Prof. Płatek: Należałoby uwzględnić tzw. prawo Romea i Julii

Prawnicy

Uchwalony tekst noweli ustawy Kodeks karny ma inne znaczenie, niż mu przypisują posłowie i posłanki. Istnieje zatem nieadekwatność między uchwalonym tekstem a znaczeniem, jakie temu tekstowi przypisują posłowie i posłanki, a także znaczeniem, jakie mu przypisuje się w dyskursie publicznym – uważa prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego w opinii sporządzonej dla Senatu.

22.07.2024

Prywatne opinie biegłych jeszcze czekają na zmiany

Prawo cywilne Prawnicy

Pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości pod przewodnictwem prof. Tadeusza Tomaszewskiego zespół ekspertów przygotował założenia do projektu ustawy, która ma kompleksowo uregulować powoływanie i pracę biegłych sądowych. Wśród propozycji są m.in. stworzenie centralnej listy biegłych sądowych, powołanie niezależnego organu certyfikującego kandydatów, a także wzrost ich wynagrodzeń. Zapowiadane wcześniej wzmocnienie statusu prywatnych opinii jest jeszcze przedmiotem dyskusji.

22.07.2024

Wymiana pism między prokuraturą a Zgromadzeniem RE w sprawie Romanowskiego

Prawnicy

Immunitet ma na celu przede wszystkim ochronę instytucji demokratycznej, której członkiem jest dana osoba - pisze przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. List Theodorosa Rousopoulosa wysłany do Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka dotarł w piątek wieczorem. Pismo jest odpowiedzią na pytania dotyczące immunitetu Marcina Romanowskiego, któremu prokuratura usiłowała postawić 11 zarzutów, w tym te dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

20.07.2024

Asesor komorniczy przegrywa z adwokatem o urząd sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spełnienie minimalnych standardów samo w sobie nie oznacza, że kandydat na stanowisko sędziego w sądzie rejonowym z mocy prawa nabywa prawo do objęcia tego urzędu – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Utrzymała więc w mocy uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa i przedstawiła prezydentowi kandydaturę adwokatki z najdłuższym stażem pracy. Nadal więc powoływani są neo-sędziowie - mimo uchwały Sejmu.

20.07.2024

Min. Bodnar odwołuje i zawiesza kolejnych prezesów sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości 18 lipca 2024 roku wszczął procedurę odwołania z funkcji prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych w Lęborku i Żorach. Powodem jest powołanie ich do pełnienia funkcji w oparciu o przepisy znowelizowanej ustawy o ustroju sądów powszechnych, które wykluczały udział samorządu sędziowskiego w procesie powołania prezesów/wiceprezesów sądów oraz apele sędziów o ich odwołanie.

19.07.2024

Dr Kładoczny: Zniesienie kary za zniesławienie lepsze niż redukcja

Prawo karne Prawnicy

Zapowiedź ministra sprawiedliwości i przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego o redukcji odpowiedzialności karnej na podstawie artykułu 212 kodeksu karnego to dobra wiadomość – mówi dr Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ale zaznacza, że najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak zniesienie kary pozbawienia wolności za zniesławienie.

19.07.2024

Dziecko jako oskarżony i świadek zeznawać musi świadomie

Prawnicy

Są już gotowe projekty dwóch rozporządzeń ministra sprawiedliwości w sprawie wzorów informacji o przebiegu, sposobie i warunkach przesłuchania podejrzanego i świadka, którzy nie ukończyli 18 lat. Wzory opracowano językiem prostym, tak aby przekazywane informacje były zrozumiałe dla młodych osób i zapewniały im świadome uczestnictwo w postępowaniu karnym.

19.07.2024

SN: Minister sprawiedliwości nie może żądać wyłączenia sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy 17 lipca 2024 r. jednoosobowo odrzucił wniosek ministra sprawiedliwości o wyłączenie sędziów Sądu Najwyższego, powołanych na urząd po 2017 r., od rozpoznania sprawy zawisłej na skutek odwołania od decyzji ministra w sprawie odmowy udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

18.07.2024

SA: Wprowadzenie podstępem notariusza w błąd podlega karze

Prawo karne Prawnicy

Sprzedaż działki na podstawie cofniętego pełnomocnictwa od właściciela jest przestępstwem nadużycia zaufania. Notariusz został wprowadzony w błąd podstępem. Jednak kupujący został uniewinniony przez Sąd Apelacyjny w Warszawie od zarzutu działania w zmowie z pełnomocniczką. Uchylono też obowiązek naprawienia szkody przez nabywcę i zwolniono z kosztów procesu.

18.07.2024

Prokuratura chce aresztowania, bo podejrzany zna zarzuty

Prawnicy

Sąd odmówił tymczasowego aresztowania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego ze względu na chroniący go immunitet jako zastępcę członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Pozostaje jednak kwestia, czy powinien on być aresztowany, szczególnie gdy prokuratura jako powód podaje to, że poznał on zarzuty. - Nie do przyjęcia jest obawa matactwa, która ma wynikać z tego, że podejrzany zapozna się z materiałem dowodowym - mówią prawnicy.

18.07.2024

Min. Bodnar: Sytuacja nietypowa i precedensowa

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Decyzja sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec Marcina Romanowskiego nie przekreśla śledztwa związanego z Funduszem Sprawiedliwości – stwierdził minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar, a prokurator krajowy Dariusz Korneluk zapewnił, że to nie była kompromitacja prokuratury. Będzie składał do sądu wniosek o uzasadnienie, a potem możliwe jest zażalenie. Korneluk zwróci się o wyjaśnienie opinii w sprawie immunitetu do przewodniczącego Rady Europy.

17.07.2024

KRS wzywa dyrektora Girdwoynia do ustąpienia

Prawnicy

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wzywa adwokata Piotra Girdwoynia do złożenia natychmiastowej rezygnacji z pełnionej funkcji, zaś ministra sprawiedliwości Adama Bodnara do odwołania wymienionego z funkcji dyrektora KSSiP po wyczerpaniu ustawowej procedury. Słowa, pomawiające ok. 3 tys. sędziów, mają stanowić bezpośrednią dyskryminację z powodów światopoglądowych.

17.07.2024

Sędzia Zabłocki: Krytyka prokuratury jest nadmiarowa w sprawie Romanowskiego

Prawnicy

Prokurator Generalny lub Prokurator Krajowy, a nie obrońca podejrzanego, powinien wystąpić do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, opisując realia faktyczne sprawy i ukazując rzeczywiste uwarunkowania prawne – uważa sędzia SN w stanie spoczynku Stanisław Zabłocki. Wypowiedział się w sprawie aresztowania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.

17.07.2024

Kulawy system dyscyplinarny, którym rządzi przedawnienie

Prawnicy

Coraz więcej niesprawiedliwości w orzekaniu o przewinieniach radców prawnych i adwokatów wynika z przedłużających się w nieskończoność postępowaniach. Trwają one dłużej niż pięć lat, niekiedy nawet siedem i karalność się przedawnia. Przełamanie przedawnienia może nastąpić wyłącznie w jednym kierunku, tj. na korzyść oskarżonego.

17.07.2024

Cele wychowawcze kary wrócą do kodeksu

Prawo karne Prawnicy

Nie można karać tak jak w PRL – uważają karniści i mówią, że trzeba wrócić do cywilizowanego orzekania. Do artykułu w kodeksie karnym, określającego dyrektywy wymiaru kary, ma wrócić jej wychowawczy i resocjalizacyjny cel. Został on usunięty z kodeksu nowelizacją z 2022 roku, a obecny przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego nie może uwierzyć w to, „że ktoś mógł coś takiego wymyśleć”.

16.07.2024

SN: Sędzia, jak poseł czy kanclerz, może na siebie głosować

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z materiału dowodowego nie wynika, aby sędzia uczestniczył w opiniowaniu zarówno własnej kandydatury, jak i pozostałych kandydatów na wyższe stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym. Głosowanie przeprowadzane nad wskazanymi kandydaturami było tajne. Rzecznik dyscyplinarny przegrywa kolejną sprawę dotyczącą tego głosowania, ale nie wycofuje kasacji - mimo że Sąd Najwyższy w różnych składach wyraża identyczną opinię prawną.

16.07.2024

Rektor będzie miał dyscyplinarkę za wezwanie do golenia głów

Prawnicy

Wobec rektora uczelni Służby Więziennej dra Michała Sopińskiego zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne za wezwanie w mediach do golenia głów naukowcom. Apolityczność służb mundurowych stanowi jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa i warunek budowania społecznego zaufania do formacji, które odpowiadają za porządek i bezpieczeństwo w państwie - oświadcza resort sprawiedliwości.

15.07.2024

KRS o zakazie kwestionowania statusu sędziego i apel do premiera

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie odpowiadają dyscyplinarnie za działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego, skuteczność powołania sędziego lub umocowanie konstytucyjnego organu RP na podstawie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych - przypomina w ostatnich uchwałach przewodnicząca KRS. I wzywa premiera do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie składów sędziowskich.

15.07.2024

Adwokat atakuje swego dziekana, w tle kara grzywny

Prawo karne Prawnicy

Sprawa jest precedensowa. Adwokat ukarany grzywną przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, wobec którego komornik wszczął egzekucję, doniósł do prokuratury, że dziekan Mikołaj Pietrzak popełnił przestępstwo. Adwokaci uważają, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie jest sądem, ale nie doszło do systemowego zniesienia tej instytucji, za co odpowiada państwo.

15.07.2024

SN: Zawieszona w czynnościach radca przychodzi do sądu

Prawnicy

Radca prawny nie zachowała należytej staranności, bo przyjście do sądu z zamiarem reprezentowania klientów było intencjonalne, całkiem świadome – mimo wydania przez sąd dyscyplinarny prawomocnego orzeczenia o zawieszeniu. Gdyby sąd cywilny się nie zorientował – podjęłaby ona czynności zawodowe. Dlatego kara zawieszenia na dalsze pół roku jest słuszna.

15.07.2024