Kasztany prawie kwitną, ruszają egzaminy zawodowe prawników

Prawnicy

W całej Polsce, we wtorek rozpoczyna się maraton egzaminów zawodowych dla prawników, którzy chcą uzyskać tytuł adwokata lub radcy prawnego. W tym roku ma podejść do nich ok. 3800 osób, już bez maseczek i większości covidowych ograniczeń. A po czeka ich trudne wejście na prawniczy rynek. Stąd też coraz więcej głosów, że zmienić się powinny nie tylko prawnicze szkolenia, ale i forma egzaminu np. poprzez dodanie części ustnej.

10.05.2022

Kaleta: Aplikacja powinna kłaść nacisk na wiedzę praktyczną

Prawnicy Strefa aplikanta

Obecne egzaminy zawodowe dla osób, które chcą być radcami prawnymi lub adwokatami spełniają swoją rolę. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian, choć oczywiście można dyskutować np. nad częścią ustną. Ważne natomiast jest, by aplikacja rozwijała umiejętność korzystania z wiedzy prawniczej w różnych obszarach prawa, i w tym zakresie samorządy powinny przeprowadzić ewaluacje stosowanych narzędzi.

10.05.2022

Izba Dyscyplinarna uchyla immunitet sędziemu podejrzanemu o jazdę w stanie nietrzeźwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w składzie jednoosobowym chyliła dzisiaj, 9 maja br. immunitet sędziemu z Sądu Okręgowego w Lublinie. Powodem zgody na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej było podejrzenie popełnienia wykroczenia drogowego w stanie nietrzeźwości. Uchwała nie jest prawomocna i przysługuje od niej zażalenie.

09.05.2022

Referendarz będzie mógł zdać egzamin sędziowski, problem z ubieganiem się o urząd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

MS spłaszczając strukturę sądów chce wrócić do rozwiązań sprzed lat, o które apelowali referendarze i asystenci sędziego, czyli pozwolić na zdawanie przez nich egzaminu sędziowskiego. Po takim egzaminie mogliby być mianowani na stanowisko asesora. Jest jednak problem z tymi, którzy ukończyli aplikację sądową i obecnie po egzaminie mogą ubiegać się o urząd sędziego. W ich ocenie te przepisy powinny pozostać.

09.05.2022

Telewizor może być kosztem podatkowym prawnika

Prawnicy PIT Doradca podatkowy

Organy podatkowe pozwalają zaliczyć zakup telewizora i innego sprzętu wykorzystywanego do świadczenia usług w formie zdalnej do kosztów podatkowych. I to nie tylko w sytuacji, w której urządzenia wykorzystywane są w biurze, ale także, jeśli przedsiębiorca korzysta z niego w domu, nawet w pomieszczeniu, które nie jest wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

09.05.2022

Informowanie klientów o zmianach przepisów dużym wyzwaniem dla prawników

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze RODO Prawo unijne

Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do swojego prawnika teczkę z dokumentami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każdą transakcję i poradę muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by nie narazić się na dotkliwe konsekwencje.

09.05.2022

TK odłożył do 21 czerwca decyzję w sprawie uprawnień TSUE do nakładania kar

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się 11 maja rozpatrzeniem wniosku Prokuratora Generalnego dotyczącego uprawnień Trybunału Sprawiedliwości UE do nakładania kar pieniężnych na państwa członkowskie. Chodzi m.in. o przepisy, na podstawie których TSUE nałożył kary na Polskę w sprawie kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To już kolejna zmiana terminu w tej sprawie - tym razem na 21 czerwca.

06.05.2022

Raportowanie o praniu pieniędzy może naruszać tajemnicę zawodową prawników

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Obowiązki raportowania wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu mają także zawody prawnicze. Przypomniał o tym niedawno Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Eksperci podkreślają jednak, że wywiązywanie się z tego obowiązku nie może naruszać tajemnicy zawodowej.

06.05.2022

Adwokaci chcą zmian w prawie pocztowym - Sejm się zajmie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka postuluje, by doręczanie korespondencji rejestrowanej adwokatom i radcom prawnym nie mogło być realizowane poprzez pozostawienie jej w oddawczej skrzynce pocztowej, bez wyraźnej dyspozycji adresata. Chodzi o przepis wprowadzony na czas pandemii, spod którego działania wyłączono sądy, prokuraturę i m.in. komorników.

06.05.2022

Punkty sądowe miały być w każdej gminie, może będą w każdym powiecie

Samorząd terytorialny Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje utworzenie w gminach punktów sądowych, które osobom m.in. wykluczonym cyfrowo, mają ułatwić uczestnictwo w e-rozprawach. Szacunki resortu dotyczą jednak tworzenia po jednym takim punkcie w każdym z 314 powiatów, gdzie i tak są i mają być siedziby sądów. Prawnicy zastanawiają się nad celem pomysłu.

06.05.2022

Ziobro: Prezydenckie zmiany w SN wydłużą procesy sądowe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę w projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym rozwiązania drastycznie wydłużą czas postępowań, stworzą niepewność prawa i zakorkują sądy. Sędziowie zamiast rozpatrywać sprawy zwykłych ludzi, będą zajmować się sami sobą - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

04.05.2022

MS: Projekt o spłaszczeniu struktury sądów bez dodatkowej weryfikacji sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projektowana ustawa o ustroju sądów powszechnych nie zakłada w stosunku do orzekających obecnie sędziów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych, dodatkowej weryfikacji lub oceny przeprowadzonej przez sąd lub inny organ władzy publicznej - wskazuje w odpowiedzi na pytania Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodaje, że orzekający sędziowie z dniem wejścia w życie ustawy staną się sędziami sądów powszechnych.

04.05.2022

Michał Laskowski: Trzeba naprawić sądy, a nie prześladować sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Moment zakończenia kadencji Krajowej Rady Sądownictwa byłby dobry na zreformowanie tego organu i zmianę przepisów, a następnie składu Rady na zgodny z konstytucją. Nawet jeśli w końcu ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną zostanie uchwalona, to bez uporządkowania sytuacji w KRS, problemu nie będzie można uznać za rozwiązany - mówi dr Michał Laskowski, prezes kierujący Izbą Karną Sądu Najwyższego.

04.05.2022

Bez uprawnień do dodatkowego urlopu i słabsza pozycja - nowe przepisy uderzą w referendarzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miało nie być gorzej, a projekt spłaszczający strukturę sądów nie przewiduje uprawnienia sędziów i referendarzy do dodatkowego urlopu. Zachowają je jedynie ci, którzy takie uprawnienie nabyli przed dniem wejścia w życie nowej regulacji. Mniej korzystne jest też uregulowanie dotyczące wynagrodzeń. Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA mówi o osłabieniu pozycji ustrojowej referendarzy.

02.05.2022

Tata adwokat syna może bronić, ale niekoniecznie powinien

Prawnicy

Teoretycznie nie ma przeszkód, by adwokat czy radca prawny reprezentował w sądzie członka swojej rodziny. W ocenie prawników nie oznacza to jednak, że jest to wybór właściwy. Głównym problemem może być zaangażowanie emocjonalne, które może negatywnie odbić się na prowadzonej sprawie. Według znanej wszystkim prawnikom zasady lepiej nie być sędzią we własnej sprawie.

02.05.2022

Całuję piękne rączki pani mecenas - o #MeToo głośno, a prawnikom ciągle się zdarza

Prawnicy

Prawniczki są zdolne, wykształcone, kompetentne i mocno zaangażowane w swoją pracę. Nie boją się trudnych projektów i dużych wyzwań, tak samo jak ich koledzy. Mimo to, w swojej pracy narażone są m.in. na umniejszanie ich wiedzy i dyskryminację. Nadal też rzadziej obejmują najwyższe stanowiska. Wiele z nich słyszy niewybredne komplementy, a część - wprost - "niemoralne" propozycje.

30.04.2022

Do 6 maja zgłoszenia do konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”

Prawnicy

XIV edycja konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”, który dorocznie jest organizowany przez samorząd radcowski ulega zmianie. Konkurs organizowany będzie w dwóch etapach, a nie jak dotychczas w jednym. Został stworzony w celu realizacji idei nagradzania tych radców prawnych i aplikantów radcowskich, których wyjątkowa praca i bezinteresowna pomoc została dostrzeżona przez innych.

30.04.2022

Sądy do spłaszczenia, więcej nadzoru nad sędziami, Izba Dyscyplinarna ma zostać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W projektach wprowadzających zmiany przygotowywane w strukturze sądów i jednolity status sędziego znalazło się większość kwestionowanych przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Przeniesiono tam m.in. regulację w myśl, której niedopuszczalne jest ocenianie czy dany sędzia został powołany zgodnie z prawem. A do czynności prezesa sądu ma należeć wizytacja i lustracja referatu konkretnego sędziego lub referendarza.

29.04.2022

SN: Kandydatka na sędziego nie zwróciła nadpłaty, więc nie została przedstawiona prezydentowi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cechy nieskazitelnego charakteru sędziego nie można identyfikować z brakiem karalności czy też niepopełnieniem czynu zabronionego. Wzorcem oceny są bowiem wartości etyczne i moralne, które niekoniecznie muszą być odzwierciedlone w systemie prawnym. SN podkreślił, że nie można dopuszczać do służby sędziowskiej osób nieposiadających koniecznych kwalifikacji etycznych i pozostawił uchwałę KRS w mocy.

28.04.2022

Reklama nadal kusi adwokatów, NRA analizuje, czy poluzować zasady

Prawnicy

To może być jedna z najbardziej rewolucyjnych zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Adwokatura po raz kolejny wraca do tematu reklamy, choć mecenasów na bilbordach, jak w USA, raczej nie zobaczymy. Propozycje nowego zapisu mają poprzedzić badania wśród adwokatów i społeczeństwa. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zapowiada, że szykują się też inne zmiany.

28.04.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski