Nadal bez kalendarza pełnomocnika, ale MS rozważa jego wprowadzenie

Prawnicy

Kalendarz pełnomocnika miał być jedną z funkcjonalności Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych - o jej wprowadzenie co roku apelują adwokaci i radcy prawni. Poprzedni rząd niemal co wakacje obiecywał, że się nad tym pochyli - zmiana wymaga bowiem także korekty ustawowej. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że rozważa prace, które umożliwiłyby wprowadzenie takiej funkcjonalności w Portalu.

19.08.2024

Skargi kasacyjne opóźnione nawet o półtora roku

Prawnicy

Akta osobowe sędziów rozpoznających sprawy w II instancji muszą być sprawdzone przez Sąd Najwyższy z urzędu, jeśli zachodzi obawa, że obsada wydająca orzeczenie była wadliwa, a proces nieważny. Za weryfikację akt osobowych sędziów spotykały do niedawna szykany. Dotyczy to zarówno spraw cywilnych, jak i karnych. Taka procedura spowalnia rozpoznawanie skarg, zwłaszcza w Izbie Cywilnej, gdzie na rozpoznanie czeka się nawet 18 miesięcy.

16.08.2024

Już czwarta edycja 25 prawniczek w biznesie, zgłoszenia do 20 sierpnia

Prawnicy

Fundacja Women in Law wraz z redakcją magazynu „Forbes Women" organizuje czwartą edycję listy najwybitniejszych polskich prawniczek. Wyniki prac kapituły zostaną zaprezentowane w październiku bieżącego roku. Cel to docenienie i zauważenie kobiet, które działają w branży prawniczej, ale również szeroko w biznesie oraz angażują się w działania społeczne.

14.08.2024

Rudzińska-Bluszcz: Ochrona dzieci w szkole, na obozie i w hotelu to obowiązek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek to 250 złotych, za drugim razem kara będzie surowsza. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości.

14.08.2024

Dr Gliszczyńska-Grabias: Obecne prawo też pozwala skutecznie karać za mowę nienawiści

Prawo karne Prawnicy

Poszerzenie katalogu grup wrażliwych, których dotyczyć mogą przestępstwa motywowane nienawiścią, to dobra zmiana. Ale nawet, gdy nie jest ona jeszcze uchwalona, można i należy ścigać mowę nienawiści z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej – mówi dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, przewodnicząca zespołu doradców Prokuratora Generalnego ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.

13.08.2024

Sędziowie nie chcą i nie mogą rozpoznać sprawy Romanowskiego

Prawnicy

Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie Przemysław Dziwański i Aleksandra Rusin-Batko zostali wyłączeni ze składu, który ma rozstrzygnąć sprawę aresztową posła Marcina Romanowskiego - poinformował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Nie zmienia się to, że - jak podał wcześniej sąd - termin posiedzenia ma być wyznaczony po 23 września.

12.08.2024

SN: Radca prawny nie zasiądzie w sądzie apelacyjnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie jest trafne twierdzenie, że w sytuacji, gdy Krajowa Rada Sądownictwa w konkursie, w którym startuje jeden kandydat na stanowisko sędziowskie, pozytywnie oceni spełnianie przez niego kryteriów formalnych wskazanych w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych, powinna wystąpić do Prezydenta RP z wnioskiem o powołanie tej osoby na stanowisko – stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN.

12.08.2024

Nadużycie tymczasowego aresztowania dotkliwe w sprawach gospodarczych

Prawnicy

Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym w Polsce nadużywanym, co potwierdza nie tylko większość prawników – karnistów, ale także minister sprawiedliwości. Do szczególnych nadużyć dochodzi w postępowaniach gospodarczych, a z badań wynika, że wykorzystywana najczęściej przesłanka „zagrożenia surową karą” nie ma pokrycia w orzecznictwie sądów.

12.08.2024

Nominacje asesorskie u Prezydenta

Prawnicy

W czwartek, 8 sierpnia, wpłynął do Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów e-mail z Kancelarii Prezydenta z prośbą, by Szkoła powiadomiła 185 aplikantów sądowych o uroczystości wręczenia 9 sierpnia 2024 r., nominacji asesorskich w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie – poinformował prokurator Andrzej Piaseczny, wicedyrektor KSSiP.

09.08.2024

Nadużywanie „śmieciówek” może obrócić się przeciwko pracodawcy

Prawnicy Prawo pracy BHP

Osoby na umowach cywilnoprawnych doświadczające mobbingu, stoją przed dylematem: walczyć najpierw o ustalenie stosunku pracy, a dopiero potem występować ze sprawą o mobbing, czy może iść najpierw do sądu cywilnego, wytaczając sprawę o naruszenie dóbr osobistych. Tę pierwszą drogę wybrał pracownik, któremu Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie ustalił stosunek pracy z OPZZ. Tymczasem zdaniem prawników wystarczyłoby wpisać mobbing do prawa cywilnego, aby poprawić sytuację osób na B2B albo na zleceniu.

09.08.2024

185 wniosków dotyczących mianowania na stanowisko asesora sądowego

Prawnicy

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęło 185 wniosków w zakresie mianowania na stanowisko asesora sądowego w sądach rejonowych; prezydent wyznaczył najszybszy możliwy termin wręczenia nominacji asesorskich, czyli piątek, 9 sierpnia - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

08.08.2024

Sędzia, który miał sześcioletnie zaległości - uniewinniony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jest to pierwsze uniewinnienie sędziego, który dopuścił się zaniechania i przewlekłości stwierdzonej prawomocnym wyrokiem po zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie 15 lipca 2022 roku. Orzeczenie jest o tyle interesujące, że prawo zadziałało wstecz, tj. w czasie bezczynności sędziego przepis jeszcze nie obowiązywał. Sąd Najwyższy zastosował kontratyp.

08.08.2024

Prof. Błaszczak: Zarzut potrącenia w procedurze potrzebny

Prawo cywilne Prawnicy

Jestem przeciwny usunięciu przepisu dotyczącego zarzutu potrącenia z kodeksu postępowania cywilnego. Uważam, że jest on potrzebny z punktu widzenia praktyki – stwierdza prof. dr hab. Łukasz Błaszczak z Zakładu Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. I dodaje, że zarzut potrącenia powinien pełnić rolę szczególnego środka dochodzenia roszczeń.

08.08.2024

Przewinienie służbowe sędziego SN Krajewskiego

Prawnicy

Sędzia Andrzej Tomczyk, rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego, postanowił przedstawić sędziemu Izby Cywilnej tego sądu Marcinowi Krajewskiemu zarzuty popełnienia przewinienia służbowego. Sprawą będzie zajmować się i wyda orzeczenie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. To jest kolejne postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, a warto dodać, że odpowiadać w tym trybie będzie I Prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

07.08.2024

Pisemne zeznania świadków mają przeciwników i obrońców

Prawo cywilne Prawnicy

Wprowadzona kilka lat temu do procedury cywilnej możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie najpierw odebrana została z pewną nieufnością, jednak gdy wybuchła epidemia koronawirusa, okazała się bardzo pomocna i upowszechniła się w sądach. Teraz stawiane są pytania o jej przydatność i zasadność, ale z ankiety przeprowadzonej wśród adwokatów wynika, że są zwolennicy i przeciwnicy pisemnych zeznań.

07.08.2024

Prezes SN Kapiński z zarzutem rażącego naruszenia prawa i godności urzędu

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Najwyższego 2 sierpnia br. postanowił przedstawić sędziemu i prezesowi tego sądu Zbigniewowi Kapińskiemu zarzut, iż wskazał Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do rozpoznania sprawy wygaśnięcia mandatu posła zarejestrowanej w Izbie Pracy i Ubezpieczeń społecznych - mimo nieistnienia sporu kompetencyjnego.

06.08.2024

Kryteria dla kandydatów na stanowisko sędziego takie same dla wszystkich

Prawnicy

Raz ustalone w danym postępowaniu nominacyjnym przez Krajową Radę Sądownictwa kryteria nie mogą się zmieniać wraz z kolejno podejmowanymi uchwałami, zapadającymi w wyniku uchylenia wcześniej podjętych przez Radę uchwał. Sąd Najwyższy uchylił uchwałę w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno z sześciu stanowisk sędziego sądu apelacyjnego.

06.08.2024

Referendarz po trzech latach może zostać sędzią w I instancji

Prawnicy

Krajowa Rada Radców Prawnych popiera inicjatywę Senatu, aby na stanowisko sędziego sądu rejonowego mógł być powołany także ten, kto ukończył aplikację radcowską, adwokacką, notarialną, zdał egzamin zawodowy i po uzyskaniu tytułu zawodowego orzekał w sądach powszechnych w charakterze referendarza sądowego co najmniej przez trzy lata.

05.08.2024

SN: Odręczny wpis „brak zgody” to nie opinia w sprawie prokuratora

Prawnicy

Prokurator Generalny nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora, który ukończył 65. rok życia. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła tę decyzję, gdyż w aktach sprawy brakowało odrębnej opinii Prokuratora Krajowego, której wymagają przepisy. Za wydanie opinii przez Prokuratora Krajowego nie można uznać odręcznego wpisu „brak zgody na osoby zaopiniowane negatywnie”.

05.08.2024

Prezydent kieruje ustawę o KRS do Trybunału, walczy o neo-sędziów

Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przywraca ład konstytucyjny w Polsce. Głosowanie na członków Rady ma odbywać się wśród wszystkich sędziów, a nie przez posłów na Sejm, czyli ciało polityczne. Prezydent nie godzi się, by wyłączyć z grona Rady tzw. neo-sędziów.

02.08.2024