Prof. Błaszczak: Zarzut potrącenia w procedurze potrzebny

Prawo cywilne Prawnicy

Jestem przeciwny usunięciu przepisu dotyczącego zarzutu potrącenia z kodeksu postępowania cywilnego. Uważam, że jest on potrzebny z punktu widzenia praktyki – stwierdza prof. dr hab. Łukasz Błaszczak z Zakładu Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. I dodaje, że zarzut potrącenia powinien pełnić rolę szczególnego środka dochodzenia roszczeń.

08.08.2024

Przewinienie służbowe sędziego SN Krajewskiego

Prawnicy

Sędzia Andrzej Tomczyk, rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego, postanowił przedstawić sędziemu Izby Cywilnej tego sądu Marcinowi Krajewskiemu zarzuty popełnienia przewinienia służbowego. Sprawą będzie zajmować się i wyda orzeczenie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. To jest kolejne postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, a warto dodać, że odpowiadać w tym trybie będzie I Prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

07.08.2024

Pisemne zeznania świadków mają przeciwników i obrońców

Prawo cywilne Prawnicy

Wprowadzona kilka lat temu do procedury cywilnej możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie najpierw odebrana została z pewną nieufnością, jednak gdy wybuchła epidemia koronawirusa, okazała się bardzo pomocna i upowszechniła się w sądach. Teraz stawiane są pytania o jej przydatność i zasadność, ale z ankiety przeprowadzonej wśród adwokatów wynika, że są zwolennicy i przeciwnicy pisemnych zeznań.

07.08.2024

Prezes SN Kapiński z zarzutem rażącego naruszenia prawa i godności urzędu

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Najwyższego 2 sierpnia br. postanowił przedstawić sędziemu i prezesowi tego sądu Zbigniewowi Kapińskiemu zarzut, iż wskazał Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do rozpoznania sprawy wygaśnięcia mandatu posła zarejestrowanej w Izbie Pracy i Ubezpieczeń społecznych - mimo nieistnienia sporu kompetencyjnego.

06.08.2024

Kryteria dla kandydatów na stanowisko sędziego takie same dla wszystkich

Prawnicy

Raz ustalone w danym postępowaniu nominacyjnym przez Krajową Radę Sądownictwa kryteria nie mogą się zmieniać wraz z kolejno podejmowanymi uchwałami, zapadającymi w wyniku uchylenia wcześniej podjętych przez Radę uchwał. Sąd Najwyższy uchylił uchwałę w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno z sześciu stanowisk sędziego sądu apelacyjnego.

06.08.2024

Referendarz po trzech latach może zostać sędzią w I instancji

Prawnicy

Krajowa Rada Radców Prawnych popiera inicjatywę Senatu, aby na stanowisko sędziego sądu rejonowego mógł być powołany także ten, kto ukończył aplikację radcowską, adwokacką, notarialną, zdał egzamin zawodowy i po uzyskaniu tytułu zawodowego orzekał w sądach powszechnych w charakterze referendarza sądowego co najmniej przez trzy lata.

05.08.2024

SN: Odręczny wpis „brak zgody” to nie opinia w sprawie prokuratora

Prawnicy

Prokurator Generalny nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora, który ukończył 65. rok życia. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła tę decyzję, gdyż w aktach sprawy brakowało odrębnej opinii Prokuratora Krajowego, której wymagają przepisy. Za wydanie opinii przez Prokuratora Krajowego nie można uznać odręcznego wpisu „brak zgody na osoby zaopiniowane negatywnie”.

05.08.2024

Prezydent kieruje ustawę o KRS do Trybunału, walczy o neo-sędziów

Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przywraca ład konstytucyjny w Polsce. Głosowanie na członków Rady ma odbywać się wśród wszystkich sędziów, a nie przez posłów na Sejm, czyli ciało polityczne. Prezydent nie godzi się, by wyłączyć z grona Rady tzw. neo-sędziów.

02.08.2024

NRA punktuje problemy nieodpłatnej pomocy prawnej i ma rekomendacje zmian

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka wskazuje, że potrzebne jest pilne dofinansowanie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, odformalizowanie systemu, rezygnacja z porad zdalnych oraz rozważenie stopniowego scalenia systemu nieodpłatnej pomocy prawnej z pomocą prawną świadczoną z urzędu. A to tylko niektóre z postulatów, które, w ocenie NRA, uzdrowiłyby system nieodpłatnej pomocy prawnej.

02.08.2024

SN: Sytuacja życiowa sędziego nie ma wpływu na przywrócenie terminu

Prawnicy

Sędzia, która ukończyła 65 lat i chciała dalej orzekać, nie złożyła Krajowej Radzie Sądownictwa w ustawowym terminie oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska sędziego i odpowiednich zaświadczeń, spóźniła się dwa miesiące – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, dlatego słusznie Rada umorzyła postępowanie w tej sprawie i zakończyła zaistniały problem.

02.08.2024

Nakazy aresztowania wydawane przez Wielką Brytanię dla osób z Unii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o aresztowanie, powołuje się na ryzyko naruszenia prawa wyrażonego w Karcie praw podstawowych, wykonujący nakaz organ sądowy powinien zbadać wszystkie elementy istotne dla oceny przewidywalnej sytuacji tej osoby w wypadku przekazania jej do Zjednoczonego Królestwa. Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił w jednym z ostatnich wyroków warunki, na jakich mogą być one wykonywane w Unii Europejskiej.

01.08.2024

Aplikantka Aleksandra Jarecka z medalem olimpijskim

Prawnicy

Brązowy medal drużynowy w szpadzie na Olimpiadzie w Paryżu zdobyła aplikantka adwokacka z Krakowa – Aleksandra Jarecka. Waleczność wykazała na szermierczej planszy w ostatnich sekundach walki o medal. Trenować szermierkę zaczęła w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Wcześniej ćwiczyła balet.

31.07.2024

SN: Pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości nie zostało udowodnione

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator stanu wojennego postawił zarzuty działaczowi opozycji w stanie wojennym 42 lata temu. Podejrzany został następnie pozbawiony wolności. Instytut Pamięci Narodowej złożył teraz wniosek do Sądu Najwyższego o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności z powodu udziału w pomocnictwie w zbrodni komunistycznej. Sprawa jest precedensowa. Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zgodziła się na uchylenie immunitetu prokuratorowi.

31.07.2024

Jest już projekt rozdzielenia funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości

Prawnicy Prokuratura

Projekt ustawy o Prokuraturze, który trafił właśnie do opiniowania zakłada ustanowienie Prokuratora Generalnego, który nie będzie złączony z funkcją Ministra Sprawiedliwości. Powoływać go będzie Sejm, za zgodą Senatu, bezwzględną większością głosów. Zgodnie z nim nie będzie już Prokuratury Krajowej - powszechnymi jednostkami organizacyjnymi prokuratury będą więc: Prokuratura Generalna oraz prokuratury regionalne, okręgowe i rejonowe.Zmiany nastąpią również w wynagrodzeniach dotychczasowych prokuratorów z PK przeniesionych na niższy szczebel.

30.07.2024

TSUE: Wybór sędziego sądu UE – nie trzeba wybierać najlepszego kandydata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sam fakt, że rząd państwa członkowskiego postanowił zaproponować figurującego na liście rankingowej kandydata na sędziego sądu Unii Europejskiej innego niż kandydat najwyżej oceniony, nie wystarczy, aby stwierdzić, że propozycja ta może wzbudzić uzasadnione wątpliwości co do spełniania wymogów przez zaproponowanego kandydata. Natomiast komitet oceniający Unii może zwrócić się do rządu o przekazanie dodatkowych informacji lub innych materiałów, które uzna za niezbędne.

29.07.2024

SN: Pomoc prawna spółce poszła za daleko?

Prawnicy

Postępowania dyscyplinarne zawodów prawniczych przedłużają się i trwają nawet dziewięć lat. A okres, w którym mija karalność przewinień, wynosi pięć lat. Nic dziwnego zatem, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego coraz częściej umarza postępowania, nie doprowadzając do zakończenia procedury. Tak też było i w przypadku radcy prawnego, który wyszedł poza zakres swoich obowiązków jako prawnik obsługujący spółkę.

29.07.2024

Pełnomocnictwo procesowe radcy nie wygasa z chwilą ubezwłasnowolnienia klienta

Prawnicy

Uwzględnienie wniosku o ubezwłasnowolnienie nie powoduje, że pełnomocnictwo procesowe radcy prawnego i jednocześnie kuratora udzielone przez osobę, która została ubezwłasnowolniona wygasło – orzekł Sąd Najwyższy. Jednak w tej sprawie umocowanie wygasło z chwilą zwolnienia kuratora, co nastąpiło przed wniesieniem skargi kasacyjnej.

27.07.2024

Prawo zrozumiałe dla wszystkich – dlaczego nie działa i jak to zmienić?

Prawnicy

Wśród prawników popularne jest powiedzenie, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Jeśli coś wygląda jak banał i brzmi jak banał, prawdopodobnie jest to banał. Taki, który najczęściej słyszą klienci od swojego mecenasa, gdy przychodzi im zmierzyć się z problemem prawnym, o którym nie mieli pojęcia. Lecz skoro nieznajomość prawa szkodzi, to kto odpowiada za to, że ludzie go nie znają? – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk, radca prawny.

27.07.2024

Orzeczenia orężem w rękach prawnika, a AI ułatwia ich wyszukiwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sztuczna inteligencja coraz mocniej zaznacza swoją obecność w codziennej pracy prawnika, a obszarem, w którym dla wielu kancelarii staje się niemal bezcenna, jest analiza i przeszukiwanie orzeczeń. Tym samym jest też pomocna w kontaktach i "załatwianiu" spraw klienta. Dzięki zdobywanym przy jej pomocy danym, łatwiej bowiem odpowiedzieć na ich potrzeby - wynika z raportu orzeczniczego 2024 r. "Orzecznictwo w pracy współczesnego prawnika", opracowanego przez Wolters Kluwer Polska.

25.07.2024