Sędzia Zaradkiewicz w obronie sędziego Greli – pyta TSUE, oskarżając sędziego Płóciennika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o bezstronność sędziego powołanego przez Radę Państwa w PRL. Zagadnienie prawne powstało w związku z tzw. testem niezawisłości i bezstronności wobec sędziego SN Jacka Greli oraz okoliczności wskazane przez stronę, które w jej ocenie świadczyć mogą o braku niezawisłości i bezstronności przez tego sędziego. Sprawę sędziego Greli miał rozpoznawać sędzia Izby Karnej Waldemar Płóciennik.

25.10.2024

Presja cenowa, AI, ochrona danych, prawnicze talenty będą rządzić na rynku prawnym

Prawnicy Prawo AI

Przeciwdziałanie presji kosztowej i cenowej, zarządzanie bezpieczeństwem informacji, rosnące znaczenie generatywnej sztucznej inteligencji, radzenie sobie ze złożonością i ilością danych, w końcu - rekrutowanie oraz zatrzymywanie w kancelariach i działach prawnych prawniczych talentów - to według prawników, pięć najważniejszych trendów na najbliższe trzy lata - wynika z najnowszej edycji raportu Future Ready Lawyer.

25.10.2024

Nie można zatwierdzić sprawozdania zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zwołała na czwartek, 24 października, zgromadzenie ogólne sędziów SN. Celem zgromadzenia miało być m.in. zatwierdzenie sprawozdania z działalności nielegalnej Izby Dyscyplinarnej w 2019 i 2020 roku. Zgromadzenie zebrało się i następnie rozwiązało z braku quorum, nie podejmując żadnych decyzji.

24.10.2024

Wolters Kluwer Polska gościem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W czwartek, 24 października, rozpoczęły się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wzbudziły zainteresowanie zarówno indywidualnych czytelników, jak i szeroko pojętej branży wydawniczej i poligraficznej. Wśród wystawców nie zabrakło również Wolters Kluwer Polska. Przy firmowym stoisku B16 (hala Dunaj) będzie można poznać wydawnicze nowości i bestsellery, a także spotkać się z autorami. Targi potrwają do niedzieli.

24.10.2024

Styk prawa i IT szczególnie interesujący z punktu widzenia pracodawców

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Szybki rozwój technologii stanowi wyzwanie dla firm, projektantów, ale też prawników obsługujących te procesy. Dlatego już na etapie projektowania systemów warto wbudowywać mechanizmy zgodności z istniejącymi regulacjami, aby przewidywać potencjalne zmiany prawne. Regularne konsultacje z prawnikami specjalizującymi się w prawie IT stanowią dzisiaj niezbędny element zarządzania projektami - mówi Piotr Mentlewicz, radca prawny.

24.10.2024

Prof. Soniewicka: Emocje w prawie są ważne, nie powinniśmy się ich obawiać

Prawnicy

Uważam, że narzędzia filozoficzne i filozoficzna refleksja nad tym, jaki nadajemy sens naszym przeżyciom emocjonalnym, może pomóc w głębszej analizie sfery uczuciowej, dzięki czemu nie będziemy bać się, że uwzględnienie emocji w prawie musi prowadzić do subiektywizacji prawa i wiązać się z założeniem o irracjonalności podmiotów prawa - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr hab. Marta Soniewicka, prof. UJ.

24.10.2024

Ostra krytyka byłej wiceminister przez NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wpływ ministra sprawiedliwości był głównym czynnikiem decydującym o przedstawieniu kandydatury Anny Dalkowskiej do pełnienia funkcji sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przy czym sędzia ta, łamiąc wcześniejsze deklaracje, poddawała się temu wpływowi już po objęciu funkcji sędziego, nie rezygnując przez ponad dwa miesiące z zależności służbowej z ministrem sprawiedliwości – ocenił NSA i wyłączył sędzię od rozpoznawania sprawy.

24.10.2024

Polska awansowała w rankingu praworządności pierwszy raz od ośmiu lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska zajęła 33. miejsce w rankingu Rule of Law Index publikowanym przez World Justice Project. Pierwszy raz od ośmiu lat - jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości - pozycja Polski poszła w górę. W rankingu regionalnym (obejmującym państwa UE, EFTA oraz Ameryki Północnej) Polska została sklasyfikowana na 25. miejscu na 31 państw (w 2023 r. zajęliśmy 26. miejsce). W kategorii państw o wysokim dochodzie Polska zajęła 32. miejsce na 47 państw (w 2023 r. było to 35. miejsce).

23.10.2024

Pytanie do TSUE: Czy uznający innych sędziów za cyników może orzekać?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE m.in. o zależność sędziego od władzy politycznej i jego publiczne wsparcie projektu reformy wymiaru sprawiedliwości. A zwłaszcza, czy jest sędzią osoba używająca pod adresem kolegów epitetów takich jak „skompromitowany", „mierny", „dyletant", „ignorant", „karierowicz" czy „cynik".

21.10.2024

Sędzia Pacuda odchodzi w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Maciej Pacuda z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku. Ostatnia publiczna rozprawa z jego udziałem odbyła się 17 października br. Sędzia Maciej Pacuda był powołany do Sądu Najwyższego 12 stycznia 2011, a zaczynał karierę sędziego od stanowiska w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, a następnie w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

21.10.2024

SN: Wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu, gdy klient zmarł

Prawo cywilne Prawnicy

W razie wygaśnięcia umocowania do reprezentowania uczestnika postępowania o podział majątku wspólnego na skutek jego śmierci, o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej, należnych adwokatowi lub radcy prawnemu za pomoc prawną udzieloną temu uczestnikowi z urzędu, sąd orzeka niezwłocznie po złożeniu wniosku przez pełnomocnika - taką uchwalę podjęła 16 października br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

18.10.2024

Czy student prawa może wziąć udział w sekcji zwłok?

Prawo karne Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci mogą przebywać w sali sekcyjnej w związku z odbywanymi ćwiczeniami lub zajęciami praktycznymi, z wyjątkiem sekcji (otwarcia zwłok) zarządzonej przez sąd lub prokuratora i stanowiącej czynność procesową uregulowaną przepisami kodeksu postępowania karnego - wyjaśnia ekspert z programu LEX.

17.10.2024

SN: Sędzię może chronić nadal immunitet, bo Izba Dyscyplinarna nie była sądem

Prawo karne Prawnicy

Sędzia, któremu uchylono immunitet w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale nie złożył wniosku o wznowienie postępowania po jej likwidacji, nie może być ścigany przez wymiar sprawiedliwości. Potwierdziła to Izba Karna 16 października br. Sąd Najwyższy podzielił w ten sposób stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że w powołaniu sędziów Izby Dyscyplinarnej doszło do naruszenia zasady niezawisłości od władzy wykonawczej.

17.10.2024

Milczenie radcy prawnego to zły sposób na własną obronę

Prawnicy

Radca prawny, który w sprawie dyscyplinarnej nie składa wyjaśnień na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego, popełnia delikt. Nie można w takich sytuacjach powoływać się na prawo do milczenia, jako prawo do obrony na wzór postępowania karnego. Sąd Najwyższy postanowił oddalić kasację radcy, jako oczywiście bezzasadną.

16.10.2024

Uchwała trzech Izb SN wprowadziła procedurę inkwizycyjną i jest nieaktualna

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchylenie wyroków sądów dwóch instancji przez Sąd Najwyższy rozpoznający kasację, „dokonane w oparciu o nieaktualną i niestanowiącą źródła prawa uchwałę” połączonych Izb: Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. oraz w nieznanej ustawie procedurze o charakterze inkwizycyjnym, stanowi oczywiste i rażące naruszenie Prawa o ustroju sądów powszechnych i Konstytucji RP – orzekł skład tzw. neo-sędziów.

16.10.2024

"Nowi" sędziowie SN: Wyłączenie tylko z powodu powołania niemożliwe

Prawnicy

Żądanie sędziego lub wniosek o wyłączenie sędziego od rozpoznania sprawy oparte wyłącznie na okolicznościach towarzyszących powołaniu tego sędziego nie wywołuje skutków prawnych. W takiej sytuacji stosuje się per analogiam art. 53(1) par. 2 i 3 kodeksu postępowania cywilnego. W razie uwzględnienia żądania lub wniosku, postanowienie o wyłączeniu sędziego podlega uchyleniu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna SN w składzie siedmiorga sędziów.

15.10.2024

W Palestrze szansa na adwokacką umowę o współpracę, która... już dzieli

Prawnicy

NRA wraca z tematem adwokackiej umowy o współpracę, która ma rozwiązać m.in. problem świadczeń dla adwokatek na macierzyńskim. W kuluarach trwa już dyskusja - środowisko jest mocno podzielone. Część adwokatów uważa, że taki krok, a nawet całkowite zniesienie zakazu pracy "na etat", jest w Adwokaturze koniecznością, inni boją się o adwokacką niezależność. Są też tacy, którzy mówią wprost, że obecna propozycja sytuacji nie zmieni, a skorzystają na niej jedynie duże kancelarie.

11.10.2024

SN za mniejszą karą dla radcy zalegającego z alimentami

Prawo karne Prawnicy

Blisko pięć miesięcy niepłacenia alimentów żonie i dzieciom wskazuje, że wina i społeczna szkodliwość czynu radcy prawego nie są znaczne - uznał Sąd Najwyższy. Ponadto okres braku alimentacji nie był znaczny, dlatego kara wymierzona przez sąd dyscyplinarny powinna być mniej dolegliwa. SN był związany orzeczeniem sądu karnego, który stwierdził, że zachowanie radcy to „incydentalne w gruncie rzeczy popadnięcie w konflikt z prawem”.

10.10.2024

Kadencja sędziego w IOZ trwa 5 lat, mimo że nie zgodził się na orzekanie

Prawnicy

Brak doręczenia sędziemu Sądu Najwyższego postanowienia Prezydenta RP o wyznaczeniu sędziego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie powoduje, że nie rozpoczęła się w stosunku do niego 5-letnia kadencja. Niewyrażenie zgody przez sędziego na orzekanie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie jest podstawą do skrócenia okresu jego kadencji - taką uchwałę podjęło 7 sędziów SN.

09.10.2024

MS chce zwiększyć dostępność bezpłatnej pomocy prawnej

Prawnicy

Zwiększenie dostępności systemu bezpłatnej pomocy prawnej, m.in. poprzez odformalizowanie procedury ubiegania się o wsparcie - zakłada projekt nowelizacji, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokument trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z konieczności składania oświadczenia, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

08.10.2024