Odbudowa państwa prawa to nie tylko nowe przepisy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naprawa praworządności trwa, ale idzie powoli. Procesy legislacyjne są zahamowane przez weta prezydenckie, nie można ich dokończyć - tak oceniono rok rządów nowej koalicji. Teraz trzeba kształtować praworządną praktykę. Rezerwa praworządności tkwi nie tylko w przepisach prawa, ale też w wypełnianiu standardów - takie głosy padły w czasie konferencji organizowanej przez Fundację Batorego.

28.11.2024

Zagłodzić niekonstytucyjny Trybunał i Radę?

Prawnicy Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Nie musimy stale dokarmiać instytucji łamiących polski porządek prawny. Podwyższenie ich budżetów na przyszły rok jest niezgodne z logiką. Sejm bierze więc udział w procedurze nielegalnej, zatwierdzając budżety niekonstytucyjnych organów państwa. Ale „zagłodzić” i wyłączyć światło – to zbyt radykalne przedsięwzięcie, bo stracą na tym posłowie, pracownicy i sędziowie w stanie spoczynku. Czy warto?

28.11.2024

SN odmawia uchwały w sprawie powołania prok. Bilewicza i prok. Korneluka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął sprawy powierzenia prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi pełnienia obowiązków prokuratora krajowego. Odpowiedź na dwa pytania: o powołane na urząd I Zastępcy Prokuratora Generalnego bez zgody prezydenta oraz czy prok. Bilewiczowi można było powierzyć pełnienie obowiązków prokuratora krajowego pozostawiono Sądowi Apelacyjnemu.

27.11.2024

Naprawa wymiaru sprawiedliwości – konferencja w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym w czwartek, 28 listopada, odbędzie się konferencja pt. „Wymiar sprawiedliwości w perspektywie zmian”, poświęcona aktualnym problemom w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce i sposobom wyjścia z zaistniałego kryzysu.

27.11.2024

SN uchyla immunitet członkowi KRS za obrazę sędziego z Iustitii

Prawo karne Prawnicy

Pomówienie sędziego Bartłomieja Starosty o donosicielstwo na rzecz niemieckich mediów, może obrazić i poniżyć go w oczach opinii publicznej - orzekł sędzia Paweł Wojciechowski z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, przychylając się do wniosku o uchylenie immunitetu członkowi Krajowej Rady Sądownictwa. Teraz sąd karny oceni, czy sędzia - członek KRS uczynił to świadomie z chęcią obrażenia i czy ponosi za swe słowa winę.

27.11.2024

Zażalenie w sprawie przeszukania biur rzecznika dyscyplinarnego - oddalone

Prawnicy

Wejście policji i prokuratora do biur Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego zastępców przy ul. Rakowieckiej w Warszawie były "zasadne, konieczne i niezbędne"- stwierdził Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa. W konsekwencji - zażalenie zastępcy rzecznika Przemysława Radzika na te czynności, nie zasługuje na uwzględnienie.

26.11.2024

Bardziej ludzkie aresztowanie - jest projekt zmian w kodeksie

Prawnicy

Aresztowany ma prawo być sądzony w rozsądnym terminie albo zwolniony na czas postępowania. Sąd będzie mógł kontrolować i korygować opis czynu, gdy otrzyma wniosek o tymczasowe aresztowanie. Naczelna Rada Adwokacka we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Krakowskim Instytutem Prawa Karnego przygotowała projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który dotyczy tego środka zapobiegawczego.

26.11.2024

Zmiany w sądach koniecznie trzeba przyspieszyć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pilotażowe orzeczenie w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce musimy wykonać do końca 2025 roku. Ma ono znaczenie dla ukształtowania kierunku dalszych zmian w systemie prawa. Komisja Wenecka nie stwarza przeszkody dla uzdrowienia sytuacji w sądach. Wskazała ramy, jakie mają obowiązywać przy weryfikacji sędziów wadliwie powołanych przez KRS. Jednak czas przeprowadzania zmian liczy się w tej sprawie najbardziej - stwierdzili dyskutanci, omawiający skutki wyroku Trybunału w Strasburgu.

25.11.2024

Dodatkowe wolne na usuwanie skutków powodzi ma być przedłużone

Prawnicy Prawo pracy Powódź

Pracownikowi będącemu poszkodowanym przysługuje 20 dni zwolnienia od pracy w celu usuwania skutków powodzi - w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub mienia osoby spokrewnionej lub pozostającej z nim w faktycznym związku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by z tej formy wsparcia można było skorzystać dłużej niż przewidują obecne przepisy.

23.11.2024

Prof. Manowska apeluje do posłów o nie obcinanie budżetu SN

Prawnicy

Niefrasobliwość i polityczne zacietrzewienie niektórych posłów uderzy przede wszystkim w ciężko pracujących ludzi i ich rodziny - pisze do marszałka Sejmu I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Stanowczo prosi więc o wycofanie się przez Komisję Finansów Publicznych z przyjętej poprawki, co umożliwi zwiększenie wynagrodzeń osobowych pracowników co najmniej o 5 procent.

22.11.2024

Dagmara Miler: Klucz do prawniczego sukcesu to świadome, przemyślane decyzje

Prawnicy

Dziedzina, która odpowiada potrzebom rynku, ale też interesuje samą prawniczkę czy prawnika, budowanie kariery w sposób świadomy, przemyślany i spójny, i wreszcie - gruntowna wiedza ogólna, pozwalająca obsługiwać klienta wielowymiarowo - to w ocenie adwokatki Dagmary Miler, laureatki I nagrody w Konkursie Rising Stars - liderzy jutra 2024 r., sposób na znalezienia miejsca na rynku prawniczym.

22.11.2024

Prof. Grzegorczyk wygrał z Prezydentem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Grzegorczyk z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nie musi na razie orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał wykonanie postanowienia Prezydenta RP, który wyznaczył sędziego do nowej Izby. Sąd stwierdził, że odmówienie kontroli rozstrzygnięcia sprawy indywidualnej sędziego, w sferze wykonywania władzy sądowniczej i orzekania w imieniu RP prowadziłoby do naruszenia konstytucyjnych zasad państwa prawa i prawa do sądu.

21.11.2024

Sędzia Wytrykowski skarży uchwałę NSA

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła kandydaturę sędziego Konrada Wytrykowskiego do pełnienia urzędu w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i prezydent Duda wręczył mu nominację. Naczelny Sąd Administracyjny nie chciał wydać zabezpieczenia wstrzymującego wykonanie uchwały Rady, ale umorzył postępowanie. Teraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej ma odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wznowienie postępowania w tej sprawie, a także czy NSA był właściwym sądem do rozpoznania uchwały Rady.

21.11.2024

Ubogiego poznasz po butach - dla kogo darmowa pomoc prawna

Samorząd terytorialny Prawnicy

Zdaniem powiatów, zniesienie oświadczenia o niemożności poniesienia kosztów pomocy prawnej spowoduje, że instytucja darmowej pomocy prawnej trafi z deszczu pod rynnę. Umocni fikcję, gdzie z jednej strony instytucja ta dostępna jest w założeniu tylko dla tych, których nie stać na wynajęcie prawnika, z drugiej strony - nie da się zweryfikować tego faktu. Ministerstwo ripostuje, że nic się nie zmieni. Samorządowcy pytają, czy uprawnionego mają poznawać po butach, czy po samochodzie?

21.11.2024

Prok. Hernand obwiniony o naruszenie etyki

Prawo karne Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny Prokuratora Generalnego prokurator Marek Woźniak wydał postanowienie o przedstawieniu zastępcy prokuratora generalnego Robertowi Hernandowi zarzutu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego - uchybienia godności urzędu poprzez to, że nagrywał bez zgody ministra Adama Bodnara rozmowę dotyczącą decyzji personalnej w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego.

20.11.2024

Sędzia Staryk pozywa SN, odmawia sądzenia, bo jest zbyt obciążony i mu nie płacą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej przez sędziego Izby Pracy nie wiąże się z obecnością w składach neo-sędziów, lecz nadmiarem obowiązków, które dodatkowo trzeba wykonywać bez wynagrodzenia. Dlatego sędzia Staryk pozwał Sąd Najwyższy, domagając się ustalenia, że nie jest sędzią IOZ. Prezes Izby potraktował pismo tego sędziego jako wniosek o wyłączenie ze składu.

20.11.2024

Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich nie zawsze jest dziełem

Prawo cywilne Prawnicy Ubezpieczenia społeczne

Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich dotyczący metodyki pracy jest umową o świadczenie usług, a nie umową o dzieło z Okręgową Izbą Radców Prawnych. Dlatego należy odprowadzić składki społeczne i zdrowotne, mimo, że zajęcia były unikatowe i trwały zaledwie sześć godzin – orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną Izby.

20.11.2024

Rising Stars 2024 - znamy już młodych prawników - liderów jutra

Prawnicy

Od wdrażania legalnych rozwiązań gen-AI i chatbotów, poprzez prawo gamingowe, energii jądrowej czy regulacje dotyczące influencerów, po ochronę pacjentów i praw osób transpłciowych - to tylko niektóre specjalizacje tegorocznych finalistów Konkursu Rising Stars. Młodych prawników łączy wszechstronność, wiedza i łączenie pracy zawodowej z pasją w pomaganiu innym. Na podium znaleźli się adwokatka Dagmara Miler (I miejsce), radczyni prawna Daniela Wybrańczyk (II miejsce) i adwokat Artur Kula (III miejsce).

19.11.2024

Uniewinniony ma prawo żądać zwrotu wszystkich kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa zasądzenia rzeczywiście poniesionych wydatków związanych z ustanowieniem obrońcy jest w ujęciu systemowym ograniczeniem prawa do obrony. W razie uniewinnienia lub umorzenia postępowania koszty procesu ‎w sprawach z oskarżenia publicznego ponosi Skarb Państwa, nawet jeśli są one wysokie. Uniewinniony nie może być podwójnie karany – za błąd prokuratury i dodatkowo finansowo.

19.11.2024

Sędzia Morawiec: Byliśmy niewygodni dla władzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem niedozwolonego oprogramowania. Komisja przesłuchała sędzię Beatę Morawiec, byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i byłą prezes stowarzyszenia sędziów Themis, wobec której miało być użyte szpiegowskie narzędzie. - Byliśmy niewygodni dla władzy, odwołanie z funkcji prezesa sądu było aktem politycznym - stwierdziła.

18.11.2024