nie udźwignąć.

18.03.2022

Starzy i nowi sędziowie SN domagają się szybkich zmian w sądownictwie 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jedną z kluczowych przyczyn powodujących w ostatnich latach osłabienie państwa i relacji europejskich jest konflikt odnoszący się do wymiaru sprawiedliwości, apelujemy o dokonanie koniecznych zmian w sądownictwie - napisała grupa sędziów Sądu Najwyższego. Jak podkreślają, w obliczu zagrożenia na arenie międzynarodowej, trzeba szybko zrezygnować z tego konfliktu.

17.03.2022

Odejście Rosji z Rady Europy uderzy w ofiary nadużyć władzy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

By uprzedzić decyzję o usunięciu z Rady Europy, władze Rosji zdecydowały o opuszczeniu tej organizacji. - Decyzja o opuszczeniu organizacji będącej głównym obrońcą praw człowieka i rządów prawa, a także wypowiedzenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka stanowią tragedię dla ofiar nadużyć władzy w tym kraju - komentuje tę decyzję Amnesty International.

17.03.2022

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości: Rosyjska inwazja na Ukrainę nielegalna

Wymiar sprawiedliwości

Atak Rosji na Ukrainę jest nielegalny - uznał w środę 16 marca br. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze - jednocześnie odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. Brak reakcji na to orzeczenie może skończyć się dla Rosji usunięciem z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

17.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat sądzony przez 20 lat i ukarany mimo zatarcia skazania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czyn adwokata wyłudzającego list żelazny dla swego klienta nie może pozostać bez kary - orzekła Izba Dyscyplinarna i oddaliła kasację obwinionego. Wskazała, że nie doszło do przedawnienia, gdyż w przypadku takich przestępstw przedawnienie następuje dopiero po 20 latach. Obwiniony został zawieszony na cztery lata w czynnościach służbowych.

17.03.2022

Vladimir Ivanov: Pracujemy zdalnie, ale pełną parą. Doceniamy bezinteresowną pomoc Polaków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Ukraina

W pierwsze dni agresji Rosji na Ukrainę byliśmy w szoku, potem udało nam się przywrócić pracę redakcji w trybie zdalnym. Trudno się skupić słysząc alarmy przeciwlotnicze, ale w tym szczególnym okresie prawo zmienia się niezwykle dynamicznie, a naszym zadaniem jest szybkie dostarczanie precyzyjnych informacji. Dzięki współpracy z Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl piszemy też o polskim prawie dla obywateli Ukrainy.

17.03.2022

Prokurator MTK zbiera informacje o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan przyjechał w środę do Polski w związku ze śledztwem w sprawie zbrodni wojennych Rosji popełnianych na terenie Ukrainy. Spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro i wspólnie wizytowali punkt recepcyjny dla uchodźców przy przejściu granicznym w Medyce.

16.03.2022

Organizacje apelują o powstrzymanie wyboru nowej neo-KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Organizacje zrzeszone w Komitecie Obrony Sprawiedliwości zaapelowały do organów Unii Europejskiej o podjęcie wszelkich działań w celu powstrzymania wyboru neo-KRS, ustanowienia nowego systemy dyscyplinarnego, usunięcia z Sądu Najwyższego neo-sędziów i przywrócenia praworządności. Jak stwierdzają, niepraworządna Polska nie będzie solidnym elementem wspólnego europejskiego systemu.

16.03.2022

Sędzia Ciemięga: Wiedza o prawie daje obywatelowi narzędzia do działania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Społeczeństwo wyedukowane nie ma obaw. Może też wpływać na rządzących, np. wyrażając swoje zdanie podczas protestów, gdy sprzeciwia się uchwaleniu określonych przepisów. Z tego względu tak ważne są działania edukacyjne w zakresie prawa, które mogą podejmować także sędziowie - podkreśla sędzia Monika Ciemięga z Sądu Rejonowego w Opolu, ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

16.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat zawieszona za nieobyczajne zachowanie w więzieniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat, która dopuściła się nieobyczajnego czynu w zakładzie karnym, musi ponieść konsekwencje. Została więc przez sądy korporacyjne zawieszona w czynnościach zawodowych na dwa lata, a Izba Dyscyplinarna uznała, że kara jest zgodna z prawem. - Więzienie to nie miejsce, w którym można dopuszczać się czynów o charakterze seksualnym - dodał sędzia sprawozdawca.

16.03.2022

Rosja nie czeka na wyrzucenie, sama rezygnuje z członkostwa w Radzie Europy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Ukraina

Rosja, która następniego dnia po napaści na Ukrainę została zawieszona w prawach członka Rady Europy, złożyła oświadczenie o wystąpieniu z tej organizacji. Uznawane jest to za posunięcie wyprzedzające prawdopodobne wykluczenie Rosji z Rady Europy w wyniku jej agresji na Ukrainę. Rada Europy skupia prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu.

15.03.2022

SN: Sąd na rozprawie ma ocenić, czy w Warszawie można hodować owce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obywatel został ukarany grzywną za hodowlę owiec na swej nieruchomości w Warszawie, wbrew obowiązującemu zakazowi. Sąd wydał wyrok w trybie nakazowym, czyli bez wysłuchania ani jego, ani świadków, oparł się na materiale zebranym przez Straż Miejską. Według składającego kasację RPO, tryb ten możliwy jest jednak tylko wobec braku jakichkolwiek wątpliwości, a w tej sprawie były istotne wątpliwości.

15.03.2022

Komitet PAN apeluje o zakończenie kryzysu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konieczne jest pilne podjęcie rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce. Ma on daleko idące skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i polityczne. W obliczu zagrożeń i wyzwań stojących obecnie przed Polską, zwłaszcza w związku z agresją Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, jego dalsza eskalacja jest niebezpieczna i nie leży w polskim interesie narodowym.

15.03.2022

Alimenty alimentom nierówne - ważna sytuacja dziecka i płacącego rodzica

Wymiar sprawiedliwości

Alimenty i świadczenia o tzw. quasi-alimentacyjnym charakterze nie są ustalane według sztywnych wyliczeń. Ważna jest np. sytuacja dziecka, któremu się należą - choćby to, czy wymaga leczenia, czy jest uzdolnione i potrzebuje indywidualnego toku nauczania. Pomóc może w tym mediacja, ale często do ugody prowadzi wyboista droga.

15.03.2022