Wojenne niewolnice bez zadośćuczynienia - immunitet państwa górą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd w Korei Południowej odrzucił pozew o zadośćuczynienie za krzywdy wniesiony przeciwko Japonii przez grupę byłych niewolnic seksualnych z okresu II wojny światowej. Powołał się na immunitet jurysdykcyjny obcego państwa. Jednak inny sąd stwierdził, że immunitet nie przysługuje Japonii dlatego, że jej rząd podczas wojny dopuścił się czynów przestępczych przeciwko ludzkości.

24.04.2021

Dziecka nie zobaczysz, bo szaleje koronawirus - lawina spraw o utrudnianie kontaktów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jednym ze skutków epidemii jest duży przyrost skarg dotyczących utrudniania kontaktów z dzieckiem. Rodzice nie tylko je izolują, ale też zmieniają warunki dotychczasowych spotkań. A na rozprawy czeka się miesiącami, bo sądy takie kwestie niechętnie rozstrzygają na posiedzeniach niejawnych. W ocenie prawników potrzebne są zmiany w przepisach, albo w podejściu sądów do alienujących rodziców.

24.04.2021

Tulei nie doprowadzą - niecny cel, zasłona dymna czy prawidłowe rozumowanie prawnicze?

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie jest prawdą, że w sprawie doprowadzenia siłą do prokuratury Igora Tulei, przewodniczący Adam Roch przestraszył się reakcji opinii publicznej. Nie sądzę, by wizja zakutego w kajdanki podsądnego sędziego doprowadzonego do prokuratury, obiegająca wszystkie stacje telewizyjne na świecie, była dla tak wytrawnego prawnika - wstrząsająca.

23.04.2021

Represjonowany w 80. latach bez zadośćuczynienia - kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

W 1982 roku Henryka B. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany za rozpowszechnianie wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, na terenie zakładu pracy, nielegalnych wydawnictw niepodległościowych. W 2009 r. próbował dochodzić przed Sądem Okręgowym w Koninie zadośćuczynienia za poniesione wówczas krzywdy. Sąd uznał jednak, że nie ma ku temu podstaw.

23.04.2021

Izba Dyscyplinarna SN nie zezwoliła na doprowadzenie sędziego Tulei do prokuratury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W nocy z czwartku na piątek, po ponad 20 godzinach posiedzenia, sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Adam Roch nie zgodził się na doprowadzenie sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tuleyi na przesłuchanie do prokuratury, która zamierza postawić mu zarzuty karne. Zdaniem sądu, podejrzenie wobec Tuleyi jest niewystarczająco uprawdopodobnione dla wyrażenia zgody na zatrzymanie.

23.04.2021

WSA: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop policjanta bez przepisu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2018 roku należy ilość należnego i niewykorzystanego urlopu policjanta pomnożyć przez "wycenę" według ostatniego dnia roboczego przysługującego skarżącemu za okres przed 6 listopada 2018 r., gdy ogłoszono to orzeczenie - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

23.04.2021

Niepewny los nowego kodeksu etyki adwokackiej, "nowa" NRA chce dyskusji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci nie mają szczęścia do swoich zasad etyki. Projekt, który miał je unowocześnić, powstawał przez kilka lat, a rezultat nie zyskał poparcia całego środowiska. Wskazywano m.in., że część zapisów stanie się kulą u nogi adwokata. Coraz częstsze są więc głosy, że wrześniowy Krajowy Zjazd Adwokatury nie poprze tej propozycji. Nowa NRA chce się na to przygotować i zaczyna prace nad alternatywą.

23.04.2021

Eksperci Batorego: Do Strasburga potrzebny sędzia niezależny i z autorytetem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konieczne jest wyłonienie trojga kompetentnych, niezależnych i cieszących się niekwestionowanym autorytetem kandydatów na sędziego z Polski w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu - stwierdzają eksperci Fundacji Batorego, nawiązując do sporu w związku z przekazanymi już przez polski rząd kandydaturami. Po ich odrzuceniu, procedura ma być przeprowadzona ponownie.

22.04.2021

Kuratorzy chcą potwierdzenia, że pracują w szczególnie trudnych warunkach - zbierają na badanie

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

Większość kuratorów sądowych podkreśla, że ich praca jest silnie stresogenna, niebezpieczna, mocno obciążająca psychicznie. Wskazują na szczególne zagrożenie wypaleniem zawodowym. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych podpisał więc umowę z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym na badanie, które ma to sprawdzić i potwierdzić.

22.04.2021

Markiewicz: Sąd nie jest sądem, jeśli powołano go nielegalnie

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli nie będzie zdecydowanego cięcia i uznania, że sędziowie powoływani przez neoKRS nie są sędziami, to problem w polskich sądach będzie coraz mocniej narastał. Zdaję sobie sprawę, że pierwszy rok czy dwa porządkowania może być trudny, ale weźmiemy za to odpowiedzialność - mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

22.04.2021

Mniej wyroków śmierci wykonanych w 2020 roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W ubiegłym roku odnotowano 483 egzekucje w 18 krajach, co oznacza spadek o 26 proc. w porównaniu z 657 egzekucjami odnotowanymi w 2019 roku - poinformowała Amnesty International. Organizacja podkreśla, że jest to najmniejsza liczba egzekucji, jaką odnotowała w ciągu ostatniej dekady. Większość egzekucji miała miejsce w Chinach, Iranie, Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej.

21.04.2021

Sprawa funkcjonariusza umorzona, ale nie może wrócić do pracy - Senat chce zmian w prawie

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Funkcjonariusz Służby Więziennej był tymczasowo aresztowany, sprawa została ostatecznie umorzona, gdyż - w ocenie prokuratury - nie popełnił zarzucanych czynów. Ale nie mógł już ponownie nawiązać stosunku służbowego, tylko co najwyżej ubiegać się o przyjęcie do służby. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do Senatu w sprawie zmian w prawie, a ten chce się tym zająć.

21.04.2021

SN podejmie uchwałę o ważności zniesienia współwłasności w Polsce przez amerykańskiego notariusza

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pochyli się nad problemem ważności aktu notarialnego sporządzonego w stanie Illinois w USA. Problem w tym, że notariusz w tym stanie nie ma takich uprawnień jak polski. Nie wiadomo też, czy wymagany jest podpis świadka, jak nakazuje prawo amerykańskie. Akt ten dotyczył zniesienia własności i podziału między małżonków nieruchomości, która znajduje się w Polsce.

21.04.2021

Pandemia aplikantów nie rozpieszcza, a wkrótce egzaminy

Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Koronawirus

Koronawirus od początku utrudnia życie aplikantom adwokackim i radcowskim, a chodzi nie tylko o sam przebieg aplikacji ale i egzaminy zawodowe. Już w ubiegłym roku odbyły się one pod specjalnymi obostrzeniami, nie inaczej będzie w tym roku. Problemem jest też sposób prowadzenia zajęć online, a także nabywanie wiedzy praktycznej, bo w sądach nadal obowiązują ograniczenia.

21.04.2021

Trociuk: Komisarz niekonstytucyjny, ale zastępcy RPO mogą realizować zadania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Powołanie pełniącego obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich lub jakiegoś "komisarza" byłoby sprzeczne z konstytucją, ale po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego zastępcy RPO mogą bez przeszkód wykonywać wszystkie zadania przypisane temu urzędowi - twierdzi Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I przypomina, że tak było w 2010 roku,

21.04.2021

Informatyzacja postępowań ma usprawnić upadłości konsumenckie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Uchwalona we wtorek nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadza częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej. Dzięki zamianom ujednolicone zostaną zasady wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz późniejszej nowelizacji Prawa upadłościowego.

20.04.2021

Iustitia chce wycięcia neosędziów, a "nowi" mówią, że to zemsta

Wymiar sprawiedliwości

Nowi sędziowie zostali powołani wadliwie, bo w wyniku rekomendacji neoKRS - by uzdrowić sądy trzeba więc uznać te uchwały za niebyłe - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Nowi natomiast mówią o zemście, która przysłania zdrowy rozsądek i wieszczą chaos w sądach. A w tle rodzi się pytanie o setki tysięcy orzeczeń, które już zostały wydane i, które po zapowiadanym zdecydowanym cięciu, mogą być podważane.

20.04.2021

Senat chce zakazu przesłuchania pełnomocnika jako świadka w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W celu zapewnienia klientom pełnej tajemnicy zawodowej, Senat proponuje wprowadzić poprawkę do kodeksu postępowania cywilnego i bezwzględny zakaz przesłuchiwania pełnomocnika w charakterze świadka. Adwokaci i radcy prawni od dawna postulowali wprowadzenie takiego przepisu, choć powodowałoby to pewną blokadę prac organów ścigania.

20.04.2021

Po wyroku sądu sędzia Juszczyszyn stawił się do pracy, ale prezes tego nie uznaje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o przywróceniu do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, w poniedziałek rano stawił się on w pracy. Jednak prezes Maciej Nawacki stwierdził, że nie pozwoli mu wrócić do orzekania i zwróci się do Sądu Najwyższego o zbadanie "sporu kompetencyjnego" między sądami. Innego zdania są wiceprezesi sądu, a Sąd Okręgowy żąda wykonania wyroku.

19.04.2021

Adwokatura wraca do dyskusji nad zasadami etyki - powołano zespół

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczącym zespół ds. opracowania zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu został adwokat Przemysław Stęchły. Decyzja o powołaniu zespołu zapadła podczas niedawnego posiedzenia prezydium NRA. Wcześniej - w rozmowie z Prawo.pl - Przemysław Rosati, prezes Rady wskazywał, że dyskusja nad zmianami w etyce powinna być kontynuowana.

19.04.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski