Prokuratorzy wydali kolejną uchwałę, tym razem dotyczącą upubliczniania informacji.

Obowiązek umieszczania informacji

W uchwale zgromadzenia prokuratorów czytamy, że niedopuszczalne jest zakazywanie umieszczania treści o funkcjonowaniu Prokuratury Krajowej oraz  samorządu prokuratorskiego, które podlegają publikowaniu. Prokurator Generalny Adam Bodnar, którego obsługę realizuje Prokuratura Krajowa, jest uprawniony do umieszczania informacji pochodzących od prokuratorów PK. 

Zdaniem prokuratorów ze stowarzyszenia Lex Super Omnia ta uchwała i ją poprzedzająca z 16 stycznia br. to głos prokuratorów sprzyjający poprzedniej władzy - Zbigniewa Ziobro.
Wskazują, że pomimo podjęcia niekonstytucyjnych zabiegów legislacyjnych „betonujących” prokuraturę, dotychczasowe kierownictwo Prokuratury Krajowej nie przyjmuje do wiadomości oczywistego dla każdego prawnika faktu, że Dariusz Barski nie został odwołany z funkcji Prokuratora Krajowego, lecz z uwagi na to, iż jest prokuratorem w stanie spoczynku, nie może pełnić funkcji Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego – Prokuratora Krajowego.

Dobro obywateli 

Zmiana na stanowisku Prokuratora Krajowego to element przywracania praworządności w Polsce - uważają prokuratorzy z Lex Super Omnia. Stanowi etap przejściowy, albowiem efektem dokonywanych reform będzie uchwalenie nowej ustawy o prokuraturze.
Podobny pogląd wyrażają sędziowie ze stowarzyszenia Themis. 

"Zdajemy sobie sprawę z ogromu zadań, jakie stoją przed kierownictwem resortu sprawiedliwości i cierpliwie oczekujemy konsekwentnych działań, także w sądach powszechnych" - czytamy w uchwale podjętej 14 stycznia br. przez stowarzyszenie.

Sędziowie zaapelowali do osób odsuniętych od sprawowania funkcji o bezwzględne podporządkowanie się przepisom prawa i decyzjom zwierzchników oraz niezwłoczne podjęcie pracy na właściwych stanowiskach służbowych. Tylko uczciwa i wytężona praca dla dobra obywateli może oczyścić wizerunek tych sędziów i prokuratorów, dla których wola polityczna rządzącej partii była ważniejsza od zasady bezstronności i niezawisłości. Troska o dobro obywateli i działanie zgodne z zasadami Konstytucji RP pomoże uporać się z wieloletnimi zaniedbaniami w sprawnym funkcjonowaniu prokuratur i sądów - wskazują.