TSUE: Tajemnica zawodowa adwokata jest ważniejsza, niż zwalczanie nadużyć podatkowych

Prawnicy Doradca podatkowy

Adwokat nie musi informować o podatkowym planowaniu swojego klienta władz skarbowych ani innych uczestników tego planowania, jeśli naruszałoby to tajemnicę zawodową - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydanego w belgijskiej sprawie. Sędziowie zinterpretowali dyrektywę, która nakazuje informowanie władz o schematach podatkowych.

08.12.2022

Prawnik nie może trzymać wiedzy tylko dla siebie, musi przekazywać ją dalej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Współczesny prawnik nie tylko musi być na bieżąco ze zmianami w prawie, ale też powinien informować o nich swoich klientów. Dotyczy to również prawników firmowych, których rolą jest dbanie o zgodność działalności ich pracodawcy z przepisami prawa. W ten sposób prawnik in-house zmniejsza ryzyko prawne dla spółki, ale i kadry zarządzającej. Prawnikom wewnętrznym z pomocą przychodzi Legal Alert.

08.12.2022

Sędzia Iwulski wyłącza od orzekania sędziego Dalewskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Osoba powołana na urząd sędziego Sądu Najwyższego na wniosek KRS ukształtowanej w składzie i trybie przewidzianym ustawą z 8 grudnia 2017 r. podlega wyłączeniu z mocy samej ustawy - uznał sędzia Józef Iwulski. Sędzia Romuald Dalewski został powołany przez Prezydenta do Sądu Najwyższego 8 sierpnia br., więc wydane przez niego orzeczenia mogą być nieważne.

08.12.2022

Oto skutek "dobrej zmiany" - prof. Roszkowski obawia się sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prof. Wojciech Roszkowski, kiedyś znany jako dobry historyk, a dziś bardziej jako autor kontrowersyjnego podręcznika, martwi się, że jego sprawę będzie rozpatrywał znany ze swoich poglądów sędzia Waldemar Żurek. Nie ma na razie podstaw do zarzucania temu sędziemu stronniczości, ale czy Profesor nie pomyślał, że wspierając PiS-owską „dobrą zmianę” prowadzi do tego, że będzie miało znaczenie, jaki sędzia będzie rozpatrywał czyjąś sprawę?

07.12.2022

Zarzuty dla prof. Gersdorf za dopuszczenie do uchwały trzech izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów postawił zarzuty dyscyplinarne prof. Małgorzacie Gersdorf, byłej I Prezes Sądu Najwyższego. Jego zdaniem powinna ona w styczniu 2020 roku zawiesić postępowanie i "wstrzymać" podjęcie uchwały trzech połączonych izb w sprawie statusu prawnego sędziów powołanych do orzekania na mocy nominacji nowej, powołanej po 2017 r. Krajowej Rady Sądownictwa.

07.12.2022

Siedem ważnych tez Izby Pracy SN w sprawie powołania na urząd sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uznał, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem bezstronnym i niezawisłym, aby orzekać, czy sędzia może po osiągnięciu 65 lat nadal zajmować urząd. Chodziło o decyzję odmawiającą opiniowania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

07.12.2022

NSA: TK z dublerami w składzie nie wstrzyma postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszczęcie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym nie może być podstawą zawieszenia postępowania przez Naczelny Sąd Administracyjny, bowiem od 3 grudnia 2015 r. pojawiły się w nim osoby powołane na stanowisko sędziego ze złamaniem przepisów Konstytucji RP, ponieważ objęły one stanowiska w miejsce prawidłowo powołanych sędziów - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

06.12.2022

"Odwieszenie" sędziego Tulei to tylko kamyczek na drodze do kamieni milowych

Prawnicy Prawo europejskie

Przywrócenie do orzekania sędziego Igora Tulei nie jest przywróceniem praworządności w Polsce - uważa większość prawników. Potrzebne są systemowe zmiany w wyborze Krajowej Rady Sądownictwa. A także realizacja wszystkich postulatów zawartych w tzw. kamieniach milowych opartych o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Bez tego nie dostaniemy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

06.12.2022

Judyta Latymowicz: Pomysł na siebie pomaga na rynku prawniczym

Prawnicy Prawo gospodarcze

Pomysł na swoją karierę, dodatkowe wykształcenie, unikalna specjalizacja, a przy tym cierpliwość i upór w dążeniu do celu niewątpliwie pomagają w znalezieniu swojego miejsca na rynku prawniczym. Sama interdyscyplinarność pomaga nie tylko w zawodzie, ale też pozwala zyskać szersze i nieszablonowe spojrzenie na prowadzoną działalność i sprawy klientów - mówi adwokat Judyta Latymowicz, laureatka I nagrody Rising Stars - liderzy jutra 2022 .

06.12.2022

Specjalizacja orężem prawnika na rynku, ale zbyt wąska może szkodzić klientowi

Prawnicy

Adwokaci i radcy, chcąc utrzymać się na rynku, coraz częściej stawiają na specjalizacje, bywa że w dość unikalnych lub niszowych obszarach. Dobry wybór pozwala im być nie tylko konkurencyjnym, ale daje szanse na rozwój i poszerzenia wachlarza klientów. Jednak zbyt wąska specjalizacja może zaszkodzić samemu klientowi, bo prawnik do rozwiązania jego sprawy może potrzebować znaczenie szerszego spojrzenia.

05.12.2022

Pełnomocnictwa u radców prawnych i doradców podatkowych wciąż problemem

Prawnicy Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Obowiązujące prawo na to nie pozwala, ale radca prawny zdecydowanie powinien mieć możliwość udzielenia substytucji doradcy podatkowemu, a doradca podatkowy powinien móc udzielić substytucji prawnikowi zagranicznemu. To jeden z postulatów, jakie trafiają do redakcji Prawo.pl w ramach trwającej właśnie akcji „Poprawmy prawo”. Niespójność w przepisach korporacyjnych powoduje problemy.

05.12.2022

Warszawska izba adwokacka nagrodzona za obronę praw człowieka

Prawnicy

Izba Adwokacka w Warszawie została uhonorowana specjalną nagrodą Ludovic Trarieux International Human Rights Prize za rok 2022 – jedną z najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowych przyznawanych obrońcom praw człowieka i organizacjom stojącym na ich straży. Uhonorowany został też irański prawnik, który za swoją działalność na rzecz praw człowieka został skazany na 30 lat więzienia i 111 batów.

03.12.2022

Weto Senatu odrzucone - wynagrodzenia sędziów i prokuratorów z obejściem ich ustaw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W 2023 r. wynagrodzenia sędziów, prokuratorów i innych grup zawodowych, których płace są od nich uzależnione, wyliczane będą poprzez podstawę wskazaną w ustawie okołobudżetowej, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze. W praktyce zamiast ok. 20 proc. podwyżek mogą liczyć na 7,8 proc.

01.12.2022

Na razie bez notarialnego nakazu zapłaty i wpisu do ksiąg wieczystych - Sejm odrzucił projekt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm w czwartek przyjął wniosek o odrzucenie w całości projektu noweli ustawy o notariacie, według którego notariusze mieli mieć możliwość wpisywania hipotek do ksiąg wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Ale z nowymi kompetencjami wiązać się miała większa resortowa kontrola. Za odrzuceniem projektu głosowało 220 posłów, przeciw było 214, nikt nie wstrzymał się od głosu.

01.12.2022

Szefowa działu prawnego w Benefit Systems Liderem Prawników Przedsiębiorstw

Prawnicy Prawo gospodarcze

Radca prawny Iwona Rykaczewska-Kuderska, dyrektor działu prawnego w Benefit Systems otrzymała w tym roku tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw. Wyróżnienie zostało wręczone 1 grudnia podczas Świątecznej Gali Członków i Przyjaciół Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, m.in. za działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

01.12.2022

Senat konsultuje przepis o obrońcy z urzędu już od zatrzymania

Prawo karne Prawnicy Policja

Komisja senacka rozpoznała petycję Naczelnej Rady Adwokackiej i uznała za słuszny jej postulat w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zapewnienia zatrzymanemu prawa do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania. Minister sprawiedliwości jest jednak niechętny takiej zmianie prawa.

01.12.2022

Stanisław Zabłocki: SN mógł z urzędu przywrócić Tulei immunitet

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radość z wydanego z urzędu orzeczenia o uchyleniu tej części wydanego niegdyś rozstrzygnięcia, które stanowiło o zawieszeniu sędziego Igora Tulei i o obniżeniu mu wynagrodzenia, nie jest pełna ponieważ nie jest wciąż załatwiona sprawa bezprawnego uchylenia mu immunitetu – twierdzi Stanisław Zabłocki, sędzia w stanie spoczynku, były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.

30.11.2022

Sędzia Tuleya wrócił do pracy w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleja stawił się w środę rano w warszawskim Sądzie Okręgowym i został przywrócony do pracy. To skutek orzeczenia Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, która we wtorek uchyliła jego zawieszenie w obowiązkach i obniżenie wynagrodzenia. Odmówiła też prawomocnie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego do prokuratury.

30.11.2022

Powstaje migowy słownik prawniczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Opracowanie pierwszego słownika terminów prawniczych w polskim języku migowym, który odpowiednio spopularyzowany ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne osób głuchych i ułatwić prawnikom precyzyjne rozpoznanie potrzeb klientów i świadczenie pomocy prawnej - to cel pracy podjętej przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i radców prawnych.

29.11.2022

SN: Sędzia Tuleya odwieszony, nie będzie też doprowadzenia do prokuratury

Prawnicy

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN podkreślił, że zażalenie prokuratury było "oczywiście bezzasadne". Sąd Najwyższy uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia. Jednak Izba nie przywróciła sędziemu immunitetu.

29.11.2022