Prof. Bodar wyraził wolę, aby prokuratura stała się organem działającym na rzecz obywateli w kontekście ścigania przestępczości oraz stania na straży praworządności.
- Do końca tego tygodnia przedstawię założenia do ustawy, która będzie rozdzielała urząd ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego – zapowiedział minister Bodnar. - W tym czasie pełniącym obowiązki będzie Jacek Bilewicz, prokurator Prokuratury Krajowej. Natomiast w okresie najbliższych dwóch miesięcy, czyli na czas, na który powołano prok. Bilewicza, będziemy przeprowadzali konkurs na stanowisko prokuratora krajowego – dodał.
Minister sprawiedliwości chce doprowadzić do tego, by prokurator krajowy, który zostanie wybrany, był osobą cieszącą się absolutnym autorytetem i szacunkiem wszystkich środowisk prawniczych i gwarantującą poprawne funkcjonowanie prokuratury w przyszłości.
Czytaj też w LEX: Wąsik Damian, Wojskowy pion Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej w ujęciu historycznym i współczesnym - geneza, rola i znaczenie >
Zgodnie z wolą Iustitii i prokuratorów
Propozycja ministra Bodnara nie jest szczególnym novum. Od lat środowiska eksperckie, w tym Fundacja Batorego, pracowały nad projektem takiej ustawy.
Czytaj: Potrzebna motywacja, a nie straszak - prokuratorzy obawiają się kolejnych ocen>>
W ocenie Lex Super Omnia rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego jest konieczne. Bez tego ruchu prokuratura nie będzie niezależna. Zresztą w podobnym tonie wypowiadają się choćby sędziowie, a Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia w swoich projektach, które mają przywrócić praworządność w Polsce, zakłada wyłączenie spod nadzoru ministra także sądownictwa.
Dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie uważa, że nie można dyskredytować możliwości łączenia stanowiska prokuratora generalnego z funkcją ministra sprawiedliwości. - Takie rozwiązanie działa przecież w innych państwach, np. we Francji, której model prokuratury, uważany za klasyczny, jest mnie osobiście bliski. Tam mówi się wręcz, że prokurator jest przedstawicielem władzy wykonawczej w sądzie. Problem jednak w tym, że w Polsce połączenie obu tych funkcji obrosło złą tradycją. A po ostatnich latach funkcjonowania prokuratury jako podporządkowanej prokuratorowi generalnemu-ministrowi sprawiedliwości, trudno będzie tego rozwiązania bronić - kwituje.
Czytaj też w LEX: