- Po ponad 70 latach przywracamy rangę Sosnowca na mapie polskiego sądownictwa. Dołącza on do grona 45 polskich miast goszczących sądy okręgowe, a wspólnota lokalna zyskuje sąd położony w najbliższym sąsiedztwie  – powiedziała wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, dziękując wszystkim zaangażowanym w powstanie nowego sądu. I dodała, że utworzenie Sądu Okręgowego w Sosnowcu obejmującego 5 sądów rejonowych ma zagwarantować znacznie sprawniejszą realizację prawa obywateli do sądu.

- To historyczna chwila dla Zagłębia. Istotne jest, by sąd był tam, gdzie mieszkają obywatele i gdzie toczą się ich sprawy. Życzę wszystkim, by w tej świątyni sprawiedliwości rzeczywiście zawsze królowała sprawiedliwość – mówił wiceminister Michał Woś. A minister w KPRM Michał Wójcik zaznaczył, że dzięki staraniom zarówno kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i lokalnych władz, w Sosnowcu działa dużo instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości. Na uroczystości obecny był też m.in. związany z miastem sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski, były prokurator krajowy. 

W Sosnowcu był już sąd okręgowy

Jak podkreślali uczestnicy uroczystości, otwarcie Sądu Okręgowego w Sosnowcu to także nawiązanie do tradycji przedwojennego Sądu Okręgowego w tym mieście, utworzonego w 1920 r., a zlikwidowanego w czasie rządów komunistycznych w 1950 r.

Czytaj także: Sądy do spłaszczenia jeszcze w tym roku, tylko przepisów nadal brak>>